Ako dlho trvajú nepríjemné negatívne príznaky menopauzy? Pripravte sa až na 15 rokov.

Menopauza je prirodzená etapa ženského života a čaká všetky ženy bez rozdielu. Po 40. roku sa začne postupne znižovať hladina ženského pohlavného hormónu estrogénu. K menopauze dochádza do jedného roku po ukončení menštruácie. Menopauza (a jej predstupeň perimenopauza) je síce prirodzená, ale nesie so sebou aj mnohé negatívne súčasti a príznaky, ktoré sa môžu u každej ženy líšiť.

Niekedy sú bohužiaľ veľmi nepríjemné a žena musí podstúpiť cielené kroky, aby tieto negatíva zmiernila a mohla žiť spokojne aj po príchode menopauzy.

ako dlho trvá menopauza?

 

3 fázy menopauzy

Prirodzená, lekárom nevyvolaná menopauza má 3 fázy – perimenopauza, samotná menopauza a postmenopauza. Ženy si často mýlia hlavne prvé dve fázy.

Behom perimenopauzy žena postupne vstupuje do menopauzy a tato fáza so sebou najčastejšie nesie nepríjemné príznaky ako návaly tepla, silné potenie (aj behom noci) alebo vaginálna suchosť (vaginálna atrofia).

K postupnému znižovaniu hladiny estrogénu dochádza už behom perimenopauzy a uvedené príznaky sú jej dôsledkom. Táto etapa nastupuje až 10 rokov pred príchodom samotnej menopauzy. Obecne perimenopauza nastupuje po 40. roku života, bohužiaľ kvôli rôznym škodlivým vplyvom dnešnej doby sa vek nástupu plošne znižuje až na 30 rokov (!).

Ženský lekár potvrdí menopauzu pokiaľ viac než 12 mesiacov nedôjde k menštruácii. Ďalej nasleduje postmenopauza. Okamžitou menopauzu v ktoromkoľvek veku vyvolá odstránenie vaječníkov.

34 negatívnych príznakov menopauzy nájdete na blogu slovenskej stránky Proerecta.com.

 

Ako dlho trvajú negatívne príznaky menopauzy?

Opakujeme, že nepríjemné príznaky so sebou nesie práve prvá fáza – perimenopauza. Samotná menopauza až tak nezvládateľná nie je. Ženy sa často pýtajú práve na príznaky menopauzy, pretože netušia, že v skutočnosti ide o príznaky perimenopauzy.

Nepríjemné súčasti perimenopauzy trvajú rádovo okolo 4 rokov. Behom menopauzy slabnú a behom postmenopauzy sa môžu úplne stratiť. Veľmi častým príznakom perimenopauzy sú návaly tepla, potenie a poruchy telesnej termoregulácie. Štatisticky môžu tieto návaly trvať cez 10 rokov a sprevádzať ako perimenopauzu, tak časť menopauzy. Návaly sú častejšie u žien s normálnou váhou a naopak menej intenzívne postihujú ženy s nadváhou, čo je zaujímavé.

Pokiaľ menopauza nastúpi skôr než v 40 rokoch, považuje sa za predčasnú. Príčiny predčasného nástupu môžu byť rôzne. Často sa objavuje u žien, ktoré podstúpili hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice). K predčasnému nástupu prispievajú aj liečebné metódy rôznych chorôb, napríklad rakoviny.

ČÍTAJTE TIEŽ: Podrobne o veku nástupu a príznakoch perimenopauzy.

perimenopauza

 

Negatívne príznaky PERImenopauzy

Perimenopauza stojí na začiatku zásadných zmien vo fungovaní ženského tela. Môže dôjsť k nepravidelnému menštruačnému cyklu. Príznaky a ich intenzita sa ale líšia od ženy k žene. Vplyv má tiež to, či perimenopauza práve začala alebo sa už preklápa do menopauzy. Behom menopauzy a následnej postmenopauzy nepríjemné príznaky trvajú približne 4 až 5 rokov a pomaly slabnú.

Znamená to, že nepríjemné prejavy môžu ženu sprevádzať dokopy až 15 rokov, čo je veľmi dlhá doba. Mnohé z vás budú zrejme hľadať pomoc, ktorá od príznakov uľaví.

ODPORÚČANÝ DOPLNOK PRE ZMIERNENIE PRÍZNAKOV PERIMENOPAUZY A MENOPAUZY:

České rastlinné toboľky Proerecta WOMEN navodzujú menopauzálny a menštruačný komfort vďaka účinkom bylín. Zároveň znižujú mieru únavy a podporujú sexuálne zdravie, výkonnosť a plodnosť.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých preukázaných účinkoch. V prípade objednávky z e-shopu Proerecta.com dostanete balíček do 2 pracovných dní.

 

Návaly tepla

Teplo sa objavuje hlavne vo tvári a hornej časti tela. Návaly trvajú niekoľko sekúnd až minút, potom odoznejú a znovu sa vrátia. Objavujú sa niekoľkokrát za deň, ale tiež „iba“ párkrát za mesiac.

Poruchy termoregulácie

Druhým extrémom sú záchvaty chladu. Prejavujú sa zimnicou, triaškou tela a ľadovými končatinami.

Potenie behom noci

Nával tepla cez deň môžeme schladiť, pot utrieť alebo sa osprchovať, ale behom noci tieto opatrenia robiť nemôžeme. Žena sa tak budí celá premočená, kvôli čomu sa poriadne nevyspí a cez deň trpí únavou.

Poruchy spánku

Kvôli poteniu a náhlej potrebe močiť behom noci vzniká stres zo sústavného budenia, ktorý môže časom prerásť až do porúch spánku.

Výkyvy nálad

Žena v perimenopauze a často aj behom menopauzy zažíva časté zmeny nálad, pričom prevládajú tie negatívne. Stres, úzkosti, pocit vyhorenia a vlastnej bezvýznamnosti, plač často bez zjavnej príčiny, znížené sebavedomie a duševné vyčerpanie.

Nepríjemné zmeny kondície vagíny

Hormonálna nerovnováha vedie k vaginálnej suchosti, nepríjemným pocitom alebo priamo bolesti behom sexu (dyspareúnia), zníženému libidu a nezáujmu o sex alebo častému a problematickému močeniu.

Tieto prejavy sa striedavo objavujú a zase vytrácajú v rôznej sile a znesiteľnosti. Ďalej sa objavujú citlivé, boľavé a opuchnuté prsia, nepríjemný predmenštruačný syndróm (PMS), suchá a podráždená pokožka, bolesti hlavy až migrény, zvýšený srdečný tep, boľavé svaly, kĺby a šľachy, problémy s pamäťou a neschopnosť sústrediť sa, rednutie a padanie vlasov a nenávidené priberanie na váhe.

Všetky tieto príznaky môžu mať okrem menopauzy pôvod aj v iných zdravotných komplikáciách alebo chorobách. Pokiaľ si nie ste istá, čo je ich príčinou, zájdite si na preventívne vyšetrenie.

 

Ako zvládnuť dlhé roky negatívnych príznakov menopauzy?

Je prakticky isté, že niektoré z príznakov zažijete behom svojej menopauzy aj vy. Preto je dôležité počítať s nimi a cielene sa na nich pripraviť tak, aby ste ich zvládla lepšie a ľahšie. Vyskúšajte nasledovné rady.

 

Ako zvládnuť návaly tepla?

  • Sledujte, či vám návaly nespôsobujú niektoré jedlá alebo nápoje. Zapisujte si, čo jete a pijete a keď sa návaly objavia skúste niektoré potraviny vyradiť. Po čase zistíte, či vám niektoré potraviny návaly tepla nezosilňujú a tie z jedálnička vyraďte. Častým zosilovačom je alkohol, silno korenené alebo solené jedlá, ale tiež nadbytok cukroviniek a sladkých potravín, ktorými sa žena v menopauze snaží „zajesť“ a zmierniť zlé nálady.
  • Kúpte si ventilátor domov aj na pracovisko a často vetrajte. Studenú klimatizáciu neodporúčame, pretože z nej môže človek rýchlo prechladnúť.
  • Pokiaľ stále menštruujete (a teda ste zatiaľ v perimenopauze), užívajte nižšie dávky antikoncepcie, než ste bola zvyknutá, prípadne antikoncepciu neužívajte vôbec a začnite súložiť s kondómom.
  • Naučte sa pomaly a zhlboka dýchať. Keď sa objavia návaly tepla, pokojne si sadnite a snažte sa stav „rozdýchat“.
  • Nemajte na sebe zbytočne veľa vrstiev oblečenia a vyzlečte sa hneď ako vám začne byť teplo.

 

Ako zvládnuť vaginálnu suchosť a podporiť lubrikáciu?

Ako prvú pomoc si zožeňte dobrý lubrikačný gél ideálne na vodnej báze a to aj do zásoby, pretože vagína môže byť suchá dlhodobo. Pokiaľ je suchosť závažná a celkom znemožňuje styk, váš gynekológ vám predpíše lieky.

 

Ako sa behom menopauzy poriadne vyspať?

Spánok a odpočinok sú to najdôležitejšie a sústavná únava je omnoho horšia než spotená plachta a suchá vagína dokopy. Aby ste sa konečne vyspala dostatočne:

  • nejedzte ťažké jedlá a veľké porcie, hlavne nie pred spánkom, pretože by si telo neodpočinulo
  • prestaňte fajčiť a v popoludňajších hodinách nepite kofeínové nápoje. Pred spaním je vhodné vypiť pohár teplého mlieka s medom a maslom alebo slabý bylinkový čaj bez cukru.
  • nespite behom dňa a pokiaľ je to nevyhnutné, „hoďte si 20 minút“ niekedy po obede. Čím viac prespíte cez deň, o to menej sa vám bude chcieť spať behom noci.
  • pred spaním nepite alkohol ani pokiaľ má na vás sedatívne účinky. Obsahuje veľa rýchlej energie, ktorá sa bude v noci uvoľňovať a vy by ste tak nemusela zaspať.
  • pred spaním necvičte a nevykonávajte ťažšiu fyzickú aktivitu, ktorá by vás prebrala
  • to isté platí o studenej sprche alebo kúpeli. Má povzbudzujúce účinky, takže otužovanie si nechajte radšej na ráno pre štart do nového dňa.
  • spite v poriadne zatemnenej a dobre vyvetranej miestnosti
  • pokiaľ nič nezaberie, spýtajte sa lekára na doplnok stravy alebo liek pre podporu zaspávania a nerušeného spánku. V rámci liečby sa využíva tzv. menopauzálna hormonálna terapia.

Veľmi vhodné sú prospešné zmeny životného štýlu. Zapojte viacej pohybu a stravujte sa zdravo.  Šport vás príjemne unaví, takže budete lepšie spať. Zdravá výživa zabráni priberaniu na váhe. Častý sex podporí sexuálne libido a môže pomôcť pri vaginálnej suchosti.

Tieto kroky zároveň vedú ku správnej hormonálnej hladine, ktorá tak nebude negatívne ovplyvňovať vašu náladu. Pokiaľ sa vám podarí, nájdite v okolí podpornú skupinu pre ženy v menopauze, kde budete prospešné aktivity a zmeny vykonávať v kolektíve žien s podobnými problémami. Získate tak lepšiu motiváciu a hnaciu silu zvládnuť ako negatíva menopauzy, tak kroky k ich zmierneniu.

 

Kedy má zmysel vyhľadať lekársku pomoc?

Iste, väčšinu nepríjemností je možné pretrpieť alebo sa usilovať o ich zmiernenie, ale nie vždy je to možné. Pokiaľ ale zatiaľ netušíte, či sú vaše komplikácie dôsledkom menopauzy, všímajte si, či:

  • nemáte náhle veľmi silnú a extrémne bolestivú menštruáciu so silným špinením a nadmernými krvnými zrazeninami
  • vaša perióda netrvá nápadne dlhšie než bežne
  • nekrvácate po pohlavnom styku
  • nekrvácate mimo vypočítanú menštruáciu
  • nemáte periódy príliš skoro po sebe

Behom etáp menopauzy rastie riziko vzniku chorôb srdca a osteoporózy (zvýšená krehkosť a lámavosť kostí). Rolu hrá úbytok estrogénu, ktorý je pre zdravie srdca, ciev a kostí nevyhnutný.

Zároveň sa častejšie objavujú infekcie močových ciest práve kvôli suchej vagíne a vyschnutej močovej trubici. Sú náchylnejšie na podráždenie a poranenie a cez tieto drobné ranky sa môžu do genitálu dostať baktérie (najčastejšie E-coli). Bežné sú aj zápaly a infekcie vagíny.

S týmto všetkým má zmysel zájsť na lekárske vyšetrenie. Lekára upozornite, že máte podozrenie na menopauzu.

Proerecta WOMEN kúpiť

 

Má vlastne menopauza nejaké výhody, alebo ide o koniec ženského života tak, ako sme ho poznali?

Áno, je pravda, že sa ženy menopauzy boja, nevedia, čo všetko ich čaká a nahliadajú na ňu ako na niečo nechceného a tabuizovaného. Pritom je menopauza prirodzená a pre ženu poskytuje aj niektoré výhody, ktoré pred ňou nemala. Pamätajte, že menopauzou sa život nekončí. Je potrebné zvyknúť si a neprepadať depresiám.

Podľa prieskumu väčšina žien v menopauze nevyhľadá lekársku pomoc. To svedčí o tom, že sa obvykle dá zvládnuť aj bez pomoci a ženy sú dostatočne silné. Podľa štúdie majú ženy na menopauzu prevažne neutrálny, alebo dokonca pozitívny názor.

Skoro žiadna zmena životných návykov. Rovnaká štúdia doložila, že ženy príliš nemenia svoje návyky kvôli menopauze. Pokiaľ teda už teraz žijete zdravo, tieto návyky si pravdepodobne udržíte aj po nástupe menopauzy. Pokiaľ ale vaša životospráva nie je práve ukážková, snažte sa o prospešné zmeny ideálne ihneď.

Skúsenosti a životná múdrosť. Menopauzu prináša starnutie. A čím starší človek je, tým je skúsenejší a múdrejší. Staršia žena je tiež emočne inteligentnejšia a dokáže sa lepšie vžiť do situácie partnera, detí, priateľov a ľudí v jej okolí.

Koniec menštruácie. Poteší hlavne ženy, ktoré trpeli silnou, bolestivou alebo nepravidelnou menštruáciou. Často ich sprevádzali nepríjemné poruchy PMS a PMDD.

Koniec plodnosti. Áno, pre niektoré ženy môže byť ťažké zmieriť sa s tým, že stratia svoju plodnosť a schopnosť porodiť dieťa. Pre iné je to ale vytúžený „koniec starostí“ s antikoncepciou, kondómami a prerušovanou súložou. Ženy v menopauze chcú súložiť tiež a práve vďaka strate plodnosti si môžu konečne užívať bez opatrnosti a stresujúcich obmedzení.

POZOR, behom perimenopauzy môže žena stále otehotnieť. Až do nástupu menopauzy je obvykle stále plodná. Menopauzu možno uznať až pokiaľ menštruácia vynechá aspoň 12 mesiacov. Myslite ale na ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami, ktoré sa nevyhýbajú ani menopauzálnym ženám.

 

Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť

Hormonálna nerovnováha u žien: Príčiny, prejavy, negatíva a metódy liečby
Menopauza: Ako spomaliť príchod hlavného strašiaka každej ženy a čo všetko sa udeje, keď príde?
Nepravidelná menštruácia: Príčiny, domáca pomoc a rýchla liečba, ktorá cyklu navráti poriadok
Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?
Klimaktérium: Príznaky, nástup, liečba a v čom sa presne líši od menopauzy?

 

Rate this post

Zanechte odpověď