Alergia na spermie – utrpenie pri sexe?

Alergia na spermie je zdravotný problém, o ktorom žena často nevie ani sama. Dokáže však veľmi znepríjemniť sexuálny život a tým pádom ničiť celý vzťah.

Žena nepríjemné symptómy často prikladá iným vplyvom – infekciám a pohlavným chorobám. Pokiaľ však nezájde k lekárovi, ktorý alergiu na spermie potvrdí, príčinu len tak ľahko nenájde.

Ak mate podozrenie, že sa problém prejavuje aj vo vašej posteli, sadnite si s partnerkou a prečítajte si dnešný článok.

VIETE, ŽE alergia na ejakulát bola vedecky prvý krát popísaná až v roku 1967?

alergia na ejakulát

Alergia na spermie vedecky

V prvom rade je nutné pochopiť, že alergia na spermie je iba zovšeobecňujúce pomenovanie. Človek nie je alergický priamo na bunku spermie, ale na bielkovinu obsiahnutú v ejakuláte. Vedci sa zatiaľ nedokázali zjednotiť v otázke, či alergik reaguje negatívne na každý ejakulát alebo na ejakulát konkrétneho muža.

A ) Histamínová alergia – Pri súloži sa po pár minútach prejavuje pálenie na povrchu a vo vnútri pošvy. Po čase sa môžu objaviť vyrážky a pľuzgieriky. Pokožka a sliznice sú podráždené a svrbia. Tento typ alergie je menej častý a postihuje cca. 1 z 200 alergičiek. Pomôžu antihistaminiká, ktoré predpíše alergiológ.

B ) Bunková imunita – Ženino telo vytvára protilátky proti ejakulátu, čo vedie k problémom s otehotnením. Lieči sa kortikoidmi a vždy by mal byť použitý kondóm.

„Keď mi gynekológ povedal, že som alergická na partnerov ejakulát, myslela som, že je to vtip. Som alergická na peľ a prach, ale spermie? Vyšetrenia však alergiu potvrdili, a keď sme začali súložiť iba s kondómom, problémy sa vytratili. Dnes mám nového partnera a s ním problém nemám. Zjavne šlo iba o spermie môjho ex.“ Alena, 32 rokov

Prejavy alergie na spermie/ejakulát

  • svrbenie a pálenie v mieste kontaktu ejakulátu s pokožkou alebo sliznicou
  • podráždenie, opuch a začervenanie postihnutého miesta
  • v extrémnom prípade bolesti hlavy, pálenie očí a problematické dýchanie

Odhliadnuc od nepríjemnosti je horšou správou to, že alergické ženy môžu mat problém s otehotnením, keďže telo odmieta prijať partnerov ejakulát.

VIETE, ŽE: Menej, než 2 % alergických žien otehotnie bez problémov? Ďalších až 25 % má problém otehotnieť práve kvôli alergii.

 

Alergia na spermie a orálny sex

V minulom článku sme písali o výhodách orálneho sexu pre mužov a ženy. Je veľká škoda, ak si ho páry kvôli alergii nemôžu dopriať.

Orál však dokáže byť v tomto prípade veľmi nebezpečný. U niektorých žien sa prejavili príznaky, ktoré silou možno porovnávať so včelím štípancom.

Silné opuchy hrdla a úst, pocity na zvracanie a dokonca dusenie. Situáciu vyrieši iba alergiológ a v rámci prevencie je vždy nutné používať kondóm, aby nedošlo ku kontaktu s ejakulátom.

TIP NA ČLÁNOK: Všetko, čo vás zaujímalo o kondómoch.

 

Je alergia na sperma celoživotná?

Na otázku nemožno presne odpovedať. Ako každá iná alergia, ta aj tá na ejakulát môže vzniknúť kedykoľvek a kedykoľvek odznieť. Alergia je zjednodušene „pobláznenie“ organizmu, kedy začne inak bežné látky vnímať ako cudzie a snaží sa proti nim brániť.

POZOR! Reakciu môžu zapríčiniť aj iné zložky v ejakuláte, na ktoré môže byť žena alergická. Záleží teda na stravovaní partnera, či nekonzumuje aj potraviny, na ktoré je žena alergická. Mužom odporúčame zájsť na spermiogram – rozbor ejakulátu, o ktorom sme sa rozpísali tu.

Vtedy vznikajú zápaly, opuchy, zvracanie a ostatné známe príznaky alergie. Vhodná liečba dokáže reakcie oslabiť, časom dokonca úplne odstrániť. Ľudský organizmus je ale nevyspytateľný, takže alergia sa môže kedykoľvek vrátiť dokonca v ešte silnejšej miere.

„Zistