Zoznam 10tich problémov s erekciou – vyriešte úspešne aj ten svoj. Poradíme ako.

Problém s erekciou potrápi vás aj vašu partnerku. Zhoršuje sexuálny život a tieto problémy sa môžu preniesť aj do vzťahu, škodiť mu, a dokonca ho zničiť. Viete, koľko neuspokojených žien sa už so svojimi partnermi rozišlo? Máloktorá prizná, že to bolo kvôli zlému sexu, ale je ich mnoho.

Pozrieme sa na najčastejšie problémy s erekciou, vysvetlíme, ako vznikajú a odporučíme, ako erekciu zlepšiť a konečne sexovať uspokojivo, bez stresu a čo najdlhšie.

problémy s erekciou

 

Existuje delenie problémov s erekciou?

Existujú konkrétne poruchy erekcie, ale pojem „problémy“ je neurčitý. Každý muž si pod problémom predstavuje niečo iné. Preto tieto neisté problémy presne špecifikujeme.

Lekársky sa totiž dá erekcia rozdeliť iba na „zdravú, výdatnú a bezproblémovú“ a na „erektílnu dysfunkciu (a teda impotenciu v niektorom stupni rozvoja)“ (mierna, stredne ťažká, ťažká, kompletná – chronická ED).

Jeden muž má mäkkú erekciu, iný ju má krátku a ďalší zas tak dlhú, že mu žena zaspáva v polovici čísla. Každého problém môže byť iný. Spísali sme preto maximum možných typov problémov s erekciou:

 

Problém s mäkkou, nevýdatnou erekciou

mäkká, nevýdatná erekcia

Pokiaľ je penis mäkký a trasie sa ako želé, nie je možné ho zaviesť do vagíny.

TOTO VÁS TRÁPI:

Vzrušíte sa, na sex se tešíte, erekcia začne narastať a penis tvrdnúť. Nedosiahnete ale maximálnu erekciu, penis je naplnený iba do polovice a môže byť problematické zaviesť ho do vagíny.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Nežiaduci aspekt v živote, ktorý postupne zanáša a upcháva cievy. Ako prvé sa zablokujú práve jemné a citlivé cievy penisu.

Pokiaľ ste na sex dobre psychicky naladený, nie ste pod vplyvom alkoholu ani drog, tešíte sa a ste vzrušený, ale erekcia je mäkká, je problém s prekrvením. 

Pozor, príčinou môže byť aj choroba, ktorú vám zatiaľ nediagnostikovali alebo sa rozvíja zatiaľ iba krátko. O dôvod viac nechať sa odborne vyšetriť.

ČO POMÔŽE?

Zájdite za lekárom (urológ, sexuológ, andrológ). Vďaka vyšetreniu dokáže zistiť, či a v akej miere sú cievy zanesené.

Určite nariadi zmenu stravovania, aby ste nejedol potraviny, ktoré cievy zanášajú a jedol tie prospešné, zmenu životosprávy, a teda elimináciu zlozvykov, ktoré do tela vpravujú nečistoty a zanášajú cievy, a zaradenie pohybu, ktorý cievy prirodzene rozšíri a pomôže im zbaviť sa nánosov.

Pokiaľ vyhodnotí, že trpíte niektorým zo stupňov erektílnej dysfunkcie, môže predpísať aj lieky. Najčastejšie Viagru, Levitru, Cialis alebo ich lacnejšie, ale rovnako účinné generiká.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Vždy záleží na konkrétnej príčine, preto by ste návštevu lekára nemal odkladať. Sám totiž presnú príčinu nezistíte, a preto by ste sa mohol pokúšať o nápravu zlým smerom a bez úžitku. Navyše by ste tak odignoroval skutočnú príčinu, ktorá by sa tak mohla ďalej zhoršovať.

Pokiaľ problém nie je častý a veríte, že nie je až taký závažný, skúste sám na niekoľko týždňov jesť zdravo, hýbať sa, často súložiť, nepiť a nefajčiť. Uvidíte, či sa stav zlepšil. Pokiaľ nie, je tá najvhodnejšia doba navštíviť lekára.

POMÔŽE DOPLNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Áno, môže. Doplnky pre podporu erekcie vďaka účinku bylín mierne rozťahujú cievy a pomáhajú do penisu dostať viac krvi.

S doplnkom teda je možné mäkkú erekciu o niečo viac spevniť. Nezabudnite, že doplnok nie je liek. Pokiaľ je erekcia problematická kvôli chorobe, doplnok vám nepomôže.

Nemá totiž liečivé, ale iba stimulačné a podporné účinky. Väčšina z nich sa dá užívať aj pokiaľ sa na chorobu už liečite, takže sa doplnkov nemusíte báť.

ČO ODPORÚČAME? 

Český nápoj Proerecta SHOT, čo je bylinný drink pre extra rýchly nástup pevnej erekcie. Stačí vypiť, byť vzrušený a počkať si 30 minút na spoľahlivú erekciu.

Proerecta SHOT

 

Problém s dosiahnutím erekcie

problém s dosiahnutím erekcie

Ste vzrušený, na sex se tešíte, ale erekcia nikde.

TOTO VÁS TRÁPI:

Vzrušíte sa, na sex máte chuť, ale k erekcii nedôjde. Penis sa krvou neplní, erekcia netvrdne a súlož nie je možná.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Tu je problém závaznejší a príčina bude buďto fyzická (krv do penisu neprúdi, cievy sú zanesené alebo je problém v prenose signálu z mozgu do penisu) alebo psychická (myšlienky a psychický stav bránia sexuálnemu vzrušeniu).

Môže ísť priamo o erektílnu dysfunkciu, ktorá sa rozumie ako minimálne každé 4té zlyhanie erekcie, ku ktorému dochádza aspoň pol roka.

ČO POMÔŽE?

Pomôže lekár. Pokiaľ je problém s erekciou trvalý, jeho príčina je tiež prítomná trvale a je nutné okamžite ju definovať a odstrániť.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Nie, tu žiadne domáce a babské rady ani doplnky stravy nebudú nič platné. Význam má iba návšteva lekára, pretože potrebujete, aby zistil, čo dosiahnutiu erekcie bráni. Internetové poradne a predpokladané príčiny pre vás nie sú dostatočná pomoc.

POMÔŽE DOPLNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Pokiaľ nedosiahnete erekciu vôbec, máte už nepriechodné a upchaté cievy. Doplnok by tu nemal efekt, a pokiaľ áno, skôr by vás mohol odradiť od návštevy lekára, čo je riskantné.

Pokiaľ erekciu nedosiahnete, bylinné doplnky neodporúčame.

 

Problém s krátkou erekciou a udržaním erekcie

problém s krátkou erekciou

Pamätajte, že aj niekoľko slabých minút je úplne bežná doba trvania erekcie.

TOTO VÁS TRÁPI:

Vzrušíte sa, dosiahnete uspokojivú erekciu, ale iba na niekoľko krátkych minút. Potom penis ochabne a ďalšia súlož nie je možná.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Pokiaľ ste dosiahol pevnú erekciu, problém s prietokom krvi nemáte. Krv krásne a výdatne prúdi. Problém je teda najčastejšie v necitlivosti penisu alebo v opadnutí vzrušenia, a teda problém psychologického rázu.

Najcitlivejším miestom je práve žaluď penisu. Pokiaľ je na ňom menej nervovách ukončení, než bežne, žaluď „nevníma“ erotické stimuly dostatočne a vzrušenie vrátane erekcie opadne.

Psychickou príčinou môže byť to, že vás žena riadne nepriťahuje a nepáči sa vám. Možno vám nevonia, možno nie je oholená, možno iba „leží ako doska“ a vôbec sa nestará o vašu stimuláciu.

Tiež vás môže niečo náhle vyrušiť alebo vyľakať. Do izby vojde dieťa alebo sused začne búchať do steny. Prípadne si spomeniete na niečo nepríjemné a vzrušenie prekryje iná myšlienka.

ČO POMÔŽE?

Pokiaľ je problém s citlivosťou penisu, tu nájdete zoznam metód, ako citlivosť zvýšiť (hrejivé gély a kondómy, erekcčné krúžky, obriezka).

Pokiaľ je príčinou ženská neaktivita, kvôli ktorej opadne vzrušenie, musíte jej to vysvetliť. Povedať, čo máte rád, čo vám robí dobre a čo všetko od nej očakávate.

Pokiaľ je ale vzťah krátky a sex náhodný, nájdite si jednoducho inú ženu, ktorá sa bude snažiť a postará sa, aby vám erekcia neklesla. Verte, že takých je dosť. Nefixujte sa iba na tú, s ktorou vám erekcia zlyháva. 

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Áno, viď vyššie. Pokiaľ nie je žaluď necitlivý kvôli zdravotnej príčine, ktorú zistí až lekár, môžete vyskúšať uvedené metódy pre vyššiu citlivosť penisu. Sú dostupné, účinné a do sexuálneho života ich zapojíte ľahko.

POMÔŽE DOPLNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Áno, môže. Napĺňa penis krvou, ktorá v ňom zostáva dlhšie. Predlžuje sa tak výdrž a trvanie erekcie. Pokiaľ vydržíte krátko, určite doplnok vyskúšajte.

Odporúčame nápoj Proerecta SHOT so zrýchleným nástupom účinku.

 

Problém zbaviť sa erekcie

problém zbaviť sa erekcie

Pokiaľ sa vás erekcia drží ako pijavica, buďte rád. Je to dôkaz, že funguje správne.

TOTO VÁS TRÁPI:

Erekciu dosiahnete, uspokojivo si zasúložíte, ale ani po druhej alebo tretej ejakulácii erekcia nechce ochabnúť. Penis stále stojí.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Tento problém je ojedinelý, ale o to zložitejší môže byť. Sledujte, či nezbaviteľnú erekciu nesprevádza silná bolesť. Pokiaľ áno, môže ísť o priapizmus – dlhodobú a boľavú erekciu.

Behom priapizmu sa zablokuje a zastaví odtok krvi z penisu. Penis je plný krvi, ktorá ale nie je okysličená, a tak sa penis začne doslova „dusiť“. Priapizmu vás dokáže zbaviť iba lekár, ktorý chirurgicky spriechodní prietok krvi. Pokiaľ sa to nestihne včas a krv v penise zostane niekoľko desiatok minút (prípadne až hodín), penis môže odumrieť a musí sa odstrániť.

Priapizmus môže viesť až k erektílnej dysfunkcii, opäť pokiaľ sa nezasiahne včas alebo adekvátne.

Ďalšou rizikovou príčinou môže byť porucha prenosu nervových vzruchov (prípad pre neurológa). Vtedy mozog kvôli chorobe alebo úrazu nezaznamená, že došlo k orgazmu, a teda by mal vyslať signál pre odtok krvi z penisu a ochabnutie erekcie.

