Slovo androgén pochádza z latinčiny. Jeho odvodenina (andr-) značí slovo muž. Androgény sú syntetické a prírodné. Ide o steroidné hormóny, ktoré regulujú rozvoj a udržiavanie mužských charakteristík. Transformácia prebieha vo vnútri tela. Tieto hormóny sa napájajú na androgénne receptory a potom sa začnú diať zázraky.
Proces zmeny je najviac viditeľný najmä v puberte, kedy chlapcom hrubne hlas, rastie ohryzok, svaly a ramená. Nenechajte sa však zmýliť. Androgény nájdete i u žien. Akurát v oveľa menšom množstve. Keby mali ženy rovnaké množstvo týchto hormónov ako muži, boli by od nich takmer na nerozoznanie.
Steroidné hormóny sa tvoria predovšetkým v semenníkoch u mužov a vo vaječníkoch v prípade žien. Ďalej ešte vznikajú v nadobličkách a v miernom množstve aj v ďalších častiach tela. O tom sa dočítate ďalej v článku.
Obsah článku
Androgény a búrlivé obdobie
Počas puberty dochádza k najbúrlivejšiemu nárastu týchto hormónov. U mužov hrá hlavnú rolu testosterón. Nemenej dôležitú úlohu majú aj ďalší nakopávači mužnej sily, teda hormóny dihydrotestosterón (Ďalej DHT) a androsténdión.
DHT ešte v maternici matky formuje budúci mužský penis, miešok a prostatu. V dospelosti tento hormón zodpovedá za plešatenie, rast prostaty i aktivitu mazových žliaz. V niektorých prípadoch rast prostaty ohrozuje muža rakovinou, preto lekári odporúčajú nasadiť anti-androgény.
TIP: Čo môžete robiť, aby vaša hladina androgénu neklesala a vy ste si udržali silu a vitalitu? Jednoznačne pomôže český doplnok Primulus s bylinným zložením.
Neviditeľní v akcii
Títo neviditeľní hrdinovia majú za úlohu povzbudiť naše libido a sexuálne vzrušenie. Platí to pre obe pohlavia rovnako. Androgény sú aj prekurzory estrogénu. To znamená, že sa z nich tvorí estrogén, ktorý je naopak hlavným ženským hormónom.
Steroidné hormóny plnia svoj účel aj v niektorých typoch liekov a prípravkoch. Niektorí muži určite počuli o testosterónovej terapii. Naopak, atléti a kulturisti veľmi dobre poznajú anabolické steroidy.
Testosterón je hlavný hrdina mužského života. Okolo neho sa avšak točia ďalší dôležití aktéri.
Dehydroepiandrosterón (DHEA)
Je to steroidný hormón, ktorý vzniká v kôre nadobličiek. Telo ho vyrába z nechválne známeho cholesterolu. Z toho hormónu dokáže telo vyrobiť estrogén.
Hlavné funkcie estrogénu v tele muža a ženy:
MUŽI | ŽENY |
vývoj spermií | rast pŕs |
dôležitý pre hustotu kostí | typické ženské proporcie |
hrá dôležitú úlohu pre lipidový profil | menšie telesné ochlpenie než u mužov |
ovplyvňuje príjem a využitie glukózy | vyšší hlas |
podieľa sa na citlivosti a aktivácii adenozínového receptoru | periodický vývoj sliznice maternice |
má vplyv na imunitné funkcie | podporuje rast buniek |
účinkuje proti zápalom v organizme | zdvíha žene pocit pohody |
podporuje bunkové delenie, rast a akumuláciu tuku | |
má vplyv na mozgovú činnosť | |
znižuje rednutie kostí | |
udržuje zdravý stav ciev | |
stimuluje rast sliznice maternice |
Androsténedión (A4)
Tento steroid je medzi ostatnými známy ako silový superman. Má za následok rast svalov a mužnej sily. Vzniká v semenníkoch, kôre nadobličiek a u žien vo vaječníkoch. Telo ho dokáže zmeniť na testosterón v prípade potreby.
Tento hormón kedysi používali kulturisti ako doplnok na podporu svalového rastu, než ho Medzinárodný olympijský výbor zakázal. Tento príklad neskôr nasledovali aj ďalšie organizácie.
