5 chýb, ktoré pri používaní kondómu nechcete urobiť

Používate kondómy, ktoré sú príliš veľké, príliš malé – alebo po dátume spotreby? Nedovoľte, aby vám tieto bežné chyby spôsobili v posteli problém.

Zdá sa to byť jasné – ale ak ste niekedy urobili chybu pri používaní kondómu, nie ste sami. Štúdie ukazujú, že veľa mužov s touto antikoncepčnou záchranou pochybilo.

Kondómy sú veľmi efektívnou (a lacnou) formou kontroly pôrodnosti a prevencie voči sexuálne prenosným pohlavným chorobám. Pokiaľ ale používate kondóm nesprávne, môže to mať za následok hneď niekoľko problémov: nechcené tehotenstvo, sexuálne prenosnú pohlavnú chorobu – alebo aj problémy s erekciou. Nedávna štúdia zameriavajúca sa na mužov vo vysokoškolskom veku ukázala, že 32% mužov zažilo problémy s erekciou spôsobené kondómami – poškodené kondómy, kondómy nasadené naopak alebo také, čo nesprávne držia a môžu sa predčasne zvliecť.

Vaša prvá chyba (ešte predtým ako vôbec otvoríte škatuľku) je preskočenie „kondómovej konverzácie“ s Vašim partnerom. Štúdie ukazujú, že muži zanedbávajúci rozhovory o používaní kondómu často zažívajú stres a dostávajú sa do rozpakov – čo má potom negatívny efekt na ich výkon.

Tu je niekoľko bežných chýb pri používaní kondómu – a to, ako sa im vyhnúť.

 

Chyba č. 1: Výber nevhodného kondómu

Existuje množstvo typov a veľkostí kondómov. Tie, ktoré sú príliš tesné, môžu znížiť prívod krvi a tým spôsobiť problémy s erekciou. V prípade, že si zvolíte kondóm, ktorý je príliš veľký, môže dôjsť ku zošmyknutiu počas pohlavného styku, čo nielenže ruší podstatu používania kondómu ale môže taktiež spôsobiť stratu erekcie.

Existujú taktiež kondómy s lubrikantom a bez – keď kondóm nie je dostatočne lubrikovaný, môže to znamenať problémy s erekciou. Ale pamätajte: „Ak používate latexový kondóm a potrebujete pridať lubrikant, je dôležité použiť iba lubrikant na vodovej báze. Lubrikant na báze olejovej kondóm poškodí,“ varuje urológ Bruce Gilbert, MD, PhD, riaditeľ reprodukcie a sexuálnej medicíny na North Shore LIJ System on Long Island, New York. Toto môže spôsobiť, že kondóm bude lepkavý a čo horšie, nespoľahlivý.

 

Chyba č. 2: Nesprávne načasovanie

„Dôležitým pravidlom pri načasovaní je uistiť sa, že kondóm sa navlieka a taktiež zvlieka z penisu počas erekcie,“ radí Dr. Gilbert. Ak budete chcieť kondóm nasadiť pred úplnou erekciou, nepôjde to ľahko a môže tak dôjsť k zlému začiatku. Ak necháte kondóm po sexe nasadený do momentu straty erekcie, sperma môže vytiecť cez spodok kondómu.

penis infografika

 

Chyba č.3: Nesprávna technika

Štúdie ukazujú, že najčastejšími chybami sú nasadenie kondómu naopak, odrolovanie kondómu pred použitím alebo navlečenie bez vynechaného miesta na špičke kondómu. „Nevynechanie miesta na špičke alebo vzduchová bublina na špičke môžu byť nepohodlné a môžu viesť k prasknutému kondómu,“ varuje Dr. Gilbert.

Zisťovať ako sa správne nasadzuje kondóm pred očami Vášho partnera môže byť zahanbujúce. Najlepšia rada? Prečítajte si návod a nacvičte si nasadzovanie kondómu počas voľného času.

 

Chyba č. 4: Úschova kondómov na nesprávnom mieste

Kondóm uschovaný v peňaženke po celé mesiace pred použitím nemusí byť najspoľahlivejšia forma kontroly pôrodnosti. Kondómy majú dátum spotreby, musíte si teda dávať pozor,“ hovorí Dr. Gilbert.

Kondómy by mali byť skladované na chladnom a suchom mieste. Vždy sa uistite, že kondómy, ktoré sa chystáte použiť sú schválené ministerstvom zdravotníctva SR – a nepoužívajte kondómy po dátume spotreby. Kondómy uschované v peňaženkách alebo v priehradkách na rukavice mimo ich používania môžu časom stvrdnúť a vyschnúť. Nielenže bude ťažké ich nasadiť ale budú taktiež nepohodlné a hlavne nebudú bezpečné.

 

Chyba č. 5.: Nevedomosť alergie na latex

“ Ak dôjde k podráždeniu alebo svrbeniu u vás alebo vašej partnerky po použití latexového kondómu, navštívte vášho doktora. Môže ísť o alergiu na latex,“ varuje Dr. Gilbert.

Alergia na latex môže spôsobiť stav nazývaný kontaktná dermatitída, čo znamená, že časť vášho tela vystavená latexu opuchne, sčervená a svrbí. Majte túto alergiu na vedomí a vyberajte si kondómy vyrobené z alternatívnych materiálov (ako napríklad jahňacia črevná výstelka alebo polyuretán).

Pravidlá pre vaše kondómy, ktoré nesmiete zanedbať:

Venujte výberu kondómu dostatok času a berte do úvahy faktory ako veľkosť a lubrikáciu. Nikdy nepoužívajte ostré predmety alebo zuby na otvorenie škatuľky s kondómami.

Je dôležité vedieť kondóm správne použiť (cvičte v súkromí!) a diskutovať používanie kondómu s Vašim partnerom skôr než ste obaja „v nálade.“

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď