Erekcia a cyklistika – pekný šport, ktorý ale škodí pevnej erekcii

Tiež patríte medzi tých, ktorí sedia na bicykli od jari do zimy, bez ohľadu na to, aké je vonku počasie či teplota? Bicyklovanie je skvelým spôsobom, ako sa dostať z jedného miesta na druhé. Ide tiež o vynikajúcu formu cvičenia, ktorá poskytuje rovnaké zdravotné výhody ako chôdza, jogging, plávanie alebo iné aeróbne aktivity.

Nemôže mať ale táto vášeň negatívny vplyv na vašu intímnu kondíciu? To bola otázka, ktorá aj mne vŕtala hlavou.

erekcia a cyklistika

 

Poruchy erekcie a cyklistika

Vietor vás láska vo vlasoch. Cítite sa sviežo a nespútane. Môžete sa vybrať do akéhokoľvek smeru. Nezväzuje vás cesta, chodníky ani vyznačené trasy. Kedykoľvek sa môžete zobrať a ísť naproti krásnemu neznámu. Cyklistika je nádherný koníček.

Nie len, že niečo robíte pre seba a svoje zdravie, ste aj na čerstvom vzduchu a objavujete nové kraje a zákutia našej zeme. Vďaka cyklistike sa udržiavate neustále v perfektnej kondícii, čo vám môže pomôcť k úžasnej postave. Ako sa však hovorí – všetkého veľa škodí. Platí to aj pre priveľa jazdy na bicykli.

Nezáleží na tom, aké kvalitné sedlo máte, či má ergonomický tvar, je z odľahčeného materiálu alebo spĺňa najnovšie vedecké poznatky. Na bicykli je váš vercajk vystavený neprimeranému tlaku a náporu, a preto by ste to s jazdou na ňom rozhodne nemali preháňať.

Doktor Irwin Goldstein dokonca vyhlasuje, že:

Existujú iba dva druhy cyklistov – tí, ktorí sú impotentní a tí, ktorí impotentní ešte len budú.

 

Jazda na bicykli a erekcia podľa vedcov

Už slávny grécky lekár Hippokrates upozornil na problémy s erekciou spojené s príliš častou jazdou na koni. A napriek tomu, že sme konský chrbát vymenili za titán, hliník, karbón či grafit, problémy s erekciou pretrvávajú.

Najdôležitejším varovným signálom, že niečo nie je v poriadku, je necitlivosť alebo brnenie v penise po dlhej jazde na bicykli,“ hovorí Irwin Goldstein, MD, riaditeľ San Diego Sexual Medicine.Dokonca aj mladý muž môže stratiť schopnosť dosiahnuť erekciu po dlhých hodinách strávených v sedle.“

Keď dlho sedíte na bicykli, cyklistické sedlo vyvíja neprimeraný tlak na vašu hrádzu – perineum. To je oblasť, ktorá sa nachádza medzi konečníkom a penisom. Perineum je naplnené tepnami a nervami, ktorá dodávajú krv do penisu a tým ho aj okysličujú.

Akonáhle však túto oblasť na bicykli „zasadnete“, prestane byť penis dostatočne zásobovaný krvou, nervy správne neprenesú sexuálne vzruchy a začnú sa objavovať prvé problémy.

TIP: Silnou prevenciou pred slabnutím erekcie je kanadský Vimax určený na dlhodobú podporu.

vimax

 

Vedecké štúdie erektilnej dysfunkcie v spojení s cyklistikou

Vedci počas niekoľkých posledných desaťročí zistili, že niektorí cyklisti majú silno poškodený pudendálny nerv, ktorý predstavuje hlavný nerv v perineu, čo prenáša sexuálne impulzy z mozgu do penisu. Zároveň aj pudendálne tepny, ktoré privádzajú krv do penisu. Muži, ktorí trávia desiatky hodín týždenne na bicykli, často hlásia necitlivosť penisu a aj problémy s dosiahnutím erekcie.

Nórski vedci v rámci svojej štúdie sledovali celkovo 160 mužov, ktorí vyplnili dotazník po tom, čo sa zúčastnili cyklistických pretekov v dĺžke zhruba 521 km. Jeden z piatich sledovaných mužov v tomto dotazníku uviedol znecitlivenie penisu, ktoré trvalo viac než týždeň. Trinásť percent (21 mužov) sa následne potýkalo s erektilnou dysfunkciou, ktorá obecne trvala viac než týždeň.

Vedci z Národného ústavu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH) sledovali 17 členov policajnej hliadkovej jednotky v Cincinnati, Ohio. Muži strávili každý pracovný deň v sedle zhruba päť a pol hodiny.

Takmer všetci mali z času na čas pocit necitlivosti pohlavných orgánov. Tí, ktorí jazdili na bicykli najviac, sa navyše stretli s erektilnou dysfunkciou. V následnej štúdii vedci z NIOSH zistili, že policajné hliadky na bicykli, ktoré používali širšie sedlo, hlásili intímne problémy omnoho menej než tie, ktoré používali sedlo štandardnej šírky.

Tím NIOSH sa pozrel aj na jazdu na bicykli a sexuálne funkcie u žien, ktoré jazdili na bicykli v priemere dve hodiny niekoľko dní v týždni. Tieto ženy zaznamenali zníženú citlivosť genitálií v porovnaní so ženami, ktoré si išli radšej napríklad zabehať.

V neskoršej štúdii vedci zistili, že úzke cyklistické sedlá a tzv. výrezové sedlá zvyšujú neprimerane tlak na perineum, a preto by ste sa im mali radšej vyhnúť.

Odborná štúdia z roku 2009 zase sledovala 15 španielskych vrcholových triatlonistov a zistila, že príliš časté jazdenie na bicykli môže negatívne ovplyvniť aj kvalitu mužských spermií. Nielenže si počas jazdy na bicykli tlačíte na perineum, teda na oblasť medzi konečníkom a penisom, ale tiež aj na semenníky, ktoré vďaka tomu môžu začať tvoriť nekvalitnú zásobu spermií.

 

Cyklistika a problémy s erekciou

Ako dlho by som musel jazdiť na bicykli, aby sa u mňa objavili problémy s erekciou?“ To je otázka, ktorá aj vám teraz určite prirodzene napadla.

Je jasné, že občasná jazda na bicykli problémy s erekciou nespôsobí. To už by bol prakticky každý muž na planéte neplodný a trpel by erektilnou dysfunkciou. Štúdia Massachusetts Male Ageing Study zistila, že riziko vzniku erektilnej dysfunkcie a problémov s erekciou bola najvyššia u mužov, ktorí jazdia na bicykli pravidelne viac než tri hodiny týždenne.

Museli by ste teda bicyklovať každý deň, a to aj niekoľko desiatok minút, aby vám hrozila erektilná dysfunkcia. Víkendový výjazd s rodinou do prírody vás rozhodne neohrozí.

 

Prečo rovnaké problémy neprichádzajú napríklad po dlhom sedení?

Ako to, že sa podobné problémy objavujú len pri bicyklovaní? Veď predsa dokážeme desiatky hodín nehybne sedieť pri počítači alebo pred telkou. V tomto prípade však ide o trocha inú situáciu.

Keď sedíte na stoličke, hmotnosť sa rovnomerne rozdelí na obidve časti zadku. Tým dochádza k tlaku mimo perineum. Keď však sedíte na bicykli, vyvíjate tlak priamo na oblasť perinea, čím pozastavujete činnosť tu umiestnených tepien a nervov.

Paul Nelson, sexuológ a prezident Nadácie erektilnej dysfunkcie, upozorňuje, že akákoľvek aktivita, pri ktorej neúmerne tlačíte na oblasť perinea, môže poškodiť tamojšie nervy. Nie je to len cyklistika. Bohužiaľ práve tá je zo všetkých aktivít, pri ktorých si prisadávame pudendálne nervy, najrozšírenejšia.

Marek Krolupper, primár urológie Fakultní nemocnice Bukovka, povedal pre televíziu Barrandov:

Ak cyklisti najazdia veľký počet kilometrov každý deň alebo pokiaľ nárazovo prekonávajú veľkú vzdialenosť, napríklad päťsto kilometrov za dva dni, je potom popisovaná znížená citlivosť pohlavných orgánov a s tým aj dlhodobo spájaná erektilná dysfunkcia.

Preto príliš dlhé vysedávanie pri počítači alebo v aute toľko nevadí. Teda, teoreticky to nevadí. Vedci totiž prišli na to, že ani dlhé sedenie v jednej polohe nie je pre vašu výbavu zrovna tým pravým orechovým. Ale vráťme sa však k cyklistike…

 

Ako sa cyklisti vyhnú poruchám erekcie?

Ako sa teda môžete vyhnúť podobným problémom a predchádzať tak erektilnej dysfunkcii? Je nutné sa cyklistiky úplne vzdať? Máme pre vás dobrú správu. Bicykel odkladať nemusíte.

Podľa odborných štúdií sa ukázalo, že na vine je najmä nevhodný výber cyklistického sedla. Úzke sedlo môže znížiť prietok krvi do penisu až o 66 %. Široké sedlo potom môže znížiť prietok krvi do penisu len o 25 %. Z toho teda vyplýva, že prvým krokom k bezproblémovému výkonu v posteli je správny výber sedla.

Vyberajte si radšej sedla širšie než užšie. V ideálnom prípade s veľkým polstrovaním. Správne sedlo by v daných exponovaných miestach malo mať výrezy a na zadnej časti by malo byť rozdelené na dve časti. Vyplnené by malo byť gélom, ktorý zmierni tlak na vaše citlivé partie.

Uistite sa tiež, že sedlo máte v správnej výške. Akonáhle je totiž privysoko, začne opäť tlačiť na oblasť perinea. Skúste si riadidlá trocha zdvihnúť tak, aby ste sedeli viac vzpriamene. Investujte do kvalitných cyklistických nohavíc, ktoré sú tradične v oblasti rozkroku polstrované.

Nezabudnite si počas dlho jazde meniť polohu, aby ste niekoľko hodín nesedeli rovnako a netlačili si tak na perineum. Cyklistika a erekcia sa teda našťastie nevylučujú. Len je potrebné pri výbere bicyklu a jeho doplnkov myslieť na svoje zdravie a pohodlie počas jazdy.

Benjamin Breyer, profesor na Kalifornskej univerzite v San Francisku, radí, čo by ste mali urobiť, aby ste po dlhom dni v sedle netrpeli necitlivosťou penisu:

Prechodné problémy s erekciou môžu vzniknúť po veľmi dlhých jazdách na bicykli. Existujú však rôzne konštrukcie sedadiel, ktoré znižujú tlak na perineum. Dôležité je tiež správne nasadanie alebo zosadanie z jazdeckého sedla. Tým totiž tiež pomôžete zabrániť znecitliveniu penisu.

 

Metódy zlepšenia citlivosti penisu po jazde na bicykli

Čo robiť, ak necitlivosťou penisu po jazde na bicykli už trpíte? Vyskúšajte masáž hrádze. Jemne si masírujte oblasť medzi penisom a konečníkom. Samozrejme pri tom nijako výrazne netlačte. Skôr sa snažte túto oblasť znova prekrviť.

Ďalej môžete vyskúšať Kegelove cviky, ktoré vám pomôžu túto oblasť rozhýbať. Jemne sťahujte svaly v okolí konečníka a močového mechúra. Cviky takto opakujte po dobu 10 minút.

V neposlednom rade môže niekomu pomôcť napríklad hrejivý lubrikačný gél. Ten vám opäť pomôže túto oblasť prekrviť a znova navrátiť citlivosť penisu. Pozor by si však mali dať citlivejšie osoby, pretože u vás môže tento gél vyvolať v intímnych partiách alergickú reakciu.

 

Ďalšie problémy, ktoré môže spôsobiť príliš častá jazda na bicykli

Erektilná dysfunkcia ale nie je jediným problémom, ktorý na vás pri častej jazde na bicykli môže číhať. Nedávna britská štúdia zistila, že muži, ktorí pravidelne jazdia na bicykli, a to niekoľko hodín týždenne, majú až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že môžu ochorieť na rakovinu prostaty. Hovoríme o skutočne aktívnych cyklistoch, ktorí trávia pokojne v sedle aj deväť hodín týždenne.

 

Bicykel a rakoviny prostaty podľa vedeckých štúdií

Výskumníci sa zaujímali najmä o to, čo je častá cyklistika spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prostaty. Počas štúdie sa zistilo, že existuje priama súvislosť medzi vznikom rakoviny prostaty a početnosťou jázd na bicykli. Platí to najmä u mužov nad 50 rokov. Čím častejšie títo muži sadali na bicykel a čím viac času strávili v sedle, tým pravdepodobnejšie sa u nich vyvinula rakovina prostaty.

Muži po päťdesiatke, ktorí jazdia na bicykli deväť a viac hodín týždenne, sú ohrození rakovinou prostaty päťkrát viac, než tí, ktorí nejazdia na bicykli vôbec,“ tvrdia vedci z University College London.

K týmto dramatickým záverom dospel výskumný tím vedcov pri londýnskej univerzite, ktorý skúmal, aký vplyv má cyklistika na zdravie 5 200 cyklistov. Napriek týmto zdanlivo alarmujúcim výsledkom sa ale pravidelnej cyklistiky netreba báť. Podľa vedcov by ste totiž museli v sedle stráviť viac než 9 hodín týždenne. Krátke niekoľkominútové prevezenie sa do práce vás nijakým spôsobom neohrozuje.

Najslávnejším cyklistom, ktorému bola v roku 1996 diagnostikovaná rakovina prostaty, bol Lance Armstrong. Lance však strávil v sedle pretekárskeho bicyklu viac než šesť hodín denne. Preto vám určite občasná jazda na bicykli problémy nespôsobí.

 

Nie je všetko iba čiernobiele

Na druhej strane existujúci odborníci, ktorí ani túto štúdiu nepovažujú za nijakým spôsobom alarmujúcu. Je pravdou, že by ste skutočne mohli jazdiť na bicykli neprimerane často a vo veľkej miery, aby ste boli reálne v ohrození.

Radí sa medzi nich aj Dr. Milo Hollingworth, výskumný pracovník University College v Londýne:

Muži by sa pri jazde na bicykli nemali báť zvýšeného rizika vzniku rakoviny prostaty. Mali by na ňom jazdiť tak, ako doteraz. Výhody pre vaše srdce, pľúca, celé telo a duševné zdravie sú omnoho dôležitejšie.

Ak jazdu na bicykli nepreháňate, bude pre vás veľmi prospešná. Potvrdzuje to aj fyzioterapeut Edwin Mahr:

Cyklistika má vplyv na kardiovaskulárny systém. Znamená to, že pozitívne vplýva na celý pohybový aparát. Je vhodné pre veľké nosné kĺby, keď sa spevňuje svalový aparát v oblasti týchto kĺbov.

Mark Pomerantz, MD onkológ na Dana-Farber’s Lank Center for Genitourinary Oncology dopĺňa:

Absolútne podporujem jazdu na bicykli aj u tých mužov, ktorí sa aktuálne liečia na rakovinu prostaty. Vzhľadom na to, čo vieme, by som povedal, že výhody akéhokoľvek cvičenia, dokonca aj jazda na bicykli, sú prínosnejšie než akékoľvek riziko.

MUDr. Hana Jarošová, primárka z Centra liečebnej rehabilitácie Reumatologického ústavu k tomu dodáva:

Cyklistika patrí k zdravým športom, prospieva pohybovému aj kardiovaskulárnemu aparátu. Pri niekoľkohodinovej záťaži pri trasách s veľkou náročnosťou terénu samozrejme môže mať aj negatívny vplyv na panvové dno. Platí tu však zlaté pravidlo – všetko s mierou.

 

Zápal prostaty a cyklistika

Ďalším častým problémom, ktorý vás ako aktívneho cyklistu môže postihnúť, je zápal prostaty. Opakované a dlhodobé stláčanie perinea totiž môže viesť k opakovane sa vracajúcemu zápalu prostaty. Chronický zápal prostaty je rizikovým faktorom zhubných ochorení, akými je rakovina.

Odborníci však opäť prizvukujú, že prínosy cyklistiky sú väčšie, než jej riziká. Riaďte sa teda zdravým rozumom a zlatým pravidlom všetkého s mierou. Potom sa nebudete musieť ničoho báť.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Aký vplyv má na erekciu alkohol a koľko si môžete dovoliť vypiť?

5/5 - (1 vote)