Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie

Mnoho starších Slovákov už na vlastnej koži pocítilo, aký je život s erektílnou dysfunkciou. Dlhoročné sledovanie svojho tela a pochopenie jeho fungovania dáva mužom impulz, aby začali s problémom niečo robiť a siahli po vhodnej pomoci.

erektilna dysfunkcia u mladych

Erektílna dysfunkcia už dávno nie je problém našich otcov a dedov

Erektílna dysfunkcia ale, bohužiaľ, ne je problém iba našich otcov a dedov. Je poľutovaniahodné, že už aj teenageri a ľudia starší nie viac, než 25 rokov, reálne trpia rôznymi sexuálnymi problémami.

Situácia sa zhoršuje, keď mladý muž na prahu dospelosti cíti strach a zahanbenie z dôkladného vyšetrenia a k problému sa stavia apaticky. Mladík nechápe, prečo má problém udržať erekciu, prípadne ju vôbec dosiahnuť.

„Prečo som „hotový“ tak skoro? Prečo zvládnem iba jedno kolo? Prečo sa mi minule nepostavil? A postaví sa ešte vôbec?“

Všetky tieto otázky bez jednoznačných odpovedí vystavujú mladú myseľ stresu. A ako vieme, aj stres je jedným z hlavných negatívnych vplyvov. Mnoho chlapcov kvôli tomuto riešiteľnému problému stráca záujem o sex, stráca záujem o kontakt so ženou a postupne sami seba vyčleňujú zo spoločnosti.

Pozrime sa preto na možnosti nápravy, aby sa nastupujúca generácia otcov vôbec otcami stala.

Pripomeňme si, čo je to erektílna dysfunkcia

Erektílna dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu pre plnohodnotný sexuálny styk. Často sa mylne označuje aj ako impotencia, avšak jej významom je neplodnosť.

Vtedy človek dokáže penis stoporiť, avšak semenníky nepracujú správne, takže dieťa by splodiť nedokázal (často po úraze, odobratí semenníkov kvôli rakovine prípadne vazektómii – chirurgickej sterilizácii).

Ani jednorazové alebo občasné nestoporenie penisu ešte neznamená, že ide o dysfunkciu. V starších článkoch sme vymenovali mnohé činitele, ktoré chvíľkovo oslabujú alebo znemožňujú erekciu.

ako uspokojit dievca

Najčastejšie ide o zlú životosprávu, pri ktorej sa nie len penis, ale cievy a žily v celom tele zanášajú (zhoršené prekrvovanie), postupne zužujú (zvyšovanie krvného tlaku) a nakoniec upchávajú úplne (drobné cievky – krv nemôže do penisu, erekcia nenastáva, životne dôležité cievy – infarkt, mŕtvica).

TELO VARUJE SIGNÁLMI: Platí, že ak sa začal upchávať prítok krvi do penisu, rovnako sa môže upchať aj ten do srdca, čo je tragický koniec. Bez erekcie sa žiť dá, bez  činnosti srdca nie. Pozorujte preto signály vlastného tela a neignorujte prvotné príznaky!

 

Odkaz pre mladého muža – Športuj, jedz zdravo a neholduj neduhom

Mladý muž,

ak toto čítaš, zrejme si sa už stretol so zlyhaním a niečo pravdepodobne nefunguje tak, ako má. Spýtaj sa sám seba, či si vážiš svoje telo. Ak si občas zapáliš a ani pohárik ti nie je cudzí, vedz, že sa problém onedlho prejaví.

Dnes sa ti to možno ešte nazdá, ale už teraz sa všetky žily v tvojom tele pomaličky zanášajú dechtom z cigariet, prípadne zlým tukom z rýchleho občerstvenia, chipsov a sladkých malinoviek.

Mysli na to, že takto o desať rokov môže byť všetka tá sexuálna energia a mladícka dravosť preč. Vášnivý sex s frajerkou sa zmení na neveru z jej strany, pretože jej chýba tvrdý penis.

Pozri sa okolo seba na mužov, ktorých vídaš na ulici. Vyzerajú nespokojní? Sú nervózni? Útoční? Vidíš v ich očiach obavy z ich vlastnej menejcennosti? Aj oni boli mladí a chceli si užívať všetky tie zakázané veci.

Avšak doplatili na to a ty teraz vidíš, čo ich trápi. Strach, že už si nenájdu partnerku.

Obavy, či dokážu splniť úlohu muža – splodiť a zabezpečiť rodinu.

Frustrácia a nervozita, pretože v ich živote chýbajú tie najpríjemnejšie chvíle.

Nízke sebavedomie a menejcennosť, pretože tušia, že ako muži zlyhávajú a každý druhý je lepší ako oni.

Mladý muž, premýšľaj, ako sa k sebe správaš. Cítiš sa dobre? Pracuj na tom, aby sa to nikdy nezmenilo!

Prekvapili ťa nečakané zlyhania? Pracuj na sebe ešte tvrdšie, aby sa už nikdy neopakovali!

Nerád by som ťa poučoval, mladý muž. Môžeš mi ale veriť, že sexualita je tá najmocnejšia sila, ktorá spája ľudí a vďaka nej môžeme všetci žiť a plodiť ďalšie generácie. Neober sa o ňu vedome. Tvoje dospelé Ja ti poďakuje neskôr.

 

Štatistiky sú smutné, ale pravdivé

Dysfunkcia sa vo všeobecnosti prejavuje a ďalej prehlbuje vekom. Čísla sú nasledovné:

  • Minimálne 4 % mužov po 50 rokoch nedokáže dosiahnuť erekciu
  • 17 % mužov trápi dysfunkcia po 60 rokoch
  • Viac, než polovica pánov po 70 rokoch úplne stráca erekciu

Vo vysokom veku je navyše nutné zmieriť sa s absolútnou neplodnosťou – impotenciou. Tento stav je, bohužiaľ, v mnohých prípadoch neriešiteľný. Vo vysokom veku teda vzniká predpoklad, že sexuálny život sa skončil.

Práve preto je nevyhnutné držať sa zdravého životného štýlu počas celého života. Je na nás, aký zdravotný stav si vytvoríme.

 TIP NA ČLÁNOK: 7 mýtov o erektílnej dysfunkcii

 

Ako sa oberáme o plnohodnotnú erekciu?

Prakticky nikto sa negatívnym vplyvom nedokáže vyhnúť úplne. Záleží ale na tom, v akej miere sa snažíme situáciu napraviť.

co sposobuje fajcenie v mladom veku

  • Fajčenie – Najhorší vplyv. Upcháva cievy, čím oslabuje erekciu. Spôsobuje dýchavičnosť a oberá človeka o kondíciu, vrátane tej sexuálnej. Okrem chradnutia erekcie hrozí (a po dlhom čase sa aj naplní) riziko rakoviny. Nádor môže vniknúť kdekoľvek v tele alebo na ňom.
  • Alkohol – Vyčerpáva organizmus a oslabuje orgány. Oslabuje erekciu a dlhodobo dokonca spôsobuje nechuť na sex.
  • Stravovanie – Každý si môžeme vybrať, čo jedáva. Vyprážané fastfoody možno chutia dobre, ale sú to najhoršie, čo môžeme jesť. Upchajú cievy a človek priberá, čím stráca príťažlivosť pre ženy. Nesprávne živiny zle vyživujú telo, ktoré tak nefunguje správne. To sa, logicky, odráža aj na erekcii. Zásady vyváženej stravy sú jasné – šetrne upravené mäso a ryby, čerstvá zelenina, strukoviny, mliečne výroky.
  • Stres a psychické bloky – Ak je myseľ pod stresom, mozog automaticky vysiela signál, aby telo stiahlo krv a zdržiavalo ju v životne dôležitých orgánoch. Tam ale penis, bohužiaľ, nepatrí, takže dlhodobý stres dlhodobo oslabuje erekciu.
  • Nedostatok pohybu – Ak sa aspoň trochu nehýbeme, telo slabne, mľandravie a kondícia je preč. Okrem slabého okysličovania krvi, ktoré tiež zle pôsobí na erekciu, budeme mať problém vydržať súložiť. O krkolomnejších a náročnejších polohách pri sexe môžeme iba snívať.
  • Sedavé zamestnanie – Uznávame, že pri sedavej práci nie je priveľa spôsobov, ako sa sedeniu vyhnúť. Práve o to viac by sme sa mali hýbať vo voľnom čase.
  • Nevhodné oblečenie – Dnes sú trendy užšie strihy nohavíc, navyše sa v nich ešte tlačia trenírky. Toto prostredie nie je pre penis zdravé – prehrieva sa a je v neprirodzených polohách. Aj to oslabuje erekciu.

Vlastne všetko, čo robíme, má nejaký vplyv aj na erekciu. Je preto nutné spraviť dostatočné opatrenia ihneď.

VEDELI STE, ŽE dlhodobí fajčiari si týmto nemilým neduhom skrátili penis až o 2 cm?

 

Slabnutie erekcie vzľadom k počtu vyfajčených cigariet

Na zdravie a erekciu pôsobí negatívne už jedna cigareta denne. Platí to aj pokiaľ fajčíte pasívne s fajčiarom v domácnosti.
10 cigariet denne:o 27% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
11 - 20 cigariet denne:o 45% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
20 a viac cigariet denne: o 65% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie

Negatívne účinky fajčenia na zdravie fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi

znížený priemerný objem ejakulátu
znížený počet spermií v priemere o viac než 20 %, v najhorších prípadoch až o 60 %
znížená hustota ejakulátu až o 20 %
vyššie hodnoty vazopresínu
zvýšená hladina estrogénu - ženského pohlavného hormónu
znížená motilita (pohyblivosť spermií) a skrátená doba ich pohyblivosti

 

Čo mladí muži a doplnky stravy na podporu erekcie?

Chvalabohu je možné „prilepšiť si“ k erekcii aj v mladšom veku. Na stránke nájdete viaceré recenzie produktov pre podporu erekcie. Keďže nie sú viazané na predpis, je možné ich voľne objednať bez ohľadu na vek.

TIP! Aký je rozdiel medzi liekmi a doplnkami na erekciu? 

Upozorňujeme však, že mladiství do 18 rokov zatiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou takúto pomoc nepotrebujú, pretože pohlavne zatiaľ iba dospievajú. Približne po 20 roku života sa vývoj zastavuje a ak dôjde k problémom v tomto čase, užívanie doplnku je možné.

TIP! Ako sa zorientovať v ponuke doplnkov?

Čisto prírodné zloženie bez silných liečiv je bezpečné, pri dodržaní dávkovania nehrozia žiadne komplikácie.

Dúfam však, že každý mladý muž sa najskôr pokúsi odstrániť negatívne vplyvy zo svojho okolia prirodzenými spôsobmi a to ideálne ešte dnes. Veľa šťastia, mládenci!

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

 

5/5 - (1 vote)