Estrogén u žien – nepríjemné príznaky nedostatku aj nadbytku a optimálna hladina

Estrogén. Ide o základný ženský pohlavný hormón. V najväčšom množstve sa nachádza práve v tele žien, kde zodpovedá za rast a vývoj primárnych a sekundárnych pohlavných znakov.

To inými slovami znamená, že zaisťuje funkčnosť ženského reprodukčného systému, fyzické znaky typické pre ženy, rast pŕs, pravidelnosť menštruačného cyklu a ďalšie.

Aj keď sa estrogén v malom množstve nachádza aj v mužskom tele, je to typický ženský pohlavný hormón. Kde v ľudskom tele vzniká? Čo má na starosti? Ako sa prejavuje jeho nadbytok a naopak jeho nedostatok? Čím možno zvýšiť hladinu estrogénu?

estrogén u žien

 

Čo je estrogén?

Všetky ženy ho majú v tele. Pre každú z nich je úplne kľúčovým hormónom, bez ktorého by sa neobišli. Ide o najsilnejší ženský hormón, ktorý poznáme snáď všetky. Estrogén.

Estrogén spadá do hormonálnej skupiny steroidov. Medzi ďalšie známe hormóny z tejto skupiny patrí testosterón, cholesterol, ďalej potom napríklad D-vitamíny, žlčové kyseliny, hormóny kôry nadobličiek, steroly a iné.

Lekári rozlišujú 3 druhy estrogénovestradiol, estriol a estron. V reprodukčnom období je primárnym estrogénom v ženskom tele estradiol. Po prechode potom preberá slovo estron, ktorý je ale výrazne slabší. Medzi ďalšie významné ženské pohlavné hormóny patrí ešte progesterón.

Hladina estrogénu v ženskom tele neustále kolíše, avšak ako optimálna hladina estrogénu v krvi žien sa uvádza množstvo 43 – 180 pg/ml. Muži ho majú o poznanie menej.

Proerecta WOMEN účinky

 

VIDEO: Estrogén u žien

 

Hlavná funkcia estrogénu u žien

Ako som už uviedla hneď v úvode článku, estrogén u žien zodpovedá najmä za rast a vývoj primárnych a sekundárnych pohlavných znakov.

Zaisťuje funkčnosť ženského reprodukčného systému, fyzické znaky typické pre ženy, rast pŕs, stojí za menším telesným ochlpením než majú muži, za pravidelným menštruačným cyklom, za vyšším hlasom a tiež ovplyvňuje periodický vývoj sliznice maternice.

Pokiaľ je v rovnováhe, zvyšuje sexuálny apetít a posilňuje imunitu.

[su_testimonial name=“Doktor Milan Čech, primár internŕho oddelenia Nemocnice Na Homolce v Praze“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Predovšetkým ide o správnu životosprávu, dostatočný pohyb a prísun vápnika – a to už v mliečnych výrobkoch alebo vo forme tabletiek.[/su_testimonial]

 

Estrogén – kde a ako sa tvorí?

Estrogén sa tvorí vo vaječníkoch, v žltom teliesku a v placente. Malé množstvo vzniká produkciou v pečeni, nadobličkách, v tukovom tkanive a v prsiach. Určité množstvo však človek prijíma aj v potrave, potravinových doplnkoch alebo hormonálnej antikoncepcie.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: 

Podrobné účinky doplnku Proerecta WOMEN pre ženské intímne zdravie vrátane optimálnej hladiny hormónov.

recenzia Proerecta WOMEN

 

Nadbytok estrogénu u žien

Aby bola žena v pohode a plná energie, musí mať estrogénu tak akurát. Príliš nízka alebo príliš vysoká hladina estrogénu môže mať na ženu negatívny vplyv. Ako sa teda prejavuje nadbytok estrogénu u žien?

Pokiaľ má žena estrogénu v tele prebytok, trpí nepravidelným menštruačným cyklom,zníženú chuť na sex, trápi ju opuchnuté a bolestivé prsia, stretáva sa s častými výkyvmi nálad, každodennou bolesťou hlavy, úbytkom vlasov, studenými končatinami, únavou, problémami so spánkom.

Objaviť sa môžu aj pigmentové škvrny, migrény, nespavosť, pocity šťastia sa rýchlo striedajú s úzkostnými myšlienkami, alebo ženu napríklad trápia bolestivé stavy pri menštruácii. To všetko sú príznaky príliš vysokej hladiny estrogénov v krvi.

Veľmi častým príznakom je neopodstatnená únava kedykoľvek počas dňa.

 

[su_testimonial name=“Susan Hutchinson, lekárka z americkej Kalifornie“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ocmigraine.org“ url=“https://www.ocmigraine.org/“]Ženy sú obvykle náchylnejšie k migrénam a bolestiam hlavy, a to vďaka reprodukčnému systému.

Pokiaľ vás táto nepríjemnosť postihuje aj viackrát týždenne, je veľmi pravdepodobné, že máte v tele príliš estrogénu.

Odporúčam návštevu špecialistu, ktorý váš stav odborne posúdi a navrhne príslušné riešenia.[/su_testimonial]

Trápia vás podobné príznaky už dlhšiu dobu? Stretávate sa s migrénami, únavou, problémami so spánkom, či nepravidelným menštruačným cyklom. Potom aj vy môžete mať v tele priveľa estrogénu.

Pokiaľ tieto príznaky dlhodobo ignorujete, môžete u seba nebezpečne zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Podľa najnovších štúdií totiž môže dlhodobo zvýšená hladina estrogénu spôsobiť rakovinu prsníka.

 

VIDEO: Ako sa prejavuje nadbytok estrogénu u žien?

 

Ako znížiť estrogén u žien?

Bola u vás vaším lekárom zistená zvýšená hladina estrogénu? Potom na nič nečakajte a okamžite začnite jednať. Prirodzene môžete zvýšenú hladinu estrogénu znížiť vynechaním alkoholu, schudnutím, zdravým životným štýlom, pravidelným odpočinkom, zníženou spotrebou kofeínových nápojov a celkovo zmiernením stresu a stresových situácií.

 

Ako sa prejavuje nedostatok estrogénu u žien?

Druhým extrémom je naopak nedostatok estrogénu v tele. Nedostatok estrogénu sa u žien prejavuje znížením libida, nepravidelným menštruačným cyklom, vaginálnou suchosťou, častými infekciami močových ciest, zlou náladou či depresiou.

Ženám sa zmenšia prsia, objaví sa im ochlpenie v oblasti tváre, zhorší sa im pleť, trpia návalmi tepla, majú problémy s pamäťou, nemajú dostatok energie, majú problémy s otehotnením a môžu dokonca úplne prísť o menštruáciu.

[su_testimonial name=“Doktorka Noel Bairey Merzová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“bio.csmc.edu“ url=“http://bio.csmc.edu/view/3436/C-Noel-Bairey-Merz.aspx“]Nízka hladina estrogénu spôsobuje všeobecne horšiu schopnosť reakcie na lieky proti srdcovým chorobám.

Doterajšie výskumy na zvieratách preukázali, že estrogén funguje ako určitý nárazník pred známymi rizikovými faktormi, ako je cholesterol, vysoký krvný tlak a podobne.

Pokiaľ má žena tohto hormónu nedostatok, prirodzenú ochranu stráca.[/su_testimonial]

Podľa najnovších štúdií ženy v období menopauzy, kedy u nich dochádza k silným výkyvom estrogénov, trpia omnoho častejšie depresiami. Nedávne údaje ukazujú, že hormonálna terapia, najmä podávanie estradiolu, môže predchádzať poruchám nálady či dokonca slúžiť ako liečebný režim pre ženy s diagnostikovanými poruchami nálady.

[su_testimonial name=“MUDr. Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/borek-sehnal/gynekolog/praha“]Omnoho viac ohrozené sú predovšetkým cievy a srdce, ktoré boli až do menopauzy pod ochranou estrogénov.

Ženy majú teda v mladšom veku menej infarktov než muži, no po prechode ich rýchlo doháňajú.[/su_testimonial]

 

Ako zvýšiť estrogén u žien?

K nedostatku estrogénu u mladých žien dochádza z rôznych dôvodov. Môže za to napríklad stres, nedostatok jedla, zlé stravovacie návyky, nedostatok spánku alebo napríklad aj nadmerné cvičenie. Preto je potrebné tieto negatívne vplyvy zo svojho života odstrániť. Pri starších ženách potom prichádza na scénu prechod, alebo aj menopauza, počas ktorej prirodzene klesá hladina estrogénu v tele.

Žena by mala viac odpočívať, zdravo jesť, pribrať pokojne aj nejaké to kilo, vyhýbať sa stresovým situáciám, mala by mať dostatok spánku a zároveň by sa mala zamerať na potraviny, ktoré prirodzeným spôsobom zvyšujú hladinu estrogénu v tele.

 

Potraviny, ktoré ovplyvňujú estrogén v tele ženy

Odporúča sa rozmarín, ľanové semienko, ďatelina lúčna, kokosový olej, avokádo, archangelika lekárska, sója, fenikel, mrkva, chia semienka či sladké zemiaky batáty. To sú všetko potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu v tele.

Naopak hladinu estrogénov znižuje konzumácia chemicky spracovaného mäsa, zvýšená hladina cukru v krvi, priemyselné chemikálie či kofeín. Ideálne je preto vysadiť polotovary, spracovať jedlá a fastfoody a naopak zamerať sa na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Najlepšie sú chemicky neošetrené ani nijakým spôsobom hormonálne neupravené potraviny.

 

SLOVO REDAKCIE: Nikdy sa sama nehrajte na doktora

Nikdy si tiež sama s hormónmi nezahrávajte. Takáto hra sa väčšinou vôbec neoplatí. Iba lekár môže určiť vhodnú liečbu a správnu diagnózu.

Aj keď teda vaše príznaky môžu jednoznačne vykazovať nízku hladinu estrogénov, sama sa s nimi nikdy nezahrávajte.

Radšej sa obráťte na praktického lekára či na svojho gynekológa a s ním svoj stav konzultujte.

Proerecta WOMEN účinky

 

Rate this post

Zanechte odpověď