Androsterón a Androsténediól (A5)
Ide o chemické vedľajšie produkty pri matabolýze androgénov (metabolity). Majú len malý vplyv na rast svalov a mužnosti. V porovnaní s testosterónom je A5 asi 7 x slabší. Zaujímavé je, že v moči mužov a žien nájdete približne rovnaké množstvo.
Dihydrotestosterón (DHT)
Je metabolitom testosterónu. Avšak hrá veľmi dôležitú úlohu. DHT je totiž ešte účinnejší než samotný testosterón. Je to tým, že sa viaže na androgénne receptory oveľa ľahšie ako testosterón. DHT vzniká v koži a tkanive reprodukčných orgánov.
Androgény v predpôrodnej fáze
Ich produkcia začína v leydygových bunkách zhruba v 8. týždni vývoja plodu. Pod ich vplyvom vzniká u nenarodeného muža penis a miešok. Následne začínajú rásť semenné vačky a semenovody.
Tieto pochody riadia androgény, ktoré pochádzajú zo sertoliho buniek. Okolo 12. týždňa luteinizačný hormón reguluje produkciu androgénov tak, aby ich nebolo príliš veľa. Na to je čas až do búrlivého obdobia puberty.
Androgény v puberte
V tomto období nastáva dramatický nárast androgénov v tele. Začínajú sa rysovať sekundárne pohlavné znaky a telo začína tvoriť spermie (spermatogenéza). Muž sa stáva plodným, viac svalnatým a má väčšiu chuť na sex. Sekundárne pohlavné znaky zahŕňajú:
- pubické ochlpenie
- hrubší hlas
- vývoj ohryzku
- širšie ramená
- viac svalovej hmoty
- rast penisu
Androgény a spermatogenéza
Počas puberty rastie produkcia androgénov a luteinizačného hormónu (LH). To má za následok produkciu ejakulátu. Počas dospelosti androgény pôsobia na sertoliho bunky v semenníkoch a dochádza k tvorbe spermií. Nebyť tohto procesu a dostatočného množstva androgénov v oblasti semenníkov, by muži boli neplodní.
Nadbytok androgénov u žien
Kým u mužov je väčšie množstvo androgénov žiaduce, u žien to tak nie je. Určité množstvo v ženskom tele je potrebné, ale nesmie ich byť veľa.
Funguje to tak, že vo vaječníkoch sa z androgénov tvorí estrogén. Pokiaľ ale proces pretvárania nie je regulovaný a androgény sa množia veľmi rýchlo, nastáva chaos.
Prejavy sú rôzne. Od miernych až po výrazné. Potom ide o hyperandrogénny syndróm. V tej chvíli sa u ženy objavuje nadmerné ochlpenie tela, padanie vlasov či dokonca fúzy. K tomu ešte môže nastať porucha menštruačného cyklu a dokonca neplodnosť.
ČÍTAJTE PODROBNE, aký má vplyv a význam testosterón v ženskom tele a prečo je dobré sledovať si ho.
Účinok androgénov na kožu
Prebytok androgénov u žien môže spôsobiť nepríjemné kožné prejavy v podobe akné. Ide o zápal mazových žliaz. Ženy tiež riešia problémy v podobe mastných vlasov. Ako teda obmedziť počet androgénov u ženy? Tieto prípady musí v niektorých prípadoch riešiť aj dermatológ.
V ľahších prípadoch stačí zásah gynekológa, ktorý lieči podobné situácie nasadením antikoncepcie. Pokiaľ žena s nasadením piluliek súhlasí, vyrieši niekedy aj dva problémy naraz. Chráni sa pred nechceným počatím a jej pleť je krajšia.
Záverom o androgénoch
Androgény sú neoddeliteľnou súčasťou ľudského tela. To platí pre muža aj ženu. Bez nich by sme nemohli fungovať a nemohli sa množiť. Vďaka nim pohlavne zrejeme a môžeme si dopriať potešenie zo sexu. Androgény sú neviditeľní hrdinovia, bez ktorých by bol život o poznanie nudnejší.
ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE