Potratová tabletka – „brzda“ na bábätko

Občas sa stane, že po vášnivej noci „ujde trocha spermií“. S partnerkou sa oddáte sexu bez ochrany, a ak sú vaše spermie rýchle, „katastrofa“ je na svete. Samozrejme, len ak po bábätku netúžite.

Každý problém má našťastie svoje riešenie. Postupovať ale treba rýchlo. Situácia má 4 riešenia:

 1. tabletka po – Escapelle
 2. potratová pilulka – Mifegyne
 3. interupcia – potrat
 4. rodičovstvo 

 

Tabletka po – Escapelle

Medzi najznámejšie tabletky „po“ patrí Escapelle. Ide o pohotovostnú antikoncepčnú pilulku, ktorá sa používa v prípade núdze po nechránenom styku alebo po zlyhaní inej formy antikoncepcie.

 • nutné užiť do 72 hodín – čím skôr, tým lepšie
 • obsahuje rovnaký hormón ako antikoncepčné tabletky levonorgestrel
 • nižší výskyt nežiadúcich účinkov ako iné núdzové riešenia
 • ľahko dostupná v lekárňach – cena okolo 20 €

potratová tabletka Escapelle

Tabletka je určená k používaniu LEN v nevyhnutných prípadoch, je nevhodné ju brať pravidelne.

Jej alternatívou je Postinor2, ktorého účinný hormón je rovnaký. V balení sú dve pilulky. Prvá sa používa čo najskôr po sexe, druhá o 12 hodín neskôr.

 

Potratová pilulka – Mifegyne

Pilulka bola vyvinutá v 80. rokoch 20. storočia. Začala sa používať vo Francúzsku, postupne sa rozšírila do Veľkej Británie, Švédska, USA, a napokon aj k nám.

Potratová tabletka je nástrojom na prerušenie nechceného tehotenstva. Po jej použití dochádza k interrupcii bez nutnosti chirurgického zákroku. Je určená každej zdravej žene, ktorá sa rozhodne ukončiť graviditu.

Potratová pilulka je účinná až do 49. – 63. dňa tehotenstva.

 • užíva sa orálne zapitím vodou
 • podávaná sa LEN na predpis a v nemocničných zariadeniach
 • po 48 hod sa objaví menštruácia

potratová tabletka Mifegyne

 

Ako postupovať pri potrate?

Ak sa rozhodnete pre tabletku proti počatiu, počítajte s tým, že vaša žena musí 3x navštíviť lekára. Oproti „klasickému“ potratu je táto metóda šetrnejšia. Nespôsobuje poranenia steny maternice. Pilulka proti tehotenstvu nie je bezriziková, jej použitiu predchádza lekárske vyšetrenie, ktoré:

 • potvrdí dĺžku gravidity
 • vylúči mimomaternicové tehotenstvo
 • urči krvnú skupinu
 • overí zdravie pečene, obličiek a nadobličiek
 • vylúči iné skutočnosti, pri ktorých sa potratové lieky nesmú používať

Proces sprevádza veľmi silná menštruácia, ktorá trvá 9. – 30. dní.

AK SA NAOPAK SNAŽÍTE OTEHOTNIEŤ, toto sú tie najlepšie a najhoršie sexuálne polohy pre otehotnenie. 

 

Zloženie potratových tabletiek

Potratová pilulka je zložená z účinnej látky – mifepristonu, ktorý blokuje účinnosť progesterónu, a tak telo prestáva vyživovať embryo. Zastaví sa rast a plod odumrie. Odlúči sa od sliznice a po použití druhej tablety dochádza k jeho vypudeniu z tela. Návšteva lekára je aj v tomto prípade nevyhnutná. Zásah do ženského tela je veľký a sprevádza ho mnoho nežiadúcich účinkov:

 • bolesti hlavy
 • bolesti podbruška
 • kŕče
 • nevoľnosť a slabosť
 • zvracanie a hnačky
 • silné krvácanie

Nezabudnite na 3. návštevu doktora. Po 14 – 21 dňoch po použití je dôležité absolvovať ultrazvukové vyšetrenie. Lekár tak overí vypudenie plodu z maternicovej dutiny.

 • riziko zlyhania 1.3 – 7.5 % – ak nedôjde k vypudeniu plodu do 21 dní, lekár volí chirurgickú metódu ukončenia tehotenstva
 • komplikáciou môže byť dlhá menštruácia alebo zápal

 

Ako často sa môže pilulka proti počatiu používať?

Musíte si byť vedomí toho, že aj keď nejde o mechanický zásah do tela vašej priateľky, metóda nie je bezriziková.

Je dôležité, aby ženy nepoužívali potratovú pilulku viac ako 2x ročne, ideálne vôbec.

 

Cena tabletky po a kde ju kúpiť?

Vyhýbajte sa nákupu cez internet, kde by ste mohli naraziť na nebezpečné a neoverené tablety. Tabletka proti tehotenstvu sa vydáva jedine na predpis. Samovoľne sa použiť nedá, nedostanete sa k nej. Prítomnosť lekára, ako aj lekárske vyšetrenie sú nevyhnutné. Cena sa pohybuje od 20 do 130 €.

 

Interupcia – potrat

Potrat je chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k odstráneniu plodu z maternice do 6. – 8. týždňa tehotenstva. V ojedinelých prípadoch sa interrupcia vykonáva aj po 12., maximálne po 24. týždni tehotenstva. O aké situácie ide?

 • zdravotné komplikácie, ktoré ohrozujú život ženy
 • genetické poškodenie plodu

Zákrok pod celkovou anestézou vykonáva gynekológ a trvá približne 5-10 minút. Pacientka ostáva hospitalizovaná aspoň 2 hodiny a nemocnicu opúšťa najneskôr nasledujúci deň.

  Escapelle Mifegyne Interupcia
BEZPEČNÁ DOBA  72 hodín po sexe 49.  deň po sexe 42. – 56. deň po sexe
CENA 20 € 130 € 300 €
NEŽIADUCE ÚČINKY mierne narušenie cyklu silné krvácanie, nevoľnosť, hnačky a zvracanie silné krvácanie, problémy s budúcim otehotnením, doživotné poranenie maternice

 

Formy antikoncepcie

Samozrejme, stále môžete podobným situáciám predísť. Pokiaľ ste v najlepších rokoch a nemáte zdravotné problémy, vaše spermie sú dozaista vitálne a funkčné. Ak nemáte stálu partnerku alebo jednoducho po dieťati ešte netúžite, vsaďte na antikoncepciu.

Foriem je hneď niekoľko. Môžete si vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje, či rôzne ich kombinovať.

 

Hormonálna antikoncepcia

V dlhodobom vzťahu je praktické používať hormonálnu antikoncepciu. Vaša priateľka môže užívať antikoncepčné tabletky alebo si dá zaviesť vnútromaternicové teliesko, či podkožný implantát.

 

Nehormonálne pilulky

Pharmatex vo forme kapsúl alebo gélu predstavuje lokálnu nehormonálnu antikoncepciu so spermicidným účinkom. Zavádza sa do pošvy pred stykom 5-10 minút pred stykom. Pri náhodnom sexe sa na nehormonálne tabletky nespoliehajte! Nechránia pred sexuálnymi chorobami.

 

Kondóm

Pri nepravidelnom sexuálnom živote je vhodné používať kondómy. Kúpite ich na každom rohu za pár drobných. Vybrať si môžete rôzne chute, vône, či materiály. Chránia nielen pred otehotnením, ale aj pri prenášaní sexuálnych chorôb. Ak vám kondómy nevyhovujú, môžete svojej polovičke odporučiť ochranu určenú pre ženy, napr. pesar. Zavádza sa do pošvy pred sexom, čím mechanicky zabráni priechodu spermie k vajíčku.

KLIKNITE a čítajte podrobný článok o kondómoch a ich 98% ochrane. 

 

Prerušovaná súlož

Prerušovaná súlož je pre mnohých nabežnejším antikoncepčným riešením. Tesne pred ejakuláciou vytiahnete penis z tela partnerky. Istota, či to stihnete, závisí na vašich skúsenostiach a na tom, ako ste spoločne sexuálne zohratí. Táto metóda nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami.

Hormonálna antikoncepcia Najúčinnejšia, možnosť súložiť kedykoľvek Zásah do organizmu, lekársky predpis
Nehormonálna antikoncepcia Rýchle zavedenie, nemusí sa používať pravidelne Častokrát ovplyvňuje nálady, nepraktickosť
Kondóm Nízka cena, chráni aj pred chorobami Ľahko sa zničí, alergie na latex
Prerušovaná súlož Vhodné pri správej technike Veľmi nízka spoľahlivosť, hrozba pohlavných chorôb

ČÍTAJTE AJ: Podrobný článok o prerušovanej súloži – tzv. start-stop metóde.

 

Vyhnite sa unáhleným rozhodnutiam

Pokiaľ sa nechcete viazať, dávajte si pre sexe pozor a chráňte sa. Ak ste nezadaní, užívate si mladosť a slobodu, zvoľte „dvojitú“ formu ochrany – nielen proti otehotneniu, ale aj proti sexuálne prenosným chorobám – kondóm. Veríme, že sa rozhodnete správne.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Pre počatie je nevyhnutná kvalitná ejakuláćia. Prečítajte si o 6 najčastejších poruchách, ktoré počatiu bránia.

Rate this post