Asexuál a jeho pohľad na svet

Ľudia myslia na sex veľa a často. Niekto myšlienkam dokonca venuje toľko času, že to takmer blokuje ich dennú kapacitu na 100 %. Na druhej strane stoja ľudia, ktorí na sex nepomyslia takmer celý rok. Hovorí sa im asexuáli a zrejme to musia byť tí najproduktívnejší ľudia na svete.

asexuál

 

Asexualita je prvý signál, že to „nie je úplne podľa noriem“

Porozprával som sa s kamarátom Honzom, o ktorom viem, že je asexuál. Na to, že mu sex nič nehovorí, prišiel v 14. Vtedy si bol na 100 % istý, že jeho sexualita je preč. Nič mu nehovorili ani veľmi atraktívne ženy.

Celé jeho dospievanie znamenalo život bez sexu. Rodičia si robili starosti a podozrievali ho z homosexuality. On sám nerozumel párom, ktoré sa k sebe mali na párty a potom zmizli v horných poschodia do spálne. Osobne si myslel, že sa určite išli iba porozprávať.

NEVIETE, či ste skutočne asexuál? Možno sa iba obávate zlyhania počas súlože a ani o tom neviete. 

Objednajte si tobolky pre odporu erekcie a sám uvidíte, či na sex dostanete chuť. 

My si myslíme, že áno 🙂

 

VIDEO: Krátky rozhovor s asexuálkou Janou. 

 

Prvé pokusy o sex asexuála Honzu

Honza má teraz 24 rokov. Aj keď naňho sex nemá zásadný vplyv, vyskúšal ho. Prvý sex mal s dievčaťom, keď mal 17. Doteraz si nie je istý, či vtedy prišiel o panictvo. Bol v tom mimoriadne zlý. Dievča mu ponúklo orálny sex. Keď sa vrhla do diela, zistil, že si to vôbec neužíva. Vo chvíli, keď mal nasledovať sex, radšej odišiel.

Na univerzite bol obklopený spolužiakmi, ktorí hovorili ódy na to, aká je súlož skvelá. Sex ho doslova obklopoval. Na vysokoškolských internátoch, kde sú miestnosti oddelené iba tenkými stenami, začujete takmer všetko.

Vtedy si uvedomil, že ľudia súložia všade a vo veľkom. V tom veku nemal Honza poňatia o tom, koľko času ľudia trávia sexom. Zážitok na internáte ho prekvapil. Spomína si, že ho veľmi udivila doba trvania jednotlivých súloží.

Ľudia by si povedali, že život v takých podmienkach nebol pre Honzu jednoduchý. On ale tvrdí, že sex bol a je niečím, čo ho neoslovuje. Preto tomu nevenoval toľkú pozornosť a všetko bral s nadhľadom.

Sex prirovnáva k programu v televízii. Často sa pozeráte, no v skutočnosti vás dej moc nezaujíma a program sledujete na „pol ucha“. Necítil teda závisť ani frustráciu. Skôr mu napadlo, že by ľudia mohli robiť niečo užitočnejšie.

Spolužiaci si jeho správanie po čase začali všímať. Ich prvým tipom bolo, že Honza musí byť gay. Keď zistili, že nie, na chvíľu ho začali ignorovať. Nakoniec sa spýtali. Prišlo im to proste divné.

Ľudí sexuálna orientácia ostatných zaujíma a vždy sa nájde niekto, kto vám polezie do súkromia. Keď im Honza oznámil, že je asexuál, prestali sa pýtať. Ostatných jeho odpoveď prekvapila, iní sa nechceli pýtať alebo tomu neverili.

Ľudia sú spravidla presvedčení, že pokiaľ sa niekto vyhýba sexu, musí mať traumu z detstva. U Honzu to však bolo inak. So svojím stavom dokonca navštívil špecialistu. Ten sa spýtal rovnakú otázku. Honzovo detstvo bolo veľmi šťastné a v stabilnej rodine.

UPOZORNENIE: Keď sa muž vyhýba sexu, nikomu tým neškodí. Môže si však vďaka tomu ubrať až 2 cm z dĺžky penisu. Ako je to možné? 

 

Pri asexualite nejde o totálne embargo na opačné pohlavie

Honza popisuje niekoľko svojich skúseností, keď v klube spoznal dievča. Došlo na ohmatávanie, bozkávanie a intímne dotyky. Všetko to bolo veľmi príjemné. Honza navyše nie je vôbec škaredý. Veľa dievčat si pravdepodobne sľubovalo pokračovanie. Na vysokej škole sa okolo neho nakoniec točil celý kŕdeľ žien. K sexu však nedochádzalo. Veľmi často šlo o blízke citové vzťahy, no fyzicky nič viac.

Ľudia zameraní na sex to nechápali. Ženy sa s ním chceli vyspať, no nešlo to. Honza sa často dostal do smiešnych situácií. Rysom jeho povahy je, že nevie príliš rozpoznávať reč tela a signály. Často sa mu stalo, že si ženy mysleli, že ide o flirt. On sa pritom chcel len porozprávať.

Honza je grafik. Jednoducho dokáže rozpoznať krásnu a menej peknú tvár. Vie, ktorá bude v grafike vyzerať dobre. Čo sa však týka posúdenia atraktivity, tam už zaostáva. Na škole skončil ešte s pár ženami, no nič z toho nestojí za reč.

Ako čerstvý absolvent si našiel prácu v kreatívnej oblasti a začal sa stýkať s ďalšími ľuďmi. Mnoho žien očakávalo po krátkom randení aj sex. Nič sa však nezmenilo.

Bol stále ten typ, ktorý rád randí, rozpráva sa, mazná sa, no sex nechce. Keď ženy skončili u neho v byte, čakali niečo viac. Nakoniec odchádzali sklamané.

Zaujímavé je, že masturbovať sa naučil až keď mal 23. Napriek tomu si túto techniku obľúbil. Vraj mu pomáha lepšie zaspať. Samotný úkon vníma viac mechanicky než ako sexuálne príťažlivú činnosť.

Po svojich skúsenostiach sa Honza zaradil do komunity asexuálov. Najprv na fórach a internete. Neskôr sa s ľuďmi podobného kalibru začal aj stýkať. Teraz randí s jedným dievčaťom. Ona má veľmi veľa skúsenosti so svojim telom, a preto sa obidvaja výrazne líšia. Napriek tomu je asexuálka a výborne sa dopĺňajú.

Čo poradiť ostatným asexuálom? Honza tvrdí, že pokiaľ je človek asexuál, pozná to. Radí ostatným, aby netlačili na pílu a brali sa takí, akí v skutočnosti sú.

 

14 vecí, ktoré musíte vedieť o asexuáloch.

Môžu sa cítiť izolovane

Sexualita je premenlivá a môže sa časom meniť. Sex niekedy asexuálna doslova odpudzuje, no inokedy môže pociťovať aj istú dávku vzrušenia. Pravda väčšinou býva niekde uprostred. V dnešnej spoločnosti posadnutej sexom sa môže takýto človek cítiť izolovane. Niekedy až menejcenne a nechcene.

 

Asexuálom navždy

Asexuál väčšinou s týmto mentálnym nastavením žije po celý život. Neriešia, či v minulosti mali alebo nemali sex. Je možné považovať sa za asexuála a občas mávať sex. Rovnako môže niekedy pociťovať príťažlivosť k niekomu, kto na neho nepozerá cez prsty.

 

Romantická príťažlivosť a zamilovanie

Odmietať sex neznamená automaticky odmietať romantiku. Asexuál môže k niekomu prechovávať hlboké city a náklonnosť. Asexualita neznamená celibát! Títo ľudia nie sú naivní, vyberaví a detinskí.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Celibát – zámerné vyhýbanie sa sexu – je to najhoršie, čo možno pre sexuálnu kondíciu a zdravie urobiť.

 

Je to ako TV – neurazí ani nepoteší

Masturbácia pomáha asexuálonm relaxovať a pritom nezahŕňa sex. Je to ako sledovanie televízora. Moc to neprinesie, ale ani príliš neobťažuje. Zaujímavou možnosťou je pre niektorých asexuálov masturbácia pred zrakom svojho partnera.

 

Niektorých sex doslova odpudzuje, iných láka

U každého to býva inak. Niektorí asexuálovia sexom pohŕdajú a nerobí im dobre ani jeho samotná predstava. Iní sa na sex pozerajú pozitívne. Bežne chodia na rande a niektorí sa dokonca aj oženia s partnerkami, ktoré nie sú asexuálne.

 

Mnoho ľudí spozná pojem asexualita príliš neskoro

Niektorí asexuáli si nahovárajú: Keď budem mať sex, možno sa to raz zlomí a začnem ho mať rád.“  Tápajú potom dlhodobo. Niekedy dokonca aj v dlhodobých vzťahoch niekoľko rokov.

Žiadny rozdiel však necítia. Hľadajú vinu v partnerovi a tak sex skúšajú inde. Niekedy aj s rovnakým pohlavím. Keby existovala osveta už v puberte, zabránilo by to mnohým nedorozumeniam. V Česku je to ale stále tabu. 

 

Nie sú zlomení, sexuálne zneužívaní a hormóny majú v poriadku

Asexuálovia nie sú obeťami sexuálneho zneužívania v detstve, ako si mnohý mylne myslia. Nie sú to zlomení zúfalci a ich hormonálna hladina je absolútne v poriadku. Omnoho väčší záujem majú o priateľskú interakciu, než o samotný sex. Sú často morálne omnoho vyspelejší, než sexuchtiví ľudia v okolí. 

 

Asexuálovia sa skutočne nemnožia dotykom.

Táto menšina si praje, aby ľudia pochopili, že ide len o iný druh sexuality. Stále cítia príťažlivosť, no netúžia po sexe. Skutočne sa tiež nemnožia dotykom, čo zdôrazňujú niektorí hejteri.

 

Existuje mnoho spôsobov príťažlivosti. Sú iné, než len so sexuálnym podtextom.

Nie je to o veľkosti libida. Omnoho viac ide o príťažlivosť k druhému človeku. Je mnoho iných štýlov príťažlivosti (romantická, intelektuálna, fyzická). Tento pohľad pomáha pochopiť, ako my všetci (nie len asexuálovia) vnímame vzťahy.

 

Mnoho asexuálov dokáže rozoznať atraktivitu

Asexuálovia dokážu poznať, ktorá osoba je atraktívna. Nie na základe sexuálneho podtextu, ale osobitým spôsobom.

 

Asexualita nie je voľba

Je to niečo, s čím sa daný človek narodí. Tento prístup si nevybral. Vďaka spoločnosti nie sú títo ľudia na svoj stav vôbec hrdí. To je však chyba.

 

Vo veľkej miere ide o príťažlivosť bez akcie.

Človek môže byť asexuál a súčasne mávať sex. Ich pozornosť je omnoho viac zameraná na vzťah. S partnerom môže mať sex, no naďalej sa považuje za asexuála.

 

Ľudia nemajú právo súdiť ani meniť sexualitu iných ľudí

Ostatným ľuďom do toho nič nie je. Všetko záleží od slobodnej vôle. Ak niekoho zaujíma postoj asexuála k sexu, mal by sa jednoducho spýtať.

 

Láska môže byť jednoduchá

Stačí niekoho držať za ruku, vnímať rozžiarené oči, keď sa partnerka smeje. Milovať niekoho nemusí znamenať, že jej chceme vysúložiť mozog z hlavy 24 hodín denne. Stačí byť druhému na blízku. Lásku možno vyjadriť mnohými inými spôsobmi, než len sexom.

 

NA ČO NEZABUDNÚŤ: Ak na sex nemáte chuť, nemyslite naň a vôbec sa netrápte. Je to váš názor a nikto nemá najmenšie právo vám čokoľvek vnucovať alebo vás ohovárať. Ignorujte ľudí, ktorí sa vedia baviť iba o iných. Nikdy v živote vám nijakým spôsobom nepomôžu. Zostaňte sebou.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Keď sa ľudská sexualita „zvrhne“ vznikajú z toho rôzne úchylky – deviácie. Tu je niekoľko z nich.

4.2/5 - (4 votes)