Endometrióza: Čo ak tkanivo endometria rastie inde v tele?

Endometrióza je nepríjemný zdravotný stav u žien. Postihnutá je jedna z desiatich žien vo veku medzi 15 až 49 rokmi. Celosvetovo je to cez 180 miliónov (!!) žien. Endometrióza ohrozuje zdravie postihnutej, a pokiaľ je práve tehotná, tak aj zdravie dieťaťa. Mnohé ženy kvôli neliečenej endometrióze nemôžu otehotnieť. Choroba navyše obmedzuje aj bežný život.

Endometrióza sa prejavuje tým, že tkanivo endometria, a teda výstelky maternice, rastie na iných miestach v brušnej dutine, v oblasti panvy alebo dokonca inde v tele. Ojedinele môže endometrické tkanivo začať rásť aj inde v tele a existujú prípady, kedy ho našli napríklad v pľúcach, mozgu, pečeni, koži, očiach alebo jazvách po cisárskom reze. Keďže na týchto miestach nemá endometrium čo robiť, môže orgány a tkanivá poškodiť a brániť im v správnom fungovaní.

Endometrióza typicky spôsobuje veľmi silnú a bolestivú menštruáciu (dysmenorea) a problémy s plodnosťou a otehotnením.

V článku vysvetlím typické prejavy, časté príčiny, a hlavne metódy liečby, ktoré vás endometriózy a tkaniva maternice mimo maternicu zbavia.

endometrióza

 

Čo presne je endometrióza?

Endometrióza je stav, kedy tkanivo podobné výstelke maternice rastie na iných častiach tela. Nie sú to teda kusy pôvodného endometria, ktoré by rôzne „migrovali“ po tele, ale celkom novovytvorené tkanivo.

Ak tkanivo rastie tam, kde nemá, vyvoláva nepríjemné príznaky. Tie môžu zhoršovať zdravotný stav a postihnutú obmedzovať v bežných aktivitách. Až 50 % endometrických žien má veľmi často problémy s otehotnením.

Endometrium je práve to tkanivo, ktorého sa žena zbavuje počas menštruácie. Nie je to číra krv, ale čierne zhluky pripomínajúce zaschnutú krv.

endometrium, výstelka maternice

Vrstvy endometria (zdroj obrázka)

Výstelku maternice si predstavte ako niekoľko vrstiev tkaniva, ktoré na sebe ležia pozdĺž vnútornej strany maternice. Počas normálnej menštruácie sa tieto vrstvy postupne oddeľujú od stien maternice a opúšťajú telo ako súčasť menštruačného krvácania a špinenia. Normálnou funkciou výstelky maternice je udržať plod živý a zdravý v raných fázach jeho vývoja.

Pri endometrióze tieto vrstvy rastú inde v tele v iných orgánoch a tkanivách. Typicky rastú inde v bruchu a blízkom okolí, napríklad v panve alebo hrudníku. Tkanivo je citlivé na hormonálne zmeny, kvôli čomu sa môže v čase menštruácie zapáliť. V takom prípade začne robiť imunitný systém prirodzené kroky, aby organizmus zapáleného tkaniva zbavil.

Kvôli zápalu sa môžu ďalej vytvoriť cysty na vaječníkoch, rôzne úseky zjazveného tkaniva, uzliny, hrčky a neprirodzené výčnelky.

ložiská endometriózy

Vizualizácia možných endometrických ložisiek v oblasti reprodukčnej sústavy (zdroj obrázka)

 

Rizikové faktory vzniku endometriózy

Postihnutá za svoje ochorenie samozrejme nemôže. Endometrióza sa môže objaviť prakticky u každej ženy. Tým vás samozrejme nenabádam na nezdravý životný štýl. Chcem iba zdôrazniť, že sa môže na rozdiel od iných chorôb objaviť aj ak žena žije zdravo a riadne sa o seba stará.

  • Endometrióza v rodinnej anamnéze. Ak ňou trpela vaša babička, mamička, sestra či iné ženy v rodine, rastie riziko, že sa rozvinie aj u vás.
  • Skorý nástup menštruácie. Ohrozenejšie sú ženy a dievčatá, ktoré začali menštruovať ešte pred dosiahnutím 11 rokov.
  • Skrátená doba medzi menštruáciami, dlhšie a silnejšie krvácanie počas menštruácií.
  • Abnormality a vývojové vady vo vajcovodoch a maternici.

Lekári ani vedci zatiaľ nepoznajú jasnú príčinu endometriózy. Uznávajú ale súvislosť medzi výskytom endometriózy v rodine. Aj pokiaľ dnes endometriózou netrpíte, ale vyskytla sa u vás v rodine, povedzte o tom svojmu gynekológovi, aby vás preventívne skontroloval.

 

Aké sú príznaky endometriózy?

Existuje množstvo príznakov endometriózy, ale za ten hlavný možno považovať nepríjemnú bolesť. Bolesť môže byť mierna, kvôli čomu ju môže postihnutá dlhšiu dobu ignorovať alebo naopak veľmi výrazná. Až vtedy sa postihnutá obvykle vydá k lekárovi.

Upozorňujem, že nie každá žena bude bolesti pociťovať. To síce môže znieť pozitívne, ale práve absencia bolesti žene nenaznačuje, že by mohla byť zdravotne v neporiadku a choroba sa bude zhoršovať.

Endometrióza ostáva často nerozpoznaná až do doby, než sa žena nevydá k lekárovi s nejakým iným, na pohľad nesúvisiacim problémom. Bolesti je cítiť v bruchu, v celej oblasti panvy a v dolnej časti chrbta.

U žien postihnutých endometriózou sa typicky objavuje:

  • veľmi výrazné menštruačné kŕče a bolesti,
  • bolesti brucha a chrbta počas alebo medzi menštruáciami,
  • bolesť pri sexe alebo masturbácii (dyspareúnia),
  • intenzívne krvácanie a špinenia behom menštruácie ale aj medzi menštruáciami,
  • problémy s otehotnením až neplodnosť,
  • problematické trávenie a zreteľne bolestivé pohyby čriev.

Upozorňujem, že slabé príznaky automaticky neznamenajú, že je endometrióza málo závažná. Zároveň výrazné príznaky nepotvrdzujú, že je ochorenie v pokročilom štádiu.

Úplne najlepším postupom je vždy kontaktovať svojho gynekológa.

 

Kde všade v tele môže rásť endometrické tkanivo?

Najohrozenejšou časťou tela je brušná dutina a orgány v nej. Ide o vnútornú a zadnú stranu maternice, vajcovody s vaječníkmi, vagínu, výstelku brucha a panvy, močový mechúr, močovody a močové cesty, črevá a konečník, pľúca, mozog alebo bránicu, čo je sval v hrudníku, pomocou ktorého dokážeme dýchať.

 

Ktoré ženy sú ohrozené endometriózou?

Endometrióza najčastejšie postihuje ženy medzi 25 až 49 rokmi, takže ide skôr o poruchu u mladších žien v produktívnom veku. Objaviť sa však môže aj u mladých dievčat okolo 15 rokov v rámci ich puberty.

Pokiaľ sa postihnutá žena dostane do menopauzy, nepríjemné príznaky zoslabnú, rovnako ale môžu trpieť bolesťami a nepohodlím.

 

Je endometrióza závažný a zdraviu nebezpečný stav?

Endometrióza je pomerne bežná a trápi zhruba 10 % žien. Síce sa nejedná o život ohrozujúci stav, môže však nepríjemne narúšať váš každodenný život.

Za závažné možno považovať dlhodobé bolesti, zápaly, poruchy menštruačného cyklu, nepravidelné menštruácie a hlavne problémy s plodnosťou a otehotnením.

Dobrou správou je, že vhodná liečba dokáže endometriózu celkom rýchlo vyliečiť. Ak máte podozrenie, že aj vy sama trpíte endometriózou, odporúčam vám objednať sa ku gynekológovi alebo aspoň k praktickému lekárovi.

 

Aké komplikácie môže endometrióza spôsobiť?

Endometrióza môže viesť k ďalším problémom a ochoreniam.

  • Postihnuté ženy typicky trpia problematickou plodnosťou a neschopnosťou otehotnieť. Stav možno riešiť pomocou liekov alebo in-vitro fertilizácie.
  • Bežné sú aj problémy s črevami, trávením a močovým mechúrom. Postihnuté trpia bolesťami pri močení alebo defekácii, prípadne nachádzajú v moči či v stolici stopy krvi.
  • Endometrióza, ktorá napadne močovody, môže viesť až k opuchu obličiek.
  • Ak zasiahne pľúca alebo bránicu, môže spôsobiť dýchavičnosť, ťažké dýchanie a bolesti na pľúcach.
  • Keďže hlavným prejavom endometriózy sú silné bolesti, vždy užívajte lieky tak, ako vám predpísal lekár a žiadne iné bez jeho súhlasu nezháňajte ani neužívajte.

Endometrióza je spojená tiež s rizikom rakoviny vaječníkov. Riziko síce nie je významné, stále ale hovoríme o cca 2 % postihnutých žien, ktoré rakovina postihne.

 

Ako bude lekár endometriózu diagnostikovať?

Vo väčšine prípadov môže lekár diagnostikovať endometriózu už podľa vašich príznakov. K návšteve lekára vás pravdepodobne dovedie príliš silná a bolestivá menštruácia, ktorá je iná a horšia, než bola skôr.

Lekár sa s vami najskôr porozpráva a spýta sa vás na všetky príznaky, na všetky predošlé tehotenstvá a na to, či sa endometrióza neobjavila u iných žien z vašej rodiny.

Následne pohmatom vyšetrí oblasť panvy. Ak bude potrebovať lepší prehľad, môže oblasť brucha a panvy vyšetriť ultrazvukovým vyšetrením alebo pomocou magnetickej rezonancie.

Pokiaľ by ani tieto zobrazovacie metódy nestačili, nasledovať môže laparoskopia, a teda zavedenie tenkej hadičky s kamerou na konci cez drobný rez v bruchu, aby sa lekár pozrel na podozrivé miesta v tele. V prípade potreby spraví lekár biopsiu a teda odoberie malú vzorku podozrivého tkaniva. Vzorku následne odošle do laboratória na podrobné posúdenie.

endometrióza, laparoskopický snímok

Laparoskopický snímok endometrických ložisiek získaný cez drobný rez v bruchu (zdroj obrázka)

 

Liečba endometriózy

Lekár bude nastavovať liečbu podľa závažnosti endometriózy a všetkých jej negatívnych príznakov, veku a podľa vašich plánov ďalších tehotenstiev.

Prvým krokom liečby bude snaha zvládnuť silné bolesti, a ak ešte plánujete otehotnieť, tak podporiť oslabenú plodnosť.

Najskôr vám budú predpísané lieky proti bolesti prípadne hormonálne lieky, a pokiaľ nezaberú podľa očakávania, endometrióza môže vyžadovať aj chirurgický zákrok. Konkrétne lieky zámerne nemenujem, pretože o nich vždy rozhoduje iba a len váš lekár. Vždy poslúchnite jeho odporúčania.

DOPLNOK PRE NAVODENIE HORMONÁLNEJ ROVNOVÁHY:

České kapsuly Proerecta WOMEN s obsahom maky, drmku, ženšenu a dôležitých živín prirodzene stimuluje hormonálnu rovnováhu.

WOMEN nefunguje ako liek proti endometrióze, môže však jej príznaky zlepšiť vďaka dosiahnutiu hormonálnej rovnováhy.

doplnok stravy proti endometrióze

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch WOMENu. Prípadnú objednávku vám e-shop doručí do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať cielene tlmiť negatívne prejavy endometriózy.

 

Hormonálne lieky na liečbu príznakov endometriózy

  • Antikoncepčné prípravky: Tieto produkty majú na hormóny supresívny účinok, čo znamená, že potláčajú zvýšené hladiny niektorých hormónov. Antikoncepcia typicky obsahuje estrogén, progesterón alebo obidva a zoženiete ju vo forme antikoncepčných tabletiek, náplastí alebo vaginálneho krúžku. Hormonálna liečba postihnutým zmierňuje príznaky a tlmí bolesti. Bohužiaľ to ale nie je vhodná možnosť pre pacientky, ktoré sa snažia otehotnieť.
  • Lieky s hormóny uvoľňujúcim gonadotropínom: Tento liek blokuje hormóny, ktoré vyvolávajú menštruačný cyklus. V podstate ide o pozastavenie funkcie reprodukčnej sústavy, aby bola zmiernená bolesť. Lieky možno užívať vo forme tabletky, nosového spreja alebo injekčne.

 

Chirurgická liečba endometriózy

V závažnejších prípadoch môže liečba vyžadovať drobný chirurgický zákrok. Ten so sebou vždy nesie riziká, niekedy je ale jedinou možnosťou, ako endometriózu úspešne zvládnuť. Operácia zmierni silné bolesti a v niektorých prípadoch môže zlepšiť aj plodnosť. Operáciu je možné kombinovať aj s liečbou liekmi.

Endometrióza je chronické ochorenie. Postihnuté ženy po operácii hlásia zmiernenie a úľavu od bolestí, tie sa ale môžu po niekoľkých rokoch vrátiť. Rozhoduje závažnosť endometriózy pred operáciou. Môže sa vrátiť veľmi pomaly alebo aj vôbec.

  • Laparoskopia: Lekár vytvorí malý rez do brucha a vsunie cez neho trubičku s kamerou (laparoskop). Kamerou skontroluje podozrivé tkanivo a v prípade potreby ďalšími tenkými nástrojmi odoberie potrebnú vzorku alebo priamo odstráni lézie a teda rastúce a rozširujúce sa endometriálne tkanivo.
  • Hysterektómia: Vo veľmi závažných a nebezpečných prípadoch endometriózy môže lekár odporučiť odstránenie celej maternice. Odstrániť môže tiež orgány a tkanivá, ktoré endometrióza zasiahla. Typicky ide o hrubé alebo slepé črevo a ďalšie tkanivá v okolí.

Ak sa snažíte otehotnieť, pričom trpíte endometriózou, možnosťou pre vás môže byť in-vitro fertilizácia, a teda ľudovo otehotnenie v skúmavke. Ak ale pacientka prekoná hysterektómiu, dieťa už bez matkinej odobranej maternice nemá v čom rásť a in-vitro fertilizácia nebude možná. Embryo by nebolo kde umiestniť.

endometrióza v pošve

Endometrióza pri pohľade do pošvy (zdroj obrázka)

 

Môže sa endometrióza stratiť sama od seba?

Vylúčené to nie je, ale určite vám neodporúčam spoliehať sa na to. U niektorých žien sa môžu začať lézie zmenšovať. Typicky k tomu dochádza po menopauze, pretože vtedy prirodzene klesá hladina estrogénu.

Niektoré ženy ale potrebujú nepretržitú liečbu, pretože choroba je chronická a postihnuté potrebujú sústavne tlmiť bolesti. Pravidelne navštevujte svojho lekára a presne dodržujte liečebný plán, ktorý vám nastaví.

 

Existuje prevencia pred endometriózou?

Bohužiaľ endometrióza nie je stav, ktorému by bolo možné cielene zabrániť. Vzniká nečakane a ani lekári plne nechápu, prečo sa u niektorých žien vyvinie.

Určité faktory, ktoré môžu riziko vzniku endometriózy znížiť, existujú:

  • tehotenstvo, takže ak už tehotná ste, riziko je u vás nižšie, a pokiaľ zatiaľ tehotná nie ste, snažte sa o to pravidelne a čo najčastejšie,
  • dojčenie,
  • udržanie si zdravej váhy, takže jedzte zdravo, znížte kalorický príjem a začnite športovať, aby ste si zdravú váhu udržala,
  • vo váš prospech hrá aj doba, kedy ste začala menštruovať, pričom čím neskôr to bolo, o to nižšie riziko prepuknutia endometriózy máte.

 

Môžem vlastne otehotnieť s endometriózou?

Áno, aj navzdory endometrióze stále existuje šanca, že otehotniete. Proces ale môže byť o niečo viac problematický. Endometrióza totiž môže byť hlavnou príčinou neplodnosti postihnutej.

O najlepšej možnosti otehotnenia vždy hovorte so svojím lekárom. Možno bude nutné zmeniť lieky a v niektorých prípadoch pomôže iba chirurgický zákrok. Váš lekár bude usilovať o to, aby pomocou liečebného plánu podporil vaše šance na otehotnenie.

 

Môžem mať endometriózu aj po menopauze?

Menopauza napácha v ženskom tele zásadné zmeny. Veľmi výrazná je zmena hladín hormónov, pričom veľmi dôležitý je tu estrogén. Medzi reprodukčnými hormónmi a endometriózou existuje súvislosť.

Po menopauze klesá hladina estrogénu a s ňou môžu ubúdať tiež endometriálne lézie. „Vďaka“ menopauze tak môžu slabnúť aj nepríjemné bolesti

Dá sa tvrdiť, že pre postihnuté ženy môže byť menopauza akýmsi „vítaným vyslobodením“. Bolesti a nepríjemné stavy obvykle zoslabnú alebo sa úplne stratia.

 

Čo sme o endometrióze zistili?

  • Endometrióza je stav, kedy tkanivo endometria (výstelky maternice) rastie inde v tele, typicky v bruchu, v pľúcach, na pečeni, v močovej a reprodukčnej sústave alebo dokonca aj v mozgu.
  • Endometrióza spôsobuje chronické menštruačné bolesti, príliš silnú menštruáciu a značné problémy s otehotnením.
  • Prejavy endometriózy možno tlmiť pomocou liekov alebo drobného chirurgického zákroku.
  • Otehotnenie je možné, postihnutá ale musí vždy spolupracovať s lekárom. K lekárovi sa vydajte kedykoľvek budete mať neobvyklú a príliš bolestivú menštruáciu alebo pokiaľ sa vám dlhšiu dobu nedarí otehotnieť. Pamätajte, že liečba existuje a väčšine žien dobre zaberá.

Máte vlastnú skúsenosť s endometriózou? Ako sa na vás prejavila a ako vás lekár lieči? Ste dnes už zdravá?

Na vaše skúsenosti sa tešíme v redakcii Lepšia-Erekcia.sk spoločne s ostatnými čitateľmi. Píšte nám do komentárov pod článkom. Ďakujem vám za nich a prajem hlavne pevné zdravie 🙂

 

Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť

Hormonálna nerovnováha u žien: Príčiny, prejavy, negatíva a metódy liečby
Menopauza: Ako spomaliť príchod hlavného strašiaka každej ženy a čo všetko sa udeje, keď príde?
Nepravidelná menštruácia: Príčiny, domáca pomoc a rýchla liečba, ktorá cyklu navráti poriadok
Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?
Klimaktérium: Príznaky, nástup, liečba a v čom sa presne líši od menopauzy?

Zanechte odpověď