Podpora libida – 15 ničiteľov a 14 zlepšovákov

Už od rána sa na svoju partnerku tešíte. Nemôžete sa dočkať, kedy ju konečne budete hladiť, láskať a bozkávať. Každú sekundu ste viac a viac natešený a vzrušený. Milujete tie spoločné chvíle, keď si užívate len jeden druhého a nevnímate okolie.

Mohli by ste sa milovať stále a stále, pokiaľ by ste nepadli od únavy. Sex je pre vás úplne bežným denným programom, bez ktorého si nedokážete predstaviť ani jeden jediný deň. I keď ste niekde mimo domova, vždy si nájdete chvíľu, aby ste si užili erotiku so svojou partnerkou.

Lenže potom sa naraz niečo zlomí… Z ničoho nič vás už sex neberie. Už naň nemáte chuť. A aj keď ste napríklad pred pár rokmi mohli stále, teraz už je pre vás sex skôr raritou než bežnou činnosťou. Sex si dopriavate len sviatočne. I keď vás utrápené pohľady vašej partnerky mrzia, nemôžete si proste pomôcť. Chuť na sex nechce prísť. Naopak sa to rok od roku znižuje.

  • Čím to je spôsobené?
  • Prečo už nemáte chuť na sex tak, ako pred rokmi?
  • V čom je chyba?
  • Kde hľadať pravé príčiny straty libida u mužov?
  • A je nutné riešiť to s odborníkom?

Na všetky tieto otázky si odpovieme práve v tomto článku. Pokiaľ by ste si mali prečítať jeden jediný článok o zvýšení libida, bol by to práve tento. Pohodlne sa teda usaďte, začíname.

podpora libida

 

Čo je libido?

Libido. Často menovaný pojem, ktorý si ale nie všetci správne vykladajú. Čo je to libido? Jednoducho povedané je libido súhrnom rozličných faktorov, vplyvov hormónov a psychických stavov, ktoré ovplyvňujú váš sexuálny apetít. Libido je teda inak povedané chuť na sex.

Nie je však možné generalizovať, čo je zvýšené libido a čo je naopak libido znížené. To záleží vždy od daného jedinca, teda od vás. Pokiaľ ste napríklad mohli pred rokmi sexovať každý deň prakticky bez prestávky a dnes už na to máte chuť len raz za mesiac, je jasné, že je vaše libido oproti predošlej doby znížené.

Samozrejme ale nemôžeme hneď povedať, že máte znížené libido, pokiaľ máte napríklad chrípku. V takej chvíli je organizmus logicky oslabený a človek je vôbec rád, že je rád. Preto musíte medzi sebou porovnávať chvíle a situácie, kedy ste celkom zdravý.

POKIAĽ ZAČNE LIBIDO HNEVAŤ, nie je nič ľahšieho, ako siahnuť do zásuvky po dávku českej Proerecty s okamžitým nástupom.

Proerecta

 

Čo už nie je libido?

Libido sa často zamieňa s pojmom potencia. Avšak nenechajte sa zmiasť. Oba výrazy majú úplne iné významy.

  • Potencia označuje stav, keď ste schopný oplodnenia, a teda produkujete zdravé a pohyblivé spermie.
  • Impotencia potom znamená nemožnosť oplodnenia a pár má v takej chvíli logicky problém so založením rodiny. To však nemá nič spoločného s libidom.

Libido označuje skôr duševný než fyzický stav. Fyzicky totiž môžete byť úplne zdravý, nič vás netrápi, žiadna choroba vás nesužuje, ale predsa nemáte chuť na sex a teda k sexu nedôjde.

Ide skôr o psychické rozpoloženie než o fyzickú záležitosť. A keď k sexu nakoniec dôjde, pokojne môže dôjsť zároveň aj k počatiu, čo značí, že rozhodne nie ste impotentný.

 

Čím je spôsobený pokles libida?

Čím je pokles libida spôsobený? Čo sa za tým skrýva? Ako to, že už nemáte chuť na sex, keď ešte pred rokmi ste mohli stále? Kam sa to všetko stratilo? Poďme si jednotlivé dôvody popísať jeden po druhom:

 

Vek

Hoci existujú sedemdesiatnici, ktorí sú stále sexuálne aktívni rovnako, ako za mladi, nebudeme si tu klamať. Vekom rozhodne nenaberáme na sile ani nemáme viac energie. Práve naopak. Vek so sebou prináša všeobecne zmeny, ktoré nie sú s našou sexualitou kompatibilné. Určite nemôžete očakávať, že budete aj v osemdesiatke podávať rovnaké výkony ako v dvadsiatke.

PREČÍTAJTE SI, ako bude vyzerať váš sexuálny život po 50-tke

 

Zníženie testosterónu

S rastúcou číslicou označujúcou váš vek sa úmerne znižuje tiež hladina najdôležitejšieho hormónu v mužskom tele, a to testosterónu. Ten začína postupne pomaly klesať už od 25 rokov, a to zhruba o 2 % ročne.

Totiž do svojich 50. narodenín budete mať v tele o 50 % menej testosterónu než napríklad v 20. Možno sa to zdá ako banalita, ale opak je bohužiaľ pravdou. Práve testosterón stojí za vzrušením, produkciou spermií, mužnosťou, tvorbou svalovej hmoty, hrubým hlasom alebo napríklad ochlpením. A čím menej testosterónu v tele máte, tým menej ste vzrušený.

OTESTUJTE SA: Prejavuje sa u vás nízka hladina testosterónu

 

Zmena partnerky

Rovnako, ako sa s pribúdajúcim vekom meníte vy, mení sa aj vaša partnerka. Bohužiaľ s vekom prichádzajú nielen vrásky a šediny, ale aj nejaké tie kilá naviac. Nikto nedokáže zastaviť prúd času a na všetkých sa raz pribúdajúce dni v kalendári prejavia.

To je úplne normálne. Bohužiaľ, niekedy sú tieto zmeny tak radikálne, že úplne stratíme o svojho miláčika záujem. Aj to sa môže stať.

 

Choroby

Choroby ako ďalšia príčina straty libida tu nemôžu chýbať. Erekcia sa totiž prezýva barometer zdravia. Pokiaľ ste teda úplne zdravý, mali by ste mať aj pevnú erekciu. V opačnom prípade je niečo zle.

Na vine môže byť celý rad ochorení, od rakoviny cez cukrovku až po kardiovaskulárne choroby. Bohužiaľ na to sám nikdy neprídete. Môžete sa len nechať vyšetriť a hľadať príčinu spoločne s odborníkom.

 

Nadváha

Ďalším dôvodom straty libida je jednoznačne nadváha. Nadváha je nielen zabijakom pevnej erekcie, ale tiež príčinou celého radu ochorení. Rozhodne to nenechávajte zájsť príliš ďaleko. Môžete totiž prísť o viac než o pravidelný sex.

 

Zväčšená prostata

Na našom zozname zamierime priamo do vašich intímnych partií. Väčšinou sa totiž pravá príčina týchto problémov skrýva práve tu. Jednou z nich môže byť aj zväčšená prostata. Hoci samotná zväčšená prostata nemá na funkciu vášho náradia žiadny vplyv, môžu by práve komplikácie spojené s týmto stavom strašiakom pre vaše libido.

Časté a problematické močenie, bolestivé vyprázdňovanie, neustále nočné výlety na záchod, stres a znížené sebavedomie, to všetko hrá svoju rolu. Hneď, ako totiž nie ste psychicky v pohode, nemôžete byť v pohode ani v posteli.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa prejavuje zväčšená prostata a ako sa lieči

 

Rakovina prostaty

Ďalším dôvodom zníženého libida môže byť rakovina prostaty. Rozhodne teraz ale nechceme vyvolávať paniku. Najprv je potrebné vyšetrenie a potom je možné stanoviť konkrétnu diagnózu. Do tej doby môže byť príčina úplne niekde inde. Nezabúdajte teda na pravidelné preventívne prehliadky.

 

Rakovina

Okrem rakoviny prostaty môže byť príčinou rakovina kdekoľvek inde v tele. Rakovina je skrátka vec, ktorá dokáže prevrátiť život hore nohami. Avšak opäť zopakujeme, že je najprv potrebné podrobiť sa vyšetreniu a až potom je možné stanoviť konečnú diagnózu.

 

Skrytá homosexualita

I keď si to možno nechcete priznať, aj keď to celý život skrývate, aj keď sa tvárite, že je všetko normálne, niekde to vo vás je. Aj skrytá homosexualita totiž môže byť dôvodom, prečo už nemáte takú chuť na sex.

Kedysi ste mohli so svojou partnerkou súložiť stále proste preto, že ste boli napumpovaný testosterónom a stále ste na to mali chuť, bez ohľadu na to, s kým to bolo. S pribúdajúcimi rokmi si ale čím ďalej viac uvedomujete, že to najskôr nie je to pravé orechové. Ale to vôbec nevadí. Najlepšie je si to priznať. Rozhodne to nie je dobré v sebe dusiť a trápiť sa tým.

 

Stres

Ďalšou príčinou klesajúceho libida môže byť stres. Všetci sa stále za niečím ponáhľame, snažíme sa stíhať deadliny, prebiehame od jednej úlohy k druhej a na intímnosti nám už nezostáva čas ani pomyslenie.

Myšlienkami sme stále len v práci a ani na dovolenke si vlastne neoddýchneme. Nemôžeme sa potom diviť, že nemáme chuť na sex. Stres je v súčasnosti asi najväčším zabijakom pevnej erekcie.

 

Pracovné vyťaženie

S tým sa spája aj veľké pracovné vyťaženie. Nie je výnimkou, že pracujeme pokojne niekoľko hodín denne, a to bez ohľadu na to, že už máme desiatky hodín odpracovaných. Sú na nás kladené obrovské nároky, ktoré sa snažíme splniť, avšak na úkor nášho osobného života.

VYSOKÉ NÁROKY môžu viesť k syndrómu vyhorenia. Čítajte, ako sa brániť. 

 

Nezdravý životný štýl

Svoju rolu hrá aj náš životný štýl. Fastfoody, málo pohybu, prejedanie sa, nepravidelná strava, málo ovocia a zeleniny, nulový pohyb, stres. Mohli by sme pokračovať ďalej. Avšak vedzte, že aj nezdravý životný štýl vášmu libidu neprospieva. Práve naopak!

 

Psychické poruchy

Také psychické poruchy môžu stáť za znížením libida. Libido totiž nie je len o fyzickej zdatnosti, ale aj o psychickej pohode. Pokiaľ nie ste v pohode duševne, nemôžete byť v pohode ani v posteli. Tak to skrátka je. Medzi najväčšie zabijaky libida sa počíta depresia, schizofrénia a bludy. Opäť je teda potrebné vyhľadať pomoc odborníka.

 

Telu chýbajú kvalitné vitamíny a minerály

Pokiaľ nemá telo dostatok potrebných látok, nemôže správne fungovať. A to sa netýka len trávenia, obranyschopnosti alebo regenerácie. Aj na libido môže mať nedostatok kvalitných vitamínov a minerálov neblahý vplyv. Opäť prípad pre českú Proerectu

 

Drogy a psychotropné látky

A na záver uzavrieme výpočet príčin, kvôli ktorým sa vám znižuje libido psychotropnými látkami. Tu je to opäť úplne logické – pokiaľ nie ste psychicky v pohode, nemôžete očakávať, že budete v pohode aj v posteli. Naviac vás drogy dovedú do úplne iného stavu mysle, v ktorom je jasné, že nemáte na sex ani pomyslenie.

 

Ako môžete posilniť libido?

Príčiny znižovania libida už teda poznáte. Ako ale môžete znovu posilniť chuť na sex? Ako sa môžete obrazne povedané „dostať naspäť na koňa“? Ako zvýšiť libido u muža? Opäť si popíšeme najrôznejšie spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť znovu získať stratené libido:

 

Potraviny

Najprv začnite od potravín, ktoré konzumujete. Keď to nejde jedným spôsobom, je potrebné zmeniť a skúsiť iný. Preto razantne zmeňte svoj jedálniček.

Namiesto fastfoodu zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny, namiesto tučných jedál stavte na chudé a čerstvé mäso a namiesto sladených limonád radšej siahnite po čerstvej vode. Nielen, že nejaké to kilo schudnete, ale tiež sa budete cítiť celkovo lepšie. Zvýšené libido na seba nenechá príliš dlho čakať.

 

Zdravý životný štýl

So zmenou jedálnička sa spája samozrejme aj zmena životného štýlu. Viac pohybu, častejší pobyt na čerstvom vzduchu, viac odpočinku a spánku či menej hodín strávených pri televízii alebo počítači bude pôsobiť ako balzam na vaše telo a dušu. Uvidíte, že sa okamžite budete cítiť oveľa lepšie. A o erekcii a chuti na sex ani nehovorím.

 

Homeopatiká – TIE URČITE NESKÚŠAJTE!

Homeopatiká sú veľká lož a zlodejina. Nemajú žiadne účinky. Žiadna štúdia ani vedecký výskum nikdy nepotvrdili ich účinnosť.

Navyše môžu byť aj nebezpečné – žiaden úrad ich dostatočne neskúma, takže môžu byť vyrobené z nebezpečných surovín v nehygienických podmienkach.

MAJTE PREHĽAD a čítajte článok „Homeopatiká a erekcia, libido a plodnosť. Ľutujeme, žiadny účinok nebol nikdy dokázaný.“

homeopatiká, erekcia, libido a plodnosť

 

Doplnky stravy

Doplnky stravy sú v tomto ohľade starou známou. Pre posilnenie libida nájdete na trhu desiatky najrôznejších tabletiek, od tých najlacnejších až po tie superdrahé. Doplnky stravy opäť obsahujú len extrakty z rastlín a bylín a napomáhajú prírodnou cestou stimulovať libido.

POKIAĽ ZAČNE LIBIDO HNEVAŤ, nie je nič ľahšieho, ako siahnuť do zásuvky po dávku českej Proerecty s okamžitým nástupom.

Proerecta

 

Lieky na predpis

Posilniť svoje libido môžete aj pomocou liekov na predpis. Medzi najznámejšie sa zaraďuje viagra, ktorá je pre svoje účinky celosvetovo známa. Avšak pre jej získanie potrebujete lekársky predpis. Viagra totiž nie je voľne predajná.

Viagra vám môže pomôcť nie len k rýchlemu vzrušeniu, ale aj k oveľa dlhšej a pevnejšej erekcii. Bohužiaľ má ale rad nežiaducich účinkov, a preto jej užívanie radšej dopredu prediskutujte s lekárom.

MOŽNO VÁS PREKVAPÍ, že Viagru zoženiete iba na predpis. Prečo to tak je sme sa spýtali sexuologičky MUDr. Taťány Šrámkovej, PH.D.

 

Bylinky

Pokiaľ nechcete užívať žiadne doplnky stravy, môžete si, samozrejme, sami namiešať účinné bylinky. Medzi tie, ktoré dokážu posilniť erekciu a vrátiť chuť na sex, sa zaraďuje maca peruánská, kotvičník zemný, materina dúška, saturejka, rozmarín lekársky, damiána či tymián. Väčšinu týchto byliniek bežne dostanete v obchode alebo lekárni.

 

Bylinné čaje

Pokiaľ sa vám nechce bylinky miešať a zároveň nie ste príliš veľkým priaznivcom tabletiek, môžete vyskúšať rozličné bylinné čaje. Fungujú na rovnakom princípe ako doplnky stravy, akurát s tým rozdielom, že nezjete žiadne tabletky, ale pijete bylinkový čaj. Bylinkové čaje pre podporu libida všeobecne obsahujú macu peruánsku, kotvičník zemný a materinu dúšku.

 

Gély

S libidom vám môžu pomôcť aj rôzne gély. Ide o špeciálne lubrikačné gély, ktoré by vám mali priniesť to správne vzrušenie. Samozrejme, pri tejto možnosti to je veľmi individuálne. Niektorí muži tieto účinky gélov potvrdzujú, iní naopak.

 

Zmena zamestnania

Vrátime sa k psychickej pohode a do tej rozhodne patrí zmena zamestnania. Pokiaľ ste až v príliš veľkom strese a situácia sa nijako nelepší, zmeňte skrátka svoju prácu. Samozrejme je to ale veľmi veľké rozhodnutie, ktoré musíte vyhodnotiť sám za seba.

Nemôžeme vám teraz povedať, že je to pre vás to najlepšie. Len vy sám môžete vyhodnotiť, či je pre vás zmena zamestnania krok správnym smerom. Samozrejme, pokiaľ sa k tomu odhodláte, môžete sa tešiť na vzrušenie ako kedysi.

 

Menej stresu

S tým sa spája samozrejme aj menej stresu. Snažte sa menej stresovať, snažte sa viac relaxovať a odpočívať. Predsa len žijeme len raz, a to nie preto, aby sme sa stále len za niečím naháňali, ale aby som si ten život aj trochu užili.

 

Dovolenka

Vezmite si napríklad dlhšiu dovolenku. Vedci totiž prišli nato, že až po troch týždňoch dovolenky sme skutočne oddýchnutí. Preto odíďte na skutočne dlhú dovolenku. Zabudnite na prácu, na starosti všedných dní a na všetky svoje problémy a na chvíľu si užívajte kúzla okamihu. Uvidíte, že sa libido opäť skoro dostaví.

 

Schudnutie

Pokiaľ máte nejaké to kilo naviac, nemusí byť odveci trochu schudnúť. Určite vás teraz nenabádame k drastickým diétam, ale mínus pár kíl vám môže vrátiť nielen sebadôveru, ale aj chuť na sex.

 

Zmena partnerky

Úplne najradikálnejším krokom zo všetkých zatiaľ spomenutých je zmena partnerky. K tomuto kroku ale musíte dôjsť len vy sám. Tu vám určite nemôžeme radiť. Len vy sám viete, či to má ešte zmysel alebo už nie. Avšak aj to môže vo výsledku spôsobiť znovunájdenie vášho strateného libida.

 

Koniec so zlozvykmi

A na záver skoncujte so všetkými svojimi zlozvykmi, najmä s fajčením, alkoholom a drogami. Nič z toho totiž vášmu libidu neprospieva.

 

FAQ Často kladené otázky ohľadom poklesu libida

S manželkou sme teraz mali dosť problémov, chceli sme sa dokonca rozísť, ale nakoniec sme to nejako urovnali. Lenže od tej doby nemám chuť na sex. Čo s tým?

Ide o typický príklad psychickej nepohody, ktorá sa prejavuje problémami v posteli. Je to úplne bežné. Najprv je potrebné si v sebe samom ujasniť, či s partnerkou ešte chcete byť alebo nie. Nebudete predsa investovať svoj čas a energiu do vzťahu, ktorý ste už od začiatku odsúdili k záhube.

Následne je potrebné vybudovať si opäť vzájomnú dôveru. Začnite spolu zase randiť, nájdete si spoločné koníčky, spoznávajte sa, komunikujte. Uvidíte, že sa vzrušenie opäť vráti.

 

Skôr, ako sme sa vzali, bol sex v poriadku a na pravidelnej báze. Ale po svadbe sa to zlomilo. V čom je problém?

Toto býva veľmi bežné. Pred svadbou je pár zamilovaný až po uši, ale po svadbe to vyzerá, ako by tí dvaja nemali nikdy nič spoločného. Čím to je spôsobené? Za všetkým opäť hľadajte psychiku.

Väčšinou si ľudia myslia, že bude vzťah po svadbe lepší, krajší, ružovejší, zamilovanejší. Ale ono dôjde len na deň D a nič významné sa vlastne nestane. Opäť ráno vstanete, opäť idete do práce, opäť si žijete svoj život. Nič sa nezmení. A to potom vedie k frustrácii a psychickej nepohode, ktorá sa prejaví aj v posteli.

To sa dá však vyriešiť rôznymi spestreniami, napríklad výletmi, novými aktivitami alebo napríklad dovolenkou.

 

Už nejakú dobu som dosť v strese a nedokážem sa vzrušiť. Moja priateľka je z toho ale na nervy. Ako jej to môžem vynahradiť bez toho, aby ma to niečo stálo?

Aby ste to svojej partnerke vynahradili, nemusíte jej hneď kupovať diamantové náhrdelníky a drahé kabelky. Stačí sa jej venovať aj inými spôsobmi. Vyskúšajte napríklad masáž, ručnú stimuláciu, orálny sex alebo obyčajné hladkanie. To, že spolu aktuálne nemáte sex, neznamená, že nemôžete mať fyzické zážitky.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako zvýšiť svoje a partnerkine vzájomné libido?

5/5 - (2 votes)