Jeden semenník väčší než druhý je normálny. Niektoré príčiny ale sú rizikové. Ktoré?

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

Jeden semenník väčší než druhý je pomerne bežný stav. Semenníky sú málokedy rovnako veľké. Zároveň jeden semenník leží nižšie než druhý, ale pokiaľ sa bez problémov zmestia do miešku a nemenia veľkosť, mali by byť zdravé.

Nemusíte sa obávať predčasne. Na vyšetrenie k urológovi alebo praktickému lekárovi zájdite, keď semenníky začnú bolieť, zmenia tvar, v moči alebo ejakuláte sa objaví krv alebo si nahmatáte nové a cudzie útvary na semenníkoch či inde na genitále (hrudky a nerovnosti, výrastky, bradavice, „kŕčové žily“ a podobne).

jeden semenník väčší než druhý

PAMÄTAJTE:

Jeden semenník je obvykle väčší a visí vyššie než druhý. Semenníky nesmú byť bolestivé, veľkosť či pozícia sa nesmie meniť rýchlo a na semenníkoch nesmú byť hrudky ani výčnelky. Vtedy zájdite na urológiu (s podozrením vás odporučí aj obvodný lekár).

 

Je bežné, že je jeden semenník väčší než druhý?

Áno a rôzne veľké semenníky má väčšina mužov. Nejde ale o markantné rozdiely a muž si ich všimne skôr pri pohmate semenníkov, samovyšetrení alebo na drobný rozdiel upozorní partnerka počas sexu.

Zdravé semenníky merajú zhruba 4-5 cm na výšku, 3 na šírku a 2 na hrúbku. Semenníky by mali mať podobný alebo na pohľad a pohmat rovnaký tvar. Ak si medzi semenníkmi všimnete výrazné rozdiely vo veľkosti, tvare alebo tuhosti, je vhodný čas nechať si semenníky vyšetriť.

Obvykle je väčší pravý semenník, ale nie je to pravidlom. Inú veľkosť môže mať aj ľavý semenník. Aby sa pohodlne vošli do miešku, jeden semenník obvykle visí nižšie než druhý.

Ďalej vám poradíme, čo si na semenníkoch všímať, aké komplikácie sa môžu objaviť a čo presne robiť, pokiaľ na semenníkoch zistíte abnormality a komplikácie.

orchidometer na meranie veľkosti semenníkov

Toto je orchidometer pre približný prehľad veľkosti semenníkov podľa veku. Číslo na korálkach uvádza vek, v ktorom by semenník mal byť veľký ako daná korálka. Po 25. roku už semenníky skôr nerastú, takže ich zväčšenie môže signalizovať chorobu alebo poranenie. Mierne a nerizikové zväčšenie ale možno čakať vo vyššom až seniorskom veku.

 

Príčiny a liečba zväčšenia jedného alebo oboch semenníkov

Niektoré príčiny nepredstavujú riziko pre semenníky ani pre zdravie. Lekár môže problém pravidelne skontrolovať, aby mal prehľad, či sa nezhoršuje a semenník sa nezväčšuje. Lieky ani operáciu nemusí predpisovať vo všetkých prípadoch. Vždy záleží na príčine.

Závažné dôvody zväčšenia semenníkov sa sami od sebe sa nestratia. Keďže sú semenníky veľmi citlivé na poškodenie, je nutné nechať sa čo najrýchlejšie vyšetriť a vhodne ošetriť.

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

DOPLNOK PRE ZDRAVIE, FUNKCIU A KONDÍCIU SEMENNÍKOV:

Doplnok Proerecta LONG nelieči zväčšenie semenníkov, ale dlhodobo udržuje ich dobrú kondíciu a podporuje správne funkcie. Dobre živené semenníky produkujú dostatok testosterónu a spermií. Kondícia semenníkov je dôležitá pre plodnosť, erekciu a sexuálne libido.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl LONG. Prípadnú objednávku vám e-shop Proerecta.com doručí do 48 hodín. Ihneď tak môžete podporiť kondíciu semenníkov, produkciu zdravých spermií a dostatku testosterónu.

 

Rakovina semenníkov

Áno, ide o závažnú chorobu, ale neľakajte sa predčasne. Prejavom rakoviny sú najčastejšie hrudky, zdureniny a výrastky.

Rakovina je nekontrolovateľné množenie buniek v semenníkoch alebo na nich. Tie potom rastú a menia svoj tvar.

Postihnutý semenník môže lekár odstrániť (orchiektómia), aby sa rakovinné bunky ďalej nešírili, nemigrovali po organizme a nádor sa nezväčšoval. Rakovinu semenníkov možno liečiť aj rádioterapiou (ožarovanie postihnutého miesta) a chemoterapiou (podávanie liekov, ktoré hubia rakovinné bunky).

Opäť opakujeme, že všetky podozrivé nádory musí skontrolovať lekár. Ideálne urológ, ale pokiaľ neviete, ku ktorému ísť, navedie vás aj váš praktický (obvodný) lekár.

jeden semenník väčší než druhý kvôli rakovine

Na obrázku vidíte tumor, a teda nádor, ktorý na semenníku vzniká množením rakovinných buniek. Semenník rastie a je väčší než druhý, ale rakovina môže semenníky postihnúť aj spoločne.

 

Torzia semenníkov (stočenie semenníka)

Torzia semenníka je stav, kedy sa vplyvom úrazu alebo nesprávnej polohy semenník otočí okolo svojej osi a tým aj okolo svojej cievnej stopky, cez ktorú do semenníka vteká krv.

Kvôli úrazu môže dôjsť ku zníženému prietoku či úplnému zastaveniu prekrvenia semenníka. Úraz je nebezpečný, pretože krvou nezásobený semenník môže odumrieť. O to rýchlejšia musí byť pomoc lekára.

Torziu na pohľad nespoznáte, ale prejaví sa silnou trvalou alebo pulzujúcou bolesťou. Sám doma si semenník naspäť neotočíte, navyše nemôžete vedieť, do ktorej strany sa otočil.

jeden semenník väčší než druhý kvôli torzii semenníka

Vpravo vidíte semenník otočený okolo cievnej stopky, ktorá je priškrtená a semenník sa môže zväčšiť kvôli zápalu a naplneniu krvou, ktorá nemôže odtiecť.

 

Varikokéla (rozšírenie žíl v semenníkoch)

Varikokéla je rozšírenie žíl, ktoré odvádzajú krv preč zo semenníka. Problémom je, že sa krv dlhodobo zdržuje v postihnutom semenníku. Kvôli jeho ohrievaniu môžu vznikať problémy s plodnosťou, pretože spermie potrebujú pre tvorbu teplotu nižšiu, než má zvyšok tela.

Varikokéla sa nemusí prejavovať a postihnutý si ju nemusí všimnúť. Všimnúť si môže rozšírené žily, ktoré môže nahmatať, takže aj tu je pre zistenie vhodné samovyšetrenie a ideálne vyšetrenie u urológa.

Semenník lekár najskôr sleduje, a pokiaľ spôsobuje väčšie komplikácie, varikokéla sa musí riešiť operatívne na chirurgii. Ak sa ale nič závažného nedeje, lekár sleduje, či sa stav nezhoršuje. Operácia vďaka tomu nie je vždy nutná.

jeden semenník väčší než druhý kvôli varikokéle

Naľavo zdravý, napravo varikokélou postihnutý semenník. Krv nemôže zo semenníka odtekať a zdržiava sa v ňom, kvôli čomu semenník rastie.

 

Hydrokéla (vodná cysta)

Hydrokéla je hromadenie tekutiny medzi obalmi semenníka. Tekutina nie je nebezpečná, ale jej prítomnosť v semenníku môže spôsobovať komplikácie.

Hydrokéla teda nezväčšuje samotné tkanivo semenníka, ale obaľuje ho tekutinou, ktorá sa hromadí medzi blanami. Samotný semenník ostáva bez zväčšovania.

Riziko hydrokély sa zvyšuje vekom a častejšie postihuje starších mužov. U mladších mužov sa tekutina hromadí kvôli zápalom alebo úrazom.

Pokiaľ hydrokéla nespôsobuje problémy, nemusí sa liečiť. Pokiaľ je ale tekutiny príliš alebo sa vracia opakovane, lekár môže vzniknutý vačok prepichnúť a tekutinu vypustiť. Semenník možno aj operovať a počas zákroku sa zošijú obaly tak, aby medzi nich tekutina nevtekala a nehromadila sa.

jeden semenník väčší než druhý kvôli hydrokéle

Fialový vak predstavuje cystu medzi obalmi semenníka plnú tekutiny.

 

Orchitída (zápal semenníkov)

Orchitídu a teda zápal semenníkov spôsobujú bakteriálne a vírusové infekcie, na Slovensku často mumps (príušnice). Postihnutý semenník sa zväčší a zároveň stvrdne. Zápal sprevádza bolesť, ktorá môže z miešku vystreľovať aj do okolia. Kože sa napne, sčervená a bude podráždená, semenník bude veľmi citlivý na dotyk.

Dlhodobo neliečený zápal môže semenníky poškodiť a zhoršiť ich prirodzené funkcie: produkciu spermií, ejakulátu a testosterónu.

Zápal sa podobne ako iné zápaly lieči pobytom v pokoji a podávaním antibiotík a studených obkladov proti bolesti. Vždy ich užívajte presne podľa odporúčaní lekára. Zároveň pite dostatok vody.

jeden semenník väčší než druhý kvôli zápalu semenníkov

Zapálený semenník (vpravo) nemusí byt vždy zväčšený a zápal sa prejavuje skôr bolesťou a príznakmi podobnými prechladnutiu.

 

Spermatokéla (epididymálna cysta)

Spermatokéla je útvar naplnený tekutinou, ktorá môže obsahovať aj spermie. Nachádza sa za a nad semenníkom. Na pohmat si možno spermatokélu pomýliť s hydrokélou.

Vzniknutá cysta obvykle nepotrebuje špecifickú liečbu, pokiaľ nespôsobuje vážnejšie komplikácie. Dosahuje veľkosť približne 1 cm a postihnutý si ju obvykle nájde sám. Spermatokéla môže rásť aj do väčších rozmerov, kedy sa prejavuje pocitom tlaku alebo väčšej váhy v miešku.

Tekutinu zo spermatokély možno odsať tenkou ihlou. Pokiaľ sa ale cysta stále obnovuje, lekár ju môže odstrániť úplne.

jeden semenník väčší než druhý kvôli spermatokéle

Spermatokéla je drobná hrčka podobná hrášku nad pravým semenníkom.

 

Zápal nadsemenníka (epididymitída)

Nadsemenník leží na vrchnej a zadnej časti semenníka. Slúži ako zásobáreň spermií. Jeho zápal spôsobuje opuch, sčervenanie, citlivosť až silnejšiu bolesť. Ako u každého zápalu sa môže pridať časté močenie, zimnica a horúčka, výtok z penisu alebo aj krv v ejakuláte.

Epididymitída postihuje aj mužov s problematickou prostatou a s problémami močových ciest.

Počas liečby sa podávajú antibiotiká, lieky proti bolesti a zápalom. Bolesť možno zmierniť aj studenými zábalmi.

Najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia (chlamýdie), ktorá nadsemenníky často napáda po nechránenom sexe ako pohlavne prenosná choroba.

jeden semenník väčší než druhý kvôli zápalu nadsemenníka

Pocit zväčšeného semenníka vytvára zapálený nadsemenník (červený útvar na semenníku vpravo).

 

Kedy so zväčšeným semenníkom zájsť za lekárom?

Na urológiu vás najskôr dostanú nepríjemnosti, ktoré môžu zväčšenie sprevádzať. Dávajte pozor, pretože nie všetky príčiny sa prejavujú tak silno a niekedy si zväčšený semenník ani neuvedomíte.

Podozrivé zväčšenie semenníka alebo semenníkov, najčastejšie silná a nepríjemná bolesť, ktorá môže vystreľovať do okolia, opuch, svrbenie mieška, problémy s močením až krvácanie do moču.

 

Ako bude lekár zväčšené semenníky vyšetrovať?

V prvom rade vám lekár pohmatom vyšetrí semenníky a miešok. Bude sa snažiť nájsť abnormality a výrastky, ktoré na semenníkoch a miešku nemajú čo hľadať.

Zisťovať bude tiež či sa v tele nerozširuje zápal alebo infekcia. Môže testovať vzorku moču pre zistenie infekcie, vzorku krvi pre posúdenie rizika rakoviny, ultrazvukové alebo CT vyšetrenie semenníkov pre posúdenie nálezov a overenie dostatočného prekrvenia.

Pokiaľ máte jeden semenník menší než druhý, u lekára vás bude čakať rovnaký postup prvého vyšetrenia.

 

Možné komplikácie:

Väčšina uvedených príčin zväčšeného semenníka nie je životu nebezpečná, zvlášť pokiaľ je liečba okamžitá. Niektoré dôvody liečbu ani nevyžadujú.

Určité riziká ale stále existujú, a to:

  • odumretie a následné odstránenie semenníka, pokiaľ nemalo dostatok krvi a kyslíku (kvôli torzii semenníka) alebo odstránenie veľmi poškodeného semenníka po úraze alebo kvôli rakovine, ktorú v ňom nebolo možné zastaviť
  • po odstránení semenníka dôjde ku zníženej produkcii spermií a testosterónu, a to vedie ku slabej plodnosti až neplodnosti, úbytku mužskej sily (oslabenie erekcie, strata sexuálneho libida) a ďalším komplikáciám
  • zároveň niektoré liečebné metódy (ožarovanie a chemoterapie) môžu škodiť plodnosti a erotickému libidu

 

Ako zistím, že mám jeden semenník väčší než druhý? (samovyšetrením semenníkov)

Väčšinou ide o rozdiel v milimetroch. Zdravé semenníky sú si tvarom a veľkosťou podobné, takže sa nebojte, že by sa od seba líšili o centimetre. To by totiž mohlo dokazovať rakovinu semenníkov a rast nádoru na jednom z nich.

Väčší semenník tak poznáte na pohľad, keď natiahnete kožu miešku a semenníky narovnáte vedľa seba. Rozdiel spoznáte zrakom a u zdravých semenníkov by mal byť v milimetroch, takže nijak výrazne.

Ak sú zdravé, behom manipulácie by ste nemal pociťovať žiadnu bolesť ani príliš nepríjemné pocity. Zároveň by ste semenníky nemal výraznejšie vnímať ani pri sedení, státí, chôdzi ani behu. Zdravé semenníky bežnej veľkosti sa v miešku přispôsobía a muž o nich ani nevie.

Zdravý semenník je mäkký a pružný, hladký po celom povrchu (nahmatať môžete drobné napojenie chámovodu a nadsemenníka, ktoré na semenníku sú) a bez hrudiek, hrčiek a výrastkov. Pokožka miešku na semenníku by mala byť pokrytá ochlpením a vlasovými vačkami, z ktorých pubické ochlpenie vyrastá.

VIDEONÁVOD: Ako a ako často si samovyšetriť semenníky?

 

Ako skontrolujem veľkosť a zdravotnú kondíciu semenníkov?

Keď už sa „začnete hrať“ so semenníkmi a zisťovať, aké sú veľké, využjte túto chvíľku aj na preventívnu kontrolu ich zdravia.

Vďaka samovyšetrovaniu budete mať sústavný prehľad o tom, či sú v poriadku, nebolia, nemenia tuhosť ani veľkosť a či na nich nerastú rizikové útvary.

Pred kontrolou by mal byť miešok uvoľnený a v pokojnom stave. Test spravte pri izbovej teplote a nie po studenej sprche, aby nebol miešok stiahnutý. Buďte pokojný a sústreďte sa, aby ste citlivé semenníky vnímal naplno.

  • Semenníky jemne prehmatajte prstami. Nijak silno ich nestláčajte. Kontrola nesmie bolieť. Pomaly prehmatajte každý semenník po celej jeho ploche. Máte koľko času potrebujete, takže sa neponáhľajte.
  • Jemnými pohybmi sa snažte zistiť, či na oboch semenníkoch a nie iba na tom väčšom nepocítite zvláštne hrčky, hrudky, výčnelky alebo priehlbiny.
  • Jemným stlačením zistite, či nie je niektorý semenník príliš tuhý alebo či nemá zvláštne mäkkú, „pudingovú“ či rôsolovitú konzistenciu.
  • Venujte čas obom semenníkom aj ak vám robí starosti iba jedno. Samovyšetrenie by ste mal opakovať preventívne každý mesiac. Získate istotu, že semenníky sú zdravé a pracujú správne.

 

Jedno semenník väčší než druhý – často kladené otázky

Je jeden semenník väčší než druhý normálny?
Áno, rozdiel vo veľkostiach semenníkov je normálny. Najčastejšie je o niečo väčší pravý semenník a tiež visí vyššie. Ľavý semenník býva menší a visí nižšie.

Ak je to u vás inak, ale semenníky vás nebolia a nenahmatal ste si neznámy výrastok, nie je dôvod k obavám.

Čo ak je jeden semenník dvakrát väčší než druhý?
Taký rozdiel vo veľkostiach už nie je normálny. Väčší semenník môže byť zapálený a v infekcii, po úraze alebo sa okolo neho hromadí tekutina, prípadne sa množia rakovinné bunky.

Menší semenník môže byť postihnutý atrofiou, a teda scvrkávaním semenníkov. Ďalej do neho nemusí vtekať dostatok krvi alebo má iné príčiny spomaleného rastu. Nechajte semenník vyšetriť.

Čo aj je jeden semenník väčší než druhý u detí?
V článku nájdete zoznam možných príčin od úrazov po choroby. Tieto príčiny sú rovnaké u detí aj dospelých.
Čo keď jeden semenník visí nižšie alebo vyššie než druhý?
Miešok má väčší objem než semenníky spoločne, navyše sa sťahuje a zase uvoľňuje a rozťahuje. Zdravé semenníky v ňom majú dostatok miesta a dokážu sa v ňom posúvať.

Jeden je tak skoro vždy vyššie než druhý a tento stav je normálny. K lekárovi zájdite, pokiaľ sa poloha, tvar či iné vlastnosti semenníkov zmenia náhle a sprevádza ich opuch, bolesť a podobne.

Aká je priemerná veľkosť semenníkov?
Semenník dospelého zdravého muža meria zhruba 4x3x2 cm a je hladký bez hrčiek. Nebolí, nevytvára tlak a muž skoro ani nevníma, že mu medzi nohami visí.

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

NEZABUDNITE, že zdravie a funkcie semenníkov podporí doplnok Proerecta LONG.

Do 48 hodín môže byť u vás. Ihneď tak môžete dôkladne zásobiť semenníky a posilniť ich prirodzené funkcie.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl LONG. Prípadnú objednávku vám e-shop Proerecta.com doručí do 48 hodín. Ihneď tak môžete podporiť kondíciu semenníkov, produkciu zdravých spermií a dostatku testosterónu.

 

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď