Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?

Vaginálna suchosť či vaginálna atrofia je veľmi nepríjemným problémom, ktorý trápi množstvo žien. Čo to ale vlastne je? Ako sa vaginálna suchosť prejavuje? Aké môžu byť jej príčiny? Ako ovplyvňuje vaginálna suchosť milostný život ženy? A hlavne – ako ju riešiť? Čo pomôže na suchú vagínu?

vaginálna suchosť

 

Čo je vaginálna suchosť?

Ženy si často nie sú isté, ako vlastne ich intímne partie „fungujú“, čo je ešte bežné a čo už nie. V prvom rade je teda nutné vedieť, že za normálnych okolností je zdravá pošva osídlená baktériami. Ide hlavne o laktobacily, ktoré dokážu zaistiť prirodzene kyslé prostredie.

O prirodzené zvlhčenie vagíny sa ďalej stará estrogén. Ku zvýšenému zvlhčovaniu dochádza hlavne pri pohlavnom styku. Proces zvlhčovania vagíny vplyvom sexuálneho vzrušenia sa odborne nazýva transsudácia.

 

Lekárska definícia vaginálnej suchosti

Vaginálnu suchosť definujú rôzne zdroje obdobne ako nedostatočné zvlhčenie poševnej sliznice. Niekedy sa môžete stretnúť s termínom poševná atrofia. Tá je v podstate akýmsi predstupňom vaginálnej suchosti.

Pokiaľ sa totiž poševná sliznica nedostatočne obnovuje, slabne nielen jej hrúbka, ale tiež sa vytráca jej elasticita a práve aj schopnosť prirodzenej lubrikácie. Inak sa tento stav môže nazývať tiež atrofická vaginitída, vulvovaginálna atrofia alebo genitourinárny syndróm.

 

Ako sa vaginálna suchosť prejavuje?

Ako j na sebe sama poznáte? Väčšina žien jednoducho zaznamená problémy pri pohlavnom styku. Ten tak môže byť dokonca až bolestivý. Bolesť sa však môže objavovať aj mimo sexuálny akt, spravidla však v miernejšej podobe. Bolestivý je sex v takom prípade aj pre muža.

Medzi ďalšie nepríjemné symptómy suchej vagíny môže patriť:

 • pocit suchosti,
 • zvýšená citlivosť intímnych partií,
 • svrbenie,
 • pálenie,
 • či podráždenie intímnych partií.

Prípadne sa tiež objavuje výtok. Menej typickým prejavom býva tiež časté močenie.

Existuje veľké množstvo príznakov, medzi ktoré patrí vaginálne pálenie, suchosť či zmena vaginálneho výtoku.

Môžete si tiež všimnúť, že koža okolo vaginálneho otvoru je podráždená a bolestivá,vymenúva príznaky gynekologička Shree Dattouová.

 

Krvácanie po styku nie je pri vaginálnej atrofii nijak neobvyklé

Sekundárne sa tak pri nedostatočnom zvlhčení môžu po pohlavnom styku objaviť na sliznici aj drobné trhlinky. Žena tak môže pri pohlavnom styku až krvácať. Tieto drobné ranky navyše môžu v konečnom dôsledku dokonca uľahčiť prenos pohlavných chorôb. Preto by ste sa v takej chvíli mala jednoznačne chrániť použitím kondómu.

Žena z pochopiteľných dôvodov môže sexuálny styk aj dlhodobo odmietať, pokiaľ je pre ňu veľmi bolestivý a nepríjemný. To vedie k frustrácii, zníženiu sebavedomia aj výraznému narušenie doposiaľ stabilného partnerského vzťahu. Sex pri vaginálnej atrofii teda nie je nemožný, ale značne nepríjemný, pritom celkom zbytočne.

 

Je nutné vaginálnu suchosť riešiť u lekára?

Nutné to byť môže v závislosti na príčine a závažnosti problémov. Ak si nie ste istá, čím sú vaše problémy vyvolané, do ordinácie gynekológa jednoznačne bežte. Odborník je schopný určiť správnu diagnózu. Budete tak mať istotu, že ste na svojom stave nič nezanedbala a vašich problémov vás navyše zbavia veľmi rýchlo.

Hanba v tomto prípade nie je na mieste, aj keď sa jedná o chúlostivú tému, ktorú ženy riešia nahlas iba veľmi nerady. Sexuológovia majú po ruke dokonca presnejšie odhady. Podľa nich rieši svoj problém iba 16 % žien, čo je alarmujúce číslo. To znamená, že väčšina žien svoj problém vôbec nijak nerieši a tým ohrozujú nie len svoju psychickú pohodu, ale aj partnerský vzťah.

Často sa pritom ľahko podarí nájsť príčinu problému a začať pracovať na jej odstránení už behom jedinej návštevy ordinácie. Mlčať o svojich problémoch a v tichosti trpieť je tak absolútne zbytočné.

 

Kam sa obrátiť pre pomoc? Mám riešiť tento problém u gynekológa?

Najskôr sa môžete skúsiť obrátiť s prosbou o pomoc v lekárni. Lekárnik vám bude schopný kvalifikovane odporučiť niektorý z voľne predajných doplnkov pre podporu prirodzenej lubrikácie vagíny.

Suchá vaginálna sliznica spravidla so závažným problémom podľa odborníkov nesúvisí. Ak ale vaše problémy nemiznú alebo sa dokonca zhoršujú, určite neotáľajte s návštevou lekára.

Hlavne pokiaľ suchú poševnú sliznicu sprevádza ešte hnisavý výtok či silné krvácanie, nemala by ste riešenie svojich problémov nijak odkladať. Obráťte sa najlepšie na svojho gynekológa. Využiť môžete aj návštevu sexuológa.

Často žena udáva, že má bolesť pri pohlavnom styku kvôli pocitu subjektívnej suchosti, ale tieto jej problémy nemusia byť vôbec spôsobené suchosťou pošvy ako takou.

Môže sa jednať o nerozpoznaný zápal (infekciu), poranenie poševného vchodu a podobne. Preto je vhodné, aby žena pri dlhotrvajúcom pocite suchosti radšej navštívila lekára, ktorý odhalí skutočnú príčinu a začne liečbu,upozorňuje gynekológ doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D. z Onkologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

 

Aké sú príčiny vaginálnej suchosti?

Ktoré ženy môžu trpieť vaginálnou suchosťou?

Suchá pošva je rozšírený problém, ktorý môže trápiť mladé slečny, aj zrelé ženy. Príčiny sa samozrejme v rôznych fázach života líšia.

 

Tehotenstvo a kojenie

Obdobie tehotenstva a kojenia je pre organizmus ženy veľkou záťažou. Ide o stav, kedy mnoho budúcich a novopečených mamičiek trápia rozkolísané hormóny.

Nepríjemných dôsledkov hormonálnej nerovnováhy je v tomto období celý rad. A suchá pošva je jedným z nich. Z týchto dôvodov sa odporúča s obnovením sexuálneho života začať až po ukončení šestonedelia, aby se mohli pôrodné cesty dostatočne zregenerovať.

TIP NA PRODUKT:

Hormonálnu rovnováhu pomôžu stabilizovať české rastlinné toboľky Proerecta WOMEN.

Okrem toho zmierňujú nepríjemné príznaky syndrómu PMS, menopauzy a navodia menštruačný komfort.

Proerecta WOMENKliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch priamo na e-shope. V prípade objednávky dostanete balíček do 48 hodín. 

 

Po pôrode

Trápi vás vaginálna suchosť aj neskôr? Zohnať si tak môžete niektorý z voľne predajných lubrikantov či gélov, ktoré vám pomôžu tieto prejavy potlačiť, prípadne môžete stále siahnuť po hormonálnych preparátoch.

Dokonca aj v tehotenstve je možné užívať estrogénové krémy na predpis, vášmu nenarodenému dieťaťu totiž nijak neublížia.

 

Psychické problémy

Vaginálna suchosť v tomto období navyše môže mať aj iný dôvod: Psychické rozpoloženie. Pokiaľ trpíte inými problémami, ako napríklad tehotenské nevoľnosti, alebo ste unavená starostlivosťou o čerstvo narodené dieťa, na sex nemusíte mať vôbec náladu. Preto sa nedokážete adekvátne uvoľniť a vagína tak ani dostatočne nezvlhne.

Riešením je v takom prípade citlivý prístup partnera, ktorý nevyvíja na partnerku nátlak, žene načúva a rešpektuje jej potreby.

 

Únava čerstvej mamičky

Ak je za útlmom sexuálnej túžby vyčerpanie alebo únava zo zžitia sa s rolou matky, riešenie taktiež nie je tak úplne na žene: Zapojte do starostí o potomka aj novopečeného otca.

Buďte však aj vy voči svojmu partnerovi vstriecna, neodmietajte ho a udržujte vo vašom vzťahu intimitu. Ak si nedokážete adekvátne užiť sex, dajte šancu aj nekoitálnym praktikám (orálny sex a vzájomná masturbácia).

 

Hormonálna antikoncepcia

Vplyv na hladiny hormónov u mladších žien má spravidla hormonálna antikoncepcia. Jej negatívnym dôsledkom môže byť práve aj suchá pošva.

Spôsobené je to tým, že v ženskom tele kvôli hormonálnej antikoncepcii cirkuluje len malé množstvo estrogénu. Pomôcť vám tak môže iná forma antikoncepcie, prípadne sa môžete uchýliť k užívaniu piluliek s vyšším obsahom estrogénu.

Lekári tiež u tohoto typu vaginálnej suchosti svojim pacientkam odporúčajú zakúpiť lubrikanty. Na trhu sú dostupné prípravky na báze vody, oleja, ale tiež silikónu. Nevýhodou lubrikantov je to, že sa jedná len o dočasné riešenie. Lubrikanty na báze oleja môžu narušovať latex a znižovať tak bezpečnosť kondómov, pokiaľ ich používate.

Vaginálnu suchosť možno zmierniť tiež lokálne aplikovanými prostriedkami s obsahom estrogénu. Môžu mať formu tabliet, globulí, čípkov, gelov alebo krémov. Nemusíte ich aplikovať pred každým stykom, od problémov vám dokážu uľaviť dlhodobo. Obsahujú totiž hydratačné a hojivé zložky, ktoré celkovo navracajú vaším intímnym partiám ich krehkú rovnováhu.

K hormónom existuje tiež prírodná alternatíva v podobe prípravkov s obsahom fytoestrogénov. Z ďalších prírodných alternatív môžu pomôcť čípky na vaginálnu suchosť alebo krémy s obsahom kyseliny hyalurónovej.

 

Menopauza

Proerecta WOMEN, 1 balení

Nepríjemné prejavy menopauzy vrátane vaginálnej suchosti pomôže zmierniť česká rastlinná Proerecta WOMEN.

Kliknite a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com

Vaginálna atrofia najčastejšie prichádza s vekom. Menopauza tak býva vôbec najčastejšou príčinou vyvolávajúcou vaginálnu suchosť. Typický je tento problém hlavne vo vekovej skupine nad 45 rokov, kedy sa s ním potýka dokonca každá druhá žena. Nezáleží na tom, aký život ste doposiaľ žila.

Jedná sa teda o prirodzený stav, ktorý je vyvolaný úbytkom estrogénu. Ruku v ruke s tým obvykle kráča aj úbytok glykogénu, zložitého cukru, ktorý je nevyhnutný pre život lactobacilov, ktoré chránia pošvu pred infekciou.

Žene tak možno odporúčať pre zmiernenie nepríjemných symptómov opäť primárne preparáty s obsahom hormónov, prípadne tiež navrhnúť hormonálnu substitučnú terapiu, ktorá by mala priniesť úľavu. Aplikovať sa môže perorálne alebo formou náplastí.

Odborníci však upozorňujú na jednu zásadnú stránku hormonálnej terapie: Jedná sa o príslovečný beh na dlhú trať. Efekt lokálne aplikovaných prípravkov nastupuje značne rýchlejšie.

Pokiaľ je u danej ženy vaginálna suchosť spôsobená nedostatkom estrogénu, teda hlavne v období menopauzy, považujem za najlepši spôsob pôsobiť priamo proti príčine suchosti.

V tomto prípade teda odporučím vaginálny krém či gél s obsahom estrogénu, ktorý nepriaznivý stav zlepší a umožní žene prežívať intímne chvíle s partnerom naplno a s potešením,tvrdí doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D. z Onkologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

 

Užívanie liekov

Dôvodom, prečo žena trpí vaginálnou suchosťou, môžu byť aj niektoré ďalšie lieky. Typickým pôvodcom býva užívanie chemoterapie.

Podobne môžu trpieť vaginálnou suchosťou ženy, ktoré sa liečia antihistaminikami, prípadne užívajú antidepresíva. Rovnaký problém vyvolávajú aj niektoré antibiotiká.

Liečite sa s endometriózou alebo neplodnosťou, prípadne užívate prípravky na krvný tlak? Rovnako môžete trpieť vaginálnou suchosťou. Ďalšou skupinou medikamentov, ktoré môžu ženu zaskočiť rozvojom vaginálnej suchosti, sú lieky znižujúce prekrvenie alebo lieky na vredy.

Ak užívate pravidelne určité lieky, bez porady so svojím ošetrujúcim lekárom ich nikdy svojvoľne nevysádzajte. Pokiaľ máte pocit, že v súvislosti s užívanou medikáciou u seba pozorujete nežiaduce účinky, obráťte sa na svojho lekára, či pre vás nedokáže nájsť nejakú alternatívu liečby vášho pôvodného problému.

 

Operácia

Hlavne pacientky nižšieho veku sa s vaginálnou suchosťou môžu stretnúť po gynekologických zákrokoch, ako je operácia vaječníkov či maternice.

Ani v prípade hysterektómie sa však žena nemusí obávať toho, že by došlo k narušeniu jej schopnosti prežívať orgazmus alebo ku zníženiu citlivosti vagíny. Ak dôjde k vyvolaniu menopauzy, je možné celkový stav správne cielenou liečbou normalizovať, a to vrátane prípadnej vaginálnej suchosti.

Niektoré ženy nechcú užívať hormonálne prípravky, prípadne sa hanbia ísť si vybrať do lekárne či drogérie lubrikant. Dobrú službu vám tak môžu spraviť aj prírodné alternatívy, ako je napríklad kokosový olej.

 

Nedostatok skúseností

Nedostatočné zvlhčenie pri pohlavnom styku môže prameniť tiež z neskúsenosti. Mladé slečny postihuje problém celkom typicky. Dôvodom je to, že sa dievča nedokáže pri styku primerane uvoľniť, a teda dostatočne vzrušiť.

Mnohokrát má na jej probléme podiel aj podobne neskúsený partner, ktorý napríklad netuší, čo sa jej pri styku páči alebo zabúda na predohru.

Riešenie je v tomto prípade ľahké: Partneri by sa mali predovšetkým prestať hanbiť. Je vhodné si vo dvojici otvorene prehovoriť o svojich sexuálnych preferenciách. Ak ich pár zatiaľ nepozná, opäť platí: Odložte hanbu a nebojte sa experimentovať a objavovať.

 

Ochorenia

Častou príčinou vaginálnej atrofie, s ktorou ženy prichádzajú do ordinácie gynekológov, sú tiež vaginálne mykózy. Sprevádzať vaginálnu suchosť môže taktiež rozvoj diabetu.

Podobne sa s týmto problémom môžu potýkať aj onkologické pacientky. Ožarovanie je typickou príčinou vaginálnej suchosti. Tie niekedy uprednostňujú ako riešenie svojich problémov skôr nehormonálne prípravky pre lokálnu aplikáciu, aj keď gynekológovia uisťujú, že ani v tomto prípade nie je potrebné mať z hormónov obavy.

 

Dlhodobá sexuálna abstinencia

Ste dlhšiu dobu bez partnera? Aj to sa môže na vašej vagíne podpísať. S úbytkom frekvencie sexuálneho styku totiž dochádza k prirodzenému vysušovaniu tkaniva.

Riešením samozrejme nie je za každú cenu hľadať intímneho partnera. Nezodpovedný výber sexuálneho partnera by vás ostatne mohol ohroziť na zdraví alebo vám minimálne privodiť problémy citového charakteru. Namiesto toho si doprajte pravidelnú masturbáciu. Zožeňte si napríklad vibrátor, Venušine guľôčky či inú erotickú pomôcku.

Na intímny život však nerezignujte ani v dlhodobom vzťahu. Ak máte pocit, že už to nie je s partnerom ako predtým a sex sa z vášho života vytráca, skúste vymyslieť aktivity, ktoré váš vzťah oživia a vnesú nový náboj aj do spálne.

 

Je možné, aby si žena vaginálnu suchosť spôsobila sama?

Áno. Lekári upozorňujú, že prispieť si k vaginálnej suchosti nepochybne môžete aj nevhodnou hygienou. V tomto prípade nehovoríme o hygiene nedostatočnej. Odborníci majú na mysli skôr to, že používate na intímnu hygienu prípravky, ktoré môžu vašu vagínu nadmerne vysušovať.

Kúpte si preto intímne mydlá alebo gély bez parfumácie. Obsahovať by mali ideálne kyselinu mliečnu, kyselinu hyalurónovú alebo aloe vera. Rovnako tak vám môže uškodiť nadmerná hygiena a príliš časté sprchovanie.

Vyhnite sa noseniu tesnej spodnej bielizne z umelých vlákien. Dajte prednosť pohodlným bavlneným nohavičkám. A neriešte, že tesne zarezané tangá pôsobia viac sexy. Keď ide o zdravie, musí ísť sexy dojem stranou.

 

Čo môže spôsobiť vaginálnu suchosť?

Ako ďalšie podporné faktory, ktoré môžu rozvoj tohoto problému podnietiť, uvádzajú odborníci aj zvýšenú fyzickú záťaž a dlhodobý stres. Práve stres opäť súvisí s ženiným rozpoložením. Ak nemáte chuť na sex, budete sa potýkať aj s nedostatočným zvlhčením.

Podobne si k vaginálnej suchosti môžete sama prispieť aj tým, ak užívate alkohol alebo pravidelne fajčíte. Namiesto alkoholu zaraďte do každodenného pitného režimu dostatok čistej vody. Vynechajte sladené malinovky, a to hlavne vtedy, pokiaľ trpíte na kvasinkové infekcie.

Podobne vám môžu škodiť aj sladené čaje. Niektoré čaje navyše naopak prispievajú k odvodňovaniu.

 

Dajú sa problémy s vaginálnou suchosťou trvale odstrániť?

Opäť platí, že o tom, či sa tento nepríjemný symptóm podarí potlačiť, rozhoduje primárna príčina. V niektorých prípadoch tak môže byť možné definitívne odstránenie pôvodného problému, vďaka čomu zmizne aj vaginálna atrofia.

Inokedy možno aspoň potlačiť nepríjemné sprievodné javy tak, aby žena nebola nijak obmedzená v bežnom živote a mohla si naplno užívať sexuálneho života.

 

Liečba vaginálnej suchosti

Vaginálna atrofia sa dá riešiť mnohými spôsobmi. Medzi voľne predajné možnosti patria:

 • vaginálne čípky s kyselinou hyalurónovou,
 • lubrikanty,
 • gély,
 • prípravky s obsahom fytoestrogénov,
 • kokosový olej.

Medzi prípravky určené na suchú vagínu na lekársky predpis potom patria:

 • estrogénové krémy,
 • antikoncepcia s vyšším obsahom estrogénu,
 • lokálne aplikované prostriedky s obsahom estrogénu – vo forme tabliet, globulí, čípkov, gélov alebo krémov,
 • hormonálna substitučná terapia – perorálne nebo formou náplastí.

Pri rozvinutých príznakoch je liečba zahájená 10–14 dní trvajúcim každodenným podávaním jednej tablety či globule. Potom prechádzame do dlhodobej udržovacej fázy s aplikáciou dvakrát za týždeň,vysvetľuje Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol o liečbe vaginálnymi tabletami s dávkou 10 mikrogramov estradiolu.

Jeho slová dopĺňa doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. pôsobiaca v Sexuologickém ústavu 1. LF UK a VFN:Existujú samozrejme aj iné možnosti v podobe nehormonálnych vaginálych prípravkov, takzvaných zvlhčovacích krémov.

Tie možno odporúčať nie len pre zrelé ženy v dobe menopauzy, ale tiež pre onkologické pacientky, ktoré majú z užívania hormonálneho prípravku obavy-

Výhodou týchto zvlhčovacích preparátov oproti lubrikačným gélom je, že sa nemusia aplikovať pred každým stykom, ale riešia suchosť poševnej oblasti na dlhšiu dobu. Obsahujú totiž okrem hydratačných zložiek aj hojivé zložky, ktoré vytvárajú a dlhodobo udržujú v oblasti genitálu zdravé prostredie a príjemný komfort.

 

Liečba vaginálnej suchosti pomocou injekcií s kyselinou hyalurónovou

Pokiaľ vám nevyhovuje opakovaná aplikácia lubrikantov, čípkov či hormonálnych preparátpv, môžete tiež vyskúšať ošetrenie kyselinou hyalurónovou, ktorá sa aplikuje injekčne.

