Zápal močovej trubice (uretritída): Časté príčiny, boľavé príznaky, rýchla liečba a cielená prevencia

Zápal močových ciest chytíte veľmi ľahko. Stačí napríklad súlož bez ochrany. Keďže je uretritída prenosná, môžete sa nakaziť aj niekde na verejnom záchode, a bohužiaľ pokojne aj od brata alebo matky po použití rovnakého uteráku v spoločnej domácnosti.

Či už tak alebo tak, zapálená močová trubica nepríjemne bolí a núti vás močiť často. Bez liečby môže prejsť do chronického štádia, ktoré poškodzuje nielen uretru (močovú trubicu), ale prechádza ďalej do močových ciest a ohrozuje ďalšie orgány.

Článok vám vysvetlí:

 • ako zápal močovej trubice spoznáte,
 • kto vás vyšetrí a predpíše lieky,
 • ako nepríjemné príznaky stlmíte, aby vám bolo lepšie,
 • za ako dlho uretritídu vyliečite,
 • a čo nabudúce nerobiť, aby sa zápal neopakoval.

zápal močovej trubice, utertitída

 

Čo presně je zápal močovej trubice?

Lekársky ide o uretritídu. Močová trubica vyvádza moč z močových ciest a tiež ejakulát zo semenníkov a prostaty cez celý penis von z tela. Behom ochorenia sa močová trubica zapáli.

Príčinou je bakteriálna nebo vírusová infekcia, ale zápal môže vyvolať aj podráždenie, úraz alebo alergická reakcia. Baktérií a vírusov je nutné zbaviť sa liečbou. Slabšie podráždenie úrazom alebo kvôli alergii odznie aj samo. Pokiaľ si nie ste istí, čo zápal a podráždenie vyvolalo, zájdite si na urológiu.

Uretritída sa prejavuje hlavne bolesťou, podráždením, pálením, problematickým močením, stavmi podobnými prechladnutiu, zdurenými lymfatickými uzlinami, zdurením trieselných uzlín a niekedy aj bielym alebo kalným výtokom.

V ohrození môže byť prakticky každý a to muži aj ženy, deti, dospelí i seniori a to aj pokiaľ dodržujú dostatočnú hygienu. Ohrozenejšie sú ale ženy, pretože ich močová trubica je kratšia a škodlivé patogény sa cez ňu šíria rýchlejšie. Nakazená žena veľmi jednoducho nakazí aj partnera.

 

Príčiny zápalu močovej trubice u mužov

Článok primárne venujeme mužom, pretože práve vám odporúčame český doplnok stravy Proerecta PROSTATE. Ten chráni močové cesty spolu s močovou trubicou pred zápalmi a pomáha rýchlejšie sa zbaviť škodlivín a baktérií. PROSTATE pomáha udržať všetky súčasti močových ciest v dobrej kondícii. Užívajte pravidelne.

proerecta prostate

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch doplnku. Prípadná objednávka vám dorazí diskrétne zabalená do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať s ochranou močovej trubice pred zápalmi.

 

Príčinou je vo väčšine prípadov bakteriálna alebo vírusová infekcia. Tieto baktérie často postihujú aj močový mechúr, obličky, prostatu, močovody, a teda všetky časti močovej sústavy. Z močovej trubice se patogény môžu ľahko dostať aj do týchto častí, preto je vhodné uretritídu vyliečiť čo najrýchlejšie.

Baktérie so sebou bežne „nosíme“ v oblasti genitálií a análneho otvoru, takže riziko napadnutia močovej trubice je prítomné vždy.

Zápal močovej trubice spôsobujú baktérie Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis a Mycoplasma genitalium. Tieto baktérie spôsobujú aj pohlavnú chorobu kvapavku. Parazitické chlamýdie spôsobuj’u trichomoniázu.

Vírusy spôsobujúce uretritídu sú ľudský papilomavírus (HPV), herpes simplex (HSV) a cytomegalovírus.

Problémy močovej sústavy rieši urológ a odbor urológie, pohlavne prenosné choroby skúma a lieči venerológ z odboru venerológie.

 

Príznaky zápalu močovej trubice

Príznaky uretritídy sú si často podobné a pravdepodobne sa stretnete s týmito prejavmi:

 • pálenie pri močení
 • časté močenie
 • ostrá alebo tupá bolesť
 • bolesť behom močenia aj počas sexu
 • svrbenie v okolí špičky penisu
 • pocit vnútorného zdurenia a opuchu v penise
 • výtok z penisu
 • krvné zrazeniny alebo čiastočky ejakulátu v moči

Pozor, ľudia so silnou imunitou môžu mať tiež zapálenú močovú trubicu, tá sa ale nemusí nijak zvláštne prejavovať. Práve tu vzniká riziko prenosu na iné osoby, pretože postihnutý si svoj stav nevšimne.

 

Delenie zápalu močovej trubice

Uretritída sa podľa príčiny vzniku delí na 2 typy:

 

Gonokoková uretritída

Tento typ spôsobuje rovnaká baktéria, ktorá spôsobuje aj kvapavku. Tu už rozprávame o pohlavne prenosnej chorobe. Približne ide o 20% prípadov zápalov močovej trubice.

 

Nongonokoková uretritída

Tento typ zahŕňa všetky ostatné príčiny zápalu močovej trubice. Nepatrí medzi pohlavne prenosné choroby, stále sa ale prenáša baktériou alebo vírusom. Častou príčinou je chlamýdiová infekcia, ale zápal vyvolajú aj iné baktérie.

Medzi nongonokokové príčiny patria tiež úrazy, poškodenie močovej trubice kvôli nešetrnému používaniu erotických pomôcok, zavedenému katétru a podobne.

Zároveň je možné trpieť súčasne gonokokovým aj nongonokokovým zápalom.

Za nongonokokovú príčinu považujeme tiež nešpecifickú uretritídu, čo je zápal trubice bez zjavnej príčiny, ktorú sa urológovi nepodarí odhaliť.

 

Ako sa vyšetruje a diagnostikuje zápal močovej trubice?

Pokiaľ neviete, či sa vydať na urológiu alebo venerológiu, zájdite si najskôr k praktickému lekárovi, ktorý vás ku špecialistovi odporučí. Ten od vás bude pravdepodobne žiadať vzorku moču. Zároveň vám môže odobrať vzoru krvi, aby vylúčil riziko pohlavných chorôb. Vzorku môže odobrať ako výter pomocou vatovej tyčinky priamo z močovej trubice. Odber nie je bolestivý a trvá krátko, ale môže spôsobiť mierne nepríjemný pocit.

Najskôr sa s lekárom porozprávajte o prejavoch, ktoré pociťujete. Následne vám prehmatá genitál, brucho a priľahlé oblasti, aby zistil, či vás dotyky nebolia. Pozrie sa tiež, či z penisu neuniká výtok alebo či na penise a v okolí nie sú žiadne nežiaduce výčnelky a podráždenie.

Vyšetrenie sa dôrazne odporúča aj partnerke, prípadne iným osobám, s ktorými postihnutý súložil alebo s nimi žije v jednej domácnosti. Zápal má svoju inkubačnú dobu, takže u ostatných ohrozených ľudí sa môže začať prejavovať o niečo neskôr, než u aktuálneho pacienta.

 

Ako sa lieči zápal močovej rúry?

Pokiaľ sa zápal uretry potvrdí, lekár predpíše antibiotiká (lieky hubiace baktérie) alebo antivirotiká (lieky hubiace vírusy). Pokiaľ si ale nebude istý presnou príčinou, budete si musieť pár dní počkať na výsledky testov moču alebo krvi.

Na zápal močovej trubice sa najčastejšie predpisuje azithromycin (antibiotikum), doxycyclin (antibiotikum), erythromycin (antibiotikum), ofloxacin (antibiotikum) a levofloxacin (antibiotikum). Na lieky vždy potrebujete lekársky predpis. Lieky nemožno kupovať bez receptu podľa vlastného uváženia.

Tieto lieky môžu negatívne reagovať s liekmi na riedenie krvi, liekmi na srdce a liekmi proti záchvatom. Vždy pozorne počúvajte predpisujúceho lekára.

Liečba antibiotikami môže poskytnúť úľavu už do niekoľkých hodín. Nepríjemné príznaky odoznejú do cca 3 dní. Vždy ale doužívajte lieky podľa odporúčania a nevysadzujte ich predčasne. Cieľom je zahubiť všetky patogény v močovej sústave.

Behom liečby určite nesúložte a vyhraďte si vlastné uteráky a kozmetiku, aby nedošlo k šíreniu uretritídy.

 

Čo sa stane v prípade neliečeného zápalu močovej trubice?

Veríme, že tento odsek nečítate preto, aby ste sa liečbe vyhýbal. To nie je zodpovedné riešenie a ohrozujete aj svoje okolie.

Neliečená uretritída je riziková. Veľmi pravdepodobne sa začne šíriť do ďalších častí močovej sústavy (močovody, obličky, mechúr). Tieto orgány poškodzuje, takže ohrozuje ich správne fungovanie. Pokiaľ infekcia napadne krvné riečište, hrozí otrava krvi.

Ohrozená je tiež plodnosť. Spermie sa tvoria v semenníkoch. Semenníky i prostata ležia veľmi blízko močovej sústavy, takže prechod je pre baktérie nenáročný.

Pokiaľ vznikne zápal prostaty, ešte viac sa prehĺbia problémy s močením. Zapálená prostata tlačí na močovod, zároveň je kvôli utetritíde močová trubica zúžená a zle priechodná. Všetko vedie k problematickému, bolestivému, častému a nevýdatnému močeniu. Pridružuje sa aj samovoľný únik moču – inkontinencia.

Skorá liečba vylieči zápal a ochráni tiež plodnosť a zdravie močovej sústavy vrátane prostaty. Nezabudnite, že na ochranu prostaty a močových ciest sú výborné bezpečné a overené české toboľky Proerecta PROSTATE.

proerecta prostate

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch doplnku. Prípadná objednávka vám dorazí diskrétne zabalená do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať s ochranou močovej trubice pred zápalmi.

 

Prevencia zápalu močovej trubice

V rámci ochrany pred uretritídou musíte dávať väčší pozor s kým spíte a či sa riadne chránite. Samozrejme sa zápal môže objaviť aj bez sexuálneho partnera.

 • majte ideálne iba 1 sexuálnu partnerku
 • chráňte sa kondómom pri sex s každou novou partnerkou
 • s podozrením choďte ihneď na urológiu
 • pokiaľ sa zápal potvrdí, informujte partnerku a členov domácnosti
 • pite dostatok vody, aby sa močová sústava pravidelne preplachovala
 • po sexe penis umyte a snažte sa aj vymočiť
 • nepoužívajte kozmetiku ani erotické pomôcky, pokiaľ viete, že vás dráždia

 

Zápal močovej trubice: Často kladené otázky FAQ

Je zápal močovej trubice bakteriálneho nebo vírusového pôvodu?
Uretritídu môže spôsobiť baktéria E. coli, chlamýdie alebo kvapavka. Z vírusov je to herpes simplex a cytomegalovírus.
Aká je najbežnejšia príčina zápalu močovej trubice?
Častou príčinou je parazitická baktéria Chlamydia trachomatis. Prenáša sa pohlavným stykom.
Aký je to pocit mať zapálenú močovú trubicu?
Počas zápalu je močová trubica zvnútra opuchnutá, silno prekrvená a boľavá. Bolesť postihnutý pociťuje behom močenia, v pokoji aj počas sexu. Bolesť môže byť ostrá a bodavá, tupá a tlmená, pálivá, prítomný môže byť aj výtok.
Za ako dlho sa zápal močovej trubice vylieči?
Keď vám urológ predpíše antibiotiká alebo antivirotiká, uretritída by mala ustúpiť do 3 dní. Úľavu môžete pocítiť už za niekoľko hodín. Vždy ale užívajte lieky tak, ako určí lekár a dávkovanie nemeňte.
Za ako dlho dôjde k úplnému vyliečeniu zápalu močovej trubice?
Pri užívaní antibiotík možno vyčistenie močovej trubice od baktérií očakávať za najneskôr 3 týždne.
Môže sa zápal močovej trubice vyliečiť aj sám od seba?
Áno, je to možné, ale samovyliečenie môže trvať dlhšie a vyliečenie nie je zaručené. Pokiaľ baktérie ostanú v močovej trubici dlhšie, môžu putovať ďalej cez močové cesty do iných častí močovej sústavy. Vhodnejšia je vždy okamžitá liečba antibiotikami alebo antivirotikami. Inak vás môže trápiť uretritída dlhé dni až mesiace.
Aké je najvážnejšie štádium zápalu močovej trubice?
Neliečená uretritída môže mať veľmi závažné dopady. Zápalová infekcia môže poškodiť močovody, obličky a močový mechúr. Hrozí tiež riziko neplodnosti.
Ako sa zápal močovej trubice vyšetruje a diagnostikuje?
Vyšetruje sa vzorka moču, ktorý sa testuje na prítomnosť baktérií, vírusov a pohlavne prenosných chorôb. Ďalej sa vyšetruje genitál, brucho, konečník, kde sa posudzuje citlivosť, bolesť a prípadné výtoky.
Môže chronický zápal močovej trubice trvať aj roky?
Áno, uretritída môže trvať veľmi dlho. Antibiotiká zaberajú rýchlo, ale je nutné nechať si ich predpísať.

Dlhodobý zápal poškodzuje močovú trubicu, zužuje ju a blokuje, spôsobuje zjazvené tkanivo a tak spôsobuje bolestivé a problematické močenie.

Je bezpečné zápal močovej trubice prechodiť?
Nie, je to nebezpečné. Jednak sa zápal môže rozšíriť aj inam do močovej sústavy, baktériami ale môžete nakaziť aj partnerku, členov domácnosti alebo kolegov na pracovisku.
Za ako dlho od nakazenia sa prejavia prvé príznaky zápalu močovej trubice? Ako dlho trvá inkubačná doba?
Príznaky v podobe nepohodlia, bolestí a nutkania na močenie sa objavia za 10 až 20 dní od nakazenia. Mnohí ľudia sú nakazení a nepociťujú žiadne príznaky, čo môže byť rizikové.
Čo je u muža príčinou zápalu močovej trubice?
Ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Príčinou uretritídy môže byť aj zranenie (napríklad pri zavádzaní erotických pomôcok do penisu) alebo podráždením kozmetikou, drogériou či lubrikačným gélom, na ktoré môže byť pacient alergický.
Ako môžem prirodzene prečistiť močovú trubicu?
Doprajte si sedaciu kúpeľ v teplej vode, dodržiavajte hygienu genitálu, súložte s kondómom a po sexu si penis opláchnite, riadne sa hydratujte, nezadržiavajte moč a vymočte sa vždy, keď cítite potrebu, pite brusnicový džús a močopudné čaje, v strave majte dostatok probiotických potravín.
Budem kvôli zápalu močovej rúry často močiť?
Pravdepodobne áno, pretože organizmus sa snaží z tela baktérie vyplaviť. Preto veľa pite a v lekárni si zožeňte močopudný (diuretický) čaj.
Budem mať so zápalom močovej trubice vždy aj výtok?
Nie, výtok je pri uretritíde menej častý. Prejavy sú väčšinou „suché“ a bez výtokov.
Môžem sa kvôli zápalu močovej trubice cítiť celkovo chorý?
Áno, ide totiž o prítomnosť nežiaducich baktérií v tele. Pokiaľ imunita funguje správne, bude sa ich snažiť zahubiť a vylúčiť z tela.

Preto môže postihnutý trpieť horúčkou, zimnicou, slabosťou, žalúdočnou nevoľnosťou a podobne.

Môže zápal močovej trubice spôsobiť bolesť chrbta?
Áno, pokročilé štádiá uretritídy môžu škodiť ďalším orgánom močovej sústavy a prejaviť sa aj v podobe bolestí chrbta.
Môže byť močová trubica zapálená aj bez prítomnosti bakteriálnej infekcie?
Áno, môže, a pokiaľ sa nepodarí príčinu zistiť, ide o tzv. nešpecifickú uretritídu.
Komu hrozí zápal močovej trubice najčastejšie?
Uretritída najčastejšie ohrozuje mužov, ktorí súložia bez ochrany, a ďalej mužov bez dostatočnej hygieny.

Rizikové je časté striedanie sexuálnych partnerov a výskyt pohlavných chorôb v minulosti.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

4/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď