Môžem otehotnieť, ak sa ejakulát obtrie o vagínu? Aká je šanca?

Tehotenstvo je možné kedykoľvek sa ejakulát dostane do pošvy alebo na ňu. Otehotnenie iba obtrením ejakulátu o vagínu je málo pravdepodobné, zvlášť pokiaľ ejakulát nie je čerstvý alebo do pošvy prenikne iba malé množstvo.

Ak ejakulát vnikne do pošvy zdravej ženy, ktorá môže otehotnieť, šanca na počatie existuje. Článok hodnotí pravdepodobnosť oplodnenia a metódy, ako riziko otehotnenia znížiť.

otehotniem, ak sa obtriem o ejakulát?

 

Je možné otehotnieť iba obtrením ejakulátu o vagínu?

Pokiaľ sa ejakulát obtrie o vonkajšiu stranu pošvy, otehotnenie je nepravdepodobné. Aby k nemu došlo, ejakulát je potrebné dostať dovnútra pošvy.

Pokiaľ sa ejakulát obtrie o vnútornú stranu pošvy, k otehotneniu môže dôjsť za týchto okolností:

  • Čerstvý ejakulát s živými spermiami: Spermia v ženskej reprodukčnej sústave prežije až niekoľko dní. Prostredie je teplé, dostatočne vlhké a pH pošvy je pre spermie priaznivé. Mimo reprodukčnú sústavu spermie veľmi rýchlo umierajú.
  • Veľké množstvo ejakulátu: K otehotneniu stačí iba 1 spermia, ale čím menšie množstvo ejakulátu sa v pošve nachádza, tým je šanca na počatie nižšia.
  • Správna doba: Aby mohlo dôjsť k počatiu, spermia musí do pošvy vniknúť v čase ovulácie alebo tesne pred ňou.

Aj pokiaľ sú prítomná všetky 3 aspekty, šanca na otehotnenie zostáva nízka. Zdravá žena okolo 30 rokov má približne 20% šancu, že otehotnie behom každého menštruačného cyklu, pokiaľ má sex bez ochrany alebo neužíva antikoncepciu. Pokiaľ je kontakt so spermiami veľmi krátky, šance na otehotnenie je ešte nižšia.

Platí to hlavne v prípade, že bol ejakulát mimo pošvu dlhšiu dobu a spermie umreli na vzduchu alebo sú také slabé, že nedokážu plávať k vajíčku.

POZOR: Riziko otehotnenia zvyšuje aj kontakt pošvy s preejakulátom. Prečítajte si podrobný článok o jeho funkciách a možnom obsahu spermií.

preejakulát

 

Ako na maximum znížiť riziko otehotnenia?

Pokiaľ sa na pošvu dostane ejakulát náhodou, napríklad keď si sadnete na miesto, kde niekto ejakuloval, utrite zo seba spermie vlhkou handričkou alebo sa hneď osprchujte. Znížite riziko prenosu spermií do pošvy.

Pokiaľ sa ejakulát dostane do pošvy a žena chce eliminovať riziko otehotnenia, možno užiť „tabletku po„. Zoženiete ju v lekárni.

 

Koľko ejakulátu treba na otehotnenie?

Teoreticky stačí iba 1 spermia. Ale aj vo veľkom množstve ejakulátu je iba zlomok spermií zdravých, dostatočne pohyblivých a správne tvarovaných tak, aby dokázali oplodniť vajíčko a spôsobiť otehotnenie.

Keď pošva príde do kontaktu s malým množstvom spermií, šanca na to, že jedna zdravá spermia prenikne až k vajíčku, je takmer nulová, ale nikdy nie úplne nulová.

 

Čo robiť, ak máte obavy z tehotenstva?

Žena, ktorá sa bojí otehotnenia, sa môže obávať kontaktu pošvy s oblečením, toaletou alebo posteľnou bielizňou, na ktorých ulpel ejakulát. Ak je ejakulát zaschnutý, je dosť starý na to, aby hrozilo riziko. To platí aj pokiaľ škvrnu nie je vidieť.

Pokiaľ si ale žena sadne priamo na miesto, kde niekto čerstvo ejakuloval a spermia sa dostane na alebo do pošvy, možnosť otehotnenia existuje.

Tabletky „Plan B“ obsahujú vysoké dávky hormónov, ktoré bránia ovulácii, alebo pokiaľ k ovulácii dôjde, znižujú pravdepodobnosť zachytenia vajíčka na stene maternice. To môže tehotenstvu zabrániť.

Tabletky Plan B nie sú potratové tabletky a nemôžu spôsobiť stratu tehotenstva u už tehotnej ženy. Nehanbite sa rozprávať so svojím gynekológom.

 

Ako súložiť bezpečne bez rizika otehotnenia?

Ak chcete znížiť riziko otehotnenia a tiež nakazenia sa pohlavne prenosnou chorobou:

  • používajte kondómy
  • nedovoľte partnerovi ejakulovať do pošvy ani nikde v jej blízkom okolí
  • ak partner ejakuluje na vaše telo (prsia, bruško), ejakulát hneď utrite, aby sa nedostal k vagíne
  • zvážte antikoncepčné tabletky, pokiaľ sa vám kondómy často trhajú alebo ak ich nechcete používať
  • jedinou 100% metódou, ako neotehotnieť, je nesúložiť vôbec

Pravdepodobnosť otehotnenia kvôli krátkemu kontaktu so spermiami je veľmi nízka.

 

Prvotné príznaky tehotenstva

Zachytenie oplodneného vajíčka na stene maternice trvá 1 až 2 týždne. To vedie k príznakom tehotenstva. Mnohé ženy si bohužiaľ sprievodné javy nevšimnú. Vtedy je najvhodnejšie spraviť si tehotenský test. Zoženiete ho v lekárni alebo sa necháte vyšetriť u lekára. Tehotenstvo zisťuje zo vzorku moču alebo krvi.

Medzi prvotné príznaky tehotenstva patrí:

ĎALEJ ČÍTAJTE: Progesterón potrebujete pre bezpečné otehotnenie a pôrod. Aké sú príznaky nedostatku a ako progesterón zvýšiť?

progesterón

 

 

Rate this post

Zanechte odpověď