Polúcia – samovoľný nočný výron semena u dospievajúcich chlapcov dokáže prekvapiť aj v dospelosti

Ráno sa zobudíte a čo na svojom pyžame neuvidíte – nechcený výron ejakulátu v podobe zaschnutej bielej škvrny. Polúcia.

Tento jav sa označuje aj ako „mokré sny“, mimovoľný orgazmus či orgazmus v spánku. Úplne typický je pre chlapca v období puberty, ale výnimočný nie je ani u dospelých mužov, ktorí už majú dospievanie dávno za sebou. O čo presne ide? Prečo sa u chlapcov objavuje? Dá sa polúcii nejako vyhnúť? Kedy sa u vás prvýkrát objaví? Má vôbec zmysel snažiť sa jej zbaviť?

polúcia

 

Polúcia – čo to presne je?

Ako som už na začiatku načala, polúcia predstavuje samovoľný výron ejakulátu väčšinou v noci, keď práve spíte. Nemusí byť sprevádzaný žiadnymi erotickými snami, no stane sa napriek tomu. Je to ale úplne prirodzený jav. 

Polúcia nie je problém – je prirodzená.

Najčastejšie sa objavuje u mladých chlapcov v počiatku puberty, teda typicky medzi 11. až 16. rokom. Môže k nej však dochádzať v ľubovoľnom veku.

Nejde o nič zlé ani škodlivé, čo by si vyžadovalo nejaké špeciálne zaobchádzanie či riešenie. Polúcia nie je známkou žiadnej fyzickej ani psychologickej abnormality. Uvedomte si, že za to vôbec nemôžete. Vaše telo sa správa úplne prirodzene.

[su_testimonial name=“Ottův slovník naučný definuje polúciu“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/08/info.png“]Polluce (z lat.) je samovoľný výtok semena, nastávajúci občas u pohlavne dospelých, ale zdržanlivých starších mužov, najčastejšie v spánku a obzvlášť z rána. Obyčajne to sprevádza príjemné sny a stoporenie penisu.

Ak sa vyskytuje polúcia za týchto okolností a nie častejšie než 1 až 2-krát mesačne, možno ju pokladať za zjav bezproblémový, fyziologický, vyvolaný hromadením semena v mieškoch semenných umiestnených na zadnej ploche močového mechúra.

Častejší výskyt polúcií môže byť následkom dobrého stavu pri nedostatočnej telesnej námahe, predĺženom spánku v posteliach prílišne zahrievajúcich s miestnym dráždením plodidiel, bujnej, oplzlej fantázie následkom nevhodnej početnosti alebo zlej spoločnosti a pod.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Rovnakú situáciu zažíva Jakub“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/07/95-958614_man-icon-person-logo-png-clipart.jpg“]Už nejakú dobu mávam občas „mokré sny“, tzv. polúciu. Musím povedať, že ma to obťažuje a zároveň znepokojuje.[/su_testimonial]

 

Prečo existuje polúcia?

Prečo sa tak deje? To zatiaľ nikto presne nevie.

[su_testimonial name=“Wikipédia“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/08/info.png“]Obecne prijímanou teóriou je, že ide o priamy dôsledok stimulácie spôsobený erotickými snami alebo spomienkami na predošlú sexuálnu skúsenosť. Mnoho mužov však uvádza, že mali erotické sny, ktoré k polúcii neviedli.

Inou všeobecne prijímanou teóriou je, že sa telo týmto spôsobom zbavuje nahromadeného ejakulátu, aby si uvoľnilo miesto pre ďalšiu. Telo však v skutočnosti nemá túto potrebu. Sú známe prípady mužov, ktorí ejakulujú iba výnimočne a polúcie nezažívajú.[/su_testimonial]

 

ZAUJÍMAVOSŤ: Niektoré štúdie preukázali, že vyššia miera stresu a napätia spôsobuje častejší výskyt vlhkých snov a nočných ejakulácií.

 

Čím je polúcia spôsobená?

S najväčšou pravdepodobnosťou stojí za polúciou hormonálne dospievanie, väčšie množstvo testosterónu v tele, pohlavné dozrievanie a počiatok tvorby spermií (spermatogenéza).

Ide v podstate o ejakuláciu, ktorá nie je spustená sexuálnou stimuláciou. V istom zmysle je polúcia porovnateľná s prvou menštruáciou u dievčat.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vlhké sny nie sú príznakom žiadnych zdravotných problémov a neexistuje žiadny liek, ktorý by vás ich zbavil.

 

Polúcia a „bežná“ ejakulácia – v čom je rozdiel?

Nepleťte si však polúciu s klasickou ejakuláciou. Nie je to to isté. Polúcia síce technicky vzaté ejakuláciou je, no dosť zásadným rozdielm je to, že polúcia nie je reakciou na nejakú priamu sexuálnu stimuláciu.

Polúcia je samovoľný výron semena, v žiadnom prípade nejde o výsledok sexuálnej stimulácie, ako je tomu v prípade bežnej ejakulácie. Navyše sa nemusí objaviť automaticky každú noc. Práve naopak. Vyskytuje sa sporadicky, zhruba dvakrát týždenne.

[su_testimonial name=“O radu sa obrátil na odborníka aj Tomáš:“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/07/95-958614_man-icon-person-logo-png-clipart.jpg“]Dobrý deň, potreboval by som radu. V posledných dňoch mi často v noci z penisu vyteká taká priehľadná mazlavá tekutina. Je to vcelku nepríjemné. Mám 14 rokov. Neviete, čo to môže byť?[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Odpovedá pán doktor MUDr. Petr Tomandl z Brna“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“gdrtomandl.cz“ url=“https://www.drtomandl.cz/“]Dobrý deň Tomáši, ničoho sa neboj. Pokiaľ sa tak deje iba v noci, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o bežnú záležitosť – tzv. nočnú polúciu – alebo aj samovoľný výron semena, čo je u chlapcov v puberte úplne normálne.

S vekom to ustane, prípadne s častejšou masturbáciou počas dňa úplne vymizne.[/su_testimonial]

 

Od kedy sa chlapci stretávajú s polúciou?

Prvá polúcia sa môže dostaviť aj u veľmi mladých chlapcov. Väčšinou sa s ňou ale stretávajú chlapci medzi 11. a 16. rokom. Ide o úplne bežnú súčasť dospievania a nie je nutné sa za ňu hanbiť. Dovŕšením dospelosti by mala pominúť.

[su_testimonial name=“Praktická lekárka MUDr. Nela Šrámková“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“doktor-mucha.cz“ url=“http://www.doktor-mucha.cz/“]Polúcia sa u mužov vyskytuje v akomkoľvek veku. Skôr nie je žiadna súvislosť medzi početnosťou polúcie a tým, ako často daný človek masturbuje.[/su_testimonial]

ZAUJÍMAVOSŤ: Viac než 80 % mužov aspoň raz zažilo vlhký sen.

 

Početnosť polúcie

Ako často vás bude polúcia navštevovať? Máte ju očakávať každú noc alebo sa u vás objaví len raz za čas? Toto je veľmi individuálne.

Priemerná frekvencia polúcie je približne 1 x za tri týždne až mesiac v závislosti od veku a ďalších faktorov. Niekto sa s polúciou stretáva niekoľkokrát do týždňa. Iný raz za mesiac. Je to skutočne veľmi individuálne.

[su_testimonial name=“Pani doktorka MUDr. Kateřina Kovaříková“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ulekare.cz“ url=“https://www.ulekare.cz/nasi-lekari/mudr-katerina-kovarikova-281“]Polúcia je samovoľný výtok ejakulátu počas spánku. Výnimočne k nej môže dôjsť aj za bdelého stavu.

Najčastejšie sa vyskytuje u dospievajúcich chlapcov a v ranej dospelosti. Početnosť závisí od  hladiny testosterónu – čím je vyššia, tým sú polúcie častejšie.[/su_testimonial]

 

Ako si môžete vyvolať polúciu?

Polúciu si sám nevyvoláte. Ide o dôsledok vášho fyzického dospievania, ktoré sami príde v správny čas.

Niekto sa s polúciou stretne už v jedenástich rokoch, iný „na svoj okamih“ čaká napríklad až do šestnástich rokov.

Nie je ale dôvod na paniku. Vaše telo si samo určí, kedy je ten správny čas. Keď to príde, bude to to najprirodzenejšie na svete.

 

Polúcia ako nežiadúci spoločník

Aj keď je polúcia úplne prirodzený jav, nie vždy je, samozrejme, žiadúca. Niekedy sa vám takýto dôkaz o vašom dospievaní vôbec nehodí. Či už na tábore, školskom výlete, škole v prírode, lyžiarskom kurze…

Preto mnohí chlapci hľadajú spôsoby, ako sa polúcii účinne vyhnúť. Každopádne ale doplním, že v žiadnom prípade nejde o škodlivý jav.

 

Ako sa zbaviť polúcie?

Bohužiaľ polúcii nemožno zabrániť, preto sa o to ani nesnažte. Možno sa na internete dočítate, že tomu môžete predchádzať častejšej masturbácii, aby sa nahromadený ejakulát dostal z tela von, ale to je len mýtus.

Tento faktor môže síce znížiť opakovanie a pravidelnosť polúcie, úplne zastaviť ju však nedokáže. K polúcii môže dochádzať tak, či onak aj v prípade, ak pravidelne masturbujete.

 

Babské rady pri samovoľnom nočnom úniku ejakulátu

Preto radšej nájdite nejaké iné spôsoby, ako takúto situáciu riešiť. Ponúkame vám babské rady, ako predchádzať polúcii:

  • Skryte si pod vankúš druhé pyžamo. Akonáhle k polúcii dôjde, nenápadne sa pod perinou prezlečte. Potom môžete ísť bez obáv na toaletu.
  • Nachystajte si blízko postele papierové vreckovky. Keď vás polúcia navštívi, môžete sa diskrétne pod perinou osušiť a celú situáciu následne vyriešiť s menej viditeľnými známkami toho, čo sa práve stalo.
  • Vytvorte si v pyžame ochrannú bariéru. Vezmite si buď kúsok toaletného papiera, alebo papierové vrackovky a vytvorte si v pyžame akúsi „vložku“. Táto ochranná vrstva nepôjde na prvý pohľad vôbec vidieť. Nikto si ju nevšimne. Nijakým spôsobom vás neobmedzí v spánku, ale zabezpečí, aby ste sa ráno zobudili s čistým pyžamom. Všetko totiž zostane na vreckovke.
    Táto možnosť má ale ako jediná oproti dvom predošlým veľkú trhlinu – vreckovka sa vám môže v pyžame počas spánku posunúť.

Niektoré babičky skôr odporúčali aj pitie šalvijového čaju, čaju zo sladovky, užívanie pískavice s medom pred spaním či vtieranie extraktu z tekvice do pokožky hlavy. Účinnosť ale nepreukazuje žiadna štúdia.

Znovu ale pripomínam, že nejde o nič neprirodzené, zlé ani škodlivé, čo by si vyžadovalo nejaké špeciálne zaobchádzanie či riešenie. Ak vám teda polúcia neprekáža ani žiadnym spôsobom nevadí, nemusíte si kvôli nej robiť zbytočné vrásky na čele.

 

KOMENTÁR AUTORA: 

Martin

  • Polúcia je samovoľný výron ejakulátu väčšinou v spánku.
  • Ide o celkom prirodzený jav, nie je to nič škodlivé ani zlé.
  • Najčastejšie sa objavuje u chlapcov v puberte, typicky medzi 11. až 16. rokom.
  • Pravidelná masturbácia môže znížiť pravidelnosť polúcie, úplne zastaviť ju ale nedokáže.
  • Polúcia časom sama odznie, takže sa nie je potrebné znepokojovať.

Aj vás navštívila polúcia? Stretli ste sa s ňou prvýkrát v živote? A ste práve teraz v tom krásnom období dospievania? Potom sa nebojte. Ide o celkom prirodzenú vec.

Nie je potrebné panikáriť, ani situáciu príliš vyostrovať. Znamená to len to, že pohlavne dospievajte a zrejete. To je snáď tá najprirodzenejšia vec na svete. Polúcia je zároveň príznakom dobrého sexuálneho zdravia. Takže buďte pokojný.

 

 

 

5/5 - (3 votes)