7 mýtov erektilnej dysfunkcie odhalených

Existuje množstvo mylných predstáv o erektilnej dysfunkcii a jej príčinách. Pozrite sa na fakty a odhaľte akýkoľvek omyl o erektilnej dysfunkcii.

Erektilná dysfunkcia alebo ED, je bežná sexuálna dysfunkcia ovplyvňujúca takmer 50% mužov na Slovensku. No napriek jej rozšírenosti jej často veľa ľudí nerozumie. Nižšie nájdete niektoré bežné mýty o ED a fakty, ktoré dokazujú, že ide naozaj len o mýty.

 

Mýtus č.1: Tesné spodné prádlo môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu

Pravda: „Neexistuje žiadny výskum, ktorý by preukázal, že nosenie tesného spodného prádla by mohlo viesť k erektilnej dysfunkcii,“ hovorí Alan W. Shindel, MD, klinický inštruktor a odborný asistent andrológie na University of Carolina v San Franciscu. Napriek tomu, tesné spodné prádlo môže viesť k neplodnosti. Keď sú semenníky blízko tela, zvyšuje to ich teplotu a bráni tvorbe spermii.

 

Mýtus č.2: Erektilná dysfunkcia nastáva v prípade, že vás váš partner nepriťahuje

Pravda: Nedostatok príťažlivosti – či problémy vo vzťahu – môžu viesť k problémom s erekciou, no väčšina prípadov ED je fyziologického charakteru. „Problém má biologickú podstatu, čo môže viesť k problémom so sebavedomím, k odmietaniu sexu, strachu zo zlyhania až k vyhýbaniu sa svojmu partnerovi,“ vysvetľuje Shindel.

 

Mýtus č. 3: Erektilná dysfunkcia je normálnou súčasťou starnutia

Pravda: ED nie je nevyhnutnou súčasťou starnutia. „Podobne ako artritída alebo srdcové ochorenia, erektilná dysfunkcia sa častejšie vyskytuje v staršom veku,“ hovorí Shindel. „Pravdepodobnosť určitých zdravotných stavov sa zvyšuje s vekom, tak ako aj erektilná dysfunkcia. Problémy s erekciou môžu byť taktiež varovným signálom pre inú nemoc, ako napríklad kardiovaskulárne ochorenia. Penis je cievny orgán a teda akýkoľvek zdravotný stav súvisiaci s prietokom krvi v tele môže pôsobiť aj na erekciu.

 

Mýtus č. 4: Erektilná dysfunkcia sa vyskytuje len u starých mužov

Pravda: Výskyt problémov s erekciou je síce častejší u mužov vo vyššom veku, no impotencia môže zasiahnuť muža v akomkoľvek veku. Mladší muži trpiaci cukrovkou, vysokým tlakom alebo kardiovaskulárnymi problémami majú veľký predpoklad na problémy s erekciou.

 

Mýtus č. 5: Erektilnú dysfunkciu najlepšie liečia farmaceutiká

Pravda: Lieky na erektilnú dysfunkciu nefungujú pre každého a zvyčajne nie sú pri liečbe na prvom mieste. Doktori spočiatku odporúčajú zdravý životný štýl, prestať fajčiť či zhodiť prebytočné kilá.

Ďalším krokom môže byť identifikácia liekov, ktoré môžu erektilnú dysfunkciu spôsobovať alebo prichádza na rad psychoterapia. Až posledným krokom je predpis liekov na prekrvenie ciev, čo spôsobí vyšší prietok krvi do penisu a prispeje tak k erekcii.

 

Mýtus č. 6: Erektilná dysfunkcia je výlučne emocionálny problém

Pravda: V minulosti bolo bežné presvedčenie, že problémy s erekciou majú výlučne psychologický charakter. Dnes experti veria, že naopak práve fyziologické faktory sú koreňom väčšiny prípadov erektilnej dysfunkcie. Fyziologické príčiny môžu súvisieť so zdravotným stavom ako cukrovka, problémy s obličkami či vysoký tlak, a taktiež vedľajšie účinky liekov môžu hrať svoju rolu. Tieto fyzické problémy môžu viesť k psychickým. „Keď muž zažíva problémy s erekciou, môže pociťovať úzkosť či depresiu a erektilná dysfunkcia sa tak môže stať zdrojom jeho psychologického stresu,“ hovorí Shindel.

 

Mýtus č. 7: Erektilná dysfunkcia nemôže byť spôsobená jazdou na bicykli

Pravda: Bicyklovanie je spájané so zvýšeným rizikom erektilnej dysfunkcie. „Ak zaspíte vo veľmi nepríjemnej pozícii napríklad na stoličke, po chvíli sa dostaví zmeravenie tej časti tela, ktorá nebola dostatočne prekrvená,“ hovorí Irwin Goldstein, MD, klinický profesor operácii na University od California v San Diegu a riaditeľ sexuálnej medicíny v nemocnici Alvarado. „Keď jazdíte na bicykli, väčšina vašej váhy je na vašom rozkroku čo spôsobuje ničenie endoteliálnych buniek.“

 

Erektilná dysfunkcia je komplexný problém s množstvom prípadných príčin a liečob. Najlepšou cestou ako odhaliť čo spôsobuje váš problém s erekciou je otvorený rozhovor s vašim doktorom za účelom presnej diagnózy.

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

 

Rate this post

Zanechte odpověď