Testosterón sa testuje z krvi, zistí, či nemáte nebezpečne nízku alebo vysokú hladinu

Testosterónový test je špeciálny krvný test pre zistenie hladiny vlastného testosterónu. Testosterón je pohlavný hormón. Nachádza sa v mužskom a v menšej miere aj v ženskom tele. Je to hlavný androgén. Ovplyvňuje rast svaloviny, naberanie typicky mužských rysov, podieľa sa na produkcii spermií, a teda plodnosti a závisí na ňom tiež pevnosť erekcie.

Testosterónu v ženskom tele je omnoho menej a pomáha im udržiavať hladiny iných hormónov. Ovplyvňuje niektoré ženské funkcie v organizme a tiež libido.

Existujú 2 druhy testosterónu. Prvý je viazaný na bielkoviny, druhý je voľný.

testosterón test

 

Ako testovanie testosterónu prebieha?

Ide o jednoduchý odber krvi. Lekár sa tiež bude pýtať na celkový zdravotný stav a bude sa snažiť zistiť, či sa náhodou neprejavuje znížená hladina. Zaujímať sa môže aj o lieky a pacientovu anamnézu.

Odporúča sa vykonať test ráno s najvyššou hladinou testosterónu v krvi. Krv sa odoberá drobným vpichom injekčnej striekačky obvykle z miesta na ruke. Celá návšteva lekára zaberie maximálne pár minút.

Keďže hladinu môžu negatívne ovplyvniť aj niektoré lieky na predpis, lekár vás môže požiadať o o dočasné vysadenie, aby hladina nebola skreslená. To isté platí o doplnkoch stravy bez predpisu. Rôzne byliny a látky dokážu hladinu zvyšovať a znižovať, takže pre potreby merania je nutné vysadiť ich tiež.

V niektorých prípadoch môže byť odber krvi opakovaný, aby lekár zistil presnejšie čísla, než iba z jedného odberu. Pokiaľ sa potvrdí znížená hladina, lekár vás môže odporučiť na rôzne iné testy a vyšetrenia, aby vylúčil riziko komplikácií a chorôb z nedostatku hormónu.

ODPORÚČANIE: 

Hladinu testosterónu prirodzene zvýšite pomocou toboliek Proerecta LONG. 

Upozorníme, že pokiaľ sa práve chystáte na testosterónový test, aspoň 7 dní pred odberom ich vysaďte, aby neboli výsledky skreslené.

Inak ich môžete užívať bezpečne bez obmedzení a cielene tak optimalizovať svoju hormonálnu rovnováhu.

Proerecta LONG

 

Domáci test hladiny testosterónu

Krv si sám doma samozrejme odoberať nebudete. Pre domáce meranie existujú domáce súpravy pre odber vzoriek zo slín. Tampón sa olizne alebo sa ním vytrie ústna dutina a zabalí sa do obalu. Vzorku možno poslať alebo priniesť do laboratória.

Domáce testy zo slín ale nie sú celkom presné a vždy je vhodnejšie vyšetrenie z krvi. Slinný test je síce rýchlejší a jednoduchší, lekárovi ale pre jasné výsledky stačiť nebude. Domáci test navyše nepreukáže žiadne iné choroby ani komplikácie, ktoré znížený testosterón môže spôsobiť, alebo ktoré naopak môžu zníženie hladiny spôsobovať.

Keď vás lekár bude po teste informovať o príliš nízkej alebo vysokej hladine, rovnako budete musieť jeho ambulanciu navštíviť pre ďalší postup.

 

Čo presne je testosterónový test?

Ide o odber krvi pre rozbor a meranie hladiny. Lekár bude zisťovať, či má človek nízku, normálnu alebo vysokú hladinu testosterónu. Vďaka tomu môže lepšie pochopiť prípadné choroby a komplikácie, ktoré nedostatok testosterónu spôsobuje.

 • Sú 2 druhy testov. Jeden meria celkový obsah testosterónu v krvi, a teda voľný aj viazaný.
 • Druhý test meria iba voľný testosterón.

Príčiny zníženej hladiny testosterónu sú rôzne a nie je ich málo. Pokiaľ lekár usúdi, že nízka hladina môže spôsobovať zdravotné komplikácie, pošle vás na ďalšie vyšetrenie.

