Zmenšovanie semenníkov (atrofia): Prečo sa semenníky scvrkávajú a ako ich chrániť?

Zmenšovanie semenníkov (atrofia semenníkov, testikulárna atrofia) nie je prirodzené a vždy preukazuje, že sa so semenníkmi alebo celkovým zdravím deje niečo nesprávne. Pokiaľ ste si všimol, že sa semenníky viditeľne zmenšili, určite choďte za lekárom. Niektoré príčiny možno vyliečiť a odstrániť, ale nie vždy možno semenníkom navrátiť pôvodnú veľkosť.

Nakoľko sám doma nezistíte, prečo sa vám semenníky zmenšili, je veľmi dôležité, aby ste zašiel za lekárom. Pomôže urológ, ale ideálne zájdite najskôr za praktickým lekárom, ktorý vás ku špecialistovi odporučí.

zmenšovanie semenníkov, testikulárna atrofia

 

Príčiny zmenšovania semenníkov

Tu sú najčastejšie príčiny a dôvody zmenšovania semenníkov vrátane liečebných metód. Za niektoré muž nemôže, za tie ďalšie už bohužiaľ nesie plnú zodpovednosť. Žite čo možno najzdravšie a počas sexu sa chráňte kondómom.

 

Atrofia semenníkov (testikulárna atrofia)

Zmenšovanie semenníkov vplyvom atrofie znamená, že sa zmenšujú iba samotné semenníky a nie celý miešok (kožný vak, v ktorom sú semenníky uložené). Koža miešku sa počas testikulárnej atrofie nijak nemení.

Príčinou atrofie je najčastejšie úraz, choroba alebo vystavenie sa niektorým nežiaducim chemikáliám.

 

Príznaky atrofie semenníkov

Hlavným príznakom je zmenšenie jedného alebo oboch semenníkov.

U pubertálnych, dospievajúcich chlapcov sa okrem zmenšenia semenníkov môže objaviť problém so správnym vývojom ďalších mužských rysov, ako je napríklad problém s rastom fúzov a telesného ochlpenia alebo problém s rastom penisu. Stavy, ktoré atrofiu semenníkov spôsobujú, tak majú vplyv na komplexný vývin mladého muža.

U pubertálnych a post-pubertálnych mladých mužov môže zmenšovanie semenníkov sprevádzať mäkkosť semenníkov a „riedka“ konzistencia, znížené sexuálne libido, problémy s plodnosťou až neplodnosť, slabý objem svaloviny, žiadne alebo minimálne fúzy a ochlpenie.

TIP NA DOPLNOK:

České kapsuly Proerecta LONG navodzujú hormonálnu rovnováhu a upravujú hladinu testosterónu na optimálnu úroveň.

Pomáhajú tak brániť zmenšovaniu semenníkov vplyvom nedostatku vlastného testosterónu. Keďže ide o doplnok stravy, LONG je možné užívať aj počas liečby chorôb, ktoré atrofiu semenníkov spôsobujú.

Bezpečne, dlhodobo a bez vedľajších účinkov.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a dostanete sa k podrobným účinkom priamo na stránke Proerecta.com. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín a ihneď môžete začať semenníky chrániť pred zmenšovaním.

 

Príčiny atrofie semenníkov

Semenníky sa môžu zmenšovať z rôznych príčin. Odporúčame vám s problémom zájsť k lekárovi, aby dôvod čo najrýchlejšie odhalil a v prípade nebezpečenstva predpísal liečbu.

 

Hypogonadizmus

Hypogonadizmus je porucha semenníkov, kvôli ktorej neprodukujú dostatočné množstvo testosterónu a kvôli tomu sa zmenšujú. Stav môže spôsobovať tiež nesprávny rast penisu, svalovej hmoty a mužského ochlpenia.

 

Primárny hypogonadizmus

Porucha funkcií semenníkov. Často semenníky nezareagujú na mozgový príkaz produkovať testosterón a spermie. Stav môže byť vrodený alebo zapríčinený infekciami, torziou a poškodením semenníkov, testosterónovou terapiou alebo zneužívaním anabolických steroidov.

 

Sekundárny hypogonadizmus

Sekundárny hypogonadizmus nespôsobuje porucha semenníkov, ale porucha hypofýzy (časť mozgu). Tá nevylučuje špecifický luteinizačný hormón, ktorý je zodpovedný za prenos signálu z mozgu do semenníkov, aby produkovali testosterón. S jeho nedostatkom potom dochádza ku zmenšovaniu semenníkov.

 

Nezostúpené semenníky

Ide o problém, kedy jedno alebo oba semenníky počas vývoja nezostúpia až do miešku a „nedozrejú“. Nezrelé a nevyvinuté semenníky neprodukujú dostatok testosterónu a nepracujú správne. Problém sa obvykle rieši chirurgicky ešte v detstve hneď, ako sa na neho príde. Zákrok sa nazýva orchiopexia.

 

Orchitída

Orchitída je názov pre zápal semenníkov. V prvom rade semenníky opuchnú a budú bolieť, ale postupom času sa môžu naopak zmenšiť. Orchitída sa delí na 2 typy:

  • Bakteriálna orchitída sa prenáša pohlavným stykom ako pohlavná choroba. Najčastejším dôvodom zápalu je nakazenie sa kvapavkou alebo chlamýdiami. Orchitídu môže spôsobiť aj zápal močových ciest, kedy sa v nich nachádzajú baktérie, a tiež nedodržanie hygieny pri zavádzaní rôznych zdravotníckych pomôcok (katétre a sondy) alebo erotických hračiek do močovej trubice (dilatátor).
  • Vírusová orchitída je spôsobená vírusom príušníc (mumps). Štatisticky sa orchitída môže objaviť až u tretiny mužov, ktorí behom puberty trpeli príušnicami.

 

Vek

Po cca. 45. až 55. roku u mužov prirodzene dochádza k oslabeniu produkcie testosterónu. Muž sa tak dostáva do životnej etapy zvanej andropauza. Vplyvom nízkej hladiny testosterónu môže dôjsť ku zmenšovaniu semenníkov, pričom toto zmenšenie je prirodzené a možno s ním počítať.

 

Testosterónová terapia

Zmenšenie semenníkov môže byť negatívny sprievodný jav liečby testosterónom, kedy sa hormón dopĺňa do tela. Kvôli tomu môže dôjsť k pozastaveniu tvorby vlastného testosterónu, ktorého je potom nedostatok a po vysadení liekov môže hladina ostať nízka. Kvôli nedostatku testosterónu semenníky atrofujú.

 

Torzia semenníkov

K torzii jedného alebo oboch semenníkov dochádza, keď sa semenník pretočí okolo svojej cievnej stopky. Tento úraz zablokuje prísun okysličenej krvi do semenníka. Nedostatočne prekrvený a nevyživený semenník sa môže zmenšiť. Torziu je nutné riešiť na úrazovke, pretože semenník môže aj odumrieť alebo sa zmenšiť natrvalo.

 

Varikokéla

Varikokéla označuje nebezpečné rozšírenie žíl v semenníkoch alebo ich tesnej blízkosti. Varikokéla najčastejšie postihuje ľavý semenník a poškodzuje cesty, ktorými sa presúvajú spermie. Dôsledkom môže byť aj zmenšenie semenníka a neprítomnosť spermií v ejakuláte (azoospermia).

Liečba spočíva v chirurgickom utesnení postihnutej žily alebo presmerovaní toku krvi do inej funkčnej žily tak, aby bol semenník riadne zásobený okysličenou krvou. Táto liečba môže semenník uviesť do pôvodného stavu a zvrátiť tak jeho zmenšovanie.

 

Hormonálna nerovnováha

Hlavne ide o nedostatočnú hladinu a nerovnováhu testosterónu. Prirodzenú produkciu testosterónu znižuje najčastejšie testosterónová terapia, užívanie estrogénu, užívanie anabolických steroidov a niektoré lieky pre liečbu závažnejších chorôb.

 

Užívanie steroidov či iných hormónov

Tieto preparáty silno narúšajú hormonálnu rovnováhu a rovnako ako substitučná testosterónová liečba môžu brániť prirodzenej produkcii testosterónu. Aj tu tak s nízkym testosterónom stúpa riziko zmenšovania semenníkov.

 

Alkoholizmus

Alkohol tiež výrazne kolíše hormonálnou hladinou a oslabuje produkciu testosterónu. Pokročilí alkoholici majú často zmenšené semenníky. Okrem toho alkohol spôsobuje neplodnosť, znížené libido a erektílnu dysfunkciu.

ČÍTAJTE TIEŽ: Aký vplyv má alkohol na mužskú a ženskú plodnosť a aké množstvo alkoholu je ešte bezpečné.

 

Ako lekár zmenšovanie semenníkov vyšetruje a diagnostikuje?

So zmenšenými semenníkmi budete lekárovi najskôr odpovedať na niekoľko otázok. Bude sa snažiť zistiť, či ste nemal napríklad nechránený sex a nenakazil sa pohlavne prenosnou chorobou. Bude sa zaujímať o váš sexuálny život a zdravotný stav. Spýta sa aj na konzumáciu alkoholu a prekonané choroby.

Pohmatom vyšetrí semenníky, bude na nich hľadať podozrivé útvary, kontrolovať veľkosť a konzistenciu. Následne vás pošle na niktoré z pokročilých vyšetrení:

 

Liečba atrofie semenníkov

Liečba vždy musí zohľadňovať príčinu zmenšovania, ktorá sa môže u každého muža líšiť. Neexistuje teda jediná vhodná terapia.

  • liečba semenníkov zmenšených pohlavne prenosnou chorobou sa zameriava na liečbu pohlavnej choroby, najčastejšie pomocou antibiotík
  • rovnako tak zápaly a infekcie semenníkov budú liečené antibiotikami
  • pokiaľ je dôvodom alkoholizmus, pacient musí prestať piť alebo sa prihlásiť na odvykaciu liečbu
  • v prípade torzie alebo hydrokély môže byť cestou operácia

Príčiny atrofie obvykle možno úspešne vyliečiť. Bohužiaľ nie vždy sa zmenšenie podarí zvrátiť a semenníky dostať do pôvodnej veľkosti. Liečba síce zvyšuje šance na úspech, ale zaručený nie je. Mnohé stavy môžu semenníky zmenšiť trvalo. Lekár vám navrátenie pôvodnej veľkosti a kondície nedokáže zaručiť. Liečba ale má zmysel, pretože pacient sa potrebuje škodlivého vplyvu či choroby čo najrýchlejšie zbaviť, aby neškodila ešte viac.

 

Aká je priemerná veľkosť semenníkov?

Veľkosť záleží na veku, zdravotnom stave a životospráve. Dĺžka (výška) zdravého semenníka dospelého muža je 4,5 až 5,1 cm. Semenníky menšie než 3,5 cm na výšku už možno považovať za malé.

Semenníky si môžete orientačne zmerať aj sám pomocou metra či pravítka. Odporúča sa semenníky opláchnuť v teplej vode, aby sa koža miešku roztiahla a semenníky sa uvoľnili.

Presný rozmer pomôže zistiť ultrazvukové vyšetrenie alebo špeciálny nástroj orchidometer. Ide o súpravu plastových alebo drevených korálok v tvare semenníkov na šnúrke. Lekár pohmatom skontroluje semenníky a veľkosť priradí niektorej z korálok.

orchidometer pre meranie veľkosti semenníkov

Drevený orchidometer na meranie veľkosti semenníkov s delením podľa veku.

NEZABUDNITE, že pred úbytkom testosterónu sa môžete ochrániť pomocou českej Proerecty LONG. S dostatkom testosterónu v tele klesá riziko zmenšovania semenníkov.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a dostanete sa k podrobným účinkom priamo na stránke Proerecta.com. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín a ihneď tak môžete začať semenníky chrániť pred zmenšovaním.

 

Zmenšovaní semenníkov: Často kladené otázky FAQ

Prečo sa mi semenníky zmenšujú?
Najčastejšou príčinou je znížená hladina testosterónu, vyšší vek, rakovina semenníkov, orchitída, pohlavne prenosné choroby, alkoholizmus, torzia semenníkov a varikokéla.
Je atrofia semenníkov prípadom pre pohotovosť?
V niektorých prípadoch áno, napríklad pokiaľ dôjde k torzii semenníkov, kedy sa semenník môže priškrtiť až odumrieť.
Dá sa zmenšovanie semenníkov zvrátiť a dosiahnuť pôvodnú veľkosť?
Vždy záleží na príčine. Bohužiaľ v niektorých prípadoch ostanú semenníky zmenšené nastálo. Vždy vyhľadajte lekársku pomoc.
Zistí mi ultrazvukové vyšetrenie zmenšené semenníky?
Áno, ultrazvukové zobrazovacie metódy dokážu presne zmerať objem semenníkov.
Môže semenníky zmenšiť pohlavne prenosná choroba?
Áno, pohlavné choroby patria medzi najčastejšie príčiny, často syfilis, chlamýdie, kvapavka alebo HIV.
Budú sa semenníky zmenšovať vekom?
Áno, je to prirodzené a semenníky sa zmenšujú vplyvom prirodzeného úbytku testosterónu. Toto zmenšovanie je obvykle pomalé a muž si často ani nevšimne, že sa mu semenníky zmenšili. Toto vekom spôsobené zmenšovanie nie je nebezpečné pre zdravie a deje sa tak prirodzene.
Dá sa zmenšovaniu semenníkov nejak brániť v rámci prevencie?
Žiť zdravo a snažiť sa vždy doliečiť všetky choroby.
Zmenšuje znížený testosterón semenníky?
Áno. Pokiaľ je v tele testosterónu málo, tkanivá v semenníkoch sa zmenšujú (atrofujú). Okrem toho semenníky mäknú a strácajú hustotu, pevnosť a pružnosť.

ČÍTAJTE TIEŽ: Rizikové príčiny opuchu semenníkov.

Proerecta LONG, nákup

 

Rate this post

Zanechte odpověď