Sex v tehotenstve a bezpečnosť bábätka

Sex si nikto z nás nechce odoprieť. Dlhá 9-mesačná absencia by tešila len málokoho.

Ženy aj muži sú vzrušení, pre niekoho je predstava guľatého bruška ešte dráždivejšia. Ako súložiť v tehotenstve bezpečne a bez stereotypov?

 

Je sex v tehotenstve bezpečný?

Pre väčšinu tehotných žien je sex počas tohto obdobia bezproblémový. Môžu si bez obáv užívať sex až do chvíle, kým im nepraskne voda a neporodia.

Existujú však okolnosti, kedy je potrebné sa prispôsobiť podmienkam. Niekedy je v určitých častiach tehotenstva potrebné zriecť sa sexu alebo ho vynechať úplne. O bezpečnosti sexu sa vždy informujte u svojho doktora.

Kedy sa sexu v tehotenstve vyhnúť?

  • ak hrozí riziko predčasného pôrodu,
  • pri vaginálnom krvácaní,
  • ak hrozí prenos sexuálnej choroby,
  • placenta blízko krčka maternice,
  • rozšírený krčok maternice,
  • prasknutá plodová voda

 

Ohrozuje sex plod?

Ak sú obidvaja partneri zdraví, sex dieťa nemôže ohroziť. Plodová voda a silné svaly maternice plodu poskytujú vynikajúcu ochranu.

Vrstva slizu okolo krčka maternice navyše chráni bábätko pred vniknutím infekcie. Počas súlože penis nedosiahne ďalej než za vagínu, a preto skutočne nehrozí náraz do hlavičky ani ďalšie podobné povery.

SÚLOŽTE ZODPOVEDNE: Aj pri sexe s tehuľkou vždy použite kondóm. Rapídne znížite riziko zanesenia baktérií alebo priamo chorôb do vagíny.

 

Najlepšie polohy pre sex v tehotenstve

Pri sexe počas tehotenstva nebudú vaše klasické vyskúšané polohy fungovať. Rastúce brucho partnerky skrátka obmedzuje možnosti.

Napriek tomu existujú aj pohodlné možnosti sexu. Len je na to treba ísť trocha inak.

Misionárska poloha

Ak idete misionára praktizovať po prvom trimestri, podložte pod partnerku vankúš tak, aby neležala priamo na chrbte. Musíte si dať pozor, aby ste svojou váhou netlačili na partnerkino brucho.

misionarska_poloha

Misionár nie je vhodný pre pokročilé štádia tehotenstva

 

Žena navrchu

Táto poloha môže dobre fungovať počas celého tehotenstva. Žena vás obkročmo prisadne, zatiaľ čo vy ležíte na chrbte. Týmto spôsobom nebude brucho ohrozené ďalšou váhou a partnerka si môže sama určovať hĺbku prieniku.

polohy_v_tehotenstve

Poloha je bezpečná aj pre pokročilé tehotenstvo

 

Obmenou tejto polohy je, ak si sadnete na stoličku alebo kreslo, kde na vás partnerka nasadne. Vždy sa uistite, že sedadlo je pevne upevnené na mieste alebo proti stene, aby ste sa neprevážili.

 

Poloha lyžičiek

Obaja ležíte na boku a vstúpite do partnerky zozadu. Ak brucho viac narastie, je dobré mať po ruke aj extra vankúše. Poslúžia ako podpora.

sex_v_tehotenstve

Ďalšia bezpečná poloha pre tehotné páry

 

V tejto pozícii nie je prienik taký hlboký. Je to dobré v neskorších fázach tehotenstva, kedy býva hlbší prienik nepríjemný.

 

Poloha zozadu

Žena si kľakne na všetky štyri, zatiaľ čo do nej vniknete zozadu. Vankúš možno opäť použiť ako oporu partnerkinho brucha.

sex_tehotnych

V polohe odzadu zvoľte radšej pomalšie tempá

 

Obidvaja pod uhlom zboku

Vy aj partnerka si ľahnite na bok oproti sebe tak, že na posteli vytvoríte písmeno V. Partnerka si pre lepší komfort podloží vankúšom chrbát a prípadne aj brucho.

Nohy pohodlne preloží cez vaše nohy. Táto pozícia je rovnako skvelá, pretože nepôsobíte váhou na brucho partnerky.

 

Na okraji postele

Partnerka si ľahne na chrbát tak, aby mala zadoček tesne na okraji postele. Následne pokrčí nohy.

Po prvom trimestri by sa v tejto polohe mal dať pod jednu stranu chrbta vankúš, aby partnerka neležala úplne rovno. V závislosti od výšky postele vniknite do partnerky v pokľaku alebo v stoji.

 

Keď už to nejde

Ak je sex v tehotenstve nepohodlný, existuje mnoho iných spôsobov, ako si intímne chvíle vychutnať. Použite ruky, jazyk alebo hračky.

uspokojenie_zeny

Vagína tehotnej ženy vie byť veľmi citlivá. Buďte preto opatrní

 

Bezpečnosť pri sexe s tehotnou ženou

Pohlavne prenosné choroby

Vystavovať sa riziku pohlavne prenosných chorôb je počas tehotenstva krajne nebezpečné. Infekcie sa môžu preniesť na ženu i dieťa a vážne tak ohroziť jeho zdravie.

Ak máte akékoľvek podozrenie na nákazu, vyhnite sa všetkým formám sexu. Patrí sem vaginálny, análny aj orálny.

CHRÁŇTE SA!  Spísali sme pre vás veľký zoznam pohlavne prenosných chorôb. 

Kondóm používajte v prípadoch, že:

  • nie ste v čisto monogannom vzťahu,
  • vaša partnerka má počas tehotenstva sex s iným partnerom

 

Riziko predčasného pôrodu

Orgazmus a prostaglandíny obsiahnuté v semene môžu spôsobiť maternicové kontrakcie. Mnohé štúdie dokázali, že sex počas tehotenstva je spojený so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu.

Objavuje sa však iba u žien, ktoré ohrozuje riziko predčasného pôrodu.  V takomto prípade by sa žena mala počas tehotenstva sexu vyhnúť.

Žena bez tohto rizikového faktoru si môže bez obáv sex užívať počas celého tehotenstva.

 

POZRITE SA, ako vyzerá predčasne narodené dieťa

 

Riziká orálneho sexu

Vo väčšine prípadov je orálny sex v poriadku. Lízanie partnerky nespôsobuje problémy. Pozor na vyššie spomenuté fúkanie do vagíny, ktoré môže spôsobiť vzdušnú embóliu (bublina vzduchu sa dostane do krvného obehu). Tieto prípady sú ojedinelé, no môžu nastať.

Ojedinele môže vzduch spôsobiť zablokovanie ciev, čo by pre dieťa mohlo mať fatálne následky.

Orálny sex nie je bezpečný ani v prípade, ak trpíte akútnym ústnym oparom. Počas tretieho trimestra nepraktizujte orálny sex, ak ste opar prekonali kedykoľvek v živote.

Ak nemáte istotu o svojom stave HIV, použite orálne rúško alebo kondóm. Pohlavne prenosné choroby sa môžu do tela dostať cez drobné tržné ranky na koži, v ústach a na genitáliách.

TIP: Aké účinky na erekciu má orálny sex?

 

Riziká análneho sexu

Pri análnom sexe v tehotenstve sa uistite, že pred vaginálnym stykom si riadne umyjete penis, prípadne vymeníte kondóm za nový.

Črevné baktérie dokážu spôsobiť nepríjemné zápaly. Navyše sa preukázala priama súvislosť s mimomaternicovým tehotenstvom.

Ďalším rizikom análneho sexu v tehotenstve môže byť aj to, ak žena trpí hemeroidmi. Môžu počas análneho sexu prasknúť a spôsobiť tak masívne krvácanie. V tomto prípade môže byť v dôsledku nedostatku kyslíka ohrozený život dieťaťa.

 

VIDEO: Pár slov o sexe v tehotenstve povedal aj PhDr. Petr Weiss

Zápcha je počas tehotenstva bežným javom. Jej vplyvom vznikajú v análnom otvore ženy drobné trhlinky. Počas sexu praskajú a spôsobujú bolesť a krvácanie.

Ak má žena nízko položenú placentu (placenta praevia), v tomto prípade pokrýva časť alebo celý krčok maternice. V prípade análneho sexu môže dôjsť k jej narušeniu a následnému masívnemu krvácaniu.

Je tiež potrebné myslieť na to, že sexuálne prenosné choroby sa jednoduchšie šíria análnym stykom. 

 

Krvácanie v tehotenstve

Dôvodom krvácania žien v tehotenstve je, že oplodnené vajíčko sa usádza do sliznice maternice, čo môže vyvolať drobné krvácanie. Ak krvácanie nie je veľkého rozsahu a nie je sprevádzané bolesťami v podbrušku, žiadnym spôsobom to neohrozuje priebeh tehotenstva.

Žena takzvane špiní, čo sa prejavuje drobným fľakom alebo hnedým výtokom.

Špinenie je často spojené s pohlavným stykom, pri ktorom môže dôjsť k natrhnutiu cievky v sliznici pošvy, ktorá je počas tehotenstva viac náchylná na poranenia.

Ide teda o bežný jav. Ak špinenie neprestáva alebo sa objaví jasnočervená krv, vždy je lepšie obrátiť sa na gynekológa.

V prípade, že krvácanie sprevádzajú aj bolesti brucha či podbruška, neváhajte a okamžite navštívte lekára. Ten vylúči mimomaternicové tehotenstvo či iné komplikácie.

 

Sex po pôrode

Pôrod je pre telo pomerne veľký šok, a preto mu je potrebné dať určitý čas na zotavenie. Lekári vo všeobecnosti odporúčajú približne šesť týždňov.

Počas tohto obdobia sa vyliečia drobné popôrodné rany a krčok maternice sa uzavrie späť do pôvodnej polohy.

ČÍTAJTE ĎALEJ: 12 mýtov o sexe, ktorým ste verili, ale zbytočne!

 

 

4.8/5 - (5 votes)