Impotencia po zahojenej operácii prostaty – čo očakávať?

Rakovina prostaty postihuje približne 1 zo 7 mužov. Našťastie je veľmi dobre liečiteľná, najmä ak je podchytená v skorom štádiu.

Liečba môže zachrániť život, ale môže tiež spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Jedným z najčastejších vedľajších účinkov je impotencia, známa tiež ako erektilná dysfunkcia (ED).

impotencia po operácii prostaty

 

Čo je erektílna dysfunkcia?

ED je stav, ku ktorému dochádza, keď muž nemôže dosiahnuť erekciu alebo udržať erekciu dostatočne dlho, aby mohol mať pohlavný styk alebo dosiahol orgazmus.

Emócie a problémy s nervovým systémom, krvnými cievami či hormóny ovplyvňujú vznik ED.

 

Operácia rakoviny prostaty a ED

Rakovina prostaty je pomaly rastúcou rakovinou. Operácia môže byť dobrou voľbou, ak váš lekár potvrdí, že sa rakovina nachádza v prostate. Operácia sa odvíja tiež od veku, celkového zdravia a ďalších faktorov.

Radikálna prostatektómia zahŕňa odstránenie prostaty. Prostata je žľaza v tvare šišky, ktorá obklopuje močovú trubicu tesne pod močovým mechúrom. 

Operácia so sebou prináša aj isté riziká. Dva malé zväzky nervov po oboch stranách prostaty sú počas operácie ohrozené. Môžete podstúpiť aj typ operácie zvaný „operácia šetriaca nervy“. Záleží to však na veľkosti a umiestnení rakoviny.

Operácia môže tiež vyžadovať odstránenie niektorých nervov, ak existuje šanca, že rakovina napadla jeden alebo oba zväzky nervov. Ak sú oba zväzky nervov odstránené, nebudete môcť dosiahnuť erekciu bez pomoci zdravotníckych pomôcok.

 

Uzdravovanie po operácii

Po operácii sa ED môže objaviť na niekoľko týždňov, rok alebo aj na dlhšiu dobu. Je to preto, že chirurgický zákrok môže poškodiť nervy, svaly a krvné cievy, ktoré ovplyvňujú erekciu.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú ED počas zotavovania. Poranenie nervového tkaniva počas radikálnej prostatektómii má za následok dlhšiu dobu liečenia. Ak ste pred operáciou už mali diagnostikovanú ED, po operácii to rozhodne nebude lepšie.

Zlepšenie techník operácie prostaty viedlo k oveľa lepším výsledkom pre mnoho mužov. Zdravšia erektilná funkcia pred operáciou predpovedá lepší výsledok. Nadácia rakoviny prostaty uvádza, že asi 50% mužov, ktorí podstúpia operáciu šetriacu nervy, opätovne získa svoju erektilnej funkciu po roku od operácie.

Vaše sexuálne zdravie môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory, vrátane:

  • staroby
  • kardiovaskulárnych ochorení
  • cukrovky
  • fajčenia
  • obezity
  • nadmernej konzumácie alkoholu
  • sedavého životného štýlu

Zdravý životný štýl môže viesť k lepšiemu zdraviu erektilnej funkcii a celkovej pohode.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

/ZDROJ/

Rate this post