Perimenopauza: Posledná etapa pred menopauzou. Aké má príznaky a má zmysel sa jej báť?

Perimenopauza je posledná etapa v ženskom živote pred menopauzou. Má typické príznaky, ktoré ale nepostihujú všetky ženy a väčšina z nich prejde perimenopauzou pohodlne bez vážnejších problémov.

Behom perimenopauzy pomaly slabne plodnosť, ktorá trvale končí práve nástupom menopauzy. Hlavnou príčinou straty plodnosti a ďalších prejavov je hormonálna nerovnováha. Tú spôsobuje oslabená tvorba špecifických hormónov.

V článku vymenujeme príznaky, podľa ktorých na sebe perimenopauzu spoznáte, ale zároveň vás upokojíme. Perimenopauza nie je koniec života a dá sa s ňou žiť pomerne pohodlne. Poradíme, ako negatívne stavy tlmiť. Je ale nutné byť pripravená na to, že po tejto etape dôjde k menopauze, behom ktorej žena stráca schopnosť otehotnieť a mať ďalšie deti.

perimenopauza

TIP: O menopauze, prejevoch a možnostiach ako prejavy zmierniť sme písali v podrobnom článku Menopauza – ako spomaliť príchod hlavného strašiaka žien a čo všetko sa bude diať, keď príde?

Čo je perimenopauza?

Perimenopauza je obdobie pred nástupom menopauzy. Obecne perimenopauza trvá približne 5 až 10 rokov, ale presná doba sa líši vždy od ženy k žene. Príznaky môžu byť menej jasné a ženy si často neuvedomujú, že už do perimenopauzy vstúpili. Príznaky sú veľmi často podobné samotnej menopauze, kvôli čomu môžu mať ženy problém rozoznať, v ktorom štádiu presne sú.

Hlavným dôvodom perimenopauzy a súvisiacich komplikácií je znížená hladina hormónu estrogénu dôležitého pre ženské zdravie, vitalitu a plodnosť. Estrogén produkujú vaječníky, žlté teliesko a placenta, ktorých funkcie slabnú prirodzene vekom. Otehotnenie je možné, ale nie je zaručené a nie každý pokus vyjde úspešne.

Perimenopauza pokračuje priamo menopauzou, čo je stav, kedy žena nedostane menštruáciu aspoň 12 mesiacov. Pokiaľ nebudete mať menštruáciu celý rok, dosiahla ste menopauzu. Perimenopauzu aj menopauzu si môžete nechať potvrdiť u gynekológa.

Perimenopauza je prirodzená, bežná a musíte s ňou počítať. „Pripravuje“ telo na menopauzu. Činnosť vaječníkov a produkcia estrogénu slabne, čím signalizuje postupné zastavenie uvoľňovania vajíčok.

 

Kedy prichádza perimenopauza a ako dlho trvá?

ako dlho trvá perimenopauza?

Perimenopauza trvá 5 až 10 rokov a nastupuje obvykle po 40. roku života

Perimenopauza prichádza zhruba po 40. roku a čím ste bližšie päťdesiatke, tým pravdepodobnejší je aj nástup perimenopauzy. Nástup možno čakať zhruba 10 alebo menej rokov pred menopauzou. Ženská hormonálna nerovnováha niekedy trápi aj mladšie ženy, kvôli čomu môže perimenopauza zasiahnuť už ženy po 30. roku. Je to ale menej obvyklé.

Perimenopauza môže trvať aj veľmi krátko v rozmedzí niekoľkých mesiacov až rokov. Oficiálne sa jej trvanie odhaduje na 5 až 10 rokov, pričom končí príchodom menopauzy a úplnou stratou plodnosti. Niekedy môže trvať aj menej než 5 rokov.

Cykly začnú byť nepravidelné a nemožno ich tak naplánovať ani predpovedať. Práve tieto otázky vedú k neistote, strachu, stresu a podráždenosti žien v perimenopauze.

 

Dostane sa do perimenopauzy každá žena?

Áno, produkcia hormónov a plodnosť sa prirodzene zastavia u každej starnúcej ženy a tak je to normálne. Rozdielom je iba presný vek nástupu perimenopauzy (zhruba po štyridsiatke), sila a znesiteľnosť prirodzených vedľajších príznakov.

Perimenopauza trápi výraznejšie iba niektoré ženy, takže tie zvyšné si ju často vôbec nevšimnú a jej prejavom neprikladajú väčšiu váhu. Zároveň sa ženy po 40. až 50. roku obvykle nechystajú splodiť ďalšie dieťa, takže ani perimenopauzálna neplodnosť obvykle až toľko nevadí, pokiaľ vznikne.

 

Čo zhoršuje príznaky perimenopauzy alebo zrýchľuje jej nástup?

Nezdravou životosprávou a prekonanými chorobami môžete príchod perimenopauzy urýchliť a zhoršiť jej prejavy. Preto sa čo najviac vyhýbajte rizikovým faktorom.

Perimenopauzu síce zažijete, ale nebude predčasná a nezastihne vás v mladosti. Cieľom je žiť v pohode aj s ňou bez väčších komplikácií.

  • nefajčite tabak ani moderné náhrady tabaku (elektronické cigarety, vapovanie, zahrievanie tabaku a podobne)
  • pátrajte po výskyte perimenopauzy a závažnosti menopauzy v rodine a spýtajte se mamy, babičky alebo aj prababičky
  • v prípade výskytu rakoviny u vás alebo v rodine informujte lekára, rovnako tak o všetkých zákrokoch na maternici a vaječníkoch

 

Perimenopauza, estrogén a hormonálne zmeny

Za nepríjemnými príznakmi stojí hlavne klesajúca produkcia estrogénu, ďalších dôležitých hormónov a výsledná hormonálna nerovnováha (tiež hormonálna dysbalancia).

Estrogén tak stráca rovnováhu s progesterónom, ktorý produkujú vaječníky. Oba riadia menštruáciu aj ovuláciu a vzájomne ovplyvňujú ženskú fertilitu. Tieto výkyvy bohužiaľ nemožno predpovedať a hladiny sa menia výrazne a príliš rýchlo.

Hladina estrogénu nakoniec klesne na úroveň, kedy sa prestanú uvoľňovať vajíčka. Výsledkom je strata menštruácie, menopauza, neplodnosť a niektoré zdravotné komplikácie.

CIELENÁ POMOC PROTI NEPRÍJEMNÝM PRÍZNAKOM:

Proerecta WOMEN sú ľahko prehĺtateľné toboľky pre navodenie menopauzálneho komfortu. Tlmia aj nepríjemné príznaky perimenopauzy.

Vďaka nim možno zvládať menopauzu vrátane perimenopauzy znesiteľne a bez negatívnych dôsledkov.

Prospešný je hlavne obsiahnutý vitex, ženšen a maca. WOMEN dopĺňa aj ďalšie látky, ktoré organizmus potrebuje pre zvládnutie zvýšenej záťaže organizmu a mysle behom perimenopauzy.

Proerecta WOMEN

 Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch českých toboliek pre ženy Proerecta WOMEN priamo na e-shope Proerecta.com.

 

Príznaky perimenopauzy

Ubezpečujeme vás, že niektoré príznaky na sebe vôbec nespoznáte a iné iba v slabej miere. Nebojte sa preto predčasne. Perimenopauza sa vám nevyhne, ale kvôli nej nekončí ani život ani záujmy, ktoré vás tešia a napĺňajú.

 

Prvé príznaky ranej perimenopauzy

Väčšina žien si všimne zvláštnosti spojené s menštruáciou. Ak bola doposiaľ pravidelná, od nástupu perimenopauzy môže prichádzať predčasne, oneskorene alebo úplne vynechať. Rovnako tak môže silnieť alebo slabnúť krvácanie.

Veľmi časté sú návaly tepla až záchvaty telesnej teploty, ktoré sprevádza silné potenie. Objavujú sa aj v noci, takže má žena problémy so spánkom a tie ju unavujú ešte viac.

Ženy často hlásia zmeny sexuálneho libida. Niektoré majú chuť na sex častejšie, ako keby sa telo podvedome snažilo využiť posledné záblesky plodnosti na možno poslednú šancu otehotnieť. Ďalším ženám ale libido slabne a na sex ani nepomyslia. To logicky trápi ich partnerov, ktorí sa čudujú, preoč „žena v najlepších rokoch“ odrazu nechce vôbec súložiť.

