Bolesť pri sexe – 6 príčin utrpenia

Sex pre nás obvykle znamená uspokojenie a extázu. V skutočnosti nemusí ísť všetko vždy tak hladko. Bolesť pri sexe dokáže celý zážitok pekne otráviť. Zábava mizne a vytúžený orgazmus je v nedohľadne.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo cítite pri sexe bolesť. Nenechajte ju pokaziť vám radosť a pôžitok. Prečítajte si o najčastejších príčinách bolesti pri sexe a o ich riešení.

muž v bolesti

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ niečo bolí, treba s tým bežať k lekárovi. Pri intímnych bolestiach to platí dvojnásobne

 

6 najčastejších príčin bolesti pri sexe

Peyronieho choroba – prílišné zakrivenie penisu bolí a zabráni sexu

Peyronieho choroba je spôsobená zjazvením tkaniva penisu. To spôsobuje jeho zakrivenie a bolestivú erekciu. Podľa rehabilitace.info postihuje najčastejšie mužov od 30 rokov. S vekom početnosť stúpa. Ochorenie prináša často značné fyzické a psychické utrpenie.

Penis každého muža má odlišný tvar a veľkosť. Určité zakrivenie je normálne. Nie je potrebné ihneď utekať k lekárovi. U niektorých mužov je ale ohyb extrémny a bolestivý. To môže znamenať koniec sexu a schopnosti dosiahnuť erekciu. Nasleduje stres a úzkosť.

Minimálne percento mužov sa z choroby dostane bez liečby. Väčšinou je potrebná pomoc lekára a liečba.

Príčiny Peyronieho choroby:

  • Opakované poranenie penisu (šport, divoký sex, nehody)
  • Dedičnosť
  • Vek
Prejavy Peyronieho choroby:

  • Zjazvené tkanivo – hmatateľné pod kožou penisu (hrudky, tvrdé tkanivo)
  • Veľké zakrivenie penisu
  • Porucha erekcie
  • Skrátenie penisu
  • Bolesť

 

Kedy treba zájsť k lekárovi?

Najlepšie hneď, ako pocíťte príznaky. Bolesť alebo neschopnosť erekcie by vás mala motivovať k návšteve lekára čo najrýchlejšie.

Menej závažnejšie prípady je možné liečiť preparátmi a liekmi (vitamín E, koenzým Q10, interferóny, pentoxylifín a ďalšie).

Pokročilejšie formy choroby je potrebné riešiť chirurgicky. Tu po operácii hrozí zhoršenie funkcie erekcie a zmena citlivosti penisu.

TIP: Pre zlepšenie tvaru je penis potrebné riadne prekrviť. Kliknite a čítajte recenzie doplnkov pre podporu erekcie. 

 

Príliš úzky otvor v predkožke nedovolí žaluďu prejsť

Porucha sa odborne nazýva fimóza. Predkožka penisu je príliš úzka, aby ju bolo možné úplne pretiahnuť cez žaluď.

Ďalšou formou choroby je parafimóza. V tom prípade pretiahnutá predkožka zostane zaseknutá za žaluďom a nejde pretiahnuť späť.

Oba tieto problémy spôsobujú silnú bolesť počas sexu.

Fimózu je možné v detskom veku riešiť aj neoperatívne podávaním steroidnej masti na postihnuté miesto.

 

Liečba fimózy

V dospelosti toho bohužiaľ nemôžete urobiť toľko, ako v detskom veku. Je lepšie zvoliť operáciu, ako mať problémy a bolesti. Obriezka je potom najlepším riešením situácie.

operácia fimózy

Zákrok je rýchly, nenáročný a účinne muža zbaví bolestí

 

Zápal prostaty bolí tak, že na sex ani nepomyslíte

Pozorujete bolesť, opuch a pálenie pri močení alebo bolesť v podbrušku? Dajte pozor, tieto príznaky sú typické pre prostatitídu – zápal prostaty. Žľaza leží priamo za močovým mechúrom a bolestivé prejavy sa objavujú aj počas sexu – najčastejšie pri ejakulácii. Okrem zápalu číhajú na prostatu aj ďalšie známe choroby, ktoré môžu pôsobiť bolestivo:

 

Ako sa zbaviť zápalu?

Postup je jednoduchý. Zájdete za svojím praktickým lekárom alebo urológom. Ten predpíše na zápal antibiotiká. Okrem antibiotík vám pomôže aj dostatočný pitný režim a horúce sedavé kúpele. Ponorte sa do horúceho bylinného kúpeľa. Uvoľníte tak napätie zapálenej prostaty a bude vám lepšie.

Počas dňa neseďte príliš dlho na jednom mieste. Hrozí potom zhoršenie symptómov. Ideálne sú prechádzky a celkový pohyb.

ČÍTAJTE TIEŽ: Podrobne o ochoreniach prostaty. 

 

Infekcie močových ciest pália priamo v penise

Zatiaľ čo je u žien známe, že trpia často infekciou močových ciest, v prípade mužov sa o tomto probléme toľko nehovorí. Pritom môžu trpieť úplne rovnako.

Infekcia močových ciest sa prejavuje pálením a rezaním pri močení. Podľa webu thehealthsite.com infekciu doprevádza typický zápach z penisu a aj bolesť pri ejakulácii.

Svrbenie a pálenie okolo špičky penisu poukazuje na kvasinkovú infekciu.

 

Ako liečiť zápal?

Na infekcie lekári predpisujú aj antibiotiká. Samozrejme, na kratšiu dobu ako pri zápale prostaty. V prípade, že sa pustíte do sexuálnych hier, rozhodne použite kondóm. Neohrozíte tak druhú osobu nepríjemnou infekciou.

Tiež sa uistite, že si umyjete penis pred aj po súloži. Predovšetkým pod predkožkou. Pite dostatok tekutín (žiadna káva ani alkohol), aby ste vyplavili nechcené baktérie z tela von.

ČÍTAJTE TIEŽ: Zoznam najčastejších pohlavných chorôb

 

Citlivá pokožka penisu a alergie svrbia celé dni

Niekdy sú muži v dolných partiách veľmi citliví. V takých prípadoch môžu všetky krémy a mydlá, ktoré sú nabité chemikáliami a vôňami, spôsobiť podráždenie a zapálenie penisu. Tento jav je častejší u obrezaných mužov.

 

Ako upokojiť pokožku?

Predovšetkým zabudnite na skúšanie akýchkoľvek nových mydiel pred sexom, ktoré nepoznáte. Pokiaľ vám už zápal a svrbenie zahnalo chuť na samotný akt, skúste to zachrániť aspoň milostnou predohrou a udržať správnu náladu po zvyšok noci. Nesnažte sa mať sex, dokým symptómy úplne nezmiznú. V opačnom prípade môže dôjsť k zhoršeniu.

 

Genitálny herpes – najčastejšia sexuálne prenosná choroba, čo vám skazí chuť

Herpes je druh sexuálne prenosnej choroby. Pokiaľ ste jeho majiteľmi, môže sa vaše sexuálne dobrodružstvo premeniť na veľmi bolestivú záležitosť. K tomu všetkému dochádza k šíreniu infekcie veľmi rýchlo. Nákaza je charakteristická bolesťou a vyrážkami na penise, ktoré sú bolestivé na dotyk.

 

Zachovajte zodpovednosť

Pokiaľ máte podozrenie na genitálny herpes alebo inú sexuálne prenosnú chorobu, nemali by ste mať sex dokonca ani s kondómom. Vyvarujte sa sexuálneho styku a kontaktujte svojho doktora či urológa. Keď budete zase vo forme, môžete v sexuálnom dobrodružstve pokračovať. Len dávajte väčší pozor.

 

Zranenie penisu a semenníkov dokáže prerušiť hru

Počas divokejšieho sexu môže dôjsť k zlomeniu penisu. I keď výraz zlomenie nie je úplne presný. Penis neobsahuje žiadnu kosť, takže dôjde skôr k natrhnutiu mäkkého tkaniva. Zranenie je bolestivé, krváca a erekcia opadá. V tomto prípade okamžite vyhľadajte urológa.

Obnova stavu nejakú chvíľu zaberie, takže v tejto rekonvalescenčnej dobe zabudnite na akýkoľvek sex.

 

Psychologické príčiny bolesti

Vo chvíli, kedy doktor vylúči akékoľvek fyzické príčiny bolesti, bude problém pravdepodobne na psychologickej, prípadne emocionálnej úrovni. To neznamená, že vaša bolesť nie je reálna. Môže byť spôsobená stresom, úzkosťou alebo emocionálnymi problémami.

Niektoré prípady bolestivého styku sa prisudzujú úzkosti. Bolesť prichádza napríklad pokiaľ máte strach zo sexu alebo intimity. Toto môže byť spôsobené zlou skúsenosťou z minulosti.

 

Ako čeliť strachu zo sexu?

Pri zvládaní psychologickej bolesti je dôležité netrpieť sám. Komunikujte s vašou partnerkou o svojej bolesti. Vyhľadajte profesionálneho odborníka, s ktorým budete môcť o probléme hovoriť otvorene. Psychoterapia môže pomôcť prekonať vnútorné prekážky a obnoviť stratený sexuálny náboj.

 

Nebojujte sami!

Nezáleží na tom, čo spôsobuje vaše problémy. Zahoďte hanbu a aktívne vyhľadajte pomoc. Od partnerky aj od vášho doktora. Trápiť sa sám nemá význam a ostych z vyhľadania pomoci problémy ešte zhorší. Budete sa cítiť ešte viac odstrihnutý.

Radšej na problém pozerajte ako na celkom a snažte sa pochopiť príčiny. Vašou snahou by malo byť pátranie po zdroji celkového problému. S ľuďmi po vašom boku, ktorí vás nasmerujú na správnu cestu.

ĎALEJ ČÍTAJTE: 5. príčin bolesti pri erekcii – Bolí vás penis, keď ste vzrušený? 

5/5 - (1 vote)