Slabá erekcia je obvykle vaša vina. Viete prečo?

Pri sexuálnom vzrušení muža spolupracujú hormóny, svaly, nervy a cievy vo vzájomnej symbióze. Vďaka tomuto úžasnému procesu vzniká finálna erekcia.

Nervové signály putujú z mozgu do penisu. Svaly sa uvoľňujú. Vďaka tomu môže viac krvi prúdiť do toporivých teliesok.

Vo chvíli, keď sa toporivé telieska naplnia krvou, cievy vedúce do penisu sa uzavrú. Tým pádom krv neodteká naspäť do obehu. Erekcia pretrvá. Po orgazme sa cievy opäť uvoľnia a krv môže odtiecť.

slabá erekcia

 

Erekcia občas proste nefunguje každému

V určitej fáze života môže dôjsť k situácii, kedy budete mať problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie. Ide o stav, kedy mužov penis nie je natoľko tvrdý, aby mohol vykonať pohlavný styk.

Vo väčšine prípadov tento problém nastáva sporadicky a nejde o nič vážne.

Pokiaľ máte problém s dosiahnutím pevnej erekcie v 1 zo 4 prípadov alebo častejšie, môžete mať problém.

V tomto prípade odporúčam neváhať s návštevou lekára. Problém s erekciou sa odborne nazýva erektilná dysfunkcia (ED).

POZNÁM OVERENÝ NAKOPÁVAČ EREKCIE. Osobne som testoval české tablety Proerecta.

Proerecta

 

Bežné príčiny ED sú banálne aj vážnejšie

Dôvody pre mäkký penis môžu byť rôzne. Môžu byť fyzického aj psychologického pôvodu. Prípadne môže ísť o ich kombináciu. Veľkú rolu zohráva vek.

 

Fyzické následky riešia hlavne starší muži

Fyzické príčiny sú bežnejšie u starších mužov. Tu sú na vine určité poruchy, ktoré vplývajú na nervy a cievy zodpovedné za nástup erekcie. Medzi fyzické príčiny patrí:

 

Psychológia zohráva rolu hlavne u mladších

Problémovú erekciu môžu spôsobovať aj „bubáci“ v hlave. Emočná nerovnováha môže rozptyľovať od dosiahnutia erekcie v akomkoľvek veku. Tieto problémy zahŕňajú:

S ED môžu bojovať aj muži vo veku 20 a 30 rokov. Čísla štatisticky v tejto skupine rastú. Zahraničné štúdia ukazuje problémovú erekciu u mužov vo vekovom rozmedzí 17 až 40 rokov. Komplikácie sú pritom od miernych až po vážnejšie.

Z výskumov celkovo vyplýva, že u mladších mužov je hlavným vplyvom životný štýl a psychologické naladenie. Mladá generácia viac fajčí cigarety, konzumuje alkohol a drogy, než tá predošlá. Na vine je často tiež úzkosť a sedenie pred mobilmi a počítačmi.

NECÍTITE SA DOBRE? Zistite, či sa o vás nepokúša syndróm vyhorenia.

syndróm vyhorenia

 

Príčiny slabej erekcie pod drobnohľadom

Funkčná erekcia je súhra medzi psychikou, nervovým systémom, hormónmi, cievami a hladkými svalmi penisu. Narušenie jednej alebo viacerých zložiek systému môže mať za následok celkovú dysfunkciu.

 

Kardiovaskulárne problémy

Akýkoľvek stav, ktorý ovplyvňuje sieť ciev, môže viesť k ED. Vysoký krvný tlak a cholesterol spôsobujú kornatenie tepien. A to aj tých v penise. Neefektívna činnosť srdca (po infarkte alebo inej chorobe) môže spôsobiť slabú erekciu.

 

Hormonálna nerovnováha

Nerovnováha endokrinného systému je cestou k mäkkému penisu. Testosterón zohráva kľúčovú úlohu v správnej funkcii erekcie. ED môže byť aj známkou vyššej hladiny prolaktínu alebo nižšej hladiny hormónov štítnej žľazy.

 

Neurologické príčiny

Poruchy nervov môžu byť príčinou slabej erekcie. Platí to napríklad v prípade roztrúsenej sklerózy. Narušenie nervov pri operácii močového mechúra a prostaty môže mať podobný efekt.

Parkinsonová choroba a Alzheimer sú ďalšie príklady, ktoré môžu mať rovnaký výsledok. Podobne to môžu spôsobiť aj zranenia v oblasti panvy a chrbtice.

 

Konzumácia toxických látok

Drogy, alkohol a lieky na predpis. Všetko to sú možné príčiny slabej erekcie. Marihuana a heroín sú uvedené na mnohých zoznamoch týkajúcich sa ED.

Na vine je aj mnoho liekov na predpis. Napríklad lieky na vysoký tlak, depresiu, úzkosť a podobne.

Anabolické steroidy – antihistaminiká (napríklad na problémy s alergiami) môžu rovnako spôsobovať problémy.

 

Psychologické problémy

Až 20 % prípadov ED sa spája s psychologickými faktormi. Stres a únava ovplyvňujú mentálne naladenie jedinca a môže narúšať normálne funkcie. Drobné poruchy erekcie môžu byť spôsobené depresiami, úzkosťou, zlou mienkou o sebe samom, vinou alebo strachom zo zlyhania.

Problémy vo vzťahu, ak sa neriešia správnym spôsobom, môžu viesť k poruchám erekcie.

 

Peyronieho choroba

Táto choroba je spôsobená abnormalitou v tkanive penisu. Výsledkom je zjazvenie a zápal penisu. Tým pádom dochádza k bolestivému zakriveniu a neprirodzenej erekcii. Od bolesti je k ED už iba kúsok.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Podrobnosti o Peyronieho ochorení, bolestivých prejavoch a možnostiach liečby.

 

Vyšetrenie problémovej erekcie?

Doktor má niekoľko spôsobov odhalenia príčin problémovej erekcie:

 • kompletné krvné testy – skupina testov, ktoré odhalia prípadný nízky počet červených krviniek
 • hormonálny profil – meranie hladiny sexuálnych hormónov testosterónu a prolaktínu
 • kvalita nočnej erekcie – meranie kvality nočnej erekcie pomocou špeciálnej pásky
 • vyšetrenie ultrazvukom – hľadá prípadné problémy v tkanive penisu
 • analýza moču – skúma predovšetkým hladinu testosterónu a proteínu v moči

Akonáhle lekár odhalí príčinu, začne liečbu vhodným liečebným postupom.

 

Ako na liečbu problémovej erekcie?

Celkovo sa porucha erekcie rozdeľuje na niekoľko stupňov: mierna, stredná a úplná.

Prvým krokom liečby je teda určenie stupňa, na ktorom sa muž momentálne nachádza. Problém s erekciou je navyše spravidla spojený s jednou zo 4 oblastí sexuálnej odozvy.

Medzi oblasti platia: túžba, vzrušenie, orgazmus a relaxácia. Problém v jednej z týchto oblastí môže byť zdrojom celého oslabenia.

Dobrou správou je, že akonáhle dôjde k odhaleniu zdroju problému, samotná liečba už je hračkou.

 

Možnosti pre liečbu slabej erekcie:

 

Zmeny v životnom štýle

Mnoho príčin fyzického aj psychického charakteru má pôvod v nevhodnom výbere životného štýlu a návykov. Určite sa oplatí zvážiť zmeny v nasledovných oblastiach:

 • obmedziť/zastaviť užívanie tabakových produktov
 • piť menej alkoholu
 • dopriať si dostatok spánku
 • zdravo sa stravovať
 • pravidelne cvičiť
 • rozprávať sa s partnerkou o sexuálnych problémoch

 

6 kľúčových pilierov prevencie

Na ochranu pred ED je zásadná zdravá strava, pohyb a osobná pohoda. To v praxi znamená:

 • vyvážený jedálniček s dostatkom živín v ideálnom množstve
 • zdravý duch – cítiť sa dobre vo svojom tele a byť spokojný so životom všeobecne
 • pravidelná pohybová aktivita

TIP: Potraviny na erekciu – čo zaradiť do každodenného jedálnička?

potraviny pre zlepšenie erekcie

 

Cvičenie

Aeróbne cvičenie ako beh, chôdza a plávanie je najlepšou prevenciou. ED je spôsobená nedostatkom prietoku krvi penisom. Preto je starostlivosť o krvný obeh skvelou prevenciou. Ideálna je pohybová aeróbna aktivita (zadýchate sa). Príklady:

 • beh
 • plávanie (lepšie v prírode bez chlóru)
 • aeróbne športy (squash, futbal atď.)

Na zlepšenie ED stačí aj obyčajná chôdza. Aeróbne cvičenia vo všeobecnosti vháňajú viac krvi do krvného obehu. Tým pádom bude telo v lepšom stave a erekcia bude fungovať lepšie.

Zaujímavé je, že pohyb rieši aj problém s predčasnou ejakuláciou. Cvičenie totiž znižuje úzkosť a depresiu, čo sú podmienky spojené s poruchou erekcie aj predčasným vyvrcholením.

Fyzická aktivita zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je skvelým bojovníkom proti ED. Celkovo je cvičenie a pohyb kľúčovým komponentom zdravého životného štýlu. S pohybom klesá riziko ED aj ďalších komplikácií celkovo.

 

Bylinky

Byliny sú pomocníkom pri problémoch s erekciou už po stáročia. Často sa tieto bylinky označujú ako prírodné afrodiziaká a podpora zdravého sexuálneho života.

Mnoho týchto byliniek nájdete v doplnkoch stravy zameraných na sexuálnu oblasť. Je potrebné si vybrať bylinky, ktoré sú kvalitné a skutočne fungujú. V najlepších doplnkoch stravy nájdete tú najvyššiu kvalitu, ktorá je overená skúsenosťami mnohých mužov a je podporená množstvom štúdií.

Príklady bylín, ktoré fungujú:

Tieto byliny zlepšujú prietok krvi do penisu. Buďto pôsobením antioxidantov, alebo svojim vplyvom na určité hormóny a chemikálie v mozgu.

Výhodou byliniek je ich bezpečnosť, pokiaľ sa podávajú v predpísanej dávke. Muži s problémovým srdcom musia pred užívaním túto vec každopádne prediskutovať s lekárom.

TIP: 7 rastlín na podporu erekcie.

 

Posilňovanie panvového dna

Cviky na panvové dno nie sú len pre ženy. V dnešnej dobe sú vhodné aj pre mužov a ich lepšie sexuálne zdravie. Zahŕňa to sťahovanie a povolovanie svalov panvového dna.

Odborníci veria, že cviky sú prospešné pre mužov aj ženy so sexuálnymi problémami. Všetko súvisí s posilnením svalov v panve.

Cvičenie nie len posilňuje ale aj zlepšuje prietok krvi do sexuálnych partií. Kde je dobré zásobovanie krvou, tam sú aj zdravé a prosperujúce orgány.

 

Dostatok spánku

Spánok je veľmi dôležitý pre celkové zdravie. Sexuálny život nie je výnimkou. Nedostatok spánku znižuje hladinu testosterónu u všetkých mužov.

Tento hormón je pre sexuálnu kondíciu úplne nevyhnutný. Odporúčaná doba spánku je medzi 7 až 9 hodinami denne. Dôležité je každopádne to, ako sa cítite po prebudení vy osobne. Mali by ste byť čerstvý a plný energie.

 

Práca na vzťahu

Veľa mužov si neuvedomuje, ako kvalita vzťahu môže ovplyvniť ich sexuálnu spokojnosť a funkcie. Stres vo vzťahu vás môže dostať pod tlak. Potom cítite depresiu, úzkosť a celková intimita bude trpieť.

História je plná príkladov, kedy správna sexuálna terapia znížila celkový čas zotavenia sa z ED. Správna terapia dokáže veľmi efektívne podporiť celý priebeh liečby.

Pokiaľ zmeny životného štýlu neprinesú ovocie, obráťte sa na lekára. Spoločne jednoduchšie nájdete príčinu slabej erekcie.

Počas prehliadky urológ skontroluje penis, oblasť rekta a prostaty a preverí aj funkciu nervového systému. Overí si váš aktuálny zdravotný stav a spýta sa, kedy vám problémy začali.

 

Zdravá strava

Kľúčová je diéta, ktorá obsahuje nasýtené tuky iba v obmedzenom množstve. Rovnaké platí aj pre cukor, soľ, mlieko a bielu múku.

TIP: Skôr, než sa naplno pustíte do liečby ED klasickými liekmi, zvážte alternatívnu cestu byliniek. Všetky, samozrejme, vždy preberte s lekárom a zlaďte svoje postupy tak, aby proces uzdravenia prebehol čo najrýchlejšie.

 

Kedy problém s erekciou riešiť u lekára?

V prípade, že sa problémy s erekciou časom zhoršujú. TO isté platí, ak sa problém objaví po operácii zraneného penisu alebo prostaty. Volajte aj v prípade, že je ED spojená s bolesťou v chrbte či bruchu.

Máte podozrenie, že problém spôsobuje novo nasadený liek? Volajte aj vtedy!

 

Rodinná anamnéza môže byť záťaž

Máte v rodinnej anamnéze mentálne poruchy, prípadne závislosť na drogách a alkohole? Zbystrite pozornosť. Môže to byť príčina ED. Nemožno opomenúť ani vplyv stresu a psychologických faktorov.

Všetko prekonzultujte s lekárom, ktorý je schopný vám odporučiť správny postup ďalšej liečby.

 

4 neobvyklé príčiny slabej erekcie

Na záver a zľahčenie prikladám 4 zaujímavé príčiny slabej erekcie. Snáď vás poučia a zároveň aj pobavia

 

Lieky proti strate vlasov a na zväčšenú prostatu

Ako sme už uviedli vyššie, lieky môžu spôsobovať problémy. Pri liekoch na prostatu by to človek možno ešte čakal, no pri liekoch na padanie vlasov?

 

Zápal ďasien

Vedci prišli na súvislosť medzi chronickým zápalom ďasien a ED. Zápal ďasna je všeobecne indikátorom zlého zdravotného stavu. Môže naznačovať určitý problém s prúdením krvi. Nie len v ďasnách, ale aj iných častiach tela – napr. v penise.

 

Partnerka má príliš blízky vzťah s vašimi mužskými priateľmi

Zaujímavý vedecký experiment, ktorý sa potvrdil na vzorke 3000 mužov vo veku medzi 57 až 85 rokmi. Udržiava vaša partnerka príliš blízke vzťahy s vašimi priateľmi? Existuje teda o 92 % väčšia šanca, že vám erekcia nebude fičať. Aspoň to teda tvrdia závery tejto štúdie.

 

Bicykel

Na prvý pohľad ide o super šport. Na druhý pohľad je to zabijak zdravej prostaty a erekcie. S bicyklom to teda rozhodne nepreháňajte. Zaujímavé je, že podobný vplyv mali vraj v stredoveku aj kone.

 

Ďalšie články o metódach podpory erekcie

TOP 10 najsilnejších doplnkov na erekciu
Ako dosiahnuť erekciu? Rady, tipy, triky
Ako predĺžiť erekciu a dopriať žene vytúžený orgazmus?
5 príčin bolesti penisu pri erekcii
Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?
Vibračný krúžok a krúžok na erekciu – aký je rozdiel?
Rázová vlna – účinná liečba slabej erekcie
Injekcia na erekciu – posledná možnosť záchrany?
Sprej, gel a krém na erekciu- ZBYTOČNÉ!

 

5/5 - (1 vote)