PSA hodnoty (prostatický špecifický antigén): Aká hodnota dokazuje rakovinu? Ako hladina stúpa vekom?

PSA je skratka pre prostatický špecifický antigén. Je to proteín, ktorý produkuje prostata a to i pokiaľ je zdravá. PSA v krvi muža koluje v určitom množstve vždy.

Zvýšené PSA hodnoty môžu poukazovať na choroby prostaty a to rakovinu, zápal alebo nezhubné zväčšenie.

Lekár pre test PSA odoberie vzorku krvi a v nej meria hodnoty PSA. Screeningové testy PSA sa robia od roku 1994, ale v poslednej dobe sa od nich skôr ustupuje.

PSA hodnoty

 

Za akým účelom sa testuje hladina PSA?

Zvýšené hodnoty PSA lekára upozorňujú, že s prostatou niečo nie je v poriadku. V prvom rade sa lekár snaží zistiť, či prostatu nenapadla rakovina. Bežný je zápal a nezhubné zväčšenie (benígna hyperplázia prostaty).

Testy sa robia pravidelne aj u pacientov, ktorí sa z rakoviny práve liečia alebo sa z nej vyliečili. PSA sa meria v nanogramoch na mililiter krvi.

 

Normálne a bezpečné hodnoty PSA podľa veku

Vek: Hodnoty PSA v nanogramoch na mililiter krvi (ng/ml):
40 až 49 rokov 0 – 2,5
50 až 59 rokov 0 – 3,5
60 až 69 rokov 0 – 4,5
nad 70 rokov 0 – 6,5

Približná hladina PSA na základe veku. Hodnoty sa vekom zvyšujú.

Hodnoty PSA (v ng/ml): Riziko:
0 až 2,5 nepravdepodobné, nie je potrebná biopsia (vzorka prostatického tkaniva)
2,5 až 4 normálna hladina, bez rizika
4 a rastúca tendencia mierne riziko, lekár odporučí ďalšie vyšetrenie
10 a viac vysoké riziko, 50% šanca rakoviny prostaty

Priemerné bezpečné a rizikové hladiny PSA

Hodnoty PSA (v ng/ml): Percentuálne riziko rakoviny prostaty:
0 – 2 10%
2 – 4 25%
4 – 10 17 – 32%
nad 10 43 – 65%

Percentuálne riziko rakoviny prostaty podľa hladiny PSA

TIP NA DOPLNOK PRE VITÁLNU A BEZPROBLÉMOVÚ PROSTATU:

České toboľky Proerecta PROSTATE upokojujú podráždenú prostatu behom zápalu alebo infekcie.

Vďaka tomu znižuje hladiny PSA, uľavuje problematickému močeniu a urýchľuje regeneráciu prostaty. 

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a dostanete sa do e-shopu k zoznamu všetkých účinkov. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín, a ihneď tak môžete začať znižovať rizikovú hladinu PSA.

 

Príznaky zvýšeného PSA

Príznaky môžu byť mierne alebo žiadne, kvôli čomu muž netuší, že vôbec vysoké hodnoty PSA má. Lekár vám môže odporučiť testy PSA pokiaľ:

 

Ktoré faktory zvyšujú hladinu PSA?

Upozorníme, že hladina PSA stúpa prirodzene vekom, a pokiaľ vám ju lekár nameria, neznamená to, že by ste mal automaticky rakovinu. Hladinu ovplyvňujú rôzne faktory a môže byť zvýšená aj u zdravého muža.

Najčastejšie sa u mužov objavuje zápal prostaty (prostatitída), nezhubne zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty), infekcia močových ciest alebo poranenie prostaty.

 • Prostata sa poraní pri športe, jazde na bicykli, ale časté sú aj úrazy spôsobené erotickými pomôckami (dildá a vibrátory pre pánov, masažéry prostaty)  alebo homosexuálnym análnym sexom. Prostata je citlivá, takže buďte opatrní.
 • Zdraviu prostaty škodí a zvýšenému PSA prispieva nezdravá životospráva, hlavne obezita, nezdravá strava a nedostatok pohybu kvôli sedavému spôsobu života.
 • Krátkodobé zvýšenie PSA spôsobuje tiež bežná ejakulácia, a teda výron semena. Preto aspoň 2 – 3 dni pred sreeningom nesúložte ani sa inak sexuálne nestimulujte.
 • Aj niektoré liečebné alebo vyšetrovacie metódy môžu PSA zvýšiť. Napríklad biopsia prostaty (odber vzoriek), cytoskopia (vyšetrenie močovej trubice a mechúra sondou) alebo rektálne vyšetrenie (cez ritný otvor). PSA môžu zvýšiť aj lieky, napríklad lieky pre podporu produkcie testosterónu alebo dopĺňanie samotného testosterónu do tela.
 • Vyššie hodnoty PSA majú aj pacienti so zavedeným močovým katétrom, ktorý môže dráždiť okolie prostaty aj prostatu samotnú.
 • ZAUJÍMAVOSŤ: Vyššie hodnoty PSA, a teda vyššie riziko rakoviny majú aj muži afroamerického alebo karibského pôvodu. Rakovina prostaty je u nich agresívnejšia a tiež na ňu častejšie umierajú.

 

Ktoré rizikové faktory môžu hladinu PSA znížiť?

Niektoré vplyvy môžu PSA znížiť a to dokonca aj pokiaľ muž rakovinu prostaty má a mal by tak mať zvýšené aj hodnoty PSA. Tieto vplyvy sú preto nebezpečné, pretože skresľujú výsledky a vzniká riziko, že lekár rakovinu neodhalí.

 • lieky na liečbu zväčšenej prostaty
 • lieky na problémy s močením, močopudné lieky (diuretiká)
 • lieky na vysoký cholesterol
 • bylinné zmesi a doplnky stravy

Urológa preto vždy upozornite na všetky lieky a doplnky, ktoré užívate.

 

Kedy si mám nechať zmerať PSA?

Urológovia odporúčajú nechať si vyšetriť prostatu aspoň raz za 2 roky. Po 50. roku je to až raz za rok. Vekom sa totiž prostata prirodzene zväčšuje a s ňou rastie aj riziko vzniku rakoviny. Pravidelné prehliadky sú dôležité, aby zachytili rakovinu včas a pacient sa vyliečil čo najrýchlejšie.

Okrem hmatového a ultrazvukového vyšetrenia je vhodné nechať si zmerať aj PSA pomocou tzv. „screeningu„. Od tohto typu vyšetrenia sa aktuálne upúšťa, preto sa u lekára informujte, či vyšetrenie robí.

 • Muži mladší 40 rokov – bez nutnosti screeningu prostaty. Pre mladých mužov nemá screening obecne prínos.
 • Muži medzi 40 až 54 rokmi – bez screeningu, pokiaľ je muž zdravý. Pokiaľ sa v rodine vyskytla rakovina prostaty, screening se odporúča.
 • Muži medzi 55 až 69 rokmi – screening po odporúčaní lekára. Táto skupina mužov má zo screeningu najväčší prínos.
 • Muži nad 70 rokov – screening sa neodporúča, pokiaľ je muž v dobrom zdravotnom stave. Lekár určí, či je vyšetrenie potrebné.

Pred testom sa odporúča mať aspoň 2 dni sexuálny pokoj a tiež nešportovať, pretože fyzická záťaž PSA zvyšuje. Lekár môže odporučiť aj krátku diétu.

Na test vás predpíše praktický lekár alebo urológ. Ohľadom preplatenia vyšetrenia poisťovňou sa informujte vo svojej konkrétnej poisťovni. Niektoré preplácajú vyšetrenie až od určitého veku, iné iba v prípade, že vás predpíše lekár. Niektoré však majú pravidelné prehliadky hradené, preto je najlepšie zavolať si alebo napísať mail do tej svojej.

Lekár môže odporučiť absolvovať test opakovane zhruba po mesiaci. To v prípade, že by boli prvé výsledky abnormálne.

 

Ktoré ďalšie vyšetrenia na rakovinu prostaty môžem podstúpiť?

Pokiaľ lekár uzná, že boli výsledky screeningu rizikové alebo naopak slabo dôkazné, môže ďalej odporučiť:

 • rektálnu skúšku prostaty pohmatom cez konečník
 • ďalšie laboratórne rozbory a testy
 • zobrazovacie metódy ultrazvukom
 • biopsiu prostaty – odber vzoriek tkaniva prostaty

Pri biopsii sa tenkým nástrojom odoberie malý kúsok prostatického tkaniva a sleduje sa pod mikroskopom. Biopsia je jediným 100% testom na prítomnosť rakoviny. Zároveň podľa nej možno zistiť, či a ako rýchlo sa bude rakovina šíriť.

 

Ako znížiť hladiny PSA?

Pokiaľ vám vyššiu hladinu nameral lekár, vždy dodržte jeho odporúčania. V rámci svojej životosprávy môžete kedykoľvek spraviť zmeny, ktoré prirodzene znížia hladinu PSA.

 

Jedzte paradajky s obsahom lykopénu

Lykopén je látka, ktorá preukázateľne znižuje hladinu PSA. Paradajky obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré chránia organizmus pred rakovinou. Podľa štúdií paradajky veľmi dobre účinkujú u mužov, u ktorých sa rakovina objavila v rodine.

PAradajky môžete jesť surové, ale vhodné sú aj výrobky z nich – sušené paradajky, konzervy, pretlaky, pyré, omáčky, polievky a podobne. Zaujímavé je, že spracované a varené paradajky obsahujú viac lykopénu než čerstvé.

Medzi ďalšie zdroje lykopénu patria červené papriky, červený melón, papája, jahody, figy, granátové jablko, červená kapusta, špargľa, mango alebo grapefruit. Zeleninu a ovocie jedzte každý deň.

 

Jedzte bielkoviny

Bielkoviny sú základnou živinou. Nájdete ich v mäse, mliečnych výrobkoch, strukovinách, orechoch, semienkach a zelenine. Snažte sa jesť čo najmenej mastného mäsa, spracovaných mäsových výrobkov a nešetrne upraveného mäsa. Negrilujte, nefritujte, neúďte, ale radšej mäso varte, duste alebo pečte. Jedzte dostatok rýb a morských plodov.

Nebojte sa sóje a výrobkov z nej. Obsahuje izoflavony, ktoré podľa vedcov dokážu chrániť pred niektorými druhmi rakoviny. Sója znižuje hladiny PSA, obsahuje dostatok bielkovín a spomaľuje rozvoj už existujúcej rakoviny.

 

Pite zelený čaj

Zelený čaj (a zvlášť mletý zelený čaj matcha) obsahuje vysokú dávku antioxidantov. Tie chránia organizmus pred rôznymi druhmi rakoviny. Zelený čaj sa pije najviac v Ázii, a práve Ázijci majú najnižší výskyt rakoviny prostaty na svete. Zelený čaj znižuje hladinu PSA.

 

Majte dostatok vitamínu D

Vitamín D získate zo slnečného žiarenia, takže sa pohybujte na slnku čo najčastejšie. V menšom množstve Déčko obsahujú ryby a vajcia. Muži s dostatkom vitamínu D majú nižšie riziko rakoviny prostaty a nižšiu hladinu PSA.

 

Cvičte a športujte

Nadváha a obezita skresľujú hodnoty PSA. Rastie tak riziko, že rakovina prostaty nebude správne odhalená. Šport aspoň 3x týždenne spoločne so zdravou stravou je ideálnou cestou ku zníženiu PSA.

Šport ako taký znižuje riziko vzniku rakoviny. Zároveň športujúci muži, ktorí trpia rakovinou alebo sú po liečbe, majú dlhšiu dobu prežitia než muži bez pohybu.

Pamätajte ale, že pred testami PSA sa odporúča mať pokoj aspoň 2 dni, aby neboli výsledky skreslené.

 

Nestresujte sa

Stres je škodlivý pre celý organizmus aj psychiku. Nadmerný stres zvyšuje hladiny PSA a to môže byť mätúce behom vyšetrenia, pokiaľ je muž inak zdravý.

Nájdite si koníčky a vypĺňajte voľný čas príjemnými aktivitami.

 

Najčastejšie otázky na prostatický špecifický antigén PSA

Aké sú normálne hodnoty PSA podľa veku?
40 až 49 rokov (0 – 2,5), 50 až 59 rokov (0 – 3,5), 60 až 69 rokov (0 – 4,5), nad 70 rokov (0 – 6,5). Hodnoty sú uvedené v nanogramoch na mililiter krvi.
Aký má zmysel testovať prostatický špecifický antigén PSA?
Testy PSA slúžia pre odhalenie rakoviny prostaty. Test meria prítomnosť PSA v krvi. PSA je špecifický proteín, ktorý produkuje prostatické tkanivo. Prostata PSA produkuje aj keď nie je ohrozená rakovinou. Podstatné je množstvo.
Čo znamená vysoká hodnota PSA?
Zvýšená hladina PSA môže signalizovať rakovinu prostaty. Vyššie čísla ale môže mať aj zapálená alebo zväčšená prostata.
Aká hladina PSA dokazuje rakovinu prostaty?
Hodnota PSA pod 4 ng/ml krvi znamená 15% riziko rakoviny prostaty. Hladina medzi 4 až 10 znamená cca 20% riziko, hladina 10 a viac až 50% riziko. Znamená to, že ani veľmi vysoká hodnota PSA automaticky neznamená rakovinu prostaty.
Môžem mať vysokú hodnotu PSA a zároveň nemať rakovinu prostaty?
Zvýšená a vysoká hladina PSA môže dokazovať prítomnosť rakoviny, ale tiež nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) alebo infekciu. Nejde teda vždy o dôkaz rakoviny. PSA stúpa tiež vekom.
Ako môžem prirodzene znížiť hodnoty PSA?
Platia klasické zásady zdravej životosprávy. Jedzte dostatok zeleniny, menej mastné druhy mäsa, mliečne výrobky, pite vodu a zelený čaj, nepite alkohol, pravidelne cvičte a snažte sa nestresovať.
Čo spôsobí pokles PSA?
Číslo zvyšuje vek a genetika. Najväčší vplyv na zvyšovanie má ale nezdravý životný štýl. Úpravou životosprávy možno rýchlo a bezpečne hladinu PSA znížiť.
Môžu hladiny PSA sami klesnúť?
Skôr nie. Hladina prirodzene rastie vekom tak, ako sa vekom zväčšuje aj prostata. Seniori majú obecne najvyššie čísla. Hodnota môže dokonca stúpať po liečbe prostaty. Behom života hodnoty rôzne klesajú a stúpajú a to aj bez zjavného dôvodu.
Na akej úrovni PSA by mala byť vykonaná biopsia prostaty?
Biopsia prostaty sa odporúča po prekročení hladiny PSA 4 ng/ml. Určite vždy počúvnite rady lekára. Tabuľky sa aktuálne prepisujú a riziková hodnota pre biopsiu by sa mala v blízkej dobe zvyšovať.
Aká je najvyššia možná hodnota PSA?
Do 2,5 je hladina bezpečná, do 4 je mierne riziko, nad 4 do 10 je riziko výrazné a viac než 10 je už veľmi nebezpečné.
Ako vysoký PSA poukazuje na prostatitídu (zápal prostaty)?
Muži s prostatitídou mali priemerné zvýšenie PSA 2,7 jednotiek ročne od pôvodnej hladiny.
Pomôže vitamín D znížiť hladinu PSA?
Áno, štúdia doložila, že dopĺňanie vitamínu D znížilo hladinu PSA a navyše predĺžilo dĺžku života u pacientov s rakovinou prostaty.
Čo by som nemal robiť pred testom a meraním PSA?
Odporúča sa vyhnúť sexuálnej aktivite, zvlášť dráždeniu prostaty a neejakulovať aspoň 2 dni pred testom.
Ovplyvňuje hladinu PSA šport a pohyb?
Pred meraním by mal muž niekoľko dní, ale aspoň 24 hodín dodržovať pokoj a fyzicky sa nevyčerpávať. Na meranie určite nejazdite na bicykli, pretože dráždi prostatu.
Ovplyvňuje hladinu PSA sedenie a sedavé zamestnanie?
Podľa štúdie mali muži so sedavým zamestnaním až o 16% vyššie riziko zvýšenej hladiny PSA.
Ktoré aktivity zvyšujú PSA?
Stimulácia a dráždenie prostaty, jazda na bicykli alebo koni a tiež žiadna aktivita a nedostatok pohybu.
Môže zápcha zvýšiť PSA?
Áno. Zistilo sa, že muži so zápchou mali zvýšené hladiny PSA. Túto komplikáciu je nutné akceptovať pri vyšetrení.
Ovplyvňuje stres hladinu PSA?
Áno, silný alebo dlhodobý stres môže skresľovať výsledky merania a hladina PSA tak nebude presná.
Ovplyvňuje káva alebo alkohol hladinu PSA?
Alkohol ani káva nie sú pre hladinu PSA rizikovými faktormi.
Môžu PSA testy vyjsť nesprávne?
Pokiaľ rozprávame o zisťovaní rakoviny prostaty, testy môžu bohužiaľ vyjsť falošne pozitívne alebo falošne negatívne.

PSA môže byť zvýšený aj bez rakoviny, ale tiež môže byť nízky s rakovinou. Pokiaľ lekár nemá istotu, môže odporúčať biopsiu prostaty, a teda odber vzoriek.

Zvyšuje biopsia prostaty hodnoty PSA?
Áno, odber prostatického tkaniva hodnotu zvýši. Hladina klesne po doliečení rany.
Zvyšuje zápal prostaty hodnoty PSA vždy?
Áno, zápal zvyšuje hodnotu PSA. Podaním antibiotík sa môže hladina znížiť.
Za ako dlho po doliečení prostatitídy klesne hladina PSA na normálne a bezpečné hodnoty?
Optimálnu hladinu PSA pacient dosiahne cca 6 týždňoch po doliečení.
Čo spraví urológ po zistení vysokého PSA?
Najskôr využije zobrazovacie metódy. Pokiaľ ani tie nič neprezradia, ďalším krokom je biopsia prostaty.
Ktorí muži sa nemusia zaoberať testami PSA?
Muži nad 70 rokov. U starých mužov je nízka šanca, že by ťažili zo skorého nálezu rakoviny prostaty.

NEZABUDNITE prostatu chrániť a zrýchliť jej zotavovanie po podráždení alebo chorobe vďaka Proerecta PROSTATE.

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a dostanete sa do e-shopu k zoznamu všetkých účinkov. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín, a ihneď tak môžete začať znižovať rizikovú hladinu PSA.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany
Rate this post

6 komentárov

 1. Martin Kandera 21.4.2023
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 28.6.2023
 2. Aleexandr Oríšek 2.8.2023
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk. 15.8.2023
 3. Jozef Bobak 29.9.2023
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 2.10.2023

Zanechte odpověď