Kurkuma dlhá a zložka kurkumín: Prospešné vplyvy na mužské zdravie. S čím pomôžu?

Kurkuma dlhá (Curcuma longa) je na Slovensku dobre známe korenie a stretnete sa s ňou najčastějšie v exotických receptoch. Ide o veľmi silnú a zdravú potravinu, ktorú by ste mal mať ideálne doma a často ju pridával do jedla.

Vymenujeme všetky pozitívne účinky kurkumy, extraktov, výrobkov z nej a obsiahnutých látok (hlavne kurkumínu) na mužské zdravie. Najviac nás zaujímajú účinky na zdravie a kondíciu prostaty a močovej sústavy, ktoré sme hľadali na vedeckých a odborných stránkach. Existujú nejaké?

Kurkuma dlhá, účinky

 

Čo o Kurkume dlhej tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je štátny orgán, ktorý skúma účinky rôznych rastlín a konkrétnych látok v nich. Overuje ich a potvrdzuje, takže máte istotu, že účinky v tabuľke odsúhlasil priamo štátny orgán.

Pokiaľ vás bude zaujímať akákoľvek rastlina alebo konkrétne látky, dohľadajte si ich vo Vodítkach k problematike výživových a zdravotných tvrdení.

O Kurkume dlhej sme našli tieto povolené tvrdenia. Všimnite si, že existuje aj rad ďalších rastlín s podobnými účinkami. V doplnkoch stravy pre špecifické mužské potreby ich obvykle nájdete tiež (ginkgo, praslička, pŕhľava, cesnak, serenoa a podobne).

Kurkuma dlhá, účinky podľa SZPI

Ako vidíte, kurkuma bohužiaľ nemá štátnym orgánom schválené účinky na prostatu ani močovú sústavu. Má ale ďalšie prospešné účinky, ktoré môžu ku kondícii a vitalite prostaty a močovej sústavy prispievať.

 • Antioxidačné účinky chránia organizmus (a teda vrátane prostaty a močovej sústavy) pred škodlivým vplyvom voľných radikálov. Tie poškodzujú bunky a všetky orgány a tkanivá vtedy nefungujú správne. Kurkuma tieto škodlivé vplyvy tlmí.
 • Protizápalové účinky chránia prostatu a súčasti močovej sústavy pred zápalmi. Fungujú ako prevencia pred ich vznikom, a zároveň pomáhajú tlmiť tie už existujúce.
 • Vplyv na krvný obeh podporuje prekrvenie prostaty a močových ciest. To je veľmi potrebné pre ich správnu a spoľahlivú funkciu.

Takže áno, kurkumu má zmysel konzumovať ako korenie alebo ako súčasť doplnkov stravy. Vo väčšine prípravkov na prostatu a močové cesty kurkumu alebo kurkumín z nej spoľahlivo nájdete.

ODPORÚČANÝ DOPLNOK PRE ZDRAVÚ PROSTATU S OBSAHOM KURKUMY DLHEJ:

Toboľky Proerecta PROSTATE spoločne s pŕhľavou, vitexom a cesnakom chráni prostatu pred zväčšovaním a močové cesty pred častým a prerušovaným močením. 

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 euro za 2 mesiace cielenej starostlivosti). 

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás.

 

Prospešné účinky Kurkumy dlhej, extraktov a výrobkov z nej na mužské zdravie

Niektoré zdroje kurkumu označujú za jednu z potravín s najsilnejšími pozitívnymi účinkami vôbec. Tu je 7 z nich založených na odborných výskumoch.

 

Protizápalové účinky kurkumínu v kurkume

Zápal je potrebný a prospešný, pretože pomáha telu brániť sa pred cudzorodými škodlivými vplyvmi. Zároveň hojí rany. Bez zápalu by sa škodliviny (vírusy, baktérie a patogény) nekontrolovateľne šírili po celom tele a to nie je žiaduce.

Krátkodobý, a teda akútny – okamžitý zápal je prospešný. Pokiaľ sa ale zápal nepodarí dlhšiu dobu zmierniť a doliečiť, môže prejsť až do chronického – dlhodobého štádia. Vtedy napáda aj tkanivá a orgány, ktoré práve nie sú v ohrození škodlivinami a poškodzuje ich. Chronické zápaly ďalej prerastajú najčastejšie do chorôb srdca a ciev, rôznych druhov rakoviny, metabolických ťažkostí, Alzheimerovej choroby, aterosklérózy a ďalších nežiaducich stavov.

Akákoľvek potravina s protizápalovými účinkami pomáha tlmiť chronické zápaly. Funguje ako prevencia pred ich vznikom a prospieva pri ich liečbe. Vždy pamätajte na pestrý a čerstvý jedálniček. Kurkumín podľa štúdií účinkom odpovedá bežne dostupným protizápalovým liekom, navyše nemá negatívne účinky.

Alzheimerova choroba je hlavnou príčinou demencie. Zatiaľ neexistuje jednoznačne účinná liečba O to vhodnejšia je prevencia. Aj pri Alzheimerovej chorobe hrajú podstatnú rolu zápaly a oxidačné poškodenie, ktoré kurkumín pomáha tlmiť.

Ďalším zápalovým ochorením je artritída, a teda zápal kĺbov. Kurkumín dokáže pomáhať aj tu. V štúdii na ľuďoch s reumatoidnou artritídou mal kurkumín lepšie výsledky než lieky proti zápalom.

 

Účinok na telesné antioxidačné kapacity

Oxidačné poškodenie môže za predčasné starnutie celého organizmu a dokáže spustiť mnohé ochorenia. Ide o negatívne pôsobenie voľných radikálov.

Antioxidanty sú prírodné látky, ktoré pred voľnými radikálmi organizmus ochraňujú. Kurkumín je veľmi silný antioxidant a vďaka svojej chemickej štruktúre voľné radikály neutralizuje. Navyše podporuje aktivitu vlastných antioxidačných enzýmov, ktoré v tele prirodzene máme.

Antioxidanty nájdete hlavne v rastlinnej strave (hlavne zelenina), ale aj v mäse (hlavne vnútornosti). Apelujeme teda na čerstvý, pestrý, striedmy a dostatočný jedálniček, ktorý antioxidanty dopĺňa celkom prirodzene aj bez doplnkov.

 

Zníženie rizika chorôb srdca

Na choroby srdca na svete umiera najviac ľudí. Kurkumín dokáže zvrátiť niektoré body v procese vzniku chorôb srdca. Zlepšuje funkcie endotelu – výstelky cievnych stien. Dysfunkcia tejto výstelky jasne vedie ku vzniku srdcových chorôb. Dochádza k tvorbe krvných zrazenín a neschopnosti endotelu regulovať krvný tlak.

Kurkumín je podľa štúdie rovnako prospešný pre funkcie endotelu ako pravidelné cvičenie. Druhá štúdia dokladá, že má kurkumín podobné účinky ako liek atorvastatin.

Aj spomínaný oxidačný stres a zápaly vedú ku vzniku srdcových chorôb, čomu pomáha kurkumín brániť.

121 ľudí po bajpase srdca sa zúčastnilo štúdie. Tá ich rozdelila na 2 skupiny. Jedna užívala 4 g čistého kurkumínu denne, druhá neúčinné placebo a to niekoľko dní pred a niekoľko dní po operácii. Skupina užívajúca kurkumín mala o 65% nižšie riziko srdcového infarktu.

 

Zvýšenie mozgovej kapacity a prevencia pred rozvojom ochorení mozgu

V ľudskom mozgu funguje hormón BDNF, ktorý zodpovedá za rast a rozvoj nervových zakončení. Pokiaľ je hladina hormónu znížená, vznikajú mnohé bežné choroby (depresia, Alzheimer). Kurkumín podľa štúdií hladinu tohoto hormónu zvyšuje.

Vďaka tomu má silu oddialiť vznik týchto špecifických chorôb mozgu a udržať ho v dobrej kondícii pred vekom spôsobeným poklesom mozgových funkcií. Kurkumín dokáže zlepšiť pamäť. Štúdie zatiaľ prebehli iba na potkanoch.

Vedci do kurkumínu vkladajú nádeje aj pri liečbe depresie. Štúdia rozdelila 60 ľudí do 3 skupín.

 • prvá skupina užívala liek Prozac
 • druhá skupina užívala 1 g kurkumínu
 • tretia skupina užívala Prozac spolu s kurkumínom

Kurkumín po 6 týždňoch preukázal zlepšenie podobne ako Prozac. Najlepšie sa darilo skupine, ktorá Prozac kombinovala s kurkumínom.

Štúdia síce bola malá a krátka, ale dokázala, že kurkumín môže mať účinky veľmi podobné antidepresívam. Podľa dôkazov kurkumín posilňuje tiež serotonín a dopamín (hormóny lásky, šťastia a radosti).

 

Prevencia ďalších chorôb vrátane rakoviny

Rakovina vzniká nekontrolovateľným rastom buniek. Existuje mnoho foriem rakoviny, ktoré napádajú najrôznejšie časti tela. Tieto formy majú spoločné znaky, na ktoré má kurkumín prospešný vplyv.

Podľa štúdií kurkumín ovplyvňuje rast, rozvoj a šírenie rakovinných buniek až na molekulárnej úrovni. Kurkumín podľa výsledkov pomáha usmrcovať rakovinové bunky a znižuje tiež rast ciev v nádoroch, pomocou ktorých sa nádory živia. Výsledky zatiaľ doložili iba štúdie na zvieratách. Vplyv na liečbu rakoviny je zatiaľ predmetom ďalších štúdií.

Najsilnejší účinok má kurkumín v tráviacom systéme, kde sa môže rozvíjať rakovina hrubého čreva alebo konečníku. Štúdia skúmala 44 mužov s léziami v hrubom čreve. 4 gramy kurkumínu denne znížili počet rakovinových útvarov o 40%. 

 

Oddialenie starnutia a boj s chorobami spôsobenými vekom

Vplyv kurkumínu na dlhovekosť je stále predmetom štúdií, každopádne jeho pozitívny vplyv na predchádzanie chorôb srdca, rakoviny alebo Alzheimera logicky dlhovekosti prispieva.

Kurkumu vďaka tomu nájdete aj v doplnkoch stravy proti starnutiu. Existujú aj dohady, že vďaka antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam má kurkumín účinky, ktoré vystupujú nad rámec prevencie chorôb spojených s vekom.

To sú zároveň účinky, ktoré pomáhajú prostatu a močovú sústavu chrániť pred chorobami, predčasným starnutím a čo najdlhšie zachovať ich funkcie.

 

Obsahuje silné zlúčeniny s liečivými vlastnosťami

Tradičné kuchyne aj medicíny využívajú silné účinky kurkumy už tisícky rokov. Aby sme nepísali o minulosti, orientujeme sa samozrejme podľa zistení moderných štúdií. Súčasná veda mnohé dávno známe účinky potvrdzuje.

Kurkuma obsahuje prospešné zlúčeniny – kurkuminoidy. Z nich je najdôležitejśí kurkumín (hlavná aktívna zložka). Má výrazné protizápalové a antioxidačné účinky.

Pozor, kurkuma bežne obsahuje málo kurkumínu, iba niečo okolo 3% hmotnosti. Pokiaľ teda chceme ťažiť z jeho prospešných účinkov, je vhodné kurkumu konzumovať čo najčastejšie alebo sa spoľahnúť na doplnky stravy s extrahovaným kurkumínom, ktorého je tak možné užiť väčšie množstvo naraz.

Doplnky pre špecifické mužské potreby obvykle obsahujú 1 gram samotného kurkumínu. Všímajte si etikety doplnkov, ktoré nakupujete.

Druhou prekážkou je pomerne nízka vstrebateľnosť kurkumínu do krvi. Je vhodné spoločne s kurkumínom konzumovať aj čierne korenie alebo výťažky z neho. Nečudujte sa preto, pokiaľ korenie alebo výťažok z neho (piperín alebo bioperín) nájdete v doplnkoch na prostatu. Podľa štúdie piperín a bioperín zvyšujú vstrebávanie kurkumínu až o 2000%. 

Tieto doplnky alebo jedlá s kurkumou je vhodné konzumovať spoločne s tukom, pretože kurkumín je rozpustný v tukoch. Doplnky zajedzte niečím mastnejším a jedlá s kurkumou pripravujte na adekvátnom množstve tuku.

 

Často kladené otázky na užívanie kurkumy, kurkumínu a ich prospešné účinky

Je kurkuma dobrá na zväčšenú prostatu?
Kurkumín extrahovaný z kurkumy pomáha v prevencii alebo liečbe rakoviny prostaty. Má protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu spomaliť alebo zastaviť šírenie rakovinových buniek a rast karcinómu. Prípadné užívanie určite konzultujte s onkológom.
Je kurkuma dobrá pre močové cesty?
Kurkuma má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, takže dokáže tlmiť bolesť a nepohodlie spôsobené infekciami močových ciest.
Kto by kurkumu nemal užívať?
Ľudia s močovými kameňmi. Kurkuma môže spomaliť zrážanie krvi. Môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s diabetom.
Škodí kurkuma ľadvinám?
V prirodzenej forme nie, ale vo vysokom množstve v tabletkách im eventuálne môže škodiť.
Aké sú negatívne účinky kurkumy?
Kurkumu aj zlúčeninu kurkumín ľudia obecne dobre znášajú. Ojedinele sa môžu objaviť zápchy, hnačky, dyspepsie, bolesti brucha, zvracanie, žltá stolica.
Pomáha kurkuma so sexualitou?
Mastička s extraktmi z kurkumy môže pomáhať s erekciou vďaka zvýšenému prekrveniu penisu.
Ktoré lieky nie je vhodné kombinovať s kurkumou?
Lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny.

 • Cimetidin (Tagamet)
 • Famotidin (Pepcid)
 • Ranitidin (Zantac)
 • Esomeprazol (Nexium)
 • Omeprazol
 • Lansoprazol (Prevacid)
Aká je denná odporúčaná dávka sušenej kurkumy a extraktu?
Sušeného prášku, teda klasického korenia kurkuma môžete užiť alebo primiešať do jedál 0,5 – 1,5 čajovej lyžičky denne.

Extrakt vo forme tabliet a toboliek, ale aj rôzne gély alebo krémy vždy užívajte podľa dávkovania na etikete. Je to asi 250 – 500 mg, pokiaľ výrobca neurčí inak.

Dokáže kurkuma zvýšiť produkciu testosterónu?
Podľa štúdie doplnky s kurkumou a zázvorom významne zvýšili hladinu testosterónu u sledovaných mužov.

 

Čo sme o kurkume, resp. zlúčenine kurkumín zistili?

 • Aktívnou a najprospešnejšou zlúčeninou kurkumy je kurkumín. Má mnohé vedecky potvrdené účinky. Chráni organizmus pred srdcovými chorobami, Alzheimerovou chorobou a niektorými druhmi rakoviny.
 • Vďaka silným protizápalovým a antioxidačným účinkom zlepšuje príznaky depresie a artritídy.
 • Pre lepšiu vstrebateľnosť kurkumínu zo stravy alebo z doplnkov ich zajedzte mastným jedlom. Kurkumín je rozpustný v tukoch.
 • Kurkumín kombinujte s bioperínom alebo piperínom (obsahuje ich čierne korenie). Tieto látky zvyšujú vstrebávanie kurkumínu až o 2000%. Inak by ste cenný kurkumín bez úžitku vylúčil.

Nezabudnite, že prostatu a močové cesty ochránia toboľky Proerecta PROSTATE.

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 euro za 2 mesiace cielenej starostlivosti).

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

Rate this post

Zanechte odpověď