Ale ani to bohužiaľ nie je vyložene trvalé riešenie. Zákrok sa musí absolvovať 1 alebo 2x ročne podľa stavu tkanív. Pre mnohé ženy však toto ošetrenie môže byť komfortnejšie.

 

Liečba vaginálnej atrofie laserom

Niektoré príznaky súvisiace s vaginálnou atrofiou môže zmierniť tiež ošetrenie laserom. Okrem nedostatočnej lubrikácie môže tento typ zákroku navyše zlepšiť libido a prispieť ku zvýšeniu sexuálneho uspokojenia, pretože pôsobením laseru dochádza ku stimulácii nervových zakončení.

 

Vaginálna suchosť a často kladené otázky (FAQ)

Aký je to pocit pri vaginálnej suchosti?
Na problém s vaginálnou suchosťou vás vaše telo upozorní spravidla dostatočne dôrazne samo. Potýkať sa môžete so svrbením, pálením, bolesťou a podráždením.
Čo pomáha na suchú vagínu?
Využiť môžete hormonálne prípravky na lekársky predpis, prípadne preparáty, ktoré hormóny neobsahujú. Na dočasné potlačenie vaginálnej suchosti sa užívajú čípky, mastičky či lubrikanty.
Prečo som „tam dole“ úplne suchá?
Príčinu hľadajte spravidla v hormónoch. Len výnimočne sa jedná o symptóm závažnejšieho ochorenia. Ďalším dôvodom môže byť užívanie liekov, stres, únava či stav po operácii.
Čo spôsobuje vaginálnu suchosť?
Väčšinou stojí za vaginálnou suchosťou prirodzený úbytok estrogénu. Ďalej sa na tomto probléme výrazne podpisuje nezdravá životospráva, stres, prepracovanie, únava, fajčenie alebo alkohol.
Ktoré jedlá môžu zvýšiť prirodzenú lubrikáciu?
Odporúčame konzumovať stravu bohatú na tzv. fytoestrogény, a teda rastlinné alternatívy ženských hormónov. Doprajte si napríklad strukoviny, pohánku, brokolicu či karfiol.

S opatrnosťou užívajte bylinné preparáty, a to hlavne pokiaľ zároveň beriete lieky. Niektoré z nich sa totiž s bylinkami príliš nezlučujú. Hlavne sa to týka medikácie antikoagulanciami, antiarytmikami, cytostatikami a imunosupresívami. Bylinkami sa môže efekt liekov potlačovať alebo naopak násobiť. Poraďte sa najskôr s lekárom alebo lekárnikom.

Medzi účinné bylinky, ktoré pomáhajú zvýšiť prirodzenú lubrikáciu, patrí harmanček, ľanové semienko, Pŕhľava dvojdomá, Ženšen pravý, púpava alebo ďatelina.

Môže dehydratácia organizmu spôsobiť vaginálnu suchosť?
Áno, dostatočný pitný režim je dôležitý. Najvhodnejšia je čistá voda, vynechajte sladené nápoje a s opatrnosťou tiež konzumujte čaje.
Môže ku zvlhčeniu pomôcť obyčajná voda?
Čistá voda nie je úplne vhodná. Voda vymýva prirodzený sekrét, ktorý sa stará o rovnováhu prostredia vašich intímnych partií. Narušenie pH tak môže viesť k rozvoju infekcií. Zdravá vagína má konkrétne hodnotu pH medzi 3,8 až 4,5.

 

Záverom – Problém, o ktorom sa nerozpráva, ale dá sa riešiť

Vaginálna suchosť je problém, o ktorom sa príliš nerozpráva. Ženy sa s ním príliš nikde nezdôverujú a potom majú pocit, že sú na neho úplne samy. Pritom celkom zbytočne.

Je to síce nepríjemný problém, ktorý vám dokáže rozvrátiť aj partnerstvo, ale dá sa riešiť. Nebojte sa preto obrátiť na svojho lekára v prípade, že vás trápi suchosť pošvy, svrbenie v pošve, pálenie, bolesti, bolestivý pohlavný styk alebo špinenie či krvácanie po styku. Je zbytočné o tom mlčať a ešte zbytočnejšie sa s tým trápiť.

Proerecta WOMEN kúpiť

 

ĎALEJ ČÍTAJTE: PMS (predmenštruačný syndróm): Nepríjemné príznaky až u 70 % žien, ktoré je možné zmierniť a liečiť.

PMS, predmenštruačný syndróm

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď