Uzdička penisu – je pre vás dôležitá?

Medici uzdičku nazývajú frenulum. Ide o kúsok kože, ktorý spája predkožku so žaluďom. Tento anatomický útvar sa nenachádza iba na penise. Nájdete ho napríklad v ústach pod jazykom a pod perou, ale aj na ďalších častiach tela.

Muž si bežne svoju uzdičku pomaly ani nevšíma. Zmení sa to vo chvíli, keď je príliš hrubá alebo krátka. Vtedy sa môžu objaviť zdravotné problémy. Mutácie uzdičky niekedy môžu znamenať aj vážnejšie ochorenia.

uzdička na penise

 

Hlavný účel uzdičky

Uzdička sa považuje za jednu z najcitlivejších častí penisu. Veľmi rýchlo reaguje na dotyk. U niektorých mužov stačí na dosiahnutie orgazmu jej stimulácia. Iní muži po úrazoch chrbtice a ochrnutí zachovávajú čiastočne svoju schopnosť cítiť túto oblasť ako živú a neochrnutú.

Uzdička parametrami slúži jedinému účelu. Ide teda o jednu z hlavných častí penisu, ktorá slúži na dosiahnutie orgazmu a sexuálneho uspokojenia.

 

Pozor na poranenia uzdičky

V prípade pretrhnutia môže uzdička veľmi silno krvácať. Najmä vtedy, ak obsahuje menšiu tepnu. Štruktúru podobnú uzdičke majú aj ženy. Napomáha pri udržiavaní štruktúry v blízkosti klitorisu a vstupu do vagíny. Rovnako sú bohato cievne zásobené.

 

Úloha uzdičky pri obriezke

Obriezka u muža spočíva v odstránení predkožky a prerušení samotnej uzdičky. V súčasnosti ide v lekárskom svete o kontroverzný postup. Niektorí doktori veria, že obriezka je prevenciou určitých ochorení penisu.

Iní zastávajú názor, že to znamená odstránenie prirodzenej ochrany. Jediný význam tak spočíva v náboženských rituáloch a kozmetických úpravách.

Ďalšími chirurgickými úpravami uzdičky sú:

  • odstránenie uzdičky (frenulotómie)
  • predĺženie uzdičky (frenuloplastika)

 

VIDEO: Ambulantné odstránenie uzdičky. 

 

Pilier obranného valu

Uzdička má za úlohu udržať predkožku na mieste tak, aby ochránila žaluď. Žaluď schovaný pod predkožkou je chránený pred infekciou a baktériami.

Skrytý žaluď má ešte jednu výhodu. Má schopnosť nestrácať citlivosť. Obrezaní muži sa niekedy sťažujú na príliš zníženú citlivosť. Nie je to však pravidlom. V niektorých prípadoch je obriezka výbornou obranou pred predčasnou ejakuláciou.

TIP: Ako zvládnuť predčasnú ejakuláciu a vydržať čo najdlhšie?

 

Čo ak sa uzdička penisu preruší?

Uzdička sa môže pretrhnúť pri divokejšom sexe. V prípade, že cievy ju dobre zásobujú, je nutný rýchly lekársky zákrok. Pri pretrhnutí uzdičky sú ohrozené aj ďalšie mužské vlastnosti:

  • znížená citlivosť žaluďa
  • zápal v mieste pretrhnutia
  • deformovaná uzdička

Po pretrhnutí uzdičky sa krvácanie niekedy nedostaví. Túto udalosť potom možno ustáť aj bez zákroku lekára. Uzdička po čase sama zrastie. Nevýhodou je, že hrozia vyššie uvedené negatíva.

Po zraste môže dôjsť k deformácii. Uzdička skrátka nezrastie tak, ako vyzerala predtým. V tom prípade je nutný menší chirurgický zákrok. V rámci neho možno zlý vzhľad napraviť.

 

Krátka uzdička na penise môže byť problém

Čo reálne hrozí, ak je uzdička penisu príliš krátka:

  • takáto uzdička je veľmi citlivá a môže dôjsť k predčasnej ejakulácii
  • predkožku celú nemožno pretiahnuť a dochádza tak k ohýbaniu žaluďa smerom nadol – sú to veľmi nepríjemné a bolestivé pocity

ČÍTAJTE TIEŽ: Výhody a nevýhody obrezaného penisu

 

Operácia uzdičky nie je náročná

Problém dokáže medicína vyriešiť rýchlym ambulantným zákrokom. Operácia trvá pár minút v lokálnej anestézii. Ideálne je operáciu absolvovať ešte pred začatím sexuálneho života.

Záludnosť skrátenej predkožky spočíva v tom, že pri normálnom stave nespôsobuje žiadne problémy. Nastanú až pri samotnej erekcii a sexe. Môžu sa objaviť aj pri masturbácii. Pokiaľ problém obmedzuje komfort muža, jednoducho problém možno operatívne odstrániť.

V súčasnosti však prevláda názor, že invazívny zákrok nie je nevyhnutný. Riešenie existuje aj v podobe podávania liekov. Ešte lepším riešením sú prírodné doplnky na oddialenie ejakulácie. Nehrozia pri nich žiadne vedľajšie účinky a rozhodne stojí za to ich vyskúšať.

TIP: Prečítajte si zoznam TOP 10 doplnkov na oddialenie ejakulácie a predĺženie súlože. 

4.2/5 - (4 votes)