Pokiaľ nevyšle tento príkaz, erekcia môže ostať stále pevná. Stav sa môze vyskytnúť aj po pití alkoholu alebo užití drog, takže ich radšej ani neskúšajte.

Ako neškodná príčina môže byť to, že ste ešte mladý, dravý a nadržený chalan, ktorý má nadbytok sexuálnej energie a zvládne súložiť hodiny. Pokiaľ ste ale starší a také „ródeo“ bežne nezažívate, buďte opatrní.

ČO POMÔŽE?

Pokiaľ ste mladý a máte výrazný sexuálny apetít, „vysúložte sa“ dosýta a erekcia opadne. Pokiaľ ste bol opitý alebo pod vplyvom drog, prestaňte s nimi a sledujte, či sa stav nebude opakovať.

Pokiaľ sa problém opakuje a máte podozrenie na poruchy prenosu nervových signálov, okamžite choďte k obvodnému lekárovi, ktorý vás odporučí ku špecialistovi.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM? 

Pokiaľ ide o poruchu mozgu a nervovej sústavy, tak nie. Pokiaľ iba o nadbytok sexuálneho chtíča, majte radosť a užívajte si, pokiaľ je to len možné.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Dlhotrvajúca erekcia je žiaduca, takže ďalšiu podporu nepotrebujete.

Pokiaľ je príčinou priapizmus, je potrebný chirurg, nie doplnky.

 

Problém nechcenej, nečakanej a spontánnej erekcie

nečakaná, nechcená a spontánna erekcia

Zdravého muža nečakaná erekcia prekvapí absolútne kedykoľvek.

TOTO VÁS TRÁPI:

Na verejnosti vidíte pekné dievča, cítite zmyselnú vôňu alebo si spomeniete na niečo vzrušujúce. Ihneď dosiahnete erekciu a bojíte sa, že si ju okolie všimne a budete terčom výsmechu.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Zdravá sexualita a dobré fungovanie erekcie. Zjednodušene – STE ZDRAVÝ, GRATULUJEME! Nechcená a náhodná erekcia stretáva najčastejšie mladých chalanov, ale je úplne normálna. Starších mužov až tak netrápi, aj keď stretáva aj ich. Iba sa ju naučili lepšie maskovať.

ČO POMÔŽE?

Hneď myslite na niečo iné. Sadnite si, aby nebolo vidieť vydutý rozkrok. Na kúpalisku skočte do studenej vody. Doma choďte do inej miestnosti. Urobte akúkoľvek zmenu polohy, ktorá erekciu schová.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Áno. Stačí iba zakryť erekciu. Nebojte sa, nejde o problém. Pŕave naopak tieto spontánne erekcie dokazujú, že ste sexuálne zdravý a dokážete pohotovo reagovať na vzrušujúce stimuly. To ocení aj vaša budúca partnerka.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Aj tieto stavy sú bežné a prirodzené. Doplnok by erekciu ešte viac podporil, čo pre zbavenie sa nechcenej erekcie nechcete.

BUĎTE PRIPRAVENÝ: 5 spôsobov, ako zastaviť erekciu.

 

Problém s rannou a nočnou erekciou

TOTO VÁS TRÁPI:

Behom noci sa zobudíte a penis je v pevnej erekcii aj pokiaľ sa vám nič erotické nesníva. Alebo vás ráno zobudí mama a hanbíte sa, že máte z periny „stan“.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA:

Ranná a nočná erekcia straší mladých mužov, pretože nevedia, čo sa s nimi behom noci deje. Aj tieto erekcie sú ale dôkazom, že je všetko v poriadku. Mozog behom noci a rána „kontroluje“ procesy v tele a ich správne fungovanie. Pokiaľ sa zobudíte s erekciou, je to dobré znamenie. GRATULUJEME!

Ranná erekcia má tiež súvis s hladinou testosterónu, ktorý sa vytvára práve behom noci a hladina je najvyššia práve po prebudení. Aj vďaka tomu majú muži chuť na sex práve ráno.

Najbežnejší je erotický sen. Proste sa vám snívalo niečo, čo vás dosť vzrušilo a erekcia je iba dôsledkom erotických snov a myšlienok.

ČO POMÔŽE?

Keďže nejde o problém, ale prirodzený a žiaduci stav, pomoc potrebujete. Ráno vydržte v posteli, než erekcia opadne a začnite bežný deň.

Problém by bol naopak pokiaľ by ste ranné erekcie nemal vôbec. To by znamenalo, že niečo v tele behom noci nefunguje správne, a vtedy je už návšteva lekára vhodná.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Áno. Po prebudení si skočte do sprchy a masturbujte až do orgazmu. Inak by vás mohla nečakaná erekcia stretávať aj behom dňa. Masturbácia je prirodzený spôsob, ako sa zbaviť sexuálneho napätia.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Ranné aj nočné erekcie dokazujú správne fungovanie, takže doplnok nepotrebujete.

 

Problém s erekciou bez ejakulácie

problém s erekciou bez ejakulácie

Erotická stimulácia má končiť výronom semena. Pokiaľ tomu tak nie je, nastáva problém.

TOTO VÁS TRÁPI:

Erekciu hravo dosiahnete, ste vzrušený, súložíte, ale keď príde vyvrcholenie a orgazmus, nedôjde k ejakulácii (a teda vystreknutiu ejakulátu).

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Ďalší prípad pre urológa alebo sexuológa. Problém môže byť v semenníkoch alebo nadobličkách, ktoré neprodukujú spermie, prípadne v prostate, ktorá neprodukuje prostatickú tekutinu (súčasť ejakulátu).

Môže sa jednať tiež o retrográdnu ejakuláciu, pri ktorej ejakulát neputuje von z tela, ale naspäť do močového mechúra.

ČO POMÔŽE?

Keďže si sám do tela nevidíte, potrebuje sa vám tam pozrieť lekár. S návštevou neotáľajte, obzvlášť pokiaľ sa problém opakuje.

Skontrolujte pitný režim, pretože aj dehydratácia môže viesť k spomaleniu tvorby ejakulátu (spermatogenéza).

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Nie.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. V tomto prípad enie je problémom erekcia, ale ejakulácia. Zverte sa do rúk odborníka.

 

Problém s ejakuláciou bez erekcie

ejakulácia bez erekcie

Ejakulovať sa dá aj bez dosiahnutia erekcie. Výron semena je od erekcie nezávislý.

TOTO VÁS TRÁPI:

Ste pekne eroticky stimulovaný a dráždenie je vám príjemné. Dosiahnete vyvrcholenie, a teda orgazmus. Je tu ale problém – k erekcii vôbec nedošlo, a teda ani ku vniknutiu do vagíny.

Penis je citlivý na erotické vnemy a dotyky aj pokiaľ práve nie je v erekcii. Tak sa dá dosiahnuť orgazmus aj bez erekcie.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Vraciame sa späť k poruche prekrvenia penisu, a teda problému s dosiahnutím erekcie. Namieste je preto návšteva lekára, ktorý preverí priechodnosť ciev.

O neurologickú príčinu by sa nemalo jednať, inak by penis vysielal mozgu signál o stimulácii a ten by mal odpovedať navodením erekcie. Lekár ale zistí viac.

ČO POMÔŽE?

Iba návšteva lekára. Je tu problém s prekrvením penisu, a teda stavom ciev.

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Nie.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Aj tu je erekcia poškodená kvôli upchatým cievam, takže doplnok nepomôže.

 

Problém s bolestivou a dlhotrvajúcou erekciou (priapizmus)

bolestivá erekcia, priapizmus

Nič neodkladajte, inak môžete prísť o penis.

TOTO VÁS TRÁPI:

Dosiahnete pevnú erekciu, ale nedá sa jej zbaviť. Penis začína puchnúť, modrať a otrasne bolieť.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA:

Tu je príčina jasná a ide o priapizmus. Pokiaľ stav práve zažívate, okamžite sa dostavte na úrazovku, inak o penis môžete prísť! 

ČO POMÔŽE?

Okamžitý zákrok chirurga, ktorý obnoví odtok krvi z penisu (viď bod Problém zbaviť sa erekcie).

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Nie a ani sa o to nepokúšajte. Môžete skončiť bez penisu alebo s trvalou erektílnou dysfunkciou.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie, vôbec. Prvoradé je odsať krv z penisu, nie privádzať jej do neho ešte viac.

CESTOU NA ÚRAZOVKU ČÍTAJTE: Priapizmus – príčiny a liečba dlhotrvajúcej bolestivej erekcie

priapizmus

Problém so žiadnou erekciou (ťažká erektílna dysfunkcia, impotencia)

erektílna dysfunkcia, impotencia

Impotencia vás doslova oberie o sexuálny život.

TOTO VÁS TRÁPI:

O sex máte záujem, dokážete sa aj vzrušiť, ale erekciu nie a nie dosiahnuť. Nemôžete si zasexovať, nemôžete ani masturbovať. Ženu nedokážete uspokojiť, trápite sa, sex vám chýba a ste frustrovaný.

Neviete, či si partnerku udržíte, a pokiaľ áno, či vám nebude neverná. Intímny, a následne aj osobný život sa pomaly rúca. Prepadáte depresiám, neveríte si, všetko je pre vás stratené, nič nemá cenu a zažívate aj syndróm vyhorenia.

PRAVDEPODOBNÁ PRÍČINA: 

Príčiny podrobne vysvetľujeme v zozname nižšie, takze scrollujte ďalej. Všetko sa točí okolo prekrvenia penisu a priechodnosti ciev. ED môžu zapríčiniť aj dlhodobé nepríjemné duševné stavy.

ČO POMÔŽE?

Iba a len lekár, ktorý zistí rozsah a príčinu erektílnej dysfunkcie, a následne vám presne na mieru stanoví liečbu.

Celkom určite NENAKUPUJTE žiadne lieky z internetu. Sú často hazardom so životom a smrťou a mnohí muži už kvôli vidine samoliečby zaplatili životom. 

DOKÁŽEM SI POMÔCŤ AJ SÁM?

Nie, ABSOLÚTNE NIE. Riskoval by ste vlastný život. Je to síce extrémny scenár, ale nepriechodnosť ciev v penise znamená, že aj iné cievy v tele sú zanesené.

Pokiaľ by ste stav dlhodobo ignoroval, zablokovať sa môže aj cieva vedúca do srdca, do mozgu alebo do končatiny. Hrozí infarkt, mŕtvica, trvalá invalidita, odumretie končatiny a podobne.

Čítajte ďalej a zistíte, ktoré príčiny blokujú cievy a spôsobujú erektílnu dysfunkciu. Pokiaľ sa v niektorých z nich nájdete, riziko ED je u vás vysoké. Je dôležité konať.

POMÔŽE DOPNOK STRAVY BEZ PREDPISU?

Nie. Erektílna dysfunkcia je choroba a tá sa musí liečiť liekmi. Doplnky nie sú lieky, takže chorobu nevyliečia ani ju nepomôžu zmierniť.

 

Problém s erekciou je vinou nedostatočného prekrvenia

ateroskleróza a erekcia

Zdravá, zanesená a celkom znepriechodnená cieva. Pokiaľ máte zlú erekciu, pravdepodobne sú už cievy v niektorom zo štádií upchatia.

 

Teraz poradíme tým z vás, ktorých erekcia je slabá, mäkká, dlho nevydrží a nedá sa s ňou uspokojivo súložiť.

Všetko záleží na správnom prekrvení. Problém s dostatočným prúdením do a späť z penisu sa dá rozdeliť do 2 hlavných skupín:

 

Fyzické príčiny problémov s erekciou, ktoré zanášajú cievy a bránia krvi navodiť pevnú erekciu

Tu dochádza priamo k zanášaniu, upchávaniu alebo celkovému zablokovaniu prietoku krvi do penisu (trvalá, chronická erektílna dysfunkcia). V penise sú cievky veľmi jemné a úzke. Akékoľvek znečistenie krvi a následné zanesenie ciev sa preto ako prvé objavuje na slabej erekcii. 

Fajčiari, muži s nadváhou až obezitou, diabetici, muži s vysokým krvným tlakom (hypertenzia), už upchatými cievami (ateroskleróza), zle sa stravujúci muži (vysoký cholesterol), alkoholici a užívatelia drog – toto sú najhoršie skupiny mužov, ktorí si vedome aj nevedome upchávajú cievy, a tak pomaly, ale dlhodobo oslabujú erekciu.

Čím užšia cieva je, tým menej krvi cez ňu prúdi. Prietok klesá o desiatky percent a môže sa zastaviť úplne. Presný čas nie je možné stanoviť. Vśetko záleží na komplexnom zdravotnom stave, životospráve a dedičných predispozíciách. Časté sú tiež úrazy, ktoré prieniku krvi bránia, alebo zdedené či získané choroby.

Tu apelujem na vašu zodpovednosť. Akékoľvek a to aj občasné zlyhanie erekcie by ste mal konzultovať s lekárom. Potrebujete vedieť, čo problém spôsobuje, a následne problém cielene riešiť.

Tento článok iba vymenoval časté problémy a približné príčiny, ale nenahrádza lekárske vyšetrenie ani nedokáže odporučiť individuálnu liečbu. Takú vám predpíše až lekár na základe zistení jeho odborného vyšetrenia.

 

Zoznam najčastejších fyzických príčin problematickej erekcie:

 • Choroby srdca – problém so správnym rozvádzaním krvi v tele.
 • Kôrnatenie a upchávanie ciev (ateroskleróza) – prietok sa znižuje až celkom zastavuje.
 • Vysoký krvný tlak (hypertenzia) – krv pod vysokým tlakom poškodzuje cievy.
 • Diabetes (cukrovka) – vedie k ateroskleróze, a teda upchávaniu ciev.
 • Nadváha a obezita – zanáša cievy, znižuje telesnú výkonnosť aj záujem o sex.
 • Vysoký cholesterol – zanáša cievy.
 • Nízka hladina testosterónu – uberá mužskú energiu, znižuje vzrušivosť a záujem o sex.
 • Parkinsonova choroba – bráni prenosu informácie z mozgu do penisu pre vznik erekcie.
 • Roztrúsená skleóza – bráni nervovým prenosom.
 • Peyronieho choroba – v tkaive penisu vznikajú jazvičky a hrudky, ktoré oslabujú prekrvenie.
 • Lieky – diuretiká, betablokátory, uvoľňovače svalov a antidepresíva – pomáhajú liečiť závažnejšie komplikácie, pričom erekcia je až druhoradá.
 • Alhoholizmus – poškodzuje cievy, znižuje hladinu testosterónu a sexuálne libido.
 • Fajčenie – zanáša a poškodzuje cievy, zvyšuje tlak.
 • Sedavé zamestnanie – dlhodobo blokuje a poškodzuje panvovú oblasť, bráni prekrveniu.
 • Častá cyklistika – neprirodzene tlačí na hrádzu, bráni prekrveniu.
 • Poškodenie chrbtice – bráni prenosu nervového signálu.
 • Choroby pečene a ľadvín – ovplyvňujú prekrvenie intímnej oblasti.
 • Úrazy penisu a panvy – následkom je prerušená dodávka krvi.
 • Úrazy alebo choroby mozgu, chrbtice, miechy a nervov – bránia prenosu signálu z mozgu a vzruchov do mozgu.

Ako vidíte, väčšina fyzických príčin blokuje prietok krvi, čo je základný predpoklad pre dosiahnutie a udržanie erekcie.

 

Psychické (duševné) príčiny problematickej erekcie, ktoré odvádzajú myšlienky inam alebo bránia dostatočne sa vzrušiť

Aj muž s dokonale priechodnými cievami a inak zdravým životom si môže negatívne myšlienky nosiť v hlave. Pre navodenie erekcie je potrebný kľud, sústredenie sa na vzrušivé vnemy, dostatok času a pohodlia, známe a bezpečné prostredie a partnerka, ktorej dôverujeme.

Stresy, obavy z predošlých zlyhaní, strach a slabé skúsenosti alebo rušivé aspekty v okolí odvádzajú pozornosť a celkové vzrušenie inam. Nižšie v kapitole Priebeh zdravej erekcie sa dočítate, že muž musí byť najskôr sexuálne vzrušený, aby došlo k vzniku erekcie.

Pokiaľ sme ale myšlienkami úplne niekde inde, alebo sa dokonca vyslovene bojíme a trpíme úzkosťou z nejasného výsledku, nedá sa plne zamerať na erekciu ani uspokojenie a k erekcii nedôjde.

Aj navonok zdraví a silní muži tak môžu v posteli trpieť a dobrý sex si neužiť. 

 

Zoznam najčastejších psychických príčin problematickej erekcie:

 • Stres – produkuje hormón kortizol, ktorý „vytlačuje“ testosterón potrebný pre vzrušenie aj erekciu.
 • Úzkosti – majú podobný účinok ako stres. Zapríčiňujú nepravidelný srdečný tep a problémy s dýchaním.
 • Depresia – týra mužskú myseľ a vyžmýcha celkovú energiu. Na erekciu ani sex tak vôbec nezostáva.
 • Životné problémy – vzťah, rodina, práca, priatelia – myšlienky na ne a snaha riešiť ich muža vyčerpáva a oberie o energiu na sex.
 • Pocity viny zo zlyhania, strach z neuspokojenia partnerky – často neopodstatnené, ale blokujú vzrušujúce myšlienky a tým aj erekciu.
 • Nízke sebavedomie – pokiaľ neverím sám sebe, ťažko dokážem uspokojivo súložiť a tešiť sa na sex.
 • Závislosť na pornografii – môže osabiť erekciu, ale tiež sexuálnu výdrž. Závislosti na porne sme venovali samostatný článok.

Riziko výskytu fyzických a psychických príčin sa zvyšuje vekom. Čím dlhšie muž žije nezdravo, o to viac sa u neho oslabenie erekcie prejavuje. Pokiaľ sa pripoja aj choroby a psychická nepohoda, problém s erekciou sa prehlbuje.

Bohužiaľ problémy vznikajú aj v mladom veku. Často kvôli prílišnému sledovaniu pornografie (mládenci už okolo 18 rokov), nezdravej životospráve u mládencov do 30 rokov (fajčenie, alkohol, drogy a nedostatok pohybu) a u starších mužov (kombinácia nesprávnej životosprávy, lenivosti, rozvoja chorôb a celkovej strate vitality a kondície).

Má preto zmysel snažiť sa o zdravú životosprávu po celý život. Čítajte krátky návod, ako žiť zdravšie pre prirodzenú podporu erekcie.

 

Ako bude lekár vyšetrovať a liečiť problematickú erekciu?

Ako ste čítal, vo väčšine prípadov problémov s erekciou sme vás posielali za špecialistom, pretože vlastná diagnóza nie je možná.

Lekár bude postupovať nasledovne:

 • Odber krvi pre získanie podrobného krvného obrazu. Ide o sadu rôznych testov. Na výsledky si pár dní počkáte.
 • Krvný obraz preukáže kompletný hormonálny profil, ktorý sleduje hlavne hladiny androgénov (testosterón) a estrogénu.
 • Test nočnej penilnej tumenescencie, ktorý zistí, či erekcia vzniká aj v noci.
 • Ultrazvukové vyšetrenie zobrazí presný stav a priechodnosť ciev.
 • Odber a vyšetrenie moču za účelom merania bielkovín a testosterónu.
 • Základné hmatové vyšetrenie.

 

Na základe svojich zistení odporučí liečbu erektílnej dysfunkcie, ktorou je najčastejšie:

 • orálne podávané lieky, najčastejšie Viagra so sildenafilom, alebo Cialis s tadalafilom
 • lieky s obsahom alprostadilu (Muse, Caverject, Edex), ktoré sa injekčne vstrekujú priamo do penisu cez močovú trubicu
 • lieky, ktoré sa vstrekujú priamo do topotivých telies penisu (corpora cavernosa)
 • vloženie penilných implantátov penilních implantátů (tuhý, polotuhý, nafukovací)
 • vákuové pumpy

 

Priebeh zdravej a bezproblémovej erekcie

zdravá erekcia

Zdravá a bezproblémová erekcia začne vďaka vzrušeniu (ŠTART), pokračuje vďaka riadnemu prekrveniu a opadáva po dosiahnutí aspoň jedného skvelého orgazmu (STOP). 

 

Celá erekcia je závislá od prietoku krvi penisom. Mechanizmus je u zdravých mužov jednoduchý:

 • Najskôr je potrebný erotický stimul. Napríklad keď vám žena siahne medzi nohy. Alebo keď sa pozriete na nahú ženu. Stačí aj fotka alebo video. Alebo keď si k žene privoniate a predstavíte, čo všetko s ňou môžete robiť. To všetko sú erotické stimuly, ktoré mozgu hovoria: „Pozri, tu je nejaká kráska. Tu by sa možno dalo dobre zasúložiť. Posielam krv do penisu!“ Muž je ten, kto plodí deti a aj pokiaľ sa tomu vedome bráni, mozok podvedome nechce prísť o žiadnu príležitosť k páreniu. Preto navodzuje erekciu vždy, keď sa muž vyskytne v blízkosti vhodnej samice alebo niečo vzrušujúce vidí.
 • Mozok posiela signál a pumpuje do penisu krv. V rýchlom čase vzniká pevná erekcia. Pokiaľ trvá dosiahnutie dlhšie a nie je výdatná ani maximálna, už sa prejavuje problém a oslabenie. Za ideálnych podmienok je ale muž pripravený na sex do niekoľkých málo sekúnd a tieto expresné časy si možno pamätáte z mladosti.
 • Po naplnení penisu krvou (a teda dosiahnutí maximálnej erekcie) dochádza k zablokovaniu krvného odtoku a erekcia trvá až do ejakulácie.
 • Dochádza k súloži alebo masturbácii, pokiaľ nie je žena nablízku. Tu iba spomeniem problém predčasnej ejakulácie. Páni si často myslia, že pokiaľ vyvrcholia do 3 alebo 5 minút, ide práve o predčasnú ejakuláciu, ale nie je tomu tak. Príroda sama zariadila, aby mal zdravý muž citlivý penis a ejakuloval čo najrýchlejšie. Prečo? Pretože čím rýchlejšie vyvrcholí, tým pravdepodobnejšie je, že ženu oplodní a rod bude pokračovať ďalej. Až dnešná presexualizovaná doba a snaha o splnenie „ženských predstáv o uspokojivom sexe“ (čítaj „Búš to do mňa kľudne hodinu, ja to tak potrebujem a je len na tebe, aby si mi to splnil…“ sa mužov snaží presvedčiť o opaku a o tom, že robia niečo zle. Ibaže mužské a ženské potreby sú iné. Lekárska definícia predčasnej ejakulácie je „vyvrcholenie a ejakulácia do niekoľko málo SEKÚND od vniknutia do vagíny„. Rozprávame teda o sekundách. Ejakulácia aj do niekoľko málo minút (3-5-10?) se za predčasnú ejakuláciu nepovažuje.
 • V závislosti na citlivosti penisu prebehne kratší alebo dlhší sex. Niektorí muži majú síce dlhú erekciu aj niekoľko desiatok minút, ale nedokážu vyvrcholiť, k orgazmu nedôjde a aj tento stav možno vnímať ako problém s erekciou.
 • Po vyvrcholení se krvný odtok odblokuje, krv z penisu sa vracia do tela a erekcia slabne, mäkne a odoznieva.
 • Zdravý muž po niekľkých minútach dokáže erekciu dosiahnuť znova a opäť súložiť. Tu ale záleží na ďalších erotických stimuloch, na tom, či muž nie je unavený aj na tom, či vylúčil všetok ejakulát alebo iba jeho časť.

 

Diskusie a skúsenosti reálnych mužov (alebo skôr ich žien)

Sám už pravdepodobne viete, ako sa žije s oslabenou alebo nefunkčnou erekciou. Možno ale neviete, ako to vníma vaša partnerka. Na internete sme našli reakciu pani Jany, ktorá je zúfalá práve kvôli manželovej problematickej erekcii.

Dobrý deň, dlhšiu dobu u manžela pozorujem, že to nie je s erekciou pri sexe úplne ono. Občas sa vyhovára na stres, občas na únavu, skrátka to nie je ako predtým. Neviem, či ho už po tých ôsmich rokoch toľko nepriťahujem, má milenku, či za to môže naozaj len stres.

Máte niekto osobnú skúsenosť s nejakým ideálne prírodným doplnkom stravy, ktorý by mu trochu pomohol? Neviem, či je to riešenie.

Jana, 35 rokov, Praha

Tu je krásne vidieť, ako mužovou problematickou erekciou trpí hlavne jeho manželka. Keďže spolu o probléme príliš nediskutujú, žena si vymýšľa vlastné scenáre a čo je horšie, začala obviňovať seba.

Myslí si, že manžel má milenku a sexuálne sa vybúri mimo domov alebo si myslí, že manžela nepriťahuje. On sám pritom môže mať nejaký problém s erekciou, o ktorom sa hanbí rozprávať, a tiež sa bojí návštevy lekára. Preto sa uzatvára do seba a navonok nedá nič poznať. Je to klasický prípad toho, ako slabá erekcia (alebo iný problém v posteli) poškodzuje a rozkladá inak perspektívne vzťahy.

ČO PANI JANE A HLAVNE JEJ MNŽELOVI ODPORÚČAME?

Jednoznačne nápoj Proerecta SHOT s najrýchlejším nástupom pevnej erekcie do 30 minút. Stačí vypiť, sexuálne sa vzrušiť a užiť si kvalitný sex.

Proerecta SHOT

 

Problémy s erekciou a často kladené otázky

Čo všetko môžem považovať za problém s erekciou?
Akýkoľvek náhodný alebo opakovaný (trvalý) stav, kedy erekcia nie je dostatočne pevná ani výdatná pre uspokojivý sexuálny styk alebo masturbáciu.
Čo pokiaľ mám erekciu pevnú, ale problémy sa objavujú pri styku?
V tomto prípade ste pravdepodobne zdravý a nemáte problém s priechodnosťou ciev.

Behom styku ale môžete byť nervózny, nemáte skúsenosti, bojíte sa zlyhania alebo sklamania partnerky. Všetko je ale iba negatívna emócia vo vašej hlave. Viac sa na sex tešte a nebuďte toľko zameraný na konečný výkon, ale skôr na celkovú cestu. Uvoľnite sa, venujte sa predohre, partnerke povedzte, čo máte rád a tiež počúvajte, čo má rada ona a snažte sa jej to splniť.

Môžem mať problémy s erekciou v 40 rokoch?
Áno, nie je to nič výnimočné. Problematickú erekciu dnes majú chlapci už v vo veku okolo 18 rokov a to najčastejšie kvôli pornografii.

Problémy sa môžu objaviť nečakane a to pokojne v 20, 30, 40, 50 rokoch aj neskôr. Vždy záleží na zdravotnom stave a životospráve.

Môžem mať problém s erekciou, keď som nervózny?
Áno, celkom bežne. Aby muž dosiahol erekciu, musí byť v kľude, uvoľnený a riadne vzrušený.

Pokiaľ ste nervózny, nedôjde ku vzrušeniu. Pokiaľ nervozita prerastie do stresu či úzkosti, telo vyplavuje hormón kortizol, ktorý erekciu preukázateľne ničí.

Kam ísť s problematickou erekciou?
Chválime, že chcete problém s erekciou riešiť. Nejjednoduchšie je zájsť za obvodným lekárom. Ten vás odporučí ku špecialistovi.

Objednať sa môžete k andrológovi, sexuológovi alebo urológovi poblíž vášho bydliska. Ambulancie nájdete na Googli.

Kedy začínajú problémy s erekciou?
Vek vzniku nemožno špecifikovať. Stav erekcie plne zodpovedá zdravotnému a psychickému stavu organizmu.

Niekoho problémy začínajú už v mladosti, niekto má erekciu výdatnú a s problémami sa nestretne až do dôchodku.

Môžem mať s erekciou problém pri prvom styku?
Áno, môžete, ale neprepadajte panike. Zatiaľ sa nič nedeje.

Behom prvého styku ste obvykle neskúsený, neviete, „kam čo strčiť“, čo presne robiť ani čo od dievčaťa žiadať. To všetko vedie k nervozite, ktorá odvádza myšlienky všade inde, len nie na vzrušenie a užívanie si svojho prvého sexu.

Skúšajte ďalej a buďte si istý, že sa erekcia zlepší a viac zlyhávať nebude. S dievčaťom si musíte dôverovať a chápať, čo presne spolu idete robiť.

Mám problém s rýchlou erekciou, ktorú rýchlo dosiahnem, ale rovnako rýchlo opadne.
Tu bude problém v citlivosti, penisu a žaluďa.

Snažte sa citlivosť zvýšiť (gély, gélom napustené kondómy, rôzne sexy polohy alebo praktiky). Potrebujete viac a intenzívnejšie vzrušenie, aby ste si erekciu udržal.

Môžem mať problém s erekciou po rozchode?
Áno, ale neľakajte sa, že by sa vám s rozchodom zhoršil zdravotný stav.

Problém vzniká často kvôli stresu, smútku a žiaľu z rozchodu, kedy myslíte na svoju ex a to aj behom sexu s novou známosťou.

Nové dievča môže mať inú vagínu, iné postupy, ktorými vás chce vzrušiť, inak vyzerá aj vonia. Nemusí vás tak vzrušiť hneď na prvý krát.

Viac si užívajte, bývalku pustite z hlavy a užívajte si so svojou novou.

Mám problém s rannou erekciou a nedosahujem ju.
Tu by ste mal zájsť za lekárom. Ranná erekcia dokazuje, že penis a erekcia fungujú správne. Pokiaľ rannú erekciu nemáte dlhodobo, znamená to že zdravotný stav a kondícia sa zmenili a o tom by mal mať vedomosť hlavne lekár.
Môžem mať problémy s erekciou po fajčení marihuany (hulení trávy)?
Áno. Tráva pôsobí relaxačne, otupuje myseľ aj telo, a pokiaľ ste práve zhúlený, nemusíte mať energiu ani náladu na sex.

Pritom vzrušenie je pre vznik erekcie prvoradé, takže sa o neho neoberajte kvôli droge.

Ktoré lieky mi pomôžu s problematickou erekciou?
Na Slovensku najčastejšie Viagra, Cialis, Levitra a Spedra. Pozor, potrebujete na ne predpis od lekára, takže sa návšteve ambulancie a vyšetreniu nevyhnete. Každopádne vám pomôžu ýchlo a účinne.
Pomôže mi s problematickou erekciou doplnok stravy a ktorý odporúčate?
Pomôže iba s problémom, ktorý nie je dôsledkom niektorej choroby. Doplnky totiž neliečia, nemajú liečebný účinok a erekciu môžu iba podporiť, stimulovať a tonizovať.

Odporúčame českú Proerectu SHOT pre okamžitú podporu erekcie.

Proerecta SHOT

 

Čo sme zistili?

 • existuje celá rada problémov s erekciou, najčastejšie ide o jej zlyhávanie, nevýdatnosť a neschopnosť erekciu dosiahnuť
 • problémy majú pôvod v zlom zdravotnom a psychickom stave, alebo sú dôsledkom slabých skúseností a nedôvery vo vlastné schopnosti
 • vďaka modernej medicíne je našťastie možné väčšinu problémov s erekciou liečiť
 • pre cielenú a účinnú liečbu potrebujete byť riadne vyšetrený
 • samodiagnostika a hľadanie pomoci na internete môže byť riskantné – redakcia nikdy nepozná váš aktuálny zdravotný stav, prostredie a vzťahy, v ktorých žijete ani vašu minulosť. Vśetky rady sú teda iba orientačné a všeobecné.
 • prvým krokom zlepšenia všetkých problémov musí byť zmena životosprávy, ktorá eliminuje príčiny zhoršovania erekcie
 • následne je nutné podstúpiť stanovenú liečbu

 

Ďalšie články o ejakulácii a metódach oddialenia

MEGA sprievodca oddialením ejakulácie
Triky proti predčasnej ejakulácii
Prečo klesá objem ejakulátu?
Ako zvýšiť citlivosť penisu?

 

Rate this post

Zanechte odpověď