Ženšen pravý a významné účinky na erekciu

Ženšen kórejský je jednou z najdlhšie používaných rastlín v dejinách ľudstva. Prakticky žiadnu inú rastlinu ľudia nevyužívajú tak dlho, ako práve ženšen. Podľa uchovaných dôkazov užívajú ľudia ženšen viac než 5000 rokov.

Pôvod má ženšen v tradičnej čínskej medicíne. Dnes sa s ním však stretnete prakticky po celom svete. V čínštine znamená ženšen „koreň života“. V slovenskom preklade je známy ako všehoj. To nám napovedá, že má veľa pozitívnych účinkov na človeka, ktoré si práve v tomto článku popíšeme a zároveň tiež podložíme radou odborných štúdií.

ženšen pravý a erekcia

 

Pravý kórejský zenšen

Nie každý ženšen je však ten pravý. Existuje mnoho druhov ženšenov, bohužiaľ nie všetky majú toľko pozitívnych účinkov ako ten kórejský. V túto chvíľu sú známe ženšen kórejský, ženšen americký, ženšen sibírsky a divoký ženšen. Avšak iba ženšen kórejský so sebou prináša najväčšie množstvo pozitívnych účinkov.

Pestuje sa v miernom podnebí bez použitia chemických hnojív. Zberá sa až po šiestich rokoch, aby množstvo účinných látok bolo čo najvyššie. Ďalej sa upravuje v pare a následne sa suší, čím tiež získava svoju typickú červenú farbu. Vďaka tejto úprave je ženšen kórejský jednoznačne účinnejší.

 

Účinky ženšenu kórejského

Aké sú jeho účinky? Čo vlastne ženšen dokáže? A prečo sa na neho vyslovujú také ódy? Všetky účinky ženšenu si hneď popíšeme:

 

Silný antioxidant

Prvým dôležitým pozitívnym účinkom ženšenu kórejského na človeka sú jeho silné antioxidačné vlastnosti. Tie boli potvrdené štúdiou „Potentiation of antioxidative and anti-inflammatory properties of cultured wild ginseng root extract through probiotic fermentation” z roku 2012, v ktorej objavili jeho silné antioxidačné účinky, a to v nefermentovanom, tak aj vo fermentovanom extrakte koreňa ženšenu.

Ďalšie štúdie (1, 2) navyše ukázali, že extrakt zo ženšenu kórejského môže inhibovať zápal, čím ho lieči.

 

Zlepšenie funkcie mozgu

Ďalšie pozitívne účinky, ktoré vedci testovali, boli účinky na ľudský mozog. Všetci si určite prajeme toho vedieť viac, chceme si omnoho viac pamätať a mať vďaka tomu lepšie výsledky v práci či v škole. K tomu vám opäť môže dopomôcť ženšen kórejský.

Niektoré štúdie dokonca dokazujú, že určité zložky ženšenu môžu chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi (3 , 4 , 5).

Najpodstatnejšie výsledky priniesla štúdia s názvom „Panax ginseng (G115) improves aspects of working memory performance and subjective ratings of calmness in healthy young adults” z roku 2010, ktorá zistila, že užívanie 400 mg ženšenu kórejského denne po dobu ôsmich dní vám zlepší koncentráciu, pracovné nasadenie a matematické schopnosti.

Zaujímavé tiež je, že sa všetky vykonané štúdie zhodli na tom, že vďaka ženšenu dochádza k zväčšeniu prietoku krvi do mozgu a lepšiemu vstrebávaniu cukru v mozgu, čo následne vedie k lepším pracovným a školským výsledkom.

pravý ženšen

 

Užitočná alternatíva na liečbu erektilnej dysfunkcie

V tomto článku nemôžeme zabudnúť zmieniť ani pozitívne účinky ženšenu na erektilnú dysfunkciu. Ženšen totiž obsahuje špeciálne zlúčeniny, ktoré pomáhajú udržať prirodzený prietok krvi v tele a zdravé cievy. To vedie nie len k správne prekrveným končatinám, ale aj k dokonale prekrvenému penisu, vďaka čomu môžete dosiahnuť pevnú erekciu.

Už po štyroch týždňoch užívania ženšenu kórejského na sebe môžete spozorovať pozitívne účinky a pevnejšiu erekciu (6). Ďalšie nezávislé odborné štúdie navyše preukázali, že ženšen môže podporovať produkciu oxidu dusnatého, čo je látka, ktorá zlepšuje svalovú relaxáciu v penise a zvyšuje v ňom krvný obeh (7 , 8). Ak teda chcete posilniť svoj výkon v posteli a zlepšiť si erekciu, môžete pokojne staviť na ženšen kórejský.

 

Podpora vzrušenia u žien v menopauze

Ženšen je veľmi prínosný aj pre ženy. Ako je známe, zmeny tela v menopauze dokážu u niektorých dám úplne zničiť libido. Aj to však ženšen dokáže napraviť. Stačí opäť jeho pravidelné užívanie a po pár týždňoch bude po probléme.

Upozornila na to odborná štúdia „Antioxidative effects of Korean red ginseng in postmenopausal women: a double-blind randomized controlled trial”, v rámci ktorej bolo sledovaných 71 žien po menopauze. Ženám sa nie len opäť navrátila chuť na sex, ale tiež sa zlepšila priechodnosť ciev, celková prekrvenosť organizmu a odolnosť imunitného systému.

 

Podporuje chuť na sex

Pozitívne účinky ženšenu kórejského uzavrieme celkovou podporou chuti na sex ako u mužov, tak u žien. Zvyšuje koncentráciu pohlavných hormónov a posilňuje sexuálnu reaktivitu podávaním v primeraných dávkach. Ženšen sa zdá byť skoro ako nadprirodzená rastlina, ktorá dokáže pomôcť s akýmkoľvek neduhom. Patrí medzi najdôležitejšie rastliny využívané pri liečbe porúch sexuality.

Človeku sa až nechce veriť, že by to všetko dokázala jedna rastlina. Odborné štúdie však hovoria jasne. Už do tejto chvíle sme citovali desiatky štúdií a mnohé z nich sme zmienili len okrajovo.

Ak teda nechcete veriť sľubom, môžete dôverovať aspoň odborníkom, ktorí skutočne všetky tieto pozitívne účinky potvrdili. (12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19)

 

Posilnenie imunitného systému

Účinkov má ženšen kórejský skutočne požehnane. Nie nadarmo sa mu hovorí „božská bylinka“. Medzi jeho ďalšie pozitívne účinky patrí posilnenie imunitného systému. Štúdia „The Effect of Ginseng on the Nutritional Status and the Immune Functions after Curative Operations on Gastric Carcinoma Patients” z roku 1998 sledovala 39 ľudí, ktorí sa zotavovali po chirurgickom zákroku na liečbu rakoviny žalúdka.

Odborníci týmto ľuďom podávali po dobu dvoch rokov 5 400 mg ženšenu kórejského. Výsledky boli opäť ohromujúce. Všetci sledovaní ľudia mali významne lepšie imunitné funkcie a nižšiu recidívu príznakov, než sledovaná skupina, ktorá ženšen neužívala.

Odborné štúdie vďaka tomu zistili, že ľudia, ktorí užívajú ženšen kórejský, môžu mať až o 35 % silnejší imunitný systém než tí, ktorí ženšen neužívajú. Navyše môže extrakt zo ženšenu zvýšiť účinok očkovania proti rôznym ochoreniam, ako je napríklad chrípka (9). To sa vám v našich končinách môže v nastávajúcim zimnom období veľmi hodiť.

ženšen pravý kórejský

 

Mierni stres

Kto by v dnešnej dobe nebol v strese? Stres je každodennou súčasťou našich uponáhľaných životov. Nie je to však celkom správne. Stres môže stáť za radom civilizačných chorôb, a preto by sme sa ho mali čo najviac vyvarovať. K tomu nám opäť pomôže ženšen kórejský.

Štúdia „Antifatigue effects of Panax ginseng C.A. Meyer: a randomised, double-blind, placebo-controlled trial” objavila nie len pozitívne účinky ženšenu na stres, ale aj na náš kardiovaskulárny systém, ktorý počas stresových situácií dostáva poriadne zabrať.

Za všetkým podľa všetkého stoja zložky nazývané adaptogény. To sú látky, ktoré vám pomôžu prispôsobiť sa stresujúcim podmienkam a vďaka tomu sa s nimi tiež do budúcna lepšie vyrovnať.

 

Zníženie rizika niektorých druhov rakoviny

Riziko vzniku rakoviny je s nami každý deň. Môžete žiť, ako chcete, no táto zákerná choroba sa u vás môže aj tak objaviť. Nie však, pokiaľ budete užívať ženšen. Zdá sa to skoro nemožné, ale aj s tým vám môže ženšen pomôcť.

Prvá štúdia, ktorá na tento pozitívny účinok ženšenu poukázala, bola „Red ginseng and cancer treatment“. V nej sa môžete dočítať, že má ženšen kórejský silné protirakovinové účinky a pomáha predchádzať rakovinovému bujneniu. Z prehľadu ďalších niekoľkých štúdií dokonca vyplýva, že ľudia, ktorí pravidelne užívajú ženšen, môžu mať o 16 % nižšie riziko vzniku rakoviny (10).

 

Zatočte s únavou a zvýšte si hladinu energie

Niekedy to zažil snáď každý. Nech sa už akokoľvek snažíte, do ničoho sa vám nechce. Najradšej by ste sa zababušili pod perinu a zostali tam celý deň. Tiež občas bojujete s neznesiteľnou únavou, aj keď ste sa v noci poriadne vyspali? Na takéto stavy môžete so ženšenom kórejským opäť zabudnúť.

Ženšen pomáha bojovať proti únave a podporovať energiu. Napríklad štúdia „Wisconsin Ginseng (Panax quinquefolius) to improve cancer-related fatigue: a randomized, double-blind trial, N07C2“ sledovala po dobu 8 týždňov 364 pacientov.

Túto skupinu vedci rozdelili na dve. Jednej dávali 2 000 mg ženšenu denne a druhej iba placebo. Po 8 týždňoch celý test vyhodnotili a nestačili sa diviť. Skupina, ktorá pravidelne ženšen kórejský užívala, mala výrazne nižšiu hladinu únavy, než ktorá sa objavila pri skupine s placebom.

 

Zníženie hladiny cukru v krvi

Problém s vysokou hladinou cukru v krvi trápi v súčasnosti státisíce Slovákov. Veľa ľudí, bohužiaľ, o tejto chorobe vôbec netuší, čo však môže v budúcnosti viesť k väčšiemu riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Tento stav vyššej hladiny cukru v krvi možno poznáte ešte aj pod iným označením – diabetes typu 2. Typicky sa objavuje u ľudí, ktorí zrovna nežijú vzorný život.

Aj s tým vám však ženšen kórejský môže pomôcť. Štúdia „Ginseng on hyperglycemia: effects and mechanisms” preukázala, že ženšen kórejský zlepšuje funkciu pankreatických buniek, zvyšuje produkciu inzulínu a znižuje množstvo cukru v krvi. Vďaka tomu, že má ženšen silné antioxidačné účinky, o ktorý už bola reč vyššie, sa môžete celkom vyhnúť cukrovke 2. typu.

 

Protizápalové účinky

Ak trpíte akoukoľvek formou zápalového ochorenia, ako napríklad osteoartróza alebo dna, rozhodne by ste nemali ženšen prehliadať. Má totiž silné protizápalové účinky. Ženšen pomáha účinne zmenšovať zápal v tele a tým rieši aj rad zápalových ochorení (11).

 

Vedľajšie a negatívne účinky ženšenu kórejského

Podľa všetkých doteraz vykonaných výskumov sa zdá, že je ženšen naprosto bezpečný a nemal by spôsobovať žiadne vážne nežiadúce účinky. Jeho užívanie sa však stále neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a deťom. Všetci ostatní sa užívania ženšenu kórejského nemusia báť.

Na ženšene nevzniká žiadna závislosť a nemusíte sa báť ani predávkovania. Aj keď samozrejme je dôležité dodržiavať jeho odporúčané denné množstvo. Pokiaľ by ste ho omylom prekročili, skontaktujte pre istotu svojho praktického lekára.

Jediný problém môže nastať, pokiaľ užívate liečivá s látkou zvanou warfarin, čo je látka určená na spomalenie zrážanlivosti krvi.

Upozorňuje na to aj uznávaný odborník v oblasti sexuológie MUDr. Václav Urbánek, CSc.:

Niektoré pramene nejednotne uvádzajú nevhodnosť ženšenu pre užívateľov warfarinu. Preto pri liečbe warfarinom odporúčame žiadny ženšen neužívať! Možnosť ohrozujúcu komplikácie zdravotného stavu v dôsledku zmien krvnej zrážanlivosti nechceme ani v najmenšom riskovať.

 

Alergia na ženšen kórejský

Viete, ako sa hovorí: „Pravda sa šíri najrýchlejšie, kým je ešte fámou.“ Často sa môžete stretnúť s názorom, že niektorí ľudia majú na ženšen kórejský alergiu. Samozrejme, nepopierame, že pár ľudí na svete môže byť natoľko citlivých, že skutočne alergiu na ženšen mať môže.

Zatiaľ bol ale odborne zmapovaný iba jeden jediný prípad silnej alergickej reakcie po užití sirupu zo ženšenu kórejského. (20)

Preto máme pre ostatných skvelú správu. Vďaka odbornej štúdií „The effect of Korean red ginseng on allergic inflammation in a murine model of allergic rhinitis” sa zistilo, že má ženšen kórejský silné antialergénne vlastnosti, a to vrátane priaznivých účinkov na astmu a atopickú dermatitídu.

Ženšen vám dokáže pomôcť nie len od prejavov alergie, ale aj pri sennej nádche. Podľa odborníkov môžete ženšen užívať bez obáv.

 

Zdroje ženšenu kórejského

Ženšen kórejský môžete užívať v podobe doplnkov stravy, čajov, sirupov alebo tabletiek. Dôležité je, aby užívaný extrakt bol z červeného ženšenu kórejského, teda zo ženšenu upraveného v pare a následne usušeného. Len takáto úprava totiž zvyšuje účinky tejto byliny.

Kde konkrétne nájsť účinné množstvo ženšenu? Siahnuť môžete po doplnkoch stravy Vimax, Proerecta, alebo Amante. V týchto doplnkoch stravy priamo určených k tónizácii vášho sexuálneho života nájdete nie len účinné množstvo ženšenu, ale aj ďalšie prírodné látky, ako je kotvičník zemný alebo maca peruánska.

Spolu s týmito ďalšími extraktmi sa zvyšuje účinok ženšenu a jeho pozitívny vplyv na váš organizmus. Užívajte ženšen kórejský pravidelne a uvidíte, že na sexuálne problémy ihneď zabudnete. Kliknite na obrázok a nakúpte doplnky najlacnejšie. 

doplnky na podporu erekcie

 

História ženšenu kórejského

Ženšen kórejský bol už po stáročia využívaný vďaka svojim blahodarným účinkom. Najkvalitnejší ženšen pochádza z oblasti Číny a Kórey, odkiaľ má aj svoj názov. Kedysi bol práve tento vysoko kvalitný ženšen určený len pre čínskych cisárov. Až v roku 1843 klasifikoval ruský botanik Carl Anton Meyer ženšen a priviezol ho k nám.

V Európe, a na samotnom Slovensku, je ženšen známy posledných 70 rokov, kedy prechádza aj radom testov a odborných štúdií. Najväčšiu pozornosť na seba strhávajú jeho pozitívne účinky na činnosť mozgových buniek, hladiny cukru v krvi, správnu funkciu imunitného systému a povzbudzujúce účinky na sexuálny apetít človeka.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako a podľa čoho vybrať doplnok na erekciu?

Rate this post