Podviazanie semenníkov, 1. časť – podväzovanie za účelom sterilizácie muža. Je vôbec potrebné, kde vás podviažu a koľko zaplatíte?

Podviazanie semenníkov, alebo aj sterilizácia či vazektómia, predstavuje chirurgický úkon, vďaka ktorému dochádza k prerušeniu semenovodov, a tým k sterilizácii muža. Ide o jednu z možných foriem mužskej antikoncepcie.

Lenže je podviazanie semenníkov bezpečné? Má to pre muža vôbec zmysel? Bude muž stále produkovať spermie? A nemôže sa nejaká taká zblúdilá spermia predsa len dostať k ženinmu vajíčku a oplodniť ho? A čo keď sa v budúcnosti rozhodnete pre založenie rodiny, existujú nejaké zadné dvierka?

podviazanie semenníkov, mužská sterilizácia

 

Podviazanie semenníkov

Podviazanie semenníkov alebo mužská sterilizácia predstavuje veľmi jednoduchý chirurgický zákrok. Operatér najprv urobí malý rez na miešku, cez ktorý sa dostane k semenovodu, ktorý preruší.

Vďaka tomu sa teda nemôžu privádzať spermie zo semenníka do močovej trubice. Ide o bezpečný a trvalý spôsob antikoncepcie.

podvázání varlat, vasektomie, mužská sterilizace

 

Ako podväzovanie semenníkov prebieha?

Rez na miešku býva často tak malý, že sa ani nemusí zašívať a zahojí sa sám. Počas výkonu muž cíti maximálne mierny ťah na miešku, ale nie bolesť.

Operácia trvá zhruba 20 minút a pacient môže ísť okamžite po zákroku domov. Na operáciu stačí len lokálne umŕtvenie. V deň zákroku môžete normálne jesť a piť.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]V dnešnej dobe sa vazektómia vykonáva pomocou lokálnej anestézie, pacient teda počas zákroku necíti žiadnu bolesť.

Operatér malým rezom na miešku odhalí semenovody, ktoré na dvoch miestach podviaže a prestrihne. Oba ich konce uzavrie, obyčajne stehom a koaguláciou, a vráti ich do mieška.

Celá operácia trvá zhruba pol hodiny, vykonáva sa ambulantne a vo väčšine prípadov nevyžaduje následnú hospitalizáciu.[/su_testimonial]

 

TIP: Pokiaľ by ste, naopak, potrebovali zlepšiť plodnosť, kvalitu spermií a aj erekciu, odporúčame kanadský Vimax s bylinným zložením a vitamínom E (výživa pre spermie).

vimax tablety

 

Koľko zákrok stojí?

Určite vás bude zaujímať aj to, na koľko vás tento zákrok vyjde. Operáciu zatiaľ v tejto chvíli nehradí žiadna zdravotná poisťovňa.

Jej cena sa pohybuje v rozmedzí od 400 do 600 eur. Cena aj predoperačná a pooperačná starostlivosť sa však odvíja podľa ponuky jednotlivých kliník.

Platba za zákrok prebieha väčšinou tesne pred zákrokom v hotovosti alebo kartou.

 

VIDEO: Podviazanie semenníkov.

 

Rekonvalescencia po vazektómii

Po operácii musí muž, samozrejme dodržiavať pokojový režim, vyhýbať sa minimálne dva až tri dni telesnej námahe a najmenej týždeň nejazdiť na bicykli.

VIETE, že dlhé hodiny v sedadle bicykla vôbec neprospievajú erekcii?

Po preliečení sa ale bez obáv môžete vrátiť do bežného života, a to i do toho sexuálneho. Operácia väčšinou na sexualitu muža nemá väčší vplyv, okrem toho, že ho môžete prevádzkovať bez akejkoľvek antikoncepcie a bez strachu, že by ste nechcene oplodnili svoju partnerku.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]Pacient by mal po zákroku aspoň dvadsaťštyri hodín dodržiavať relatívne pokojový režim. Prechodne sa môžu objaviť mierne ťahavé či tlakové bolesti v miešku.

V takom prípade je možné užiť analgetikum. Pokiaľ má muž kancelárskezamestnanie, nie je problém ísť na druhý deň do práce. Namáhavú prácu ale odporúčam na deň až dva odložiť.

V každom prípade je vazektómia lacnejšia, bezpečnejšia a menej komplikovaná ako napríklad podviazanie ženských vaječníkov, čo je jedna z metód trvalej ženskej antikoncepcie.[/su_testimonial]

 

Podviazanie semenníkov ako forma mužskej antikoncepcie

Už celých 7 rokov môžu muži na Slovensku dobrovoľne podstúpiť podviazanie semenníkov ako jednu z foriem antikoncepcie. Napriek tomu sa do tohto zákroku mnohí príliš nehrnú.

Podľa dostupných informácií podstúpili tento zákrok iba 3 % slovenských mužov. Pritom vo svete, napríklad v Británii či v USA, je takto „zabezpečených mužov” od určitého veku aj nad 50 %. V Spojených štátoch amerických ju ročne podstúpi zhruba pol milióna mužov.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]V západných krajinách je vazektómia oveľa rozšírenejšia bežná metóda. Avšak v porovnaní s tým, že asi pred desiatimi rokmi sa o vazektómi u nás prakticky nehovorilo, je o nej aj tu dnes, samozrejme, oveľa viac počuť.

Veľká časť dnešnej mužskej populácie síce zastáva názor, že za počatie je zodpovedná žena, a stavia sa k možnosti vazektómie odmietavo, sú tu však aj takí muži, ktorí si uvedomujú, že hormonálna antikoncepcia má veľké množstvo vedľajších účinkov a ženu často limituje.

Zodpovednosť by podľa môjho názoru mali niesť obaja partneri, a tak pokiaľ sa pár rozhodne riešiť antikoncepciu, je dobré vedieť, že vazektómia je možná voľba. Podstatné je aj to, že vazektómia predstavuje ďaleko šetrnejší výkon ako chirurgická sterilizácia žien.[/su_testimonial]

spoľahlivosť antikoncepčných metód

Pearlov index vyjadrujúci spoľahlivosť jednotlivých antikoncepčných metód. Udáva počet tehotenstiev u 100 typických párov užívajúcich danú antikoncepciu v priebehu jedného roka.

 

Riziká podväzovania semenníkov

Rovnako, ako akákoľvek iná operácia, nesie so sebou aj táto isté riziká. Najbežnejšími rizikami sú infekcia, hematóm v rane, zmena citlivosti v okolí rany alebo oneskorené hojenie.

To však môžete výrazne ovplyvniť správnou hygienou a pokojom na lôžku. Podviazanie semenovodov naopak nemá žiadny vplyv na kvalitu erekcie, na dosahovanie a prežívanie orgazmu ani na hladinu mužských hormónov.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]Riziká môžu byť okamžité a odložené.

Okamžité znamená, že ide o určitý chirurgický, hoci minimálne invazívny výkon, a teda hrozí krvácanie v rane či infekcia. Tieto komplikácie sa síce vyskytujú v minimálnej miere, v jednom či dvoch percentách, ale je nutné o tom vedieť.

Dlhodobým, v úvodzovkách vedľajším účinkom, môže byť určitý diskomfort v mieste prerušenia semenovodu muž si môže vyhmatať citlivé miesto, tzv. granulom, avšak tieto komplikácie nie sú časté, ide asi o desať a menej percent klientov po vazektómii.[/su_testimonial]

 

Rozdiel medzi podviazaním semenníkov a kastráciou

Možno ste už tiež niekedy počuli o pojme „kastrácia”. Kastrácia je ale oproti podviazaniu semenníkov niečo úplne iné. Pri podviazaní semenníkov dochádza iba k prerušeniu prívodu spermií do močovej trubice.

Avšak v prípade kastrácie dochádza k odstráneniu mužských pohlavných žliaz a vďaka tomu k prerušeniu produkcie mužského pohlavného hormónu testosterónu, teda kastrácia môže mať vplyv aj na chuť na sex, aj na sex samotný.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]Muž, ktorý sa rozhodne podstúpiť vazektómiu, musí spĺňať kritérium svojprávnosti, minimálne 14 dní pred výkonom by mal byť dostatočne poučený o zákroku a s ním súvisiacich náležitostiach a podpisuje informovaný súhlas, v ktorom je podrobne popísaný zákrok, jeho riziká aj benefity.[/su_testimonial]

 

Je muž po zákroku skutočne 100 % sterilný, a teda neplodný?

Je tento zákrok skutočne 100 %? Nemôže sa stať, že by ste aj tak nechcene oplodnili svoju partnerku? Uvádza sa, že dokonalú neplodnosť dosiahnete až po zhruba 40 ejakuláciách. Do tej doby sa totiž môžu v ejakuláte vyskytovať živé spermie „prežívajúce“ v močových cestách, kade spermie putovali.

Aby ste si boli skutočne istý, že ste 100 % sterilný, budete po dvoch až štyroch mesiacoch od operácie pozvaný na kontrolu obsahu spermií v ejakuláte. Pokiaľ nebude vzorka úplne čistá, mali by ste sa pri sexe ďalej chrániť ešte aj iným spôsobom.

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE: Ako dlho prežije spermia na vzduchu, vo vode a v pošve?

 

Zakladanie rodiny s podviazanými semenníkmi

Je možné si to po čase rozmyslieť? Teraz napríklad deti nechcete, ale čo za takých desať, pätnásť rokov? Bude možné aj po takej dobe založiť rodinu? Dobrá správa pre vás – plodnosť je možné aj po podviazaní semenníkov navrátiť.

Odborne sa táto operácia, pri ktorej sa vám navráti plodnosť, nazýva vazovazostómia. Počas zákroku sa prerušené semenovody zase späť chirurgicky spoja.

Úspešnosť oplodnenia je potom až 76 %. Závisí to najmä od doby, ktorá uplynula od samotného podviazania semenníka. Napriek tomu lekári radšej odporúčajú si pre istotu spermie odobrať a zamraziť v spermobanke.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: 

 

Neúplné, dočasné podviazanie semenníkov

Druhou možnosťou, ktorá zažíva v posledných rokoch boom, je tzv. dočasná vazektómia. Pri takomto zákroku sa semenovod nepreruší chirurgicky, ale iba sa „upchá“.

Pokiaľ by ste si teda svoje rozhodnutie v budúcnosti rozmysleli, je odstránenie tejto prekážky oveľa jednoduchšie ako opätovné chirurgické spriechodňovanie semenovodu, a preto je tento variant medzi mužmi stále viac populárny.

 

Je muž s podviazanými semenníkmi stále sexuálne aktívny?

Mnohí muži majú často obavy, že s podviazanými semenníkmi nebudú mať chuť na sex a nebudú napríklad ani schopní dosiahnuť erekciu. Podľa výsledkov prieskumu agentúry Rondo Data na reprezentatívnej vzorke 1 500 českých mužov sa napríklad 26,8 % mužov domnieva, že pri zákroku dôjde k odstráneniu semenníkov a 22,5 % si myslí, že po zákroku stratí erekciu.

Toho sa ale báť nemusíte. Sterilizácia alebo podviazanie semenníkov vedie k sterilite, čo znamená neplodnosť, nie neschopnosť. Na sex stále budete mať chuť.

Stále sa vám postaví ako v mladosti a stále budete môcť svoju partnerku sexuálne uspokojiť. Na tom sa nič nezmení. Navzdory predsudkom totiž vazektómia neznižuje mužský sexuálny výkon ani hladinu testosterónu.

Dokonca pri sexe bude dochádzať k ejakulácii. Tzv. ejakulát je totiž vytváraný zvlášť sekrétom žliaz. Spermie tvoria asi 1 % ejakulátu. Hlavná časť je produktom semenných vačkov a prostaty.

Len v ejakuláte už nebudú obsiahnuté žiadne spermie, pretože tie sa uzavretým semenovodom ďalej nedostanú. Farba aj konzistencia ejakulátu zostane zachovaná.

 

Produkcia spermií s podviazanými semenníkmi

Muž teda aj s podviazanými semenníkmi ďalej produkuje spermie. Tie však neputujú pri vyvrcholení von zo semenníkov, ale zostávajú aj vtedy v semenníkoch. Nemusíte sa ale báť, že by vám kvôli hromadiacim sa spermiám semenníky opuchli.

Tvorba spermií v semenníkoch (spermatogenéza) síce naďalej pokračuje, je však v rovnováhe s ich biodegradáciou, teda biologickým odbúravaním.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologické kliniky UroKlinikum Praha“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/cely-nas-tym/114-mudr-josef-stolz-mba/“]Veľkosť semenníkov zostáva po vazektómii rovnaká, i keď spermie sa ďalej tvoria – len sa neodstraňujú v priebehu ejakulácie, ale postupne podliehajú biodegradácii, teda rozložia sa a vstrebajú sa.

Hormonálna funkcia semenníkov pritom zostáva neporušená a s tým aj súvisiaca citlivosť a pod.[/su_testimonial]

 

Má vôbec podviazanie zmysel?

Premýšľate nad týmto zákrokom? Ste na vážkach, či do toho ísť alebo nie? Hľadáte pre a proti? Má podviazanie semenníkov vôbec zmysel?

Zmysel má tento zákrok najmä pre tých mužov, ktorí vedia, že s najväčšou pravdepodobnosťou už nebudú chcieť v budúcnosti zakladať rodinu a zároveň si chcú užívať nechránený sex so svojou partnerkou. V takej chvíli má podviazanie semenníkov zmysel a určite vám prinesie svoje výsledky.

[su_testimonial name=“Pacient Tomáš rozpráva o svojom rozhodnutí“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/07/95-958614_man-icon-person-logo-png-clipart.jpg“]O tom, že by som šiel na vazektómiu som naozaj uvažoval, ale priznám sa, že som na poslednú chvíľu uhol a nakoniec som ju neabsolvoval.

So ženou máme dve deti a ďalšie neplánujeme, ale predsa len som nechcel mať pocit, že v štyridsiatke budem neplodný. Neviem, možno je v tom aj nejaká mužská ješitnosť.[/su_testimonial]

Podviazanie semenníkov ako forma antikoncepcie avšak nemá zmysel, pokiaľ v najbližšej dobe plánujete založiť rodinu, iba teraz hľadáte nejaké iné možnosti antikoncepcie namiesto kondómu.

Potom radšej s partnerkou vyskúšajte napríklad pesar, vaginálny krúžok, vnútromaternicové teliesko, hormonálnu antikoncepciu alebo napríklad spermicídne gély. Podviazanie semenníkov je síce vratné, ale vaša plodnosť bude tak či tak po zákroku znížená. Je potrebné si to teda veľmi dobre rozmyslieť.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Podviazanie semenníkov, 2. časť – podväzovanie pre potešenie, silnú erekciu a intenzívny zážitok. Ako a čím sa podviazať?

5/5 - (1 vote)