Menopauza – ako spomaliť príchod hlavného strašiaka každej ženy a čo všetko sa udeje, keď príde?

Menopauza. Pojem, ktorý určite moderným ženám nie je cudzí. Stretávame sa s ním prakticky dnes a denne v médiách alebo na internete.

Avšak hoci tabuľa tabu, ktorá všetky tieto podobné témy obklopovala, dávno zmizla, stále sa okolo menopauzy šíria časté nepravdy, povery a mýty.

Poďte sa teda spolu so mnou začítať do toho,

  • Čo to vlastne tá menopauza je,
  • v akom veku ženy najčastejšie postihuje,
  • Aké sú jej typické príznaky
  • a ako zistiť, aby ste sa do nej dostali čo najneskôr.

menopauza

 

Menopauza

A začneme pekne na úplnom začiatku. Čo je vlastne tá menopauza? Aká je jej presná definícia?

Menopauza je pojem označujúci stratu menštruácie, teda menštruačného krvácania po prechode. Menopauza je teda inými slovami posledné menštruačné krvácanie, ktoré je riadené vaječníkmi.

Lekárka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7 dopĺňa:

Prestávajú pracovať vaječníky a organizmus tak stráca hlavný zdroj ženského pohlavného hormónu, estrogénu.

Avšak nepleťte si menopauzu s klimaktériom či ľudovo povedané prechodom. Klimaktérium je totiž celé toto obdobie, ktorým si žena prechádza. Menopauza je iba strata menštruácie po prechode.

ZAUJÍMAVOSŤ: Okrem ľudských žien menopauzou prechádzajú aj samice kosatiek dravých a delfínov krátkoplutvých.

 

Čo presne je menopauza?

Menopauza ale na druhej strane nie je iba krátkodobý výpadok menštruácie napríklad v dôsledku príliš tvrdej diéty či vyššej miery stresu. S takým výpadkom sa môže vo svojom živote stretnúť každá žena, a to v akomkoľvek veku, ale ešte to neznamená, že je v menopauze.

Navyše menopauzové zmeny sú veľmi pozvoľné a obyčajne trvajú dva až päť rokov. Totiž to nie je tak, že by ste zo dňa na deň prestali krvácať.

Menopauza je pre mnoho žien obávaným strašiakom. Keď oslávia štyridsiatku, začnú sa viac a viac o túto tému zaujímať a samy seba viac pozorovať. Pritom prvé zmeny a príznaky blížiacej sa menopauzy môžete ľahko prehliadnuť a zbytočne sa tak kvôli tomu stresujete.

ZAUJÍMAVOSŤ: Prvé príznaky menopauzy sa môžu objaviť šesť až sedem rokov pred poslednou menštruáciou.

Proerecta WOMEN účinky

 

Je menopauza choroba?

Menopauza je celkom prirodzený stav v živote ženy, kedy dochádza k útlmu funkcie a vaječníkov, v dôsledku čoho sa znižuje tvorba hormónov estrogénu a progesterónu.

Zastavuje sa menštruačný cyklus a nastáva strata plodnosti – žena nie je schopná prirodzene otehotnieť.

Nejde ale o žiadne ochorenie ani poruchu. Menopauza úplne prirodzene k ženskému životu patrí. Isté je, že sa menopauze nijako nevyhnete. Na každú ženu toto obdobie raz čaká.

Každá žena, ktorá má to šťastie, že sa dožije dospelosti a zrelého veku, si skôr alebo neskôr prejde menopauzou. Iba sa na ňu môžete fyzicky a psychicky pripraviť.

 

V akom veku menopauza nastupuje?

Ako som už uviedla, menopauza nie je iba krátkodobý výpadok menštruácie, ale celkový útlm funkcie vaječníkov, zníženie tvorby hormónov a zastavenie menštruačného cyklu. Menopauza tak nastupuje zhruba medzi 45. až 55. rokom veku ženy.

[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Na dobu nástupu klimaktéria a menopauzy má vplyv rad faktorov a medzi tie sa okrem zdravotného stavu alebo životného štýlu radí predovšetkým genetika.

Ženy by sa teda mali u svojich matiek a prípadne aj babičiek informovať, kedy sa príznaky prechodu začali objavovať u nich a kedy prestali menštruovať.

I keď je téma klimaktéria pomerne intímna a veľa žien o ňom nerado hovorí, aspoň hrubá predstava o tom, kedy ich môže postihnúť, im dáva možnosť sa na všetky nepríjemné prejavy dopredu pripraviť.[/su_testimonial]

Sú to však odchýlky obomi smermi. Niektoré ženy napríklad menštruujú až do svojich 65 rokov, iné o svoju menštruáciu môžu prísť už okolo 40.

Záleží na zdravotnom stave danej žene, na genetickej výbave každej z nás, na životnom štýle, aj napríklad na množstvo stresu, ktorému sme vystavené. Všeobecne však možno povedať, že menopauza nastupuje medzi 45. až 55. rokom veku ženy.

[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Ak ženy zaujíma, kedy u nich pravdepodobne nastane menopauza, je dobré, aby sa opýtali najprv svojich matiek, ako u nich toto obdobie prebiehalo, či babičiek.

Zároveň si môžu urobiť jednoduchý test, ktorý im už môže mnohé napovedať.[/su_testimonial]

ZAUJÍMAVOSŤ: Až 4 % žien sa stretávajú s menopauzou ešte pred štyridsiatkou.

 

Predčasná menopauza

Práve veľmi mladé ženy, vo veku do 40 rokov, sa môžu stretnúť so stavom zvaným predčasná menopauza. Predčasná menopauza sa môže u žien objaviť už dokonca tesne po dvadsiatke.

Takým ženám do budúcnosti hrozí vyššie riziko srdcového zlyhania, infarktu alebo ochorenia kostí. Zároveň ich ohrozuje aj skoršia neplodnosť.

[su_testimonial name=“MUDr. Radka Gregorová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Priemerný vek pre menopauzu je u nás medzi 52 a 53 rokom života. Obdobie pred menopauzou alebo perimenopauza je u každej ženy inak dlhé.

Sú ženy, ktoré žiadne príznaky prechodu nepozorujú a menopauzu spoznajú jedine tak, že nemajú menštruačný cyklus. Iné ženy môžu mať už po 40. roku nepravidelný cyklus alebo napríklad návaly tepla či potenia.[/su_testimonial]

Typickým príznakom sú nepríjemné návaly tepla, a to aj pokiaľ ste v chladnom prostredí.

 

Ako spomaliť menopauzu?

Okrem genetickej predispozície, s ktorou sa každý z nás rodíme a ktorú nemôžeme nijako ovplyvniť, je možné nástup menopauzy spomaliť napríklad:

  • zmenou životného štýlu,
  • zdravou životosprávou,
  • pestrou stravou založenou hlavne na dostatku čerstvého ovocia a zeleniny,
  • dostatkom pohybu,
  • a celkovo zdravým životným štýlom.

To všetko môže nástup menopauzy výrazne ovplyvniť a do istej miery aj posunúť. Pomocnú ruku vám môžu podať aj najrôznejšie doplnky stravy s vysokým obsahom vitamínov a minerálov (výborné skúsenosti sú s českou Proerectou WOMEN).

Avšak na druhej strane nie sú tieto preparáty všemocné, takže tak či tak raz toto obdobie musí prísť.

[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Pokiaľ sa ženy obávajú, že v období prechodu priberú, mali by sa postarať o to, aby si udržali dostatok pohybu.

Samozrejme je potrebné brať ohľad na slabnúcu kondíciu a ďalšie fyziologické zmeny sprevádzajúce starnutie a zvoliť vhodné cvičenie či aktivity –napríklad plávanie či nordic walking.[/su_testimonial]

PRE ZMIERNENIE PRÍZNAKOV MENOPAUZY A JEJ ODDIALENIE ODPORÚČAME české tablety Proerecta WOMEN. 

Optimalizujú hormonálnu rovnováhu a slúžia ako prevencia pred návalmi tepla, migrénami, slabnúcou energiou, imunitou i libidom. 

Kliknite a prečítajte si podrobné predstavenie doplnku Proerecta WOMEN

recenzia Proerecta WOMEN

 

Ako dlho trvá menopauza?

A ako dlho sa vlastne s týmto obdobím budete stretávať? Už viete, že prvé príznaky menopauzy sa môžu objaviť šesť až sedem rokov pred poslednou menštruáciou.

Ako dlho to ale ešte bude trvať? Teraz vás, bohužiaľ, nepoteším.

Vzhľadom na to, že ide o zložité zmeny v organizme, môže menopauza trvať aj niekoľko rokov. Presnú dĺžku obdobia však nie je možné určiť.

Z lekárskeho pohľadu ju má žena za sebou v okamihu, kedy uplynie rok od jej poslednej menštruácie.

 

Ako menopauza ovplyvňujte hormóny v tele ženy?

Ako vyhasína funkcia vaječníkov, znižuje sa produkcia hormónov vaječníkovestrogénov a gestagénov.

Prečo sú tieto hormóny tak dôležité? Ovplyvňujú totiž vývoj sekundárnych pohlavných znakov ženského tela, ako sú prsia, a samozrejme sa logicky podieľajú na periodickom vývoji sliznice maternice – menštruačnom cykle.

TIP PROTI BOLESTIVEJ MENŠTRUÁCII: 

Ako zmierniť menštruačné bolesti rýchlo a prirodzene?

menštruačné bolesti

 

Dôležité funkcie týchto ženských hormónov:

  • Indukujú vývoj ženských sekundárnych pohlavných znakov
  • Urýchľujú metabolizmus (spaľovanie tukov)
  • Stimulujú rast sliznice maternice, ale aj maternice celkovo
  • Udržujú zdravý stav ciev a kože
  • Znižujú rednutie kostí, naopak zvyšujú obnovu kostí
  • Zvyšujú produkciu väzobných proteínov v pečeni
  • Zvyšujú priľnavosť krvných doštičiek
  • Podporujú zadržiavanie soli a vody
  • Zvyšujú množstvo cholesterolu v žlči

Keď vám teda množstvo týchto hormónov v tele poklesne, objaví sa okamžite množstvo negatívnych dôsledkov.

Okrem ženského hormónu estrogénu sa však znižuje hladina aj ostatných hormónov v tele.

[su_testimonial name=“Gynekologička Radka Gregorová z Lekárskeho domu na Prahe 7 vysvetľuje“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Okrem ženského hormónu estrogénu sa znižuje aj hladina testosterónu, teda mužského pohlavného hormónu, ktorý v malej miere produkujte aj organizmus žien a pôsobí na ich sexualitu.[/su_testimonial]

 

Menopauza a menštruácia

Avšak všetky tieto dôsledky žena spozoruje väčšinou až časom. Začne priberať na váhe, bude viac opuchnutá, môže dochádzať k rednutiu kostí.

Čoho si však všimne na prvý pohľad, je strata menštruácie. To je základný príznak toho, že ste prekonali menopauzu.

Dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, v dôsledku čoho sa zastavuje menštruačný cyklus.

 

Môže žena krvácať aj počas menopauzy?

Zaujímavé je, že aj počas menopauzy môže žena krvácať. Rovnako, ako totiž prichádzajú príznaky menopauzy postupne, mizne postupne aj samotné krvácanie. Menštruácia tak v tomto období býva tradične rôzne dlhá, rôzne intenzívna a nepravidelná.

Pokiaľ sa však u vás krvácanie objaví aj po menopauze, teda potom, čo uplynul rok od posledných mesiačikov, nemali by ste s návštevou lekára čakať.

Krvácanie po prechode totiž môže byť príznakom nádoru maternice.

 

Aké sú príznaky menopauzy?

Aké sú ďalšie príznaky menopauzy? Ako správne odhaliť, že ste skutočne prekonali menopauzu a že nejde len o jednomesačný výpadok?

Máloktorá žena vám povie, že sa nemôže dočkať menopauzy. Už len to slovo samo o sebe znie v dámskych ušiach ako tá najprotivnejšia siréna.

Medzi typické príznaky menopauzy sa totiž radí:

  • strata menštruácie,
  • návaly tepla a potenie,
  • poruchy spánku,
  • podráždenosť,
  • vypadávanie vlasov,
  • depresia,
  • úzkosť,
  • nesústredenosť,
  • bolesti hlavy, migrény,
  • búšenie srdca,
  • bolesti kĺbov,
  • naberanie na váhe,
  • opuchy,
  • nevysvetliteľná únava,
  • vaginálna suchosť,
  • časté zmeny nálad,
  • strata sexuálneho záujmu.

Ženy tiež v tomto období môžu častejšie trpieť na infekcie močových ciest alebo močového mechúra, alebo sa pravidelne stretávajú s vaginálnou mykózou.

34 negatívnych príznakov menopauzy nájdete na blogu slovenskej stránky Proerecta.com.

Únava, zlá nálada a strata záujmu o sex – klasické prejavy, z ktorých nebude mať radosť ani váš partner.

 

Menopauza sa prejavuje radom síce nie bolestivých, ale nie úplne príjemných fyzických a psychických symptómov, ako popisuje gynekologička Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7:

Sem spadajú návaly tepla, potenie, nespavosť, psychické ťažkosti, ako úzkosť, vznietlivosť, poruchy pamäti, ďalej bolesti hlavy či búšenie srdca.

 

Ako správne odhaliť menopauzu?

Oslávili ste nedávno štyridsiatku alebo už odpočítavate posledné dni do svojich krásnych päťdesiatich rokov? Máte podozrenie, že by ste mohli byť v prechode a že sa blíži menopauza?

Potom bude najlepšie, ak navštívite svojho gynekológa. Vyšetrenie lekárom by malo nasledovať čo najskôr od vyskytnutia prvých príznakov.

Odborník totiž musí vylúčiť aj iné možných príčiny vašich ťažkostí. Nie vždy totiž „zaručene jasné“ príznaky menopauzy môžu skutočne odkazovať na toto obdobie.

Niekedy za týmito príznakmi stoja aj niektoré ochorenia, ako napríklad porucha funkcie štítnej žľazy alebo cukrovka.

Len váš ošetrujúci lekár môže presne určiť, ako ste na tom zdravotne a kedy môžete menopauzu, teda stratu menštruácie, očakávať.

Ako odborník odhalí, že ste v prechode? Na to odpovedá MUDr. Radka Gregorová.

[su_testimonial name=“Gynekologička Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7″ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Menopauza sa najpresnejšie spozná odberom krvi, pri ktorom sa zisťuje hladina hormónu FSH (folikuly stimulačný hormón).

Pokiaľ hladina presiahne hodnotu 40 IU/l, potom je už žena v menopauze. Pokiaľ u ženy nie je test vykonaný, tak je menopauza stanovená rok od poslednej menštruácie.[/su_testimonial]

 

FSH je skratka pre folikulostimulačný hormón, ktorý je tvorený adenohypofýzou a ktorý stimuluje rast vaječníkov u žien počas menštruačného cyklu.

Bohužiaľ ale tento test nevie presne určiť, či ste naozaj v prechode. Preto je vždy najlepšie navštíviť vášho gynekológa a s ním sa poradiť.

Menopauzu si totiž môžete ľahko spliesť aj s niektorým iným ochorením.

[su_testimonial name=“Gynekologička Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7 menuje“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Vzhľadom na veľmi pestré prejavy nedostatkov estrogénu je možné v akútnom štádiu menopauzy príznaky zameniť za ochorenie štítnej žľazy, psychickú chorobu, neurologické ochorenie či chorobu tráviaceho traktu.

Avšak váš lekár sa určite stretol s prípadom vynechania menštruácie, kedy žena nevedela, či je v prechode, alebo je tehotná.

V praxi sa bežne stretávam so situáciou, že žena príde na vyšetrenia, pretože jej tzv. zväčšuje brucho a bojí sa nádoru. Vo väčšine prípadov ide o zmenené ukladanie telesného tuku do brušnej oblasti súvisiace s prechodom.[/su_testimonial]

 

Návod na použitie domáceho testu na menopauzu

Domáci test na menopauzu sa používa úplne rovnako, ako tehotenský test. Pokiaľ ste teta už niekedy v živote použili tehotenský test, potom zvládnete test na menopauzu ľavou zadnou.

Ako na to?

  • Na test na menopauzu použite prvý ranný moč.
  • Pokiaľ ešte stále máte menštruáciu, prvý test by mal vykonaný počas prvého týždňa menštruačného cyklu.
  • Odoberte moč do čistej nádoby.
  • Pomocou pipety preneste 3 kvapky moču na testovaciu kazetu.
  • Test je aktivovaný, keď uvidíte červenú farbu, ktorá sa prelieva medzi testovacou a kontrolnou oblasťou.
  • Výsledok testu odčítajte po 5 minútach.

Ako som už napísala, to, že vám test vyjde pozitívne, ešte neznamená, že ste v prechode, alebo ste dokonca neplodná.

Znamená to iba to, že sa vo vašom tele v danom momente nachádzalo viac folikulostimulačného hormónu, než je bežné či normálne.

To, či ste skutočne v prechode, alebo či strata vašej menštruácie skutočne značí menopauzu, môže odhaliť iba váš lekár.

 

Liečba menopauzy

Menopauza nie je choroba. Hoci môže byť často nepríjemná, nie je to nič, čomu by sa musela žena vyhýbať liekmi, alebo čo by musela nejako cielene liečiť.

Napriek tomu ale existuje liečba, ktorá s tými najťažšími príznakmi menopauzy dokáže pomôcť. Ide o špeciálnu hormonálnu liečbu, alebo hormonálnu substitučnú terapiu (HST), ktorá pomáha s riešením akútnych príznakov spojených s prechodom či menopauzou.

[su_testimonial name=“Gynekologička Radka Gregorová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Najelegantnejším a najefektívnejším riešením príznakov menopauzy je nasadenie hormonálnej substitučnej liečby.

Ostatné doplnky stravy, ktoré obsahujú fytoestrogény, síce niekedy môžu žene trochu pomôcť, ale vzhľadom na ich nízky obsah estrogénov nie je možné čakať, že budú preventívne pôsobiť na rozvoj osteoporózy a iných neskorších komplikácií súvisiacich s nedostatkom estrogénov v prechode.[/su_testimonial]

 

Nevýhody hormonálnej liečby menopauzy

Bohužiaľ ale táto liečba nie je vhodná pre všetkých. Ako pri každom inom lieku, musí mať podanie svoj dôvod, a preto podávanie hormonálnej liečby patrí opäť iba do rúk lekára.

Hormóny, ktoré pomáhajú podľa lekára Tomáša Faita odstrániť nepríjemné sprievodné javy menopauzy, majú totiž aj svoje temné stránky:

Všeobecne zvyšujú zrážanie krvi, teda zvyšujú riziko tromboembolickej choroby a dlhodobé užívanie – teda dlhšie ako 10 rokov – mierne zvyšuje riziko karcinómu pŕs zrýchlením rastu jeho ložísk.

Táto liečba nie je vhodná pre:

  • ženy pri práve zistenej alebo liečenej rakovine pŕs,
  • ženy, ktorým bola zistená alebo je aktuálne liečená rakovina maternice,
  • ženy, ktoré majú zápal žíl či embóliu,
  • ženy, ktoré trpia prebiehajúcim zápalom pečene,
  • ženy s krvácaním z rodidiel nejasného pôvodu.

Lekár Pavel Turčan upozorňuje:

Hormonálna terapia pre niektoré rizikové skupiny žien, zvlášť nad šesťdesiat rokov, sa už neodporúča kvôli zvýšenému riziku srdcovej príhody, mŕtvice či vzniku krvných zrazenín.

Lekár musí vždy vyhodnotiť prínos a riziko a podľa toho riadiť liečbu.

 

Popis liečby menopauzy

Táto liečba zahŕňa rozsiahlu skupinu liečiv, ktoré sa líšia svojím zložením, cestou podávania a dávkou účinnej látky. Väčšinou obsahuje hormóny estrogén a gestagén, presnejšie povedané niektorú z ich foriem.

Správne zvolená liečba sa teda odvíja od ťažkostí danej ženy, veku, mamografického nálezu, výskytu chorôb v rodine, dĺžky menštruácie či doby predošlého užívania hormonálnej antikoncepcie. To všetko má na liečbu menopauzy vplyv.

 

Najlepší liek na menopauzu

Bohužiaľ zatiaľ žiadny zázračný liek, ktorý by vyriešiť všetky vaše ťažkosti spojené s menopauzou, neexistuje.

Ako som už spomenula, hormonálna liečba, hormonálna substitučná terapia (HST), zahŕňa rozsiahlu skupinu liečiv, ktoré obsahujú najrôznejšie hormóny.

Neexistuje teda iba jedna pilulka, ktorá by zázračne vyriešila všetko, čím si aktuálne prechádzate.

Najdôležitejšie je teda mať vnímavého a empatického gynekológa, ktorý presne odhadne najvhodnejší typ liečby určený práve pre vás.

 

Hormonálna substitučná terapia menopauzu nevylieči

Na druhej strane ale nečakajte, že vám hormonálna substitučná terapia menopauzu celkom zruší alebo zastaví. K menopauze, teda k strate menštruácie a k zníženiu funkcie vaječníkov, dôjde tak či tak. Hormonálna substitučná terapia vám len pomôže toto obdobie ľahšie prekonať a lepšie sa vyrovnať s nepríjemnými príznakmi menopauzy.

 

Prírodná liečba menopauzy

Okrem liekov na predpis na liečbu menopauzy, ktoré sa radia do hormonálnej substitučnej terapie, nájdete na trhu aj celý rad prírodných doplnkov stravy, liekov bez lekárskeho predpisu a bylinných prípravkov, ktoré vám v tomto období tiež môžu pomôcť. Opäť ani tieto prostriedky, ako v predošlom prípade, menopauzu nevyliečia.

Avšak môžu vám pomôcť lepšie sa vysporiadať s typickými príznakmi menopauzy, medzi ktoré sa radia napríklad návaly tepla, potenie, bolesti hlavy, migrény, depresia a ďalšie.

Je na každej z vás, pre aký prípravok sa rozhodnete. Táto „liečba“ je totiž iba doplnková a často majú tieto prípravky iba tonizačný charakter.

Medzi takými doplnkami stravy na menopauzu nájdete aj napríklad Proerecta WOMEN. Tomu som venovala celý predošlý článok. Ide o doplnok stravy čiste na prírodnej báze, ktorý vám pomôže zmierniť príznaky menopauzy.

Proerecta WOMEN je určený pre zrelé ženy po 45. roku života.

  • Udržuje prirodzenú hladinu ženských hormónov,
  • zvyšuje energiu,
  • posilňuje obranyschopnosť organizmu,
  • celkovo zlepšuje život pred a počas menopauzy.
  • Nemá žiadne nežiaduce účinky a môže ho užívať každá zdravá žena.

Proerecta WOMEN účinky

 

Najlepšou prevenciou pred menopauzou je pohyb

Bohužiaľ ale nie sú tieto prírodné prípravky na menopauzu a suplementy všemohúce. Pokiaľ nežijete úplne zdravo, fajčíte, dopriavate si často alkohol a ani pravidelné cvičenie vám nič nevraví, potom vám ani tie najlepšie doplnky stravy nepomôžu.

Najdôležitejšou prevenciou a riešením prichádzajúcich ťažkostí je zdravý životní štýl:

  • zdravá strava,
  • pravidelný pohyb a cvičenie,
  • dostatok spánku a odpočinku,
  • zníženie množstva stresu,
  • pravidelná relaxácia.
[su_testimonial name=“Špecialistka na zdravotnú prevenciu MUDr. Hana Mojžíšová vysvetľuje“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“zdravi-stihli.cz“ url=“https://www.zdravi-stihli.cz/“]Pohyb, rovnako, ako zdravé stravovanie, by sa mali stať vašou ďalšou prioritou.

V období menopauzy totiž dochádza prirodzene k úbytku svalového tkaniva a zvyšuje sa podiel tukového tkaniva, ktoré sa hromadí najmä v oblasti brucha, a teda aj medzi orgánmi.

Zvýšením fyzickej aktivity tomuto trendu predídete. Vďaka pohybu navyše posilníte kostru, spevníte telo, zlepšíte kondíciu a v neposlednom rade vyladíte psychiku.

Pohyb je najlepším antidepresívom, takže denne tridsať minút svižnej chôdze a pár spevňovacích cvikov prispeje k vyladeniu hormonálnej nerovnováhy.[/su_testimonial]

Podráždenosť, časté zmeny nálad ako na hojdačke, potenie a dýchavičnosť – nepríjemné príznaky pokročilej menopauzy.

 

Život po menopauze

Aký je život po menopauze? Čo všetko sa po prekonanom prechode vo vašom živote zmení?

Mnoho žien sa bojí, že už nebudú mať vôbec chuť na sex alebo že dokonca stratia svoju ženskosť. To ale všetko záleží iba na vás.

Pokiaľ sa budete o seba starať, môžete byť aj po menopauze rovnako krásna, ženská a aktívna, ako pred ňou. Dôležité je skutočne dodržiavať zásahy zdravého životného štýlu.

Viem, že už som to tu spomenula niekoľkokrát, ale je to naozaj veľmi dôležité.

Pokiaľ sa o seba totiž nebudete starať, potom vám ani tie najdrahšie krémy či najkvalitnejšie doplnky stravy nepomôžu.

[su_testimonial name=“Gynekologička MUDr. Radka Gregorová popisuje život po menopauze“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Asi väčšina žien bude považovať za pozitívum menopauzy to, že nemajú menštruáciu a nemôžu otehotnieť, teda sa nemusia chrániť pred nechceným tehotenstvom.

Negatíva menopauzy vychádzajú z nedostatku estrogénov, ktoré sú u každej ženy inak vyjadrené. Môže ísť o návaly, potenie, psychické ťažkosti, zmenené ukladanie telesného tuku a fungovanie metabolizmu.

Je potrebné uvedomiť si, že aj keď u ženy prebehne prechod hladko a jediným príznakom je vynechanie menštruácie, tak telo časom trpí na nedostatok estrogénu.

Medzi neskoršie komplikácie menopauzy patrí rednutie kostí, suchosť slizníc, zhoršená kvalita pleti, vlasov, zubov. Estrogény sú tiež dôležité pre psychiku ženy.[/su_testimonial]

Je nutné pamätať na to, že po menopauze už nebudete mať pravidelný menštruačný cyklus, nebudete už môcť otehotnieť a bude sa znižovať hladina ženských pohlavných hormónov vo vašom tele.

Pokiaľ toto všetko vezmete na vedomie, budete sa o seba starať a budete presne dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, potom sa pre vás ani po menopauze prakticky nič nezmení.

[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Strážiť si svoj jedálniček v období menopauzy býva pre ženy ťažké, pretože môžu mať tendenciu riešiť jedlom časté príznaky prechodu, ako je strata energie alebo depresia..

Je potrebné si toto riziko uvedomiť a všetko riešiť radšej vyváženým a zdravým jedálničkom, primeraným pohybom a dostatočným odpočinkom.[/su_testimonial]

 

Dôsledky menopauzy

Aké sú dôsledky menopauzy? Ohrozujú špeciálne ženu po menopauze nejaké choroby?

Na to nám odpovedajú naši odborníci – gynekologička MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7 a gynekológ a sexuológ Pavel Turčan.

[su_testimonial name=“Gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7″ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Najzávažnejším dôsledkom menopauzy je ťažká osteoporóza. Vždy je potrebné pátrať, či sa u ženy nevyskytujú rizikové faktory pre jej vznik, ako je patologická zlomenina, zaťažená rodinná anamnéza, ochorenie štítnej žľazy, užívanie niektorých liekov atď.

Taká pacientka by mala mať denzitometrické vyšetrenie kostí a mala by užívať hormonálnu substitučnú liečbu, pokiaľ u nej nie sú kontraindikácie na jej užívanie.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Medzi nebezpečné chronické príznaky prechodu, ktoré sa často označujú ako metabolický klimakterický syndróm, patrí napríklad zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu alebo centrálne mozgové príhody.

V reprodukčnom veku boli ženy pred týmito rizikami chránené vyššou hladinou estrogénov.

S jeho úbytkom však dochádza k oslabeniu tejto ochrannej funkcie a napríklad riziko srdcovo-cievnych ochorení sa tak dostáva na približne rovnakú úroveň, ako je tomu u mužov.[/su_testimonial]

 

SLOVO REDAKCIE: 

Názor na menopauzu sa medzi ženami asi nikdy nezmení. Popravde, ani ja sa na toto obdobie zrovna dvakrát neteším.

Pritom ale úplne prirodzene patrí k nášmu životu.

Preto ho poďme prekonať spoločne. Podporujme jedna druhu a spoločne sa s tým pobijeme. Návaly tepla, zmeny nálad či naberanie na váhe vás predsa nerozhodí.

Proerecta WOMEN účinky

 

Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť

Hormonálna nerovnováha u žien: Príčiny, prejavy, negatíva a metódy liečby
Menopauza: Ako spomaliť príchod hlavného strašiaka každej ženy a čo všetko sa udeje, keď príde?
Nepravidelná menštruácia: Príčiny, domáca pomoc a rýchla liečba, ktorá cyklu navráti poriadok
Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?
Klimaktérium: Príznaky, nástup, liečba a v čom sa presne líši od menopauzy?

 

Rate this post

Zanechte odpověď