Navyše sa často pridáva aj vaginálna suchosť (vaginálna atrofia). Kvôli nej slabne prirodzená lubrikácia, vagína je suchá, sex môže kvôli tomu bolieť a môže dôjsť aj k problému zasunúť penis či erotickú pomôcku.

 

Negatívne príznaky pokročilej perimenopauzy

Perimenopauza sa kvôli poklesu estrogénu prejavuje na tele aj na psychike. Hormonána dysbalancia ovplyvňuje mnohé telesné procesy, a zároveň náladu a emócie.

Príznaky a to aj tie menej výrazné pomôže zistiť lekár na pravidelných prehliadkach, preto ich nikdy neignorujte.

Tieto základné príznaky sa v určitej miere objavia u väčšiny perimenopauzálnych žien. Niektoré ich v pokoji zvládajú, ale niektorým spôsobujú značné problémy v bežnom živote.

TIP NA ÚČINNÝ A NENÁVYKOVÝ DOPLNOK:

Hormonálnu nerovnováhu, perimenopauzu a jej nepríjemné príznaky môžete spoľahlivo tlmiť pomocou toboliek Proerecta WOMEN pre dospelé a zrelé ženy.

Kliknite na odkaz a pozrite sa na všetky pozitívne účinky.

Proerecta WOMEN

 

Ako sa perimenopauza vyšetruje?

Lekár bude merať folikulostimulačný (FSH) hormón zo vzorky krvi. Na vyšetrenie určite zájdite, pokiaľ sú nepríjemné stavy silné, strašia vás alebo vám znemožňujú pracovať či tráviť voľný čas tak, ako ste bola zvyknutá. Objednajte sa na gynekológii alebo k praktickému lekárovi. V prípade potreby vás pošle k ďalším špecialistom.

Za lekárom určite choďte, pokiaľ sa objaví:

  • krvné zrazeniny pri menštruácii
  • krvácanie aj mimo obdobie menštruácie
  • krvácanie, bolesť či iné komplikácie počas sexu
  • zmeny nálady a správania, ktoré vadia vám alebo vášmu okoliu

Pokiaľ vaše príznaky nie sú príliš vážne, znášate ich dobre a nezhoršujú vám život, nemáte žiadnu povinnosť ihneď utekať na vyšetrenie. Je pre vás ale vždy lepšie vedieť, čo presne sa s vami deje, pretože aj drobná nepríjemnosť časom môže prerásť do závažného problému.

 

Meranie hladiny folikulostimulačného hormónu

folikostimulačný hormón, optimálna hladina u ženy

Za normálnu sa považuje hladina do 21,5 jednotiek na liter krvi. Vyššia hodnota môže signalizovať perimenopauzu alebo menopauzu.

Folikostimulačný nebo folikuly stimulujúci hormón (skatka FSH) produkuje mozog a vaječníky riadi tak, aby behom ovulácie uvoľňovali vajíčka. Je preto veľmi dôležitý pre ženskú plodnosť.

Behom perimenopauzy aj menopauzy sa jeho hladina výrazne zvyšuje. Lekár ho meria zo vzorky krvi, a pokiaľ je hladina trvale zvýšená, dokáže podľa neho určiť, či sa žena nachádza v menopauze.

Bohužiaľ iba podľa vysokého FSH nemožno s istotou tvrdiť, či je žena zatiaľ „iba“ v perimenopauze alebo má po nej. Počas nej hladiny hormónov strmo rastú a zase klesajú, takže vyšetrenia môžu skresľovať reálny stav.

Výsledky merania ovplyvňuje tiež hormonálna antikoncepcia, ktorú ženy pred menopauzou často užívajú. Výsledky môže skresliť aj choroba a niektoré liečebné metódy, napríklad hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy), ktorá zvyšuje hladinu hormónu prolaktínu. Kvôli tomu sa meranie musí niekedy opakovať.

 

Čo sa pýtať lekára pri vyšetrení na perimenopauzu?

Problémom, ktorý ženy často privádza do ordinácií, je nepravidelná menštruácia. Jej príčinou môžu byť aj iné dôvody, preto je rozumné nechať sa vyšetriť. Pokiaľ je problém dlhodobý, veďte si menštruačný denník, aby mal lekár podrobný prehľad. Zároveň si zapisujte všetky negatívne prejavy a všetky lieky a doplnky, ktoré užívate.

Na vyšetrení sa lekára spýtajte:

  • či sú vaše komplikácie príznakom perimenopauzy,
  • čo všetko môžete robiť pre ich zmiernenie,
  • či sú možné aj iné príčiny vzniku,
  • či lekár predpokladá, že budú príznaky dlhodobé alebo nie,
  • či je pre vás vhodné užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  • ktoré vitamíny, minerály a doplnky zaradiť a v akých dávkach,
  • či môžete zájsť aj na iné vyšetrenia a testy,
  • či pre vás vznikajú nejaké obmedzenia,
  • či ste stále plodná a môžete ešte otehotnieť,
  • pokiaľ máte nejaké choroby, či ich môžete bezpečne riešiť spoločne,
  • podľa čoho zvážiť ďalšie vyšetrenie v budúcnosti.

 

Liečba perimenopauzy – existuje vôbec liek?

Samotnú perimenopauzu nemožno liečiť a liek priamo na perimenopauzu neexistuje. Nie je to choroba ani úraz, ale prirodzená etapa života. Pokiaľ je vaša perimenopauza nepríjemná a ťažko ju znášate, držte sa rád vášho lekára a vydržte.

Keď príde menopauza, perimenopauza skončí. Vtedy sa môžu mnohé nepríjemnosti vyriešiť aj samy, prípadne sa o nich postará opäť lekár. Bohužiaľ nemožno predpovedať, ako bude vyzerať práve vaša budúca menopauza. Niektoré prejavy sa môžu zhoršovať, ale tiež zlepšovať.

Pokiaľ bude perimenopauza nezvládateľná, lekár sa zameria na pomoc a liečbu konkrétnych negatív a príznakov.

Spomenieme aj hormonálnu terapiu pre podporu produkcie alebo doplnenie estrogénu. Vtedy ale prísne poslúchnite odporúčanie lekára, pretože terapia má aj riziká. Najčastejšie môže dôjsť ku vzniku krvných zrazenín, infarktom či mŕtviciam, chorobám žlčníka, problémom s trávením alebo rakovine maternice.

Negatívny príznak perimenopauzy: Liek / pomoc:
väčšina vážnych príznakov hormonálna terapia (doplnenie a podpora produkcie estrogénu)
náladovosť, smútok, úzkosť, depresie antidepresíva
hormonálna nerovnováha a s ňou spojené negatíva antikoncepcia
nerovnováha estrogénu estrogénové tabletky, náplasti, mastičky, gély
návaly tepla a nadmerné potenie liek Neurontin
vaginálna suchosť krémy pre podporu vaginálnej lubrikácie, lubrikanty na báze vody
nadmerné krvácanie lieky na zrážanie krvi

Tabuľka liečby a pomoci s negatívnymi príznakmi perimenopauzy. Lieky vám musí predpísať vždy lekár. V rámci bezpečnosti ich nezháňajte bez jeho vedomia.

V rámci zvýšenia kvality života vám lekár aj naša redakcia odporúčame jesť zdravo, pestro a čerstvo, udržať si optimálnu váhu, nefajčiť ani nepiť alkohol, snažiť sa každý deň aspoň 25 minút zľahka športovať a hýbať sa pravidelnejšie.

Zároveň se vyhýbajte činnostiam, pri ktorých sa nadmerne potíte a ohrievate (veľa vrstiev oblečenia, prílišná námaha, príliš horké nápoje alebo korenené jedlá, teplo kvôli spaniu vedľa partnera).

 

Zmeny životosprávy a domáce metódy pre miernejšie negatíva perimenopauzy

Pokiaľ sa vám prejavy nezdajú príliš závažné alebo si chcete udržať zdravie a dobrú kondíciu až do staroby, zapojte tieto rady. Pomôžu vám prežiť perimenopauzu, ale tiež menopauzu a dôchodkový vek príjemnejšie a znesiteľnejšie. Zdravé telo a myseľ sú základom, takže si ich chráňte 🙂

  • Ešte dnes si môžete objednať toboľky Proerecta WOMEN pre navodenie hormonálnej rovnováhy a perimenopauzálneho komfortu. E-shop vám ich doručí diskrétne do 2 pracovných dní.
  • Jedzte čerstvo, pestro, výdatne a čo najmenej spracovaných výrobkov a polotovarov. Naučte sa pravidelne variť a nemusíte sa tak spoliehať na jedálne, obedové menu v okolí ani rýchle a nezdravé fast-foody a pochúťky.
  • Navyknite si na pravidelný pohyb a denne sa snažte hýbať aspoň 25 minút. Časom zvládnete viac a na šport si rýchlo zvyknete. Jazdite na bicykli, behajte, dajte sa na jogu, plávajte, vyskúšajte turizmus a prechádzky. Pomocou ľahkého športu schudnete, budete silnejšia s lepšou kondíciou a zmiernite negatíva perimenopauzy.
  • Výdatný a nerušený spánok si nastavte ako prioritu. Nesledujte TV ani mobil do noci, pred spaním sa vymočte, majte ľahkú perinu aj pyžamo, v spálni vyvetrajte a neprekurujte ju.
  • Proti návalom tepla si do bytu zožeňte ventilátor alebo mobilnú klimatizáciu, aby vám teplota vždy vyhovovala.
  • Skúste začať meditovať a spomaliť životné tempo. Čítajte knihy, cvičte jogu alebo si zájdite za skupinou ľudí, ktorí sa meditácii venujú pravidelne.
  • Čo najviac obmedzte alebo radšej úplne vyraďte kofeín, alkohol a nikotín. Ovplyvňujú vašu náladovosť a oslabujú telo.

Ako sa pripraviť na perimenopauzu a vyrovnať sa s ňou? Fakty, s ktorými je rozumné počítať

Neradi by sme strašili predčasne, zvlášť pokiaľ ešte v perimenopauze nie ste. Niekto perimenopauzou prejde prakticky bez negatívnych príznakov a úplne v pokoji. Nemá teda zmysel obávať se perimenopauzy ani menopauzy skôr, než reálne nastanú. Nepríjemný priebeh má menšia časť žien a vy medzi nich patriť nemusíte.

 

Perimenopauza môže byť nejasná a mätúca

Záverečná fáza v podobe menopauzy je jasná. Žena stratí menštruačný cyklus a stane sa neplodnou.

Naopak perimenopauza je neisté obdobie, v ktorom menštruácia prichádza neskôr a vynecháva, takže sa žena môže cítiť zmätene a nevedieť, v akej fáze sa práve nachádza. Presný nástup totiž nemožno vypočítať a dá sa orientovať iba podľa príznakov.

Prejavy sa u žien líšia, preto u seba každá vníma perimenopauzu inak. Má iné skúsenosti a postrehy, kvôli čomu medzi ženami vzniká mnoho dohadov, nejasností, nezrovnalostí a mylných dojmov.

Ženy sa tak môžu perimenopauzy obávať celkom zbytočne, pretože príznaky, ktoré trápia ich kamarátky, sa môžu líšiť alebo sa neobjavia vôbec.

 

Perimenopauzu nemožno odložiť na neskôr

Podľa vedcov je nástup perimenopauzy zakódovaný od narodenia. Nedá sa tak oddialiť ani sa jej vyhnúť.

Bohužiaľ je možné príchod menopauzy urýchliť škodlivým životným štýlom. Vplyv majú tiež choroby, ktorými si žena behom života prejde.

 

Chlpy a vlasy môžu rásť aj tam, kde nikdy predtým

Ochlpenie alebo vlasy sa môžu objaviť aj na miestach, ktoré boli celkom prázdne. Často na tvári, chrbte, bruchu alebo v dekolte. Ochlpenie na nich ale rástlo v podobe sotva viditeľného „páperia“.

Vplyvom hormonálnych zmien sa z páperia stávajú silné chlpy či vlasy a môže ich rásť viac (hirsutizmus). Príčinou sú hormonálne zmeny.

 

Niektoré príznaky potrebujú pomoc lekára

Vždy záleží na sile a nepríjemnosti príznakov. Všímajte si hlavne tieto negatíva:

Nepravidelná menštruácia: Cyklus sa môže skrátiť aj predĺžiť, krvácanie silnieť alebo slabnúť, medzi cyklami môže vznikať dlhá medzera alebo vynechajú úplne.
Znížená plodnosť až neplodnosť: Žena je ešte plodná, ale plodnosť až do menopauzy slabne a nie je spoľahlivá.
Návaly tepla: Príčinou je znížená hladina estrogénu. Návaly môžu trvať pár minút aj dlhé hodiny.
Silné potenie (aj v noci): Potenie je odpoveď organizmu na návaly tepla. Môže spôsobiť aj zhoršenú kvalitu spánku, neschopnosť zaspať a únavu behom dňa.
Vaginálne komplikácie: Často vaginálna suchosť, bolesť, odreniny a úrazy behom sexu alebo pri použití pomôcok, strata elasticity a lubrikácie, znížené sexuálne libido.
Problematické močenie: Močenie je obvykle častejšie, budí ženu aj v noci, močová trubica je suchá alebo podráždená, častejšie sú infekcie a zápaly močových ciest alebo močová inkontinencia (aj pri kýchaní, kašli alebo smiechu) kvôli strate napätia tkanív.
Úbytok kostnej hmoty: Kvôli poklesu estrogénu rednú a krehnú kosti a ohrozuje ich osteoporóza. Majte dostatok vápnika a vitamínu D v strave alebo v doplnkoch.
Nárast váhy: Najčastejšie vplyvom zníženého estrogénu, ale tiež kvôli nedostatku pohybu, prejedaniu a nezdravej strave, ktorou žena zajedá nepríjemnú náladu alebo stres.
Celková zmena výzoru: Problémy s pleťou (suchá pokožka, akné a vznik pigmentových škvŕn, podráždená pleť), vypadávanie vlasov, rast ochlpenia na rôznych miestach.
Výkyvy nálad, negatívne emócie: Úzkosť, smútok, podráždenosť, hnev a návaly agresivity, depresie, pocity menejcennosti, zhoršené vnímanie seba samej a veľmi časté zmeny nálad aj behom minút.
Problémy s pamäťou: Výpadky pamäti sú časté v perimenopauze aj v menopauze, ale časom sa obvykle zlepšujú.

Pokiaľ negatívne príznaky obmedzujú váš spokojný život, je čas nechať si odborne poradiť od lekára.

 

Akupunktúra pravdepodobne nepomôže, homeopatia určite nie

Mnohé ženy veria v prínosy akupunktúry. Upozorňujeme, že akupunktúra nie je uznaná ako liečebná metóda a s nepríjemnými prejavmi perimenopauzy nemusí vôbec nijak pomôcť.

Existujú ženy, ktoré si účinky akupunktúry v rámci úľavy od príznakov pochvaľujú, ale neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že akokoľvek pomáha. Pokiaľ funguje, tak pravdepodobne iba na báze placeba, takže ju nemožno odporúčať.

Homeopatia patrí medzi pavedy a homeopatiká nemajú žiadny účinok. Ide o vodu bez účinnej látky alebo cukrové pastilky celkom bez účinkov. Nevyhadzujte svoje peniaze zbytočne a investujte ich radšej do zdravého jedálnička, fitka alebo odporúčaných doplnkov, ktoré pomôžu navodiť hormonálnu rovnováhu. Vždy dodržiavajte odporúčania a predpisy od ošetrujúceho lekára.

 

To, že sa necítite vo svojej koži, je normálne a dá sa to čakať

Je úplne normálne, že časté výkyvy nálad a zhoršená psychická kondícia vás spoločne so zmenami tela a jeho vzhľadu môžu hnevať, desiť a uvádzať do rozpakov či smútku.

Perimenopauza sa vtedy podobá puberte, pretože je žena na sústavnej „hojdačke“ pocitov a telesných zmien. To prirodzene nahnevá a rozhodí kohokoľvek. Žiadne nepríjemné pocity, zmätenosť, zlosť alebo ľútosť nie sú cudzie a v nejakej miere si ich zažije väčšina žien. Buďte na nich pre istotu pripravená už dnes a počítajte s nimi. Nie je sa určite za čo hanbiť.

 

Pre chápavých partnerov: Čo robiť, pokiaľ je partnerka v perimenopauze?

ako sa správať k žene v perimenopauze?

Podľa týchto rád sa môžete k partnerke správať po celý život a nie iba v perimenopauze.

Žena v perimenopauze môže byť podráždená a na svojho partnera často nepríjemná. Vnímavý partner ale ženu chápe a snaží sa jej uľaviť od problémov a vychádzať v ústrety.

Pokiaľ máte podozrenie, že vaša partnerka už je v perimenopauze, skúste tieto tajné rady pre mužov 🙂 Pomôžu vám udržať si pekný a pohodový vzťah. Spoločne zvládnete perimenopauzu a ďalšie komplikácie lepšie.

  • Majte o perimenopauze prehľad. Partnerky sa často pýtajte, ako sa cíti a čo by jej pomohlo alebo spravilo radosť. Zároveň si prečítajte celý tento článok a skúste pohľadať ďalšie diskusie alebo skúsenosti mužov (a žien) v rovnakej situácii. Pamätajte, že „zdieľaný problém je polovičný problém„.
  • Nedožadujte sa sexu stále. Partnerka môže mať znížený záujem o sex a sex samotný jej nemusí byť príjemný. Preto sa sexu nedožadujte a skúste sa viac maznať. Unavená žena navyše miluje rôzne masáže, hadenie a nesexuálnu stimuláciu, takže ju potešte aj takto a skúste sa dohodnúť na iných metódach vzájomného uspokojenia. Nakúpte si lubrikačné gély a erotické pomôcky.
  • Nechajte ju v kľude vyspať. Možno bude chcieť spať sama kvôli návalom tepla a poteniu alebo častému močeniu. Pokiaľ to byt dovoľuje, choďte vy alebo partnerka spať na gauč alebo do inej miestnosti. Odpočinok je v tejto dobe dôležitý pre vás oboch.
  • Buďte oporou a pomocou. Jej nepríjemné stavy nezľahčujte. Trápi ji telo aj psychika. Snažte sa viac načúvať a pomôcť, pokiaľ to bude potrebovať. Celkovo dajte najavo, že vám záleží, ako sa cíti a čo si prežíva. Nikdy si nerobte vtipy a radšej si ich nechajte pre seba.
  • Uistite ju, že je pre vás stále príťažlivá, že ju milujete a ostávate s ňou aj behom tejto životnej fázy.

 

Perimenopauza: Najčastejšie vás zaujímajú tieto otázky (FAQ)

Čo je to perimenopauza?
Je to dlhodobý stav, kedy telo prestáva produkovať estrogén, uvoľňovať vajíčka a žena stráca plodnosť. Perimenopauza je neoddeliteľným predstupňom menopauzy.
V akom veku priemerne perimenopauza nastupuje?
Ženy si príznaky všímajú zhruba medzi 40. až 60. rokom života. Samotná menopauza nastupuje zhruba po 50. roku a perimenopauza je jej vstupnou etapou.

Perimenopauza sa niekedy môže objaviť aj u žien mladších ako 40 rokov. V prípade závažnejších problémov informujte lekára.

Ako dlho trvá perimenopauza?
Perimenopauza trvá približne 5 až 10 rokov a končí stratou menštruácie kvôli nástupu menopauzy.
Čo sa vlastne so ženou behom perimenopauzy deje?
Organizmus pomaly vstupuje do fázy menopauzy. Vaječníky začnú produkovať menej hormónov (estrogény, progesterón). Táto hormonálna nerovnováha vedie k výpadkom menštruácie. Tá môže byť oneskorená, vynechávať a správať sa nepredvídateľne.

Žena v perimenopauze sa musí zmieriť s tým, že sa blíži ku koncu reprodukčného veku. Ženská plodnosť končí nástupom menopauzy.

Aké sú príznaky (symptómy) perimenopauzy?
Problémy a vynechávanie menštruácie, výkyvy hormónov, náladovosť, únava aj nespavosť, časté močenie.
Ako s istotou spoznať perimenopauzu?
S istotou perimenopauzu potvrdí až lekár podľa krvných testov.
Existuje test na perimenopauzu?
Existujú testy, ktoré odhalia zvýšenú šancu, že ste už v perimenopauze. Nie sú ale presné, často ukazujú rôzne výsledky a nedá sa podľa nich orientovať naisto.
Môžem behom perimenopauzy ešte otehotnieť?
Je to možné, pretože reprodukčné orgány stále ešte fungujú. Môže ale dochádzať k problémom a nie každý pokus o počatie sa skončí úspešne. Je tak možné iba skúšať a snažiť sa.
Aký je rozdiel medzi perimenopauzou a menopauzou?
Menopauza je koniec ženskej plodnosti a žena behom nej nemôže otehotnieť. Perimenopauza je predstupeň, počas ktorého žena síce môže v niektorých prípadoch otehotnieť, ale po nástupe menopauzy túto schopnosť prirodzene stratí.
Budem mať behom perimenopauzy stále ovuláciu?
Pokiaľ stále menštruujete, zároveň stále ovulujete, a teda uvoľňujete vajíčka. Keď sa stratí menštruácia, stratí sa tiež ovulácia.
Ako spoznám perimenopauzu podľa menštruácie?
Menštruácia sa chová inak, než normálne. Najčastejšie:

krvácanie trvá dlhšie než 7 dní, menštruácie prichádzajú častejšie, než každých 21 dní, krvácanie sa objavuje aj mimo obdobie menštruácie, krvácanie je náhle príliš silné a musíte meniť vložky či tampóny príliš často (zvážte praktický a cenovo výhodnejší menštruačný kalíšok).

Ovplyvní perimenopauza môj sexuálny život?
Áno, môže. Sex komplikuje vaginálna suchosť, ktorú možno čiastočne riešiť lubrikačnými gélmi na báze vody. Časté je aj znížené sexuálne libido. Vtedy je dobré vyskúšať afrodiziakálne byliny a potraviny. Snažte sa súložiť tak často, ako je to možné a nevzdávajte sa pri prvých komplikáciach.
Je behom perimenopauzy bežná únava?
Áno, únava je dôsledkom problémov so spánkom a častého budenia behom noci.
Zvyšuje perimenopauza nejaké zdravotné riziká?
Áno, zvyšuje. Hlavne riziko osteoporózy, a teda lámavosti kostí kvôli zníženému estrogénu. Krehké kosti sa ľahšie poškodia alebo zlomia. Pomôže vápnik a vitamín D.

Ďalej perimenopauza zvyšuje riziko chorôb srdca a ciev a tiež nebezpečnej hladiny cholesterolu v krvi. Klesá dobrý HDL a zvyšuje sa škodlivý LDL cholesterol. Pomôže zdravá strava (s dostatkom vápniku) a pravidelný pohyb.

Mám behom perimenopauzy užívať antikoncepciu?
Pokiaľ nechcete otehotnieť, tak áno. Aj behom perimenopauzy možno otehotnieť, takže sa chráňte antikoncepciou až do doby, než nedosiahnete menopauzu a menštruáciu nebudete mať aspoň 12 mesiacov.
Budem kvôli perimenopauze priberať na váhe?
Áno, priberanie je možné kvôli výkyvom hormónov, hlavne poklesu estrogénu, nedostatku športu a prejedaniu sa.

Proerecta WOMEN kúpiť

Proerecta WOMEN pomôže optimalizovať hormonálnu rovnováhu a tak bezpečne tlmiť negatíva perimenopauzy. Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na všetky prospešné účinky. Prípadnú objednávku dostanete diskrétne do 2 pracovných dní.

 

Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť

Hormonálna nerovnováha u žien: Príčiny, prejavy, negatíva a metódy liečby
Menopauza: Ako spomaliť príchod hlavného strašiaka každej ženy a čo všetko sa udeje, keď príde?
Nepravidelná menštruácia: Príčiny, domáca pomoc a rýchla liečba, ktorá cyklu navráti poriadok
Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?
Klimaktérium: Príznaky, nástup, liečba a v čom sa presne líši od menopauzy?

 

Rate this post

Zanechte odpověď