Menštruačný kalíšok – lacná, ekologická, bezpečná a čistá náhrada tampónov a vložiek

Písal sa rok 2010. Bola slávnostne otvorená najvyššia človek vybudovaná stavba Burdž Chalífa v Dubaji, česká hokejová reprezentácia vyhrala majstrovstvá sveta v hokeji a zároveň český trh dobil menštruační kalíšok.

Nenápadná hygienická pomôcka, ktorá podľa mnohých zmenila od základov ženský menštruačný cyklus a ktorá započala novú éru ženskej menštruácie. V tomto článku si popíšeme všetko o menštruačnom kalíšku.

Ako sa kalíšok používa? Ako sa dezinfikuje? Ako často by sa mal meniť? Aké sú jeho výhody a nevýhody? Pre koho je vhodný? A tiež, ako sa zavádza?

menštruačný kalíšok

 

Kvalitné menštruačné kalíšky pre začiatočníčky aj skúsené dámy

Mám pre vás 3 tipy na veľmi kvalitné a odolné menštruačné kalíšky.

Sú vhodné aj pre úplné začiatočníčky, ktoré ešte nikdy pred tým kalíšky nepoužívali, aj pre skúsené dámy, ktoré už s kalíškami majú svoje skúsenosti.

<strong>Menštruačné kalíšky FUN CUP - EXPLORE KIT</strong>

menstruační kalíšky fun cup explore kit

 

Všetky menštruačné kalíšky, s ktorými sa na trhu stretnete, sú vždy v dvoch základných veľkostiach. Či už ide o označenie „S” a „M”, alebo „A” a „B”, ide o to, že menšie kalíšky by mali používať ženy pred pôrodom a tie väčšie sú určené pre ženy po pôrode.

Zároveň menší kalíšok obsiahne menej tekutín, asi 20 ml, a ten väčší obsiahne logicky viacej tekutín, asi nejakých 30 ml. Záleží od intenzity vašej menštruácie.

Pokiaľ ale s menštruačnými kalíškami iba začínate, asi najskôr ešte netušíte, aká veľkosť vám bude vyhovovať. Aj ženy po pôrode môžu používať menšie kalíšky a naopak aj ženy pred pôrodom môžu používať väčšie kalíšky.

Presne preto je tu FUN CUP Explore Kit. Ide o skúšobnú sadu dvoch menštruačných kalíškov obidvoch veľkostí. S týmito kalíškami si vyskúšate, aká veľkosť vám najviac vyhovuje, ktorý kalíšok je pre vás pohodlnejší a zároveň si kalíšky s touto sadou ohmatáte a vyskúšate.

V sade nájdete jeden kalíšok vo veľkosti „A“ a jeden kalíšok vo veľkosti „B“. Obidva sú vyrobené z lekárskeho silikónu, teda zo 100 % bezpečného materiálu, na ktorý býva minimum alergických či iných nežiaducich reakcií.

Ku kalíškom naviac získate antibakteriálne puzdro, v ktorom môžete kalíšky uchováva.

VÝHODY EXPLORE KITU:

  • Sedí každej žene
  • Jednoduché zavádzanie
  • Spoľahlivá ochrana na niekoľko hodín
  • Dva kalíšky dvoch veľkostí na vyskúšanie
  • Praktické puzdro

 

Výrobca: Fun Factory
Rozmar: Sada (2 ks); vel. A – 20 ml a B – 30 ml
Farba: Ružová a námornícka modrá

 

 

<strong>Menštruačné kalíšky FUN CUP - veľkosť A</strong>

menstruační kalíšky FUN CUP velikost A

 

Hneď, ako si kalíšky trochu ohmatáte a preskúšate, určite zistíte, že vám jedna z vyššie uvedených veľkostí sedí viac. Že sa s ňou skrátka cítite lepšie, že je pre vás pohodlnejšia a že vám prináša maximálny komfort a pohodlie.

Pre tie z vás, ktoré si obľúbia kalíšky vo veľkosti A, je určený Menštruačný kalíšok FUN CUP – veľkosť A. Vlastne nejde o nič iné, ako o kalíšok z predošlej sady, akurát len vo veľkosti A, teda v tej menšej.

Opäť aj v tomto prípade je kalíšok vyrobený zo 100 % lekárskeho silikónu, čo je najlepší materiál pre lekárske kalíšky. Kalíšok môžete používať po celú dobu menštruácie.

Nemusíte sa báť, že by vysušoval pošvovú sliznicu, ani že by nejako narušoval mikroflóru vo vašej pošve.

VÝHODY ÁČKOVÝCH KALÍŠKŮ:

  • Pevný silikon
  • Spolehlivá ochrana
  • Můžete nosit po celou dobu menstruace
  • Vhodné pro jakékoliv aktivity
  • Můžete se s ním pohodlně koupat ve vaně i v moři
Výrobca: Fun Factory
Rozmer: Sada (2 ks); vel. A – 20 ml
Farba: Ružová a námornícka modrá

 

 

<strong>Menstruační kalíšky FUN CUP - velikost B</strong>

menstruační kalíšek fun cup velikost b

 

A na záver tu mám sadu menštruačných kalíškov vo veľkosti B. Opäť ide o vysoko kvalitnú hygienickú pomôcku, ktorá vás dokonale ochráni počas vašich dní.

Nikde nepreteká, nikde neškriabe, nikde netlačí. Krásne sa prispôsobí tvaru vašej pošvy.

Kalíšky vo veľkosti B majú objem 30 ml, a tak sú vhodné buď pre ženy po pôrode, alebo pre ženy so silnou menštruáciou. Stačí si ich meniť raz za 4 až 12 hodín.

VÝHODY BÉČKOVÝCH KALÍŠKOV:

  • Po rozvinutí je úplne nepriepustný
  • Zaistí vám ochranu až na 12 hodín
  • Vydrží vám až niekoľko rokov
  • Je vhodný aj na kúpanie
Výrobca: Fun Factory
Rozmer: Sada (2 ks); vel. B – 30 ml
Farba: Fialová a námornícka modrá

 

 

Čo je menštruačný kalíšok?

Pokiaľ ešte neviete, čo to vlastne menštruačný kalíšok je, tak je to malá silikónová pomôcka určená pre ženy počas menštruácie.

Menštruačný kalíšok si žena zavedie počas svojich dní do pošvy a využíva ho namiesto vložiek a tampónov. Do kalíška sa počas dňa zachytáva menštruačná krv, ktorá sa po zhruba 4 až 12 hodinách vyleje.

Kalíšok sa vždy po každom použití vydezinfikuje prevarením vo vode.

Menštruačné kalíšky sa vyrábajú z mäkkého silikónu, z latexu a v poslednej dobe aj z termoplastu. Kalíšky zo silikónu majú ale tú výhodu, že silikón je už roky používaný v lekárstve a alergie na tento materiál sa takmer nevyskytujú.

Sú teda úplne bezpečné. Nevysušujú pošvovú sliznicu, nedráždia steny pošvy, nemôžu vás porezať ani poškriabať, nijako vás nezrania.

[su_testimonial name=“Ilona Bittnerová kalíšky používa viac než 5 rokov“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/05/ilona_bittnerova.png“]Kalíšok je z lekárskeho silikónu a má rad atestov. Je podobný gume, takže nie je tvrdý ako nasiaknutý tampón, ktorý ženu tlačí.

V tampóne môže dochádzať aj k premnoženiu baktérií, takže je rôznym ženám zle z rôznych dôvodov, kalíšok sa hýbe s nami a jeho povrch je pre baktérie nepriľnavý.[/su_testimonial]

 

Ako zaviesť menštruačný kalíšok?

Ešte skôr, ako sa pustíte do použitia menštruačného kalíška, bude to chcieť trochu cviku a tréningu.

K vložkám a tampónom sme prišli všetky v detstve automaticky a vôbec sme neriešili, ako sa to správne používa. Mamy nám to trochu objasnili, ale prakticky sa hneď šlo na vec. Žiadna veľká veda.

Avšak s kalíškom je to trochu inak. Neodporúča sa ho použiť hneď na prvý raz naostro, ale trochu sa s ním ešte pred samotnou menštruáciou zoznámiť.

Takže ešte skôr, ako prídu vaše dni, si ho skúste niekoľkokrát nanečisto zaviesť a vyskúšať, aký je to pocit, ako vám sedí, ako sa s ním cítite a či je vám to pohodlné. Až po niekoľkých pokusoch odporúčam použiť kalíšok naostro.

A ako?

  1. Menštruačný kalíšok sa odporúča zavádzať vo vani alebo v sprche. Preto si najprv čupnite do vane alebo do sprchy.
  2. Kalíšok si pripravíte tak, že si ho zložíte do tvaru písmena „U“.
  3. Kalíšok následne zavediete do pošvy a necháte ho rozložiť.
  4. Vďaka tomu sa v pošve vytvorí podtlak, ktorý ho zafixuje na mieste.
  5. Prstom skontrolujete, či sedí a či sa dotýka skutočne všetkých stien pošvy.
  6. Po 4 až 12 hodinách, podľa sily vašej menštruácie, ho vyberiete, opláchnete, poriadne vydezinfikujete či vyvaríte a opäť môžete zaviesť.
    Z tohto dôvodu je lepšie mať kalíšky dva, aby ste vždy jeden mohli poriadne vydezinfikovať a ten druhý už mali v akcii.

Kalíšok obsiahne asi 30 ml tekutiny vo veľkosti B. Vďaka tomu ho budete môcť vyprázdňovať menej často, ako si vymieňate napríklad tampóny alebo vložky.

 

Menštruačný kalíšok ako revolúcia s históriou

Možno sa zdá, že je menštruačný kalíšok výdobytkom modernej doby, ale opak je pravdou. Prvý menštruačný kalíšok uvidel svetlo sveta už v roku 1937, kedy ho vyrobila výtvarníčka Leona Chalmers v USA. Tá si ho nechala zároveň patentovať.

Bol to úplne prvý menštruačný kalíšok na svete. Avšak ako si asi sama môžete domyslieť, nestretol sa s príliš pozitívnou odozvou.

Nikoho tento nápad vtedy nezaujal, a tak sa rýchlo vrátil do sveta návrhov, technologických vychytávok a patentov.

 

Menštruačný kalíšok v 80. rokoch 19. storočia

O 50 rokov neskôr, teda asi v 80. rokoch minulého storočia, menštruačný kalíšok opäť vykukol na svetlo sveta a začal sa vyrábať z latexu.

To bola obrovská revolúcia, ktorá však mala stále ďaleko od pravidelného používania. Ženám totiž latexový menštruačný kalíšok spôsoboval alergické reakcie, a tak sa opäť po nejakej dobe uložil na spánok.

 

Menštruačný kalíšok dnes

Z toho ho prebudili odborníci až na prelome storočia, kedy vyvinuli menštruačný kalíšok zo silikónu. Bol to presne ten materiál, ktorý sa žene dokonale prispôsobí, ktorý nespôsobuje žiadne alergické reakcie a ktorý vydrží aj stovky použitia.

Moderný menštruačný kalíšok bol na svete. Trvalo mu to síce skoro celé storočie, ale dnes je obľúbenou pomôckou tisícok žien po celom svete.

 

Je menštruačný kalíšok ekologický?

A možno prišiel menštruačný kalíšok na scénu práve v tú najvhodnejšiu dobu. Mottom 21. storočia je totiž jednoznačne ekológia a starostlivosť o prírodu. Čo menštruačný kalíšok jednoznačne podporuje. Je totiž oveľa ekologickejší ako napríklad klasické vložky alebo tampóny.

Však si to len spočítajte:

Povedzme, že každá žena na svete menštruuje raz za mesiac, a to asi po dobu 7 dní. V tomto období prestrieda cca 3 vložky či 3 tampóny denne. Toto je len hrubý odhad. Niektoré ženy majú menštruáciu silnejšiu, iné slabšiu. Približne to ale vychádza.

To teda znamená, že len za jeden za jeden jediný rok vyprodukuje jedna žena 252 vložiek alebo 252 tampónov. Za asi 40 rokov menštruácie to je až 10 080 vložiek alebo tampónov. A to sa bavíme iba o množstve, ktoré za svoj život vyprodukuje jedna jediná žena.

Ale žien je na svete niekoľko miliárd. Každý rok sú to teda tisíce a tisíce vložiek a tampónov, ktoré končia buď na skládkach, v mori alebo v prírode.

 

Menštruačný kalíšok môže zachrániť planétu

A tomu všetkému by mal prechádzať práve menštruačný kalíšok. Ten totiž, podľa jeho výrobcov, môžete používať opakovane aj niekoľko rokov.

Pokiaľ sa oň budete riadne starať, pokiaľ ho budete pravidelne dezinfikovať a pokiaľ sa vám s ním nič nestane, potom vám môže vydržať pokojne aj celý život. A to je úspora až 10 080 vložiek nebo tampónov, ktoré nezamoria našu prírodu.

 

Menštruačný kalíšok ochráni aj vašu peňaženku

Pokiaľ na chvíľu opustíme ekologickosť tejto pomôcky, rozhodne jej nemôžeme uprieť ekonomickosť.

Povedzme, že by ste si celý život kupovali pri menštruácii vložky. Cena vložiek sa pohybuje od 8 centov za kus až po 80 centov za kus. Sama určite viete, že veľa záleží na značke.

Pokiaľ by ste teda kalkulovali s priemernou cenou 40 centov za kus, dostávame sa na čiastku asi 100 eur za rok a 4000 € za váš celý život. To je dosť vysoká čiastka za to, že menštruujete.

Pričom menštruačný kalíšok vychádza iba na 10 až 25 eur. Aj keby ste si počas svojho života kúpili 10 menštruačných kalíškov, stále by vás to vyšlo oveľa lacnejšie ako obyčajné vložky.

 

Menštruačný kalíšok a internetové diskusie

skúsenosti s menštruačným kalíškom

názory na menštruačný kalíšok

údržba menštruačných kalíškov

 

Ako sa používa menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok začína byť pre mnoho žien stále jasnejšou a jednoznačnejšou voľbou. Ako sa ale vlastne používa? Veľmi jednoducho.

Počas menštruácie si ho zavediete do pošvy, rovnako, ako napríklad tampón. Tu ho necháte niekoľko hodín. Uvádza sa 4 až 12 hodín, podľa sily menštruácie, následne ho vyberiete, opláchnete, vydezinfikujete, vyvaríte vo vriacej vode a opäť zavediete. Takto postupujete počas celej menštruácie.

Hneď, ako vám perióda skončí, kalíšok poriadne vyvaríte a vydezinfikujete a schováte si ho do ochranného vrecka, v ktorom kalíšok aj zakúpite. Takto na vás počká napríklad v šuflíku v kúpeľni, kým to znovu nedostanete. Je to jednoduché ako facka.

 

Prečo je menštruačný kalíšok lepší ako klasické hygienické vložky?

Stále vám nie je jasné, prečo má menštruačný kalíšok toľko zástankýň? Kde sa berú všetky tie nadšené ohlasy? Áno, ekonomická a ekologická stránka je vám jasná, ale veď to predsa nie je taký rozdiel ako oproti tampónom, nie?

Mnohé ženy uvádzajú, že menštruačný kalíšok im úplne zmenil život. A hneď vysvetlím prečo. Klasické hygienické potreby sú v dnešnej dobe silne farbené a chemicky ošetrované. Často sa na ich bielenie používa chlór.

A to nie len v prípade vložiek, ale hlavne v prípade tampónov, ktoré si každý mesiac zavádzate do svojich najintímnejších partií.

Áno, mnohé ženy sú s tým v pohode a nemajú s tým žiadny problém. Ale tiež sa nájde veľa žien, ktorým práve tieto chemické zlúčeniny a látky nerobia dobre. Majú potom rôzne alergické reakcie, nepríjemné pocity, zdravotné problémy, gynekologické ťažkosti.

A práve tieto ženy objavili v menštruačnom kalíšku svätý grál. Pre tieto ženy je menštruačný kalíšok vyslobodením, pretože žiadne také chemické látky neobsahuje ani ich do tela neuvoľňuje.

 

VIDEO: Názor na menštruačný kalíšok od známej YouTuberky Shopaholic Nicol

 

Pre koho nie je menštruačný kalíšok vhodný?

Hoci prináša menštruačný kalíšok veľa pozitív, bohužiaľ nie je vhodný úplne pre všetky. Najmä pre dievčatá, ktoré ešte nie sú sexuálne aktívne.

Kalíšok sa totiž zavádza dovnútra pošvy a počas zavádzania by sa mohlo stať, že by ste si pretrhli panenskú blanu. Preto by panny nemali kalíšok používať.

Inak je ale vhodný prakticky pre všetky dámy a dievčatá, ktoré hľadajú nejakú vhodnú alternatívu ku klasickým vložkám a tampónom.

 

Aké skúsenosti majú s kalíškami používateľky?

menštruačný kalíšok skúsenosť

menštruačný kalíšok skúsenosť

menštruačný kalíšok skúsenosť

 

Výhody menštruačného kalíška:

  • vydrží vám desiatky, možno aj stovky použití
  • nezaťažujete ním životné prostredie
  • použitie je veľmi jednoduché a po niekoľkých pokusoch získate ten správny grif
  • je to pohodlné
  • môžete sa s ním oddávať všetkým vašim obľúbeným aktivitám
  • nemusíte sa báť, že by vás odrel alebo zranil
  • nepreteká

 

Nevýhody menštruačného kalíška:

  • môžete byť po prvý raz z toho nervózna
  • môže to byť na začiatok trochu nekomfortné
  • musíte si nájsť svoj grif, ako to správne zaviesť
  • vonku, mimo domova môže byť jeho výmena trochu nepríjemná

 

VIDEO: Čo hovorí na menštruačný kalíšok Lucka z YouTube kanála Svět podle Lu?

 

Ako udržať menštruačný kalíšok čistý a ako sa oň starať?

Je jasné, že táto hygienická pomôcka vyžaduje viac starostlivosti ako klasické vložky či tampóny. Vložky a tampóny si proste len vymeníte a tie použité vyhodíte. Nie je nad čím rozmýšľať.

Avšak pri menštruačnom kalíšku nestačí iba vyliať obsah, opláchnuť vodou a znovu zaviesť. Takto by ste si koledovali o veľmi nepríjemný zápal.

Kalíšok je vždy po každom použití nutné poriadne vydezinfikovať a vyvariť. Stačí ho na pár minút vložiť do hrnca s vriacou vodou a nechať ho tu poriadne vyvariť. Tým sa zbavíte všetkých možných baktérií, ktoré na kalíšku mohli zostať a máte tak istotu, že si do pošvy zavádzate skutočne dokonale vydezinfikovaný kalíšok.

Po skončení menštruácie kalíšok opäť poriadne vyvaríte a vložíte do vrecka, ktorý je pre váš kalíšok určený. Takto si ho môžete schovať do šuflíka, skrinky, tašky či do kozmetického stola. Tam na vás počká, kým to zase nedostanete.

 

Môže vás menštruačný kalíšok poraniť?

Všetky menštruačné kalíšky sú vyrobené z vysoko kvalitného a mäkkého materiálu, konkrétne najčastejšie z lekárskeho silikónu, ktorý sa vám dokonale prispôsobí.

Na začiatku síce môžete s jeho zavádzaním a vyberaním trochu zápasiť, ale nikdy vás nemôže poraniť, narušiť pošvovú sliznicu alebo vám dokonca spôsobiť závažné gynekologické zranenie.

Hneď, ako ho dostanete do ruky, hneď, ako prídete na to, ako sa vám najlepšie zavádza, potom už pre vás jeho použitie bude rovnako samozrejmé, ako je použitie vložiek alebo tampónov.

 

Milé dámy…

…nežijeme v 21. storočí po boku moderných technológií, aby sme používali počas našich dní textilné vložky alebo plátna, ako naše babičky pred desiatkami rokov. Každá z nás môžeme prežiť menštruáciu bez problémov, bez komplikácií, bez nepríjemností.

Skúste preto aj vy menštruačný kalíšok. Nie je to nič, čoho by ste sa mali báť. Má minimum negatívnych účinkov, a tak ho môžete aspoň vyskúšať.

Ako sa hovorí, za skúšku nič nedáte. A pokiaľ vám bude vyhovovať, nájdete v ňom parťáka, ktorý pri vás bude stáť pri každej menštruácii a nikdy vás nezradí.

 

5/5 - (2 votes)