Aktuálne sa za optimálnu hladinu považuje hodnota 300 až 1000 nanogramov testosterónu na deciliter krvi (ng/dl). Za rizikovo nízku sa považuje množstvo pod 264 ng/dl.

Správnu hladinu ohrozujú rôzne vplyvy. Niektoré nás ohrozujú proti našej vôli, iné si spôsobujeme nesprávnou životosprávou dlhodobo sami.

 • stres, kvôli ktorému stresové hormóny doslova vytláčajú testosterón a obmedzujú jeho produkciu
 • komorbídny stav postihnutého, čo je stav, kedy sa v tele vyskytuje viac chorôb súčasne
 • vek – produkcia hormónu prirodzene klesá vekom a je jasné, že 30-ročný mládenec ho bude mať rapídne viac, než 70-ročný senior.

Mužskými hormónmi silne kolíše aj puberta a u žien menštruačný cyklus. Hladina testosterónu sa navyše mení v priebehu dňa. Najvyššia je vždy ráno po prebudení, pretože telo hormón vytvára behom noci. Najnižšia je hladina večer.

Hladina u žien sa pohybuje od 8 do 49 ng/dl krvi. Tieto čísla sú však iba štatistické a menia sa od človeka ku človeku.

 

Prečo sa vlastne snažiť o zistenie hladiny testosterónu?

Prehľad o hladine testosterónu je dôležitá pre lekára, ktorý podľa nej zistí riziko vzniku alebo potvrdí existenciu niektorých zdravotných stavov. Už samotná hormonálna nerovnováha je negatívnym zdravotným stavom.

Nedostatok testosterónu môže spôsobiť tieto choroby a komplikácie:

 

Časté príznaky zníženej hladiny testosterónu

Lekár vám môže test odporučiť aj pokiaľ sa u vás prejavujú nasledujúce príznaky:

 • únava a vyčerpanie a to aj to psychické, žiadna energia do života
 • nízke libido, nezáujem o sex a vyhýbanie sa sexu
 • oslabená erekcia alebo priamo eretkílna dysfunkcia
 • rednutie a padanie vlasov
 • úbytok svaloviny
 • krehké, riedke a lámavé kosti
 • znížená plodnosť a neplodnosť
 • rast prsníkov u mužov (gynekomastia)

Pokiaľ sa znížená hladina dokáže, lekár vám predpíše tzv. substitučnú testosterónovú terapiu, a teda dopĺňanie hormónu do tela. To sa deje pomocou injekcií, gélov a krémov alebo náplastí s pomalým uvoľňovaním alebo liekov.

Úrady túto liečbu schválili iba pre pacientov, ktorých zdravotné komplikácie sú práve dôsledkom zníženého testosterónu. Pokiaľ nimi trpíte, ale testosterón máte v norme, liečba pre vás nebude vhodná.

V takom prípade má zmysel užívať voľne dostupný doplnok pre zvýšenie testosterónu. Vďaka výbornej redakčnej skúsenosti môžeme odporúčať české toboľky Proerecta LONG.

 

Príznaky nadmerne zvýšenej hladiny testosterónu

Ani nadmerná hladina nie je bezpečná a celkom bez komplikácií. Presne preto je dôležité usilovať o hormonálnu rovnováhu. Nedostatok a nadbytok je nežiaduci.

 • nadmerný rast vlasov a ochlpenia
 • plešatenie
 • výrazne hlboký hlas
 • zmenšovanie pŕs u žien
 • problémy s pleťou, akné, mastná pleť
 • nepravidelná menštruácia a vynechávanie menštruácie

U žien dlhodobo zvýšená hladina zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov a syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS). S podozrením na vysokú hladinu kontaktujte lekára.

 

Čo sme o testosterónovom teste zistili?

Ani vysoká ani nízka hladina testosterónu nie je žiaduca a spôsobuje rôzne komplikácie alebo priamo choroby.

Testosterónový test zistí hladinu voľného alebo voľného a viazaného testosterónu. Zistená hodnota je pre lekára dôležitou informáciou pre ďalší postup.

Test sa vykonáva odberom a rozborom krvi. Lekár môže vyžadovať viac odberov v rôznych častiach dňa pre presnejšie meranie. So svojím podozrením vždy na test zájdite.

Proerecta LONG, nákup

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď