Zväčšenie semenníkov, opuch a bolesť – najčastejšie príčiny a metódy liečby

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

Zväčšené semenníky spôsobuje najčastejšie zápal jedného alebo oboch semenníkov či nadsemenníkov, ale zväčšenie vyvolajú aj ďalšie príčiny. Dĺžka zdravého semenníka je približne 4 až 5 cm. Spoločne so semenníkmi sa môže zväčšiť aj miešok (po latinsky scrotum) – kožný vak, v ktorom sú semenníky uložené. Zapáli sa, opuchne a zväčší svoj objem.

Semenník často zväčšuje hromadenie tekutiny v jeho blanitom obale. Hromadiť sa môže aj v iných častiach mieška. Zväčšený, napuchnutý ani bolestivý semenník nemusí hneď preukazovať rakovinu, takže pokiaľ vás teraz bolí, vôbec sa neľakajte predčasne, ale vyšetrenie nepodceňujte. Rakovina semenníkov je nebezpečná, ale obvykle sa neprejavuje akútnou bolesťou.

V článku sa pozrieme na bežné príčiny zväčšenia semenníkov alebo mieška a vysvetlíme, ako sa úrazy a choroby liečia.

zväčšenie semenníkov a mieška

Pociťujete práve neznesiteľnú bolesť semenníka? Zájdite na úrazovú pohotovosť, kde vám proti bolesti podajú lieky. Určite nečakajte, že silná bolesť zmizne sama, pretože sa môžete trápiť dlhé hodiny, semenník dokonca poškodiť a ohroziť plodnosť.

 

Bežné príčiny zväčšenia semenníkov

Tieto príčiny môžu okrem semenníkov zväčšovať aj miešok. Semenníky ležia priamo v miešku, takže pokiaľ sú zapálené, zápal sa môže na miešok preniesť zvnútra. Zároveň pokiaľ sa miešok poškodí úrazom, opuchne a prítomné baktérie môžu postupovať ďalej k semenníkom. Miešok a semenníky sú tak vzájomne prepojené a zväčšenie na nich môžete pozorovať súčasne.

Miešok môže zväčšiť aj „nevinný“ zarastený chĺpok. Ten vrastá až do kože, kde sa vlasový folikul zapáli a spôsobí opuch a zväčšenie mieška. Tento stav nie je nebezpečný pre semenníky. Zarastený chĺpok možno opatrne vybrať pomocou ihly a pinzety.

MAJTE PREHĽAD: Semenníky sú málokedy rovnako veľké a rozdiel obvykle nepredstavuje problém, pokiaľ nejde o náhle a bolestivé zväčšenie jedného z nich.

Prečo je tomu tak vysvetľujeme v článku Jeden semenník väčší než druhý je obvykle normálny. Ktoré príčiny ale sú rizikové?

jeden semenník väčší než druhý

 

Hydrokéla (vodná kýla)

zväčšenie semenníkov kvôli hydrokéle

Okolo semenníka sa hromadí tekutina, ktorá ho zväčšuje

Hydrokéla je stav hromadenia tekutiny pod blanitým obalom semenníku. Obvykle stav nie je zdraviu nebezpečný, ale tekutina môže spôsobiť zväčšenie semenníkov, tlak a pocit ťažoby. Semenník sa tiež zväčší.

Hydrokéla sa môže objaviť u chlapcov aj starších mužov.

 

Príznaky hydrokély:

Lekár môže v rámci vyšetrenia použiť zdroj svetla, aby presvietil miešok. Pokiaľ svetlo prejde skrz miešok a podozrivú časť semenníka, oblasť je naplnená tekutinou a ide o hydrokélu. Pokiaľ by bol na semenníku tuhý útvar, cez ktorý svetlo neprejde, môže sa jednať o nádor, a teda rakovinu semenníkov.

Video vyšetrenia hydrokély pomocou svetla možno prehrať iba na YouTube. Kliknite na voľbu „Prehrať na YouTube“.

 

Liečba hydrokély:

Hydrokéla môže zmiznúť sama od seba a u mladých chlapcov sa tekutina vstrebe do tela. U dospelých mužov je niekedy potrebný zákrok chirurga, ktorý pomocou drobného rezu otvorí miešok a tekutinu zo semenníka odsaje.

 

Orchitída (zápal semenníka)

zväčšenie semenníkov kvôli zápalu

Zapálený semenník opúcha a zväčšuje sa

Zápal semenníka vzniká po infekcii, ktorá sa k nemu môže dostať cez močové cesty. Zo semenníka sa zápal môže presunúť na nadsemenník, takže vzniká vzájomná kombinácia zápalov (epididymoorchitída).

Zápal vyvoláva opuch a zväčšenie jedného alebo oboch semenníkov. Najčastejšou príčinou sú vírusy, baktérie (mumps) a pohlavne prenosné choroby ako chlamýdie a kvapavka.

 

Príznaky orchitídy:

 • zväčšenie postihnutého semenníka
 • opuch mieška
 • bolesť semenníka
 • citlivosť na dotyk v postihnutom mieste a blízkom okolí
 • bolesť v trieslach
 • výtok z penisu
 • symptómy podobné prechladnutiu – horúčka, zimnica, nevoľnosť
 • krv v ejakuláte (hematospermia)
 • problematická ejakulácia
 • bolesť pri močení, sexe alebo masturbácii

 

Liečba orchitídy

Je dôležité rýchlo sa zbaviť ako infekcie, tak zápalu, aby neohrozovali kondíciu semenníka. Lekár (konkrétne urológ) vykoná ultrazvuk semenníkov a vyžiada si vzorku moču pre analýzu baktérií.

V rámci liečby predpíše antibiotiká v prípade bakteriálnej infekcie, lieky proti zápalom a lieky proti bolesti.

 

Rakovina a nádorom spôsobené zväčšenie semenníkov

zväčšenie semenníkov kvôli rakovine

Na semenníku rastie nádor, ktorý ho zväčšuje

Rakovina semenníkov je z uvedených komplikácií menej častá, môže ale postihnúť muža v ktorejkoľvek fáze života. Štatisticky je najčastejšia u mladých mužov medzi 25 až 35 rokmi, ďalej potom medzi 55 až 65 rokmi. Typov nádorov semenníkov je viacero a sú rôzne agresívne. Kvôli tomu sa aj rôzne prejavujú a celková záťaž závisí od typu nádoru a na tom, v akom štádiu sa ho podarí zachytiť.

 

Príznaky rakoviny semenníkov:

Hlavným príznakom je prítomnosť pevného, často nebolestivého cudzieho útvaru na semenníku. Upozorňujem, že nádor semenníka môže byť v mnohých prípadoch aj nezhubný, ale akýkoľvek podozrivý útvar je potrebné ihneď nechať skontrolovať lekárom.

Pre potvrdenie rakoviny lekár vykoná biopsiu semenníkov, čo je odber malého vzorku podozrivého tkaniva tenkou ihlou. Vždy choďte na urológiu, a ak urológa nepoznáte, nechajte sa k nemu predpísať praktickým lekárom.

 

Liečba rakoviny semenníkov:

Liečba sa vždy prispôsobuje miere rozšírenia rakovinového tkaniva. Menšie ložiská možno liečiť podávaním liekov alebo ožarovaním. Pokiaľ je rakovina veľmi rozšírená, je často nutné odobrať celý postihnutý semenník.

Zo semenníkov sa rakovina môže zároveň šíriť do celého tela, preto musí onkológ dôkladne sledovať celkový stav a zamerať liečbu na postihnuté a ohrozené miesta.

 

Spermatokéla a epididymálna cysta (cysty na nadsemenníku)

zväčšenie semenníkov kvôli cyste

Cysty na nadsemenníku zväčšujú celkovú veľkosť semenníka

Obe poruchy postihujú nadsemenník a teda útvar na vrchnej a zadnej časti semenníka, ktorý uchováva spermie. Obe poruchy na nadsemenníku vytvoria cystu. Pri spermatokéle cysta obsahuje spermie, pri epididymálnej cyste obsahuje tekutinu bez spermií.

Epididymálna cysta vzniká obvykle po úraze nadsemenníka alebo po vazektómii (prerušenie semenovodov pre mužskú sterilizáciu), vplyvom infekcie a zápalu (epididymitída) alebo celkom bez príčiny.

 

Príznaky a liečba:

V mnohých prípadoch muž o probléme netuší, pretože môže spôsobovať iba mierne alebo žiadne príznaky. Často sú nebolestivé a zväčšenie semenníkov nie je výrazné.

Ak cysty narastú do nepohodlných rozmerov a začnú bolieť, liečba spočíva v drobnej operácii a odstránení cysty cez drobný rez v miešku.

 

Torzia semenníkov (pretočenie semenníka)

zväčšenie semenníkov kvôli torzii

Torzia semenník priškrtí a opúchaním sa zväčší

Torzia je skrútenie a pretočenie semenníka, respektíve cievneho spletenca (cievnej stopky), ktorý do semenníka a tkaniva miešku privádza krv. Torzia je závažný stav, ktorý výrazne ohrozuje zdravie semenníka. Počas nehody do semenníka neprúdi krv, kvôli čomu môže odumrieť.

Torzia sa môže objaviť prakticky kedykoľvek, pretože semenníku k pretočeniu okolo osi stačí jeden nesprávny pohyb alebo úraz. Torzia postihuje najčastejšie mladých chlapcov alebo športovcov, ktorí sú často v pohybe. Rovnako tak môže k torzii dôjsť pri akčnejšom sexe alebo cyklistike, jazde na motorke alebo keď si iba nesprávne sadnete.

 

Príznaky torzie semenníka:

 • silná až neznesiteľná bolesť postihnutého semenníka (bolesť môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť až zvracanie)
 • opuchnutý a začervenaný miešok na postihnutej strane
 • zdurený a opuchnutý semenník
 • zmena polohy semenníka v miešku – môže sa vytiahnuť o niečo vyššie
 • krv v ejakuláte

 

Liečba torzie semenníka

Torzia vyvolá silnú bolesť, ktorá vás istotne povedie do úrazovej ambulancie. Semenník je nutné otočiť naspäť, aby sa spriechodnila cievna stopka a semenník sa znovu prekrvil.

Torzia môže byť úplná alebo čiastočná, pričom úplná je veľmi nebezpečná a semenník kvôli nej môže odumrieť. Lekár môže závažnosť zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia pre zistenie, či a v akej miere cez stopku preteká krv.

Lekár sa môže snažiť semenník napraviť ručne pohmatom cez kožu mieška, ale obvykle spraví malý rez cez kožu mieška a vykoná drobný zákrok. Semenník je možné zachrániť, pokiaľ sa torziu podarí zvrátiť do 6 hodín. Ak sa to nepodarí, odumrie a v tom prípade musí lekár celý semenník odobrať (zákrok sa nazýva orchiektómia semenníka).

VIETE, že sa semenníky môžu aj zmenšovať (tzv. atrofovať)? Stav podrobne rozoberáme v článku Zmenšovanie semenníkov: Prečo sa semenníky scvrkávajú a ako sa chrániť?

zmenšovanie semenníkov, testikulárna atrofia

Liečba zväčšenia a opuchu semenníkov

Opäť zdôrazňujem, že domáca liečba a babské rady pravdepodobne nepomôžu. Iba lekár vie presne zistiť, prečo sa semenník zväčšil a nastaviť účinnú liečbu. V článku som vymenoval iba časté príčiny, ale stav posúdi iba lekár, konkrétne urológ. Určite sa ihneď objednajte na vyšetrenie semenníkov.

K lekárovi je rozumné zájsť aj pokiaľ vás zväčšené semenníky nebolia. Nebolestivé zväčšenie môže spôsobovať rakovina, ktorú je nutné začať ihneď liečiť.

Ak vás semenník teraz bolí, je opuchnutý a zväčšený, než sa dostanete k lekárovi, opuch a bolesť môžete znížiť:

 • prikladaním studených obkladov (ľad v sáčku zabalený do uteráka, fľaša so studenou vodou)
 • podkladaním miešku predmetom, aby sa nedotýkal podkladu a vnútrajšku stehien
 • nosením voľnej a priedušnej bielizne a oblečenia
 • nosením suspenzoru, pokiaľ ho máte
 • vyhýbaním sa dvíhaniu ťažkej váhy a športovej aktivite

Tieto rady sú iba pre zníženie akútnej bolesti. Určite by vás ale nemali odradiť od návštevy urológa.

 

Existuje riziko kvôli zväčšeniu semenníkov?

Áno, určite existuje. Semenníky produkujú spermie a mužský hormón testosterón. Akékoľvek ich poškodenie môže produkciu oslabiť alebo celkom zastaviť, kvôli čomu sa zhorší plodnosť a vzniknúť môže až neplodnosť.

Nedostatok testosterónu zároveň oslabuje celkové zdravie, mení aj výzor muža, oslabuje erekciu a sexuálne libido a má iba negatívne dopady. Zaujímať sa o zdravie a kondíciu svojich semenníkov je veľmi zodpovedné.

 

Zväčšenie semenníkov a často kladené otázky FAQ

Čo býva príčinou zväčšenia semenníkov?
Najčastejším dôvodom je poranenie, infekcie a zápaly alebo choroby. Semenník sa zväčšuje kvôli opuchu tkaniva, hromadeniu tekutiny, rastu cysty alebo aj nádoru.
Mám sa zväčšených semenníkov báť? Sú nebezpečné?
So zväčšeným semenníkom je vždy vhodné ísť na urológiu, pretože sám príčinu nezistíte. Lekár semenníky vyšetrí a v mnohých nerizikových prípadoch liečba nemusí byť potrebná.
Ako sa zbavím opuchu, zväčšenia a bolesti semenníka?
Prikladajte studené obklady a snažte sa fyzicky nenamáhať. Noste voľné oblečenie a bielizeň.
Zmizne zväčšenie semenníkov samo od sebe?
Vždy záleží od konkrétnej príčiny a neodporúčam čakať, či sa zväčšenie stratí, zvlášť pokiaľ sú semenníky boľavé a opuch výrazný.
Prečo sa semenníky zväčšujú vekom?
Po 40. roku dochádza ku znižovaniu testosterónu, ktorý do tejto doby formoval tvar semenníkov. Semenníky sa môžu o niečo zväčšiť, zároveň sa uvoľňuje koža miešku, takže semenníky sú u starších mužov ovisnuté.
Existujú lieky na zväčšené semenníky?
Liek vždy predpíše až lekár po zistení príčiny zväčšenia semenníkov. Sám si môžete v lekárni kúpiť iba voľne dostupné lieky proti bolesti, ak zväčšenie a opuch bolesť sprevádza.
Môže byť zväčšený iba jeden semenník alebo vždy oba?
Áno, ktorýkoľvek uvedený problém môže zväčšovať iba jeden semenník a niekedy oba semenníky spoločne.
Čo znamená zväčšený semenník u psa?
Psovi a jeho semenníkom hrozia podobné príčiny zväčšenia, aké uvádzam v článku.

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

5/5 - (1 vote)

4 komentáre

 1. Janko Hrasko 22.5.2023
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 28.6.2023
 2. Julius Daško 8.9.2023
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 25.9.2023

Zanechte odpověď