Deflorácia – prerušte blanu bezpečne

Panna je všeobecné označenie dievčaťa alebo ženy, ktorá ešte nemala pohlavný styk. Niekedy slovo vyjadruje sexuálne neaktívnu ženu alebo ženu za zenitom (stará panna), o ktorú už nie je záujem. Panenstvo je v mnohých spoločnostiach a náboženstvách veľmi cenené.

Panenstvo je akési právo ženy, kedy môže sama o sebe rozhodovať. Ide však o nenávratný okamih. Panenstvo je jen jedno. Nejde ani tak o fyzickú záležitosť.

Oveľa viac pre ňu hrá rolu psychika. Ide o sebaúctu ženy. Sama by mala rozhodnúť, kedy a s kým o svoje panenstvo príde. Komu dá vienok. Rozhodne by nemalo ísť o rozhodnutie motivované vonkajšími vplyvmi. Nemala by dbať na názory spolužiakov, nátlak chlapca, médií a pod.

deflorácia panenskej blany

 

Deflorácia – prerušenie panenskej blany

Blane sa hovorí tiež hymen a ide o slizničnú riasu, ktorá sčasti alebo úplne prekrýva pošvový otvor. Slovo hymen pochádza z gréckeho výrazu pre membránu alebo blanu. Práve pretrhnutie tejto blany sa nazýva deflorácia  odpanenie.

 

Čo znamená slovo deflorácia?

Tento pojem vyjadruje porušenie panenskej blany ženy a jej vstup do sveta dospelosti. Faktom je, že spoločnosť sa tejto téme venuje čím ďalej, tým viac a poučená začína byť aj mladšia generácia.

Deti v škole už vedia, čo je to odpanenie. K začiatku sexuálneho života tak dochádza skôr ako v minulosti. Mladá generácia nevie, ako so sexuálnym začiatkom naložiť. Niekedy tak dochádza k nechcenému prvému sexu, nečakanému tehotenstvu a podobne.

TIP: Podarilo sa vám zamiesiťhneď na prvý raz? Čítajte užitočný článok o potratovej pilulke. 

 

Aký je význam panenskej blany?

Ženy začínajú sexuálny život defloráciou (natrhnutím panenskej blany). Táto blana existuje u ženy z dobrého dôvodu. Slúži ako obrana pred infekciou a nečistotami.

Táto ochrana je dôležitá predovšetkým v detstve, pretože prostredie vagíny je predovšetkým alkalické (rovnako, ako počas menštruácie u dospelej ženy). V tomto prostredí sa veľmi dobre darí patogénom, preto je ochrana potrebná. Prostredie vagíny dospelej ženy je naopak silne kyslé a mikroorganizmy tu nemajú tak veľké šance.

TIP PRE VAŠE ZAČIATKY: Ako prísť o panenstvo bezpečne, čisto a bezbolestne?

bezbolestná strata panenstva

 

Deflorácia je možná aj bez sexu

Obvykle prvá sexuálna aktivita panenskú blanu naruší. Panenská blana ale nie je dokonalým dôkazom panenstva. Môže byť porušená počas masturbácie alebo pri inej nesexuálnej aktivite (cvičenie, manipulácia s tampónom, úraz). Je možný aj opačný prípad, keď žena síce má neporušenú panenskú blanu, ale sex už mala.

TIP PRE POKROČILÝCH: Metódy spoločnej masturbácie pre prehĺbenie vzájomnej intimity

 

Kedy je vhodná doba na prvý sex?

Genitálie ženy sa stávajú vhodnými pre sex až v určitom veku, kedy organizmus začne produkovať dostatočné množstvo estrogénu. Práve pod ich vplyvom začína tkanivo genitálií rásť a byť pripravené pre normálny sexuálny život. Pohlavný styk pred týmto obdobím môže zapríčiniť natrhnutie tkaniva a spôsobiť nepríjemné poranenia.

 

Na čo myslieť pred prvým sexom?

Deflorácia predstavuje výrazný míľnik v živote každej ženy. Vzhľadom na význam okamihu by mala žena zažiť prvý sex s mužom, ktorého miluje. Muž by mal k aktu pristúpiť s veľkou úctou a zodpovednosťou.

Je potrebné uvedomiť si význam tohto momentu pre ženu. Muž by mal mať dopredu prehľad o možnostiach ochrany proti počatiu a tiež ohľadom ženskej anatómie. Pár by rozhodne mal o všetkom hovoriť a povedať si o prípadných obavách. Rozhodne by prvému sexu mal predchádzať minimálne jeden petting. Nie je úplne vhodné, aby žena pri prvom milovaní nebola zvyknutá na dotyk muža.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré druhy antikoncepcie sú najbezpečnejšie? 

 

Ako ísť na to po prvý raz?

Pocity žien pri odpanení sú rôzne. Samotná deflorácia môže byť bolestivá alebo naopak vôbec.

Dnešné dievčatá sú obvykle aktívne, takže v spoločnosti je len malé množstvo s nedotknutou panenskou blanou. Veľa dievčat pred svojím prvým stykom sexuálne experimentuje, takže prvá súlož pre ne nie je také prekvapenie a množstvo krvi je minimálne.

Pokiaľ dievča pred svojím prvým sexom neexperimentovalo a k sexu má dôjsť náhle, môže byť situácia trochu napätá. V takej chvíli je najlepšie sa uvoľniť.

Prvý sex by mal byť v maximálne pohodlnej atmosfére s partnerom, ku ktorému má dôveru. Nie je vôbec na škodu začať dlhou predohrou. Vďaka tomu si vytvorí telo dostatok prirodzenej lubrikácie a prvý sex by potom mal prebehnúť takmer bez bolestí. Prípadne je namieste použiť silne lubrikovaný kondóm a postupovať veľmi, veľmi pomaly.

Množstvo krvi pri prvom sexe je veľmi individuálne. Môže jej byť iba málo počas sexu, prípadne je možné pozorovať stopy krátko po akte. Niektoré ženy svoj prvý zážitok popisujú ako malú menštruáciu trvajúcu maximálne niekoľko málo hodín.

Panenská blana je len tenká vrstva vnútri vagíny, ktorá je počas prvého sexu prelomená. Pokiaľ sa bojíte o obliečky, neuškodí položiť pred sexom na posteľ osušky. Malé množstvo krvi by mali bez problémov vydržať.

 

Bezpečnostné zásady prvého sexu

  • nie je sa kam ponáhľať, je dobré najprv sa trocha spoznať
  • pre prvé milovanie je ideálne súkromné miesto, kde nehrozí vyrušenie
  • pred stykom sa vyvarujte alkoholu a drog
  • vždy použite kvalitnú ochranu proti nežiaducemu tehotenstvu a pohlavne prenosným chorobám
  • radšej majte pripravený lubrikant
  • dejte si načas a venujte dostatok priestoru milostnej predohre
  • pri samotnom akte postupujte pomaly
  • ideálne je, aby si partnerka sama zvolila spôsob a polohu pre defloráciu
  • vzájomne sa rešpektujte, postupujte jemne a s citom
  • neočakávajte, že prvé milovanie bude dokonalé

 

Ideálne polohy pre defloráciu

Misionárska

Najjednoduchšia poloha. Žena sa môže maximálne uvoľniť a nemusí vyvíjať žiadnu aktivitu. Muž tak má možnosť byť v dominantnej pozícii. Je to pre neho zároveň záväzok. Je na ňom, aby daná chvíľa bola pre ženu momentom, na ktorý bude aj po rokoch spomínať s láskou.

V tejto polohe by mala žena pokrčiť nohy v kolenách a roztvoriť nohy. Tak pripraví ideálnu cestu pre vstup penisu.

misionárska poloha

 

Na koníčka

Muž v tejto polohe leží na chrbte a žena na neho zoširoka nasadne. V tejto polohe môže žena ľahko regulovať hĺbku i rýchlosť nasadania. Pokiaľ sa žena neponáhľa a partner je ohľaduplný, dôjde k deflorácii veľmi prirodzene a bez väčšej bolesti.

poloha na koníka

 

 

Prvý sex je vždy iný

Prvé milovanie prežíva každý inak. Čím bude pár mladší, tým je menšia šanca na dosiahnutie orgazmu. Dôvodom je strach, celková nezrelosť a nepripravenosť na prvý sex. Ženy naviac prežívajú prvý sex inak ako chlapci.

TIP: Pokiaľ sa obávate zlyhania erekcie, odporúčam kanadské tablety VIMAX pre dlhodobú posilu prekrvenia penisu a pevnej erekcie. Čítajte podrobnú recenziu.

vimax

Rate this post