Mám príliš úzku vagínu. Nevojde mi tam priateľov penis, dildo ani žiadna hračka. Čo mám robiť?

Príliš úzka vagína je u žien možno častejšia, než by ste si myslela. Nemožno presne definovať, aká vagína ešte nie je príliš úzka vagína a aká už príliš úzka je. To zistíte sama, keď si nájdete sexuálneho partnera.

Niektorý muž vám môže dokonale vyhovovať, s iným sa vám dariť nemusí ani pokiaľ sa hlboko milujete. Vzájomná kompatibilita nie je nikdy vopred zaručená. Čo môžete v takom prípade robiť?

úzka vagína

 

Mám proste príliš úzku vagínu a sotva mi tam niečo vojde

Keď zistíte, že vám to v sexe kvôli úzkej vagíne proste neklape, začnete pociťovať sklamanie a smútok, alebo tiež hnev a nervozitu. To všetko môže viesť až k sexuálnej frustrácii, ktorá sa môže jednoducho preniesť aj na vášho partnera, ktorý sa do vás nemôže dostať.

Sex v páre by mal byť jednou z najprirodzenejších a najpríjemnejších prejavov lásky. Život ale nie je vždy taký, aký by sme chceli. Ani partner isto nie je s vašou užšou vagínou dokonale spokojný.

Zásadným problémom je, že pri sexe do úzkej vagíny budete obaja trpieť. Vás to bude bolieť a partnera taktiež. Bolesť spojená so sexom sa lekársky nazýva dyspareunia. Bolesť vyvoláva zmätenie a úzkosť.

Bohužiaľ ak pociťujete úzkosť, nedokážete sa dokonale uvoľniť. Kvôli úzkostiam a stresu sa neuvoľní a neroztiahne ani vaša vagína, takže bolesť môže byť ešte silnejšia. Pokiaľ navyše trpíte vaginálnou atrofiou (príliš suchou vagínou), problém narastá ešte viac.

Neschopnosť dostať penis do pošvy je obvykle skôr dôsledkom telesných proporcií, než psychického stavu. Príčiny ale môžu byť rôzne a kombinovať sa navzájom.

 

S úzkou vagínou v prvom rade zachovajte chladnú hlavu

Nepanikárte, všetko sa môže vyriešiť jednoducho. Možno dnes pociťujete nátlak zo strany partnera a myslíte iba na to, ako ho uspokojiť aj s tou úzkou vagínou. To je dôkaz, že vám na ňom záleží a milujete ho aj na úkor vlastného pohodlia. Ak sa vám tam penis nevojde, budete musieť byť trpezlivá a partnera pochopiť. Sex je niečo, čo väčšina mužov potrebuje pravidelne.

Nikdy sa ale nesnažte prekračovať svoje limity. Pravdepodobne by to viedlo k ďalším úzkostiam a bolestiam, ktorých sa potrebujete naopak zbaviť.

 

Prečo sa mi penis nevojde do vagíny?

Keď ste v strese alebo vás trápi úzkosť, rastie riziko, že budú vaše poševné svaly stiahnuté. Určite sa neľakajte, že tieto svaly nedokážete dostať pod kontrolu. Nemožno je ale ovládať mysľou.

V takom stave je náročné penetrovať vagínu, a teda dostať do nej penis. Niekedy je to dokonca celkom nemožné. Pokiaľ očakávate bolesť ešte pred začiatkom sexu, vaše telo bude robiť všetko pre to, aby sa sexu vyhlo a najavo to bude dávať stiahnutou vagínou. Je to ale prirodzená telesná reakcia, ktorú pravdepodobne neobídete. Snažte sa preto uvoľniť.

Pokiaľ máte tieto skúsenosti, vzniká predpoklad, že už trpíte vagínizmom (bolestivé kŕče vaginálneho svalstva). V reáli je ale pomerne bežný, takže v tom nie ste sama.

 

Čo mám robiť proti príliš úzkej vagíne?

S príliš tesnou vagínou máte hneď niekoľko možností. Pomôžu vám vagínu uvoľniť a zmierniť nepohodlie či bolesť, takže sa po čase opäť vrátite k sexu ako kedysi. Ak sa vám to ani po niekoľkých týždňoch nepodarí, je čas zájsť na gynekológiu. Spýtať sa môžete aj u fyzioterapeuta, ktorý vás naučí posilňovať svaly panvového dna.

 

Svaly panvového dna pravidelne preťahujte

Tieto cviky sú nenáročné a niekde v súkromí ich môžete cvičiť každý deň. Svaly uvoľníte celkom prirodzene a zadarmo. Výborná je aj jóga, ktorú môžete cvičiť doma podľa YouTube, alebo sa zapíšte na nejaké lekcie vo vašom meste.

Chcem upozorniť, aby ste si neplietla cviky na panvové dno s podobnými Kegelovými cvikmi. Odborníci ich síce odporúčajú v prípade, že máte panvové dno voľné, ale to sa môže zhoršiť, ak už je oblasť napätá. V skutočnosti by Kegely vytvorili ešte silnejšie napätie a problém by sa ešte viac prehĺbil.

 

Používajte vaginálny dilatátor

Skvelá pomôcka pre rozšírenie úzkej vagíny. Ide o duté valcovité tyčinky podobné klasickému dildu určené pre zavedenie do pošvy a postupného uvoľnenia tamojších svalov. Vďaka dilatátorom môžete úspešne rozšíriť kapacitu vagíny. Dilatátory odporúčajú aj niektorí lekári v prípade vagínizmu, vulvodýnie, vaginálnej stenózy a ďalších intímnych komplikácií.

Začnite v pohodlí domova, kde máte dostatok času a súkromia. Začínajte s úzkym priemerom, ktorý budete postupne navyšovať. Postupne sa vagína roztiahne a vy sa naučíte lepšie uvoľniť, čo je pre zavedenie penisu do vagíny zásadné.

 

Prečo je vaša vagína úzka?

Ak sa vám do vagíny penis nevojde, je to známka toho, že je tesnejšia, než by ste pre partnerov veľký penis potrebovala. Vaše intímne partie sa skladajú z mnohých svalov a tkanív. Každá žena môže veľmi jednoducho trpieť kŕčmi vo svaloch panvového dna alebo aj v pošve samotnej. Príčinou je nejaký základný zdravotný stav, strach a stres, stavy po úraze alebo po prekonanom pôrode.

 

Možné príčiny vaginálnej úzkosti

Príčin úzkej vagíny môže byť celý rad. Snažila som sa vybrať tie najbežnejšie:

 

Hypertonické panvové dno

Hypertonické je výraz pre nadmerné napnutie a týka sa práve príliš napnutých svalov panvového dna. Môže mať rôzne príčiny, ale veľmi často ide o dôsledok nadmerného športovania a fyzickej námahy, ktoré vyvoláva kontrakcie svalov v tejto oblasti.

Výbornou pomocou sú cviky na pretiahnutie a posilnenie svalov panvového dna, o ktorých sme spísali podrobný článok s návodom, ako ich cvičiť. Článok bol síce pôvodne pre mužov, ale cviky výborne zafungujú aj ženám.

 

Choroby oblasti panvy

Existujú aj iné zdravotné stavy, ktoré pošvu zužujú. Napríklad vulvodýnia, čo je prítomnosť nevysvetliteľných bolestí v pošvevaginálna stenóza, čo je abnormálny stav, kedy je pošva zúžená alebo skrátená v dôsledku tvorby väzivového tkaniva, alebo endometrióza, čo je najčastejšie gynekologické ochorenie žien, kedy sa bunky endometria u chorých žien nachádzajú aj mimo dutinu maternice, napr. vo vajcovodoch, na vaječníkoch či inde v dutine brušnej.

MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: Endometrióza: Čo ak tkanivo endometria rastie inde v tele?

endometrióza

 

Operácie v okolí vagíny

Ak žena prekoná operáciu v intímnej oblasti, kŕče a zúženie pošvy ju môžu začať trápiť v rámci dôsledku hojenia rany. Typickým príkladom je napríklad technika epiziotómie, kedy sa hrádza medzi ritným a vaginálnym otvorom nastrihne (najčastejšie pre vybratie dieťaťa pri pôrode). Rez ovplyvní svaly v pošve a po zahojení môže dôjsť k zúženiu.

 

Pôrod

Ak čakáte dieťa alebo už nejaké máte, pripravte sa, že vám môže s reprodukčnými orgánmi „narobiť neporiadok“. Po pôrode sa pošva časom napne kvôli prípadnému zápalu alebo zjazvenému tkanivu v nej a v panvovom dne.

Pôrod je síce prirodzený, ale niekedy môže namiesto rozšírenia pošvu práve zúžiť. Je to ale normálne a gynekológ vám dokáže poradiť, ako pošvu o niečo málo rozšíriť.

 

Vagínizmus

Vagínizmus je stav nedobrovoľných kŕčov vaginálnych svalov. Ku kŕčom dochádza veľmi často práve pri pokusoch partnera zasunúť do vás penis.

Kvôli tomu vagínizmus spôsobuje nepohodlie a bolesti, každopádne stav možno bežne pomerne dobre liečiť, takže vás nebude obmedzovať donekonečna. Je dôležité, aby ste zašla za svojim gynekológom.

 

Prečo mi sex spôsobuje bolesti?

V otázke bolestivého sexu existuje mnoho odpovedí. Dokonca aj pokiaľ ste mala sex vždy bezproblémový, bolesť sa môže objaviť aj celkom nečakane.

Vaginálna tesnosť sa u vás mohla vyvinúť v dôsledku reakcie na úraz, môže ísť o reakciu na problém s nervovým prenosom alebo na zápal v prostredí pošvy. Príčinou môže byť aj spomenutá vaginálna atrofia, kedy je vagína príliš suchá a nie je dostatočne elastická. Problém skracuje a zužuje vaginálny kanál v dôsledku hormonálnej nerovnováhy spôsobenej menopauzou alebo po niektorej špecifickej gynekologickej liečbe. Svaly panvového dna môžu byť nadmerne napnuté, zároveň sa môže objaviť infekcia.

Niekedy ide však iba o to, že je partner nadmerne vyvinutý a má omnoho väčší penis, než dokážete prijať. Zároveň môžete trpieť strachom a úzkosťou zo svojho výkonu, a vtedy je príčinou úzkej vagíny negatívny psychický stav.

Každá z uvedených príčin vás oberie o schopnosť upokojiť sa, uvoľniť a užiť si sex bez problémov. V takej nálade slabne aj prirodzená vaginálna lubrikácia. Aj pokiaľ by vagína nebola tesná, ale iba suchá, penis by sa do nej dostal veľmi ťažko a sex by vás bolel.

Nech už je dôvod akýkoľvek, pokiaľ sa vám penis do vagíny nevojde, dochádza k partnerskému problému a to neschopnosti prevádzkovať sex. Obaja začnete byť sexuálne frustrovaní. Snažiť sa môžete aj doma. Zrelaxujte sa s partnerom a kúpte si lubrikačný gél.

Pokiaľ si nepomôžete dlhšiu dobu, je veľmi rozumné zájsť na gynekologické vyšetrenie.

 

Čo sme zistili o príliš úzkej vagíne?

  • Vaša tesná vagína sa môže časom uspokojivo rozšíriť.
  • Skúšajte rôzne spôsoby relaxácie a uvoľnenia, začnite najskôr vo svojej mysli a dostaňte sa do pohody.
  • Ak sa vám dlhšiu dobu nepodarí uspieť, odporúčam zájsť na gynekológiu. Môžete totiž trpieť aj chorobou, o ktorej zatiaľ netušíte.
  • Cvičte aj jógu alebo iné cviky vhodné k pretiahnutiu svalov.
  • Zvážte nákup kvalitného lubrikačného gélu a vaginálnych dilatátorov. S tými je možné vagínu rozšíriť v rade mesiacov. Ak sa to nepodarí, pomôže lekár.

Máte skúsenosť s úzkou vagínou? Čo vám pomohlo? Alebo máte otázku, na ktorú vám môžeme odpovedať?

Dajte nám vedieť v komentári pod článkom. Za celú redakciu Lepšia-Erekcia.sk vám prajem krásny deň, a hlavne uspokojivé sexuálne vzťahy 🙂

 

ĎALEJ ČÍTAJTE: Môžem otehotnieť, ak sa ejakulát obtrie o vagínu? Aká je šanca?

otehotniem, ak sa obtriem o ejakulát?

 

Rate this post

Zanechte odpověď