BDSM – zoznam SEX „hriechov“ – 1. časť

Veľa sa o tom hovorí a ešte viac sa píše. Mnoho ľudí túži okúsiť jeho kúzlo. Nevadí im ani to, že to môže bolieť. Skratka BDSM vychádza zo spojenia slov Bondáž (zväzovanie), Disciplína, SadizmusMasochizmus.

Ľudia praktizujúci BDSM sa naň pozerajú rôzne. Od nevinnej sexuálnej praktiky spestrujúcej sexuálny život, cez sexuálnu orientáciu až po životný štýl.

bdsm sado maso

 

Čo je to BDSM?

Základom BDSM sú jeho protagonisti. Sadista je ten, kto spôsobuje bolesť. Masochista bolesť naopak prijíma. Bez týchto dvoch protipólov by celé BDSM nemalo zmysel.  Účelom je dosiahnuť sexuálne vzrušenie prostredníctvom fyzického a psychického poníženia.

VIETE, ŽE slovo sadizmus je odvodené od mena francúzskeho spisovateľa markíza de Sadea? Masochizmus získal pomenovanie podľa spisovateľa Leopolda von Sacher-Masocha. Obaja si v živote preskákali rôzne zvláštnosti, sexuálne aktivity nevynímajúc.

 

Bondáž

Zväzovanie sa s ľudstvom spája už od nepamäti. Slúžilo na rôzne účely, najmä na tie násilné. Nebolo výnimkou, že končilo až likvidáciou zviazanej osoby.

Za dverami spálne však má táto praktika úplne iný rozmer. Aktéri na seba preberajú role. Prvý z nich je dominant – ten, ktorý zviaže submisívneho (podriadeného) jedinca. Erotický náboj prináša práve vzrušenie z neistoty a obmedzenie slobody. 

 

bondaz

Pri bondáži je vždy jeden „väzniteľ“ a jeden väznený

 

Na začiatku sa odporúča používanie ľahšej formy bondáže. V tomto prípade ide o rôzne šatky, opasky alebo putá. Po získaní skúseností možno pristúpiť k pokročilejším technikám zväzovania. Patrí do nich aj zväzovanie končatín či genitálií (s nimi opatrne).

TIP: Pri zväzovaní penisu sa v ňom zadržuje krv. Preto nemôže byť zviazaný príliš dlho (maximálne 15-20 minút). Inak hrozí jeho odumretie. Zvýšiť prietok krvi v penise a vyššiu citlivosť môžete dosiahnuť aj s kanadskými tabletami Vimax.

 

Disciplína

Ide o ďalšiu dôležitú súčasť BDSM. Od bondáže sa zas až o toľko neodlišuje. Podstatou sú opäť obmedzenia alebo zákazy. Dominant stanoví pravidlá, ktoré musí submisívny jedinec dodržiavať počas každodenných situácií.

sado_maso

Strach, bolesť, utrpenie, šikana – BDSM gurmáni jasajú!

 

Predstavte si, že počas jedenia si musíte dať presný počet kusov zeleniny. Musíte kolenačky umývať podlahu s handrou v ústach. Pravidlá môžu byť skutočne rozmanité a vedia prerásť do skutočnej šikany. Ak by vám boli partnerove príkazy nepríjemné, ineť „hru“ ukončite.

Všetko závisí od fantázie. V prípade porušenia pravidla príde trest. Môže mať fyzickú aj psychickú podobu. Tento proces pravidiel, trestov a bolesti prináša extrémnu dávku pôžitku pre obidve strany.

 

Sadizmus a masochizmus

Tieto dva pojmy sú alfou a omegou celého BDSM. V zásade predstavujú všetko, o čom celé BDSM je. Ide o spôsobovanie a prijímanie bolesti.

Temná pohnútka sadizmu spočíva v spôsobení bolesti svojmu partnerovi. Fyzická forma sa prejavuje fackaním, bičovaním a podobnými praktikami. Skúsenejší využívajú ešte temnejšie formy. Patrí sem elektrická stimulácia alebo priškrtenie. Psychická forma má podobu slovných urážok a ponižovania.

elektrostimulacia_penisu

Elektrostimulačná sonda, ktorú si BDSM „gurmáni“ zavádzajú priamo do penisu

 

Submisívny masochista naopak prijíma bolesť s radosťou a užíva si jej každý aspekt. Vzrušuje ho vedomie poníženia a nemožnosť mať kontrolu nad situáciou. Vždy je však dôležité určiť si hranice, za ktoré sa nesmie zájsť. Je dobré mať dopredu dohodnutý signál alebo slovo, ktoré druhému povie jasné STOP!

 

BDSM videá a poviedky

Videá a poviedky s tematikou BDSM predstavujú zaujímavú studnicu inšpirácií. Vždy je však dobré začínať postupne a nepúšťať sa hneď do väčších akcií. Na prvom mieste sú vždy pravidlá a bezpečnosť. Odporúčame „trénovať“ praktiky pod dohľadom skúsenejšieho partnera.

BDSM zoznamka

V prípade, že zháňate partnera na BDSM zábavky, môžete si dominanta alebo submisívneho jedinca nájsť na zoznamke. Dobrú povesť má český portál BDSMlife.cz, kde možno nájsť vyznávačov BDSM. Na začiatok je možno lepšie najať si profesionálnu službu. Budete mať istotu, že vaše zasvätenie do tajomstiev prebehne bez problémov.

VIDEO: Reportáž z BDSM „brlohu“. Zašli by ste na návštevu? 

 

Prečo ľudí vzrušuje bolesť, mučenie, týranie a ponižovanie?

Prečo nás bolesť pri sexe vzrušuje? To je veľmi zaujímavá otázka, na ktorú sa vedci pokúšajú nájsť odpoveď. Počas testov odhalili niekoľko zaujímavých zistení.

Napríklad, že počas BDSM praktík je jedno, či bolesť dávate alebo prijímate. Tak či tak sa dostávate do zmeneného stavu vedomia. Stavu podobnému hlbokej meditácii. V tomto stave zmeneného vedomia telo reaguje na bolesť priaznivejšie.

Rovnako ako pri sexe, keď škrabnutia či uhryznutie bolia menej. Dvojnásobne to platí pri praktikách BDSM.

masochizmus

Vedci skúmali časť mozgu zodpovednú za bolesť. Rovnaká časť vníma pôžitok a uspokojenie

 

Riziká a nevýhody BDSM

Potreba kontaktu

Ak sa chcete pustiť do BDSM, vždy majte uzatvorenú písomnú dohodu. Ochránite tým seba aj svoju polovičku. Možno si hovoríte, prečo to musí byť na papieri?

Dôvodom je, že počas týchto hier sa nie vždy podarí všetko podľa plánu. A to ani v prípade, keď človeka milujete a ani vo sne by vás nenapadlo mu ublížiť. Nehody sa stávajú každý deň a stávajú sa aj pri BDSM. Chráňte seba aj ostatných!

 

Najrizikovejšie BDSM praktiky

Tu je krátky zoznam praktík, kde sa situácia môže vymknúť spod kontroly. Rozhodne vás tým však nechceme odradiť. Väčšina nehôd sa pri BDSM stáva kvôli porušeniu základných zásad a ľudskej nevedomosti. Pri dodržiavaní pravidiel a disciplíny zraneniam predídete.

  • priškrtenie
  • nesprávne vopred dohodnuté limity
  • hygiena a zdieľanie sexuálnych hračiek
  • krvavá zábava
  • análne laškovanie
  • bičovanie, plieskanie
  • genitálne mučenie

 

Psychologický vplyv BDSM

Psychologický vplyv je väčšinou kladný. Výnimočne dochádza k situáciám, kedy je zasiahnutá psychika jedného z aktérov. Stáva sa to aj pri dokonalom priebehu hry.

UPOZORNENIE: Stále ide o vplyv moci a kontroly nad tým druhým. Môžu tak na povrch vyplávať rôzne traumy z minulosti. Ak bola napríklad submisívna partnerka v minulosti znásilnená, môže hra simulujúca znásilnenie túto traumu obnoviť. 

Ľudia sú často prekvapení spektrom emócií, ktoré ich prvý raz zasiahnu. Dominantný jedinec môže byť prekvapený agresivitou a prudkosťou voči svojmu partnerovi. Stáva sa to aj v prípade, ak to druhá strana vôbec nespozná. Potom nasledujú výčitky svedomia a znechutenie zo svojho konania.

Submisívni jedinci môžu zažívať pocity zneužitia a znásilnenia, a to aj napriek tomu, že vedia, do čoho idú. V danú chvíľu nevedia situáciu prijať a vinu hádžu na svojho dominanta.

VIDEO: Ponižovanie, ubližovanie a sexuálne otroctvo. Zvládli by ste takúto aktivitku? 

 

Výhody a pozitíva BDSM

Lepšia komunikácia

Páry venujúce sa BDSM spolu vedia lepšie komunikovať. Už len tým, že počas hier používajú bezpečnostné slová a majú stanovené pravidlá. Musí byť medzi nimi jasné, kedy ide o hru a kedy zas o situáciu bežného života. Líšia sa tak od bežných párov, ktoré komunikujú iba občas. Ide napríklad o konflikty alebo hádky.

 

Zvýšená intimita

Veci, ktoré sa odohrávajú v páre, sú neštandardné. Dôležitá je vzájomná väčšia dôvera, pretože mnohé praktiky sú potenciálne nebezpečné a na verejnosti sú tabu.

 

Podpora vernosti

Udržanie si BDSM vzťahu vyžaduje ešte o niečo väčšie úsilie než je tomu pri štandardnom vzťahu. Obidvaja partneri dávajú do tohto zväzku omnoho viac emocionálnej energie a zdieľajú väčšiu intimitu. Bariéry sú väčšie a je ich omnoho náročnejšie obísť.

 

Lepšie mentálne zdravie

Donedávna bolo BDSM spájané so znásilneniami, agresivitou a zlými myšlienkami. Nové zistenia vedcov však tvrdia úplný opak. Ľudia oddávajúci sa týmto praktikám vyšli z testu ako viac empatickí, citlivejší, otvorenejší k druhým a viac vnímaví.

Vedci dokázali, že počas BDSM sa hladina stresového hormónu výrazne znižuje. Rovnako to platí aj pri úzkosti.

 

Zhrešíte dnes večer aj vy?

Nepochybným plusom BDSM predstavuje priestor otvárajúci ľudskú fantáziu. Všetky tajné želania sú zrazu splniteľné. A ľudská myseľ túži po mnohom.

S tým správnym partnerom a dobre nastavenými mantinelmi človek realizuje svoje najtajnejšie fantázie, vďaka čomu sa za zatvorenými dverami spálne stáva slobodným. Následne sa môže vrátiť do bežného života kľudnejší a omnoho viac vyrovnanejší.

PREJDITE NA 2. časť, kde sa bližšie pozrieme na jednotlivé BDSM techniky.

 

4.5/5 - (4 votes)