Ako nasadiť kondóm a nestrápniť sa?

Výber správneho prezervatívu je ako vybrať si bežeckú obuv. Môžete vyberať úplne naslepo. Stačí proste prísť a niektorý si zakúpiť. Svoju prácu produkt odvedie. Čo keď sa pri výbere trocha viac zamyslíte? Zvážte veľkosť, odlišné vlastnosti, ktoré najlepšie vyhovujú vašej osobnosti a okolnostiam. Váš sex sa okamžite dostane na inú úroveň.

Všade počúvame rady: „Používajte kondóm,“ no len veľmi málo autorít nás naučí, ako si vybrať ten správny.

Pri výbere je potrebné zvážiť viac vecí, než len veľkosť. Ak nepoznáte rozdiel medzi pojmami ribbed, ultra-thin a her pleasure, čítajte ďalej a staňte sa odborníkom na frcgumy.

kondóm

Odporúčam mať kodnóm vždy poruke. Nikdy neviete, kedy zažijete náhodný flirt

 

 

Ako vybrať, nasadiť a bezpečne vyhodiť kondóm?

Všeobecným predsudkom je, že všetky kondómy majú univerzálnu veľkosť. Muži často vyberú kondóm, ktoré je príliš malý alebo veľký. Netušia, že ich vnímanie sexu sa môže razom dostať na inú úroveň.

Zle sadnúce kondómy zvyšujú stratu erekcie viac než dvojnásobne. Rovnako je v ohrození aj orgazmus obidvoch partnerov. Ľudia nemyslia ani na možnosť skĺznutia kondómu počas sexu. Neplánované počatie, prípadne prenos sexuálnej choroby sa zrazu stáva otázkou chvíľky.

Za stratou záujmu o kondómy stojí ich neznalosť. Sú takí, čo nasadzujú kondóm naopak, čo znamená úplnú deštrukciu pôvodného účelu ochrany a zážitku.

Trik na zistenie správnej veľkosti: Vezmite do ruky prázdnu rolku od toaletného papiera a navlečte ju na svoj plne stoporený penis.

 • Ak máte ešte dosť priestoru, vyberajte menšie kondómy.
 • V prípade, že je priestor akurátny, vaša veľkosť je médium.
 • Je vám v rolke tesno? Máte predurčenie na nadmernú veľkosť.

 

Keď budete nabudúce kupovať gumeného pomocníka, zamyslite sa nad svojim pocitom zo sexu. Ak sa vám kondóm kĺže a zdá sa, akoby ste mali na penise obrovský kus nadmernej gumy, skúste menšiu veľkosť.

Máte skúsenosť s prasknutými kondómami? V tom prípade tiež zvážte zmenu veľkosti. Patríte medzi šťastlivcov, ktorí schytia v drogérii kondómy, ktoré im sedia? Gratulujem. Patríte medzi štandardných používateľov a sadne vám väčšina kondómov zakúpených v kamenných obchodoch.

Nakupujte online, prípadne vám nie je príjemné motať sa príliš dlho medzi regálmi? V tom prípade si určite prečítajte nasledujúci zoznam typov kondómov.

 

VIDEO: Kondóm je veľmi dôležitý. Chce to iba chvíľku pre nasadenie. 

 

TIP: Aby ste vôbec mohol kondóm používať, potrebujete pevnú erekciu. Ak zlyháva, užívajte kanadské tablety VIMAX pre dlhodobú podporu. 

 

 

 

1. Tenký a ultratenký (thin + ultra thin)

Ak chcete vec okoreniť bez zbytočného rizika, je tento typ vaša najlepšia voľba. Ultra tenké kondómy si zamiluje takmer každý. Pre väčšinu párov znamená tenšie vyhotovenie viac potešenia, ktoré sa blíži sexu bez ochrany. Tenkej šupky sa netreba báť. Tieto druhy prechádzajú rovnakými bezpečnostnými testami ako ostatné kondómy. Že je tenší neznamená horšiu spoľahlivosť.

 

2. Climax Control

Môže sa to zdať až absurdné. Kondóm, ktorý znecitliví váš žaluď proti dráždeniu? Pre niektorých mužov, ktorí majú problém s predčasnou ejakuláciou, môže znecitlivenie špičky penisu priniesť dlhší a plnší zážitok zo sexu.

Páni s týmto problémom môžu byť veľmi príjemne prekvapení! Navyše možno celú vec ešte viac okoreniť. Existuje zlatý štandard kondómov, ktoré znecitlivia žaluď a na povrchu sú pokryté lubrikantom na zvýšenie citlivosti partnerky. Skvele premyslená kombinácia rieši dva problémy v jednom. Skúste napríklad Durex Perfomax Intense.

 

3. Rebrované, tvarované pre rozkoš (ribbed, pleasure shaped)

Malé výstupky, hrbolčeky a ergonomické tvarovanie. Kombinácia týchto 3 prvkov je určená na to, aby dostala viac potešenia a väčší orgazmus. U niektorých typov žien predstavujú garanciu úspešného pretnutia jej cieľovej pásky.

Iné však túto textúru nedokážu vystáť, alebo to s nimi nič nerobí. Skúste ich, no počítajte s tým, že efekt môže byť nulový, či dokonca záporný.

Tieto kondómy sú aj hrubšie, čo je faktor hodný zváženia. Väčšia hrúbka bude nie každému vyhovovať.

 

4. Jahnia koža

Toto je luxusná záležitosť. Na prvý pohľad vypadajú primitívne, no sú namiesto latexu či plastu vyrobené z jahňacej kože. Majú farbu kože a na 100 % sa do nich zamilujete už po prvej testovacej jazde.

Ľudia využívajúci tento druh kondómov bez obalu hovoria, že sa už nikdy nevrátia ku klasickým druhom. Kondóm ponúka extra silnú citlivosť a odolnosť. Sú tak ideálne aj pre objemnejších mužov. Navyše sú úplne bez latexu. Ich vôňa je teda definitívne niečo, na čo sa dobre zvyká.

Na čo si dať pozor? Tento typ vás aj partnerku ochráni pred tehotenstvom, určite však nie pred sexuálne prenosnými chorobami. Sú teda ideálne pre monogamné páry. Naturalamb Luxury sú momentálne pravdepodobne jedinými kondómami svojho druhu na svete.

ČÍTAJTE AJ: Ako na bezpečný sex v tehotenstve? 

 

5. Spermicídne

Sú vyrobené špeciálne na zastavenie vašich bičíkovcov. Spermicídne kondómy pridávajú extra bezpečnosť pri ochrane proti nechcenému otehotneniu.

Pozor na podráždenie chemikáliami, ktoré môže pri opakovanom použití spôsobiť škody. Chemikálie nijako nechránia pred sexuálne prenosnými chorobami a HIV. Používajte ich len pre svoje dlhodobé vzťahy a pri druhom kole použite iný druh.

 

6. Pocitové lubrikanty

Jednoducho povedané, vystavenie vašich intímnych partií latexu vás obidvoch vysuší bez ohľadu na to, ako veľmi ste vzrušení. Môžete pridať lubrikant na báze vody alebo silikónu. Znesú sa s akoukoľvek značkou na trhu. Pozor na lubrikanty na báze oleja, pretože narúšajú štruktúru kondómu!

Mnoho kondómov prichádza s prídavkom lubrikantu. Niektoré naviac pridávajú efekt pocitu chladu alebo tepla. Väčšina párov tieto typy považuje až za príliš intenzívne. Na obojstrannú spokojnosť je chvíľu potrebné skúšať ideálnu dráždivosť kondómu.

 

7. Žiadny latex

Na svete sú ľudia s potravinovou alergiou, alergiou na prach, peľ a všemožné ďalšie alergény. Existuje aj alergia na latex a ľudia, ktorí ňou trpia, majú užší výber. Niektorým ľuďom hrozí pri použití latexu anafylaktický šok. Mnoho mužov aj žien uvádza výskyt vyrážky, extrémneho vyschnutia tkaniva a dokonca ekzému po kontakte s latexom.

Mnohé spoločnosti našťastie reagujú na tento trend kondómami vyrobenými z alternatívneho materiálu – sensoprenu. Niektoré páry uvádzajú, že materiál je príjemnejší než latex. Niekedy si ho vyberajú aj ľudia bez alergie.

 

 

Ako používať prezervatív pre bezpečný sex a zážitok?

Chcete, aby váš kondóm pracoval vo váš prospech? V tom prípade ho musíte používať správne. Našťastie je to veľmi jednoduché. Stačí mať základné znalosti.

 

Nasadenie kondómu

Prečítajte si skutočne podrobného sprievodcu nasadením prezervatívu. Nabudúce vás už nič neprekvapí:

 1. Navlečte prezervatív na stoporený penis ešte skôr, než sa dotkne úst, vagíny, análu, bedier či stehien partnerky. Kondóm musí zostať nasadený počas celého sexu. Len tak budete chránení pred sexuálne prenosnými ochoreniami. Bude zaistená ochrana pred predejakulačnou tekutinou, ktorá rovnako prenáša sexuálne ochorenia a vzácne môže spôsobiť aj tehotenstvo.
 2. Kondómy vydržia veľa a dlho. Vždy si však skontrolujte dátum exspirácie vytlačený na krabičke alebo obale. Otvárajte ich opatrne, aby sa nepoškodili. Zabudnite na otváranie zubami, nožničkami alebo inými ostrými predmetmi.
 3. Chcete mať istotu, že kondómu budú pripravené na nasadenie správnym smerom. Okraj by mal byť na vonkajšej strane a kondóm by mal vyzerať ako sombréro, ktoré možno jednoducho zrolovať po penise smerom nadol. Môžete ho ešte pred nasadením skúsiť mierne zrolovať. Ak to ide jednoducho, máte ho otočený správne. V prípade, že kondóm nasadíte naruby, radšej neriskujte. Vyhoďte ho a vymeňte sa nový kus.
 4. Stlačte čiapočku na špičke kondómu a nasaďte ho na žaluď. Na vrchole ponechajte trocha miesta, aby mal ejakulát kam odtiecť. Nemáte obriezku? Možno bude príjemnejšie, ak si stiahnete predkožku a až potom nasadíte kondóm.
 5. Zrolujte ho až ku koreňu. Na špičku kondómu možno vnútri alebo na povrch kondómu naniesť lubrikant na báze vody alebo silikónu.
 6. Môžete sexovať!
 7. Po ejakulácii pridržte okraj kondómu a vysuňte penis z partnerky. Urobte tak skôr, než vám penis zmäkne. Nedôjde tak k úniku semena z prezervatívu.
 8. Opatrne zložte kondóm z penisu. Urobte tak dostatočne ďaleko od tela partnerky, aby sa semeno na ňu nedostalo. Kondóm zahoďte do odpadu. Nesplachujte ho, pretože sa tým môže upchať záchod.
 9. Kondom slúži na jednorazové použitie. Pre každý ďalší orálny, vaginálny aj análny sex nasaďte nový kondóm. Nový kondóm by ste mali použiť aj pri zmene otvorov (vaginálny za análny a naopak).
 10. Ak pri nosení kondómu stratíte erekciu, nerobte si starosti. Ide o bežný jav. Ak k tomu dôjde, mali by ste vymeniť prezervatív. Stačí, ak starý stiahnete a nasadíte nový.

 

Ako kondómy skladovať a používať bezpečne?

Kľúčové pre bezpečnosť a zážitok je dobrá starostlivosť o kondómy a ich správne používanie:

 • Svoje kondómy skladujte na suchom a chladnom mieste. Majte ich ďaleko od ostrých predmetov a priameho slnečného svetla. Nenechávajte si ich vo vreckách, v aute, alebo dlhšiu dobu v kúpeľni (viac než mesiac), pretože teplo a vlhko ich môže poškodiť.
 • Vždy skontrolujte dátum exspirácie a pred otvorením sa uistite, že v obale nie sú žiadne diery. Po stlačení obalu by ste mali pocítiť vzduchovú bublinu. Ak je kondóm pretočený, suchý, tvrdý alebo lepkavý, vyhoďte ho.
 • Pretože je pri každom novom sexe a strate erekcie potrebné použiť nový kondóm, odporúčame ich mať v zásobe viac. Kondómy majte po ruke. Bude sa to hodiť, keď veci začnú naberať na obrátkach. Kupujte si výhodnejšie megabalenia – 20 ks za cca 7 €.
 • Väčšina kondómov je lubrikovaných. Pridaním lubrikantu na báze vody či silikónu pridá na pocite komfortu a zabráni ich narušeniu.
 • Pár kvapiek lubrikantu si môžete dať dovnútra do špičky alebo na jeho povrch.
 • Ako lubrikant nepoužívajte nič, čo obsahuje olej (vazelína, telové mlieko, detský olej, maslo, olej na varenie a pod.). Latexové kondómy olej narúša, vďaka čomu môžu prasknúť.
 • Urobte si z kondómov zábavu. Stačí vám len trocha kreativity a pozitívneho prístupu. Pre mnohých ľudí sú kondómy súčasťou predohry. Nechajte si ho partnerke nasadiť, aplikovať lubrikant, stimulovať vás a hovoriť vám pritom štipľavé rečičky. Vedomie, že chránite jeden druhého pred otehotnením a chorobami umožní obidvom stranám relaxovať a sústrediť sa na podstatné.
 • Tréning robí majstra. Nasadenie si skúste nanečisto. Jednu gumu nasaďte na svoj stoporený penis, prípadne použite banán, uhorku, fľašku alebo čokoľvek v tvare penisu. Keď príde na lámanie chleba, budete pripravení.
 • Pokiaľ kondómom nedôverujete na 100 %, existujú aj ďalšie možnosti ochrany. Prostriedky kontroly pôrodnosti vo forme pilulky, pesaru či injekcie ešte viac zvýšia ochranu pred počatím. Ak kondóm praskne, možno použiť tabletku po, ktorá je schopná zabrániť nechcenému počatiu 5 dní po nechránenom sexe. Ideálna doba je 72 hodín.

 

VIDEO: Správne nasadenie prezervatívu.

 

 

Dámsky kondóm – pesar – obojstranná bezpečnosť

Rovnako jednoducho sa používajú aj ženské kondómy. Stačí len trocha cviku. Ponúkame vám tu základy, ako si so ženským kondómom poradiť.

Ako nasadiť ženský kondóm?

 1. Znova si skontrolujte dátum exspirácie a opatrne otvorte obal.
 2. Ženské kondómy sú od výrobcu viac lubrikované. Môžete k nim pridať vlastnú lubrikáciu a spermicídy.
 3. Partnerka by sa mala dostať do relaxovanej a uvoľnenej polohy. Ide o rovnakú polohu, v ktorej si zavádza tampón (jedna noha na stoličke, v ľahu alebo pokľaku).
 4. Stlačte strany tak, aby vyformovali špic a zaveďte si ho do vagíny ako tampón.
 5. Dajte prst do vnútra kondómu a koniec zatlačte čo najhlbšie do vagíny tak, aby priliehal ku krčku maternice. Uistite sa, že koniec nie je pretočený.
 6. Vytiahnite prst a nechajte vonkajší kruh vyčnievať asi 2,5 centimetra z vagíny.
 7. Môžete začať sexovať. Naveďte partnerov penis dovnútra kondómu. Nesmie ísť mimo!
 8. Na použitie pri análnom sexe odstráňte kruh na špičke a kondóm zasuňte dnu. Konček nechajte vyčnievať rovnako ako pri vaginálnom sexe.
 9. Po sexe otočte vonkajším krúžkom párkrát dookola, vďaka čomu semeno nebude môcť vytekať.
 10. Kondóm jemne vytiahnite von a vyhoďte ho.
 11. Ženské kondómy možno rovnako použiť len raz.

 

VIDEO: Ako bezpečne nasadiť ženský kondóm? 

 

 

Nasadenie prezervatívu ústami – návod pre partnerku krok za krokom

 1. Opatrne otvorte balenie (žiadne nechty ani ostré predmety).
 2. Uistite sa, že kondóm držíte v pozícii pre správne zrolovanie.
 3. Dajte si kondóm do úst. Špička musí smerovať do úst. Okraj kondómu si ponechajte pred ústami a pridržte si ho perami.
 4. S kondómom v ústach vytvarujte pery do písmena O.
 5. Na vytlačenie vzduchu zatlačte pomocou jazyka špičku k podnebiu.
 6. Dajte ruky okolo koreňa partnerovho penisu. Ústami umiestnite kondóm na žaluď a tlačte ho proti špičke pomocou jazyka.
 7. Pomocou úst prezervatív zrolujte smerom nadol (pozor na zuby).
 8. Kondóm po celej dĺžke zrolujte len za použitia pier.
 9. Ústami niekoľkokrát prejdite po koreni penisu, čím vytlačíte vzduch.
 10. Rukami overte, či kondóm skutočne sedí.

 

Tipy pre nasadenie kondómu ústami

 • Niektoré lubrikované kondómy majú skutočne divnú príchuť. Vyskúšajte použiť nelubrikované alebo s príchuťou.
 • Majte trpezlivosť. Tento spôsob si vyžaduje niekoľko pokusov, a preto sa nenechajte odradiť. Trénovať možno na banánoch a objektoch podobných penisu.
 • Postupujte pomaly, plynule a opatrne. Vyhnite sa zubom.

 

Sex bez kondómu a riziká

Nie je žiadnou novinkou, že sex bez kondómu s neznámym partnerom predstavuje riziko. Hrozí neplánované otehotnenie a prenos sexuálne prenosných chorôb.

V súčasnej dobe sú média plné varovaní o neopatrnosti mladých a šírení HIV a ďalších ochorení. Realita v Čechách a na Slovensku však, našťastie, nebude taká zlá, ako je uvedené vo videu YouTubera Stejka:

 

VIDEO: Prieskum medzi mladými ľuďmi a ich názor na kondómy

 

 

Čo keď prezervatív praskne?

Ak kondóm praskne alebo vám skĺzne počas sexu s neznámou osobou. V prípade, že nemáte ochranu pred tehotenstvom, pamätajte si na tento postup:

Obidvaja zachovajte pokoj a okamžite prestaňte. Prasknutý kondóm vyhoďte.

Mali by vás zaujímať predovšetkým 3 veci:

 • tehotenstvo
 • sexuálne prenosné choroby
 • HIV

V závislosti od typu sexu postupujte nasledovne:

 

Vaginálny sex

 • Žena aj muž by mali ísť do kúpelne a vymočiť sa.
 • Žena by mala ísť do podrepu a z vagíny dostať čo najviac spermatu.
 • Partnerka by sa nemala sprchovať, pretože sperma sa tak dostane ešte vyššie do vagíny, čím vzrastie riziko tehotenstva a prenosu ochorení.
 • Sprchovanie odplavuje baktérie prospešné pre boj s infekciou. Žena by si preto mala umyť len okolie genitálií.
 • Žena by mala užiť núdzovú tabletku proti otehotneniu. Najlepšie ju je užiť do 72 hodín. Pozor! Tehotenstvo hrozí, aj ak muž neejakuluje vnútri.
 • Dôležité je najneskôr do 14 dní absolvovať prehliadku.
 • Ak máte oprávnenú obavu z HIV, existuje tabletka PEP – post expozičná profylaxia. Musíte ju prehltnúť 72 hodín po nehode.

 

 

Sex s kondómom je dobrý a bezpečný. Nehazardujte!

V článku ste sa dozvedeli, že sex s kondómom je nie len bezpečná ochrana vášho zdravia a prevencia pred otehotnením, ale môže byť aj vcelku zábavný. Niektorí muži však majú ku kondómom skrytý odpor a boja sa ich ako čert kríža.

Stres z gumovej ochrany je taký veľký, že radšej riskujú nechránený sex, čím sa vystavujú nebezpečiu. Ich motívom je najmä strach, že použitie kondómu ich natoľko rozhodí, že prídu o svoju erekciu. Tento problém možno jednoducho vyriešiť.

V prípade, že si muž nie je istý svojou erekciou, existuje na trhu obrovské množstvo doplnkov stravy na podporu erekcie a sebavedomia muža. Dokonca aj s kondómom bude pevný penis vaša konštanta, na ktorú sa budete môcť spoľahnúť.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako na milostnú predohru tak, aby sa tešila na každý ďalší sex s vami?

5/5 - (2 votes)