Bisexuál – ako žije muž, ktorý nevníma rozdiely?

Tiež máte zažitý spoločenský stereotyp, že si v dospelosti nájdete slečnu, utvoríte pár, vezmete sa, založíte si rodinu a budete takto spokojne žiť, dokiaľ vás nerozdelí smrť alebo rozvod? Nebudem vám nič tajiť. Aj ja mám túto dogmu zaryté do špiku kostí.

Všetko, čo sa len trocha vymyká štandardnom, je spoločnosťou okamžite považované za zlé, neprístojné alebo dokonca zakázané. Takýto postoj je pritom spiatočnícky a úplne prekonaný.

Žijeme predsa v 21. storočí, tak prečo by sme sa mali riadiť stereotypmi z dôb našich prapredkov? Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok bisexualite. Čo to vlastne je? Ako sa prejavuje? Čo na ňu hovoria odborníci? Máme ju považovať za niečo neprístojné?

bisexualita

 

Kto je to bisexuál?

Podľa základnej definície je bisexualita erotická, emocionálna alebo sexuálna príťažlivosť k mužom aj ženám. Inak povedané vás priťahujú ženy aj muži. Nerobí vám žiadny problém pol roka randiť so ženou a vzápätí si nájsť mužského partnera.

Bisexuálovi sa to zdá úplne normálne a prirodzené. To by sme však neboli kritickou spoločnosťou, ak by sa nenašiel aspoň jeden rypák, ktorému bude takéto správanie pripadať vulgárne a pohoršujúce.

 

Bisexuál nie je úchyl

V tomto bode teda budem pedant a zdôrazním, že bisexualita nie je žiadna úchylka, deviácia ani fetiš. Nie je to nič nenormálne.

Sexuálna orientácia je v mozgu človeka programovaná už dlho pred jeho narodením. Už v dobe vnútromaternicového života. V predškolskom veku si do určite miery začína dieťa uvedomovať, či ho viac priťahujú osoby rovnakého alebo odlišného pohlavia. To však ešte nemusí byť definitívne, pretože veľkú rolu v tejto dobe zohráva učenie a napodobňovanie ostatných.

Zaujímavosťou je, že podľa vedcov sa s každým pollitrom piva pre heterosexuálneho muža stávajú iní muži omnoho atraktívnejší. Bisexuálny zážitok je teda pravdepodobnejší, ak už máte nejaké to promile v krvi.

TIP: Či už ide o vagínu alebo pánsky análik, počas sexu potrebujete pevnú erekciu. Ak za zlyhanie môže do istej miery nervozita odporúčam české tablety Proerecta s okamžitým účinkom.

Proerecta

 

Bisexuálovia boli, sú a budú

Nič to však nemení na fakte, že sa takíto ľudia v spoločnosti pohybujú odjakživa. Už v starom Ríme muži často laškovali s osobami rovnakého aj opačného pohlavia. Medzi najslávnejších bisexuálov histórie môžeme zaradiť mená ako Hans Christian Andersen, Sir Alec Guiness, Giacomo Girolamo Casanova, Marlon Brando, James Dean či Iggy Pop.

Stavím sa, že určite neprestanete čítať Andersenove rozprávky len z dôvodu, že mal slabosť pre mužov aj ženy.

James Dean bisexuál

Aj najznámejší alfasamec James Dean bol bisexuál a nikto ho za to nesúdil

 

Bixesuál je skôr spoločenské tabu

Samotný bisexuál je úplne normálny chlapík. Predstavte si muža úplne rovnakej postavy, akú máte vy. Chodí každý deň do rovnakej práce, platí účty a hypotéku ako vy, sníva o krásnej dovolenke pri moru, chce sa raz usadiť a vytvoriť spokojnú rodinu.

Rád chodí do kina, rád si občas vyrazí na hory, rád sleduje televízor, posilňovni sa tiež nevyhýba a večer s kamarátmi úplne pokojne zájde na pivko. Skrátka ide o normálneho chlapa. Nie je to žiadne monštrum ani kentaur zavretý v labyrinte, ako si niektorí môžu myslieť.

Môže sa od vás líšiť iba v jednej veci – okrem žien ho priťahujú aj muži. Nikoho s tým ale neotravuje, nikomu svoje názory nevnucuje, nikoho nepresviedča, že je to tak lepšie, nikoho neobťažuje. Žije si svoj obyčajný spokojný život, a to či už po boku partnerka alebo partnera. Niečo neprirodzené až divné z neho vytvára iba spoločnosť.

ČO UŽ JE SEXUÁLNA ÚCHYLKA ALEBO DEVIÁCIA? Prečítajte si kategóriu deviácií a majte jasne o tom, koho tolerovať a čo je už za „hranou“.

 

Čo na bisexualitu hovoria odborníci a známe osobnosti?

Pozrel som sa na tému bisexuality pohľadom odborníkov a slávnych ľudí. Najprv ma zaujal názor slávneho sexuológa Radima Uzla:

Bisexualita je mýtus. Občasné lovenie vo vodách pohlavia, ktoré nie je vlastné moje prirodzenosti, je spôsobené buď tlakom situácie, nerozhodnosťou, alebo zvedavým experimentovaním. Bisexuálovia sú obyčajne homosexuálovia, ktorí sa ešte nezmierili so svojou orientáciou a často podliehajú tlakom svojho okolia.

Podľa Radima Uzla to teda vyzerá tak, že bisexualita vlastne ani neexistuje. Stavím sa však, že medzi sedem a pol miliardou ľudí, ktorí práve teraz kráčajú po našej planéte, sa nájde minimálne jeden človek, ktorý bude 100 % bisexuál. Je jedno, čo si hovoria odborníci.

Ako psychológ vnímam rozdiel v odbornom diskurze, či už psychologickom alebo sexuologickom. Ostatne už to, že česká sexuológia si stále uzurpuje právo vlastniť „know-how“ o všetkom, v čom je slovo „sex“, praxou je, že vo svete sa upúšťa v prospech vlastného sebaurčenia a autonómie ľudí. U nás je stále najviac vidieť prístup asimilácie. Vo svete je pri odborných výskumoch a oficiálnych postupoch snaha o akomodáciu – prispôsobenie doterajších znalostí skúsenostiam ľudí.

Toto vysvetlenie je pomerne zložité, a preto ho trocha zjednoduším – skrátka sa snažíme každý jav odborne popísať, no v skutočnosti to ani nie je potrebné. Z logiky veci to ani nikdy nebude možné, pretože každý človek je iný. Takto by sme mali vnímať aj bisexualitu. Je to skrátka iba ďalší čriepok mozaiky ľudských vlastností, vďaka ktorým sme úplne jedineční.

Podľa slov psychológa Sigmunda Freuda zase platí, že každý človek prechádza v raných štádiách vývoja akýmsi obdobím „hermafrodizmu“. Z toho teda vyvodzuje, že je príťažlivosť k obidvom pohlaviam pravdepodobná u každého jedinca.

Slávna speváčka Demi Lovato zas hovorí: „Je jedno, či si černoch, moslim, homosexuál, bisexuál, trans atď. Si dokonalý taký, aký si a tak si aj milovaný.“ Je to úplne výstižné! Bisexuál totiž nie je o nič menej človekom, než napríklad heterosexuál. Ide len o spoločenskú dogmu, ktorá z takéhoto človeka robí niečo zvláštne.

 

Predstavuje bisexualita vzťahový problém?

Už podľa rozdielnych názorov odborníkov je jednoduché si domyslieť, že bisexualita rozhodne nie je nezmapovanou oblasťou. Potrvá ešte dlho, než dokonale odhalíme prečo vlastne niekoho priťahujú muži aj ženy súčasne.

Aby však táto téma bola úplná, musíme poukázať ešte na jednu vec, ktorá sa často spája s bisexualitou. Je to vlastnosť, ktorá práve z bisexuálov robí v očiach spoločnosti čosi výstredné. Je ňou promiskuita.

Schválne sa spýtajte ľudí vo svojom okolí, čo si predstavia pod pojmom bisexuál. Často sa ozve názor, že ide o človeka, ktorý strieda partnerov či partnerky ako ponožky. Rozhodne to však nie je vhodné zaškatuľkovanie.

Rovnako, ako sa môže nájsť promiskuitný bisexuál, môžete stretnúť aj rovnako (ba aj viac) promiskuitného heterosexuála. Záleží len na danom človeku – aký je a aké má životné priority. Verím tomu, že kedysi mal nejaký človek kamaráta bisexuála, ktorý bol trocha viac do vetra. Tento človek to rozniesol po všetkých známych, verejne sa to rozšírilo a od tej doby majú bisexuálovia nálepku „neverník“. V tomto ohľade však sexualita nehrá vôbec žiadnu rolu.

 

Záverom o bisexualite

Riešite aj vy v posledných dňoch svoju sexualitu? Ste zmätený, hľadáte sa, neviete na ktorú stranu sexuálnej orientácie sa prikloniť? Určite sa nemusíte ničoho báť. Bisexualita nie je žiadna porucha a normálne sa s ňou dá šťastne žiť.

Uvidíte, že aj ako bisexuálovi sa vám podarí nájsť si milujúcu partnerku či partnera. Že aj ako bisexuál prežijete mnohé nádherné chvíle v partnerstve. Že aj ako bisexuál zažijete spoločné dovolenky pri mori a ani ako bisexuálovi sa vám nevyhnú partnerské problémy. Prežijete úplne normálny život. Taký, aký si prajete.

S rozhodovaním sa však nikam neponáhľajte. Dajte si na čas, snažte sa sám sebe porozumieť a hľadajte odpovede na svoje otázky. Nikam sa netlačte a skúšajte to, čo vám bude najviac vyhovovať. Možno už po prvej puse s mužom zistíte, že ste 100 % heterosexuál, len ste nemali istotu a chceli ste si to overiť. Ani to však nie je zlé. Skúsiť sa má všetko a určite vás za to neupália na hranici. Pri experimentoch nezabúdajte na ochranu.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Nemáte žiadny záujem o sex? Možno ste asexuál. Prečítajte si, či ide o poruchu.

5/5 - (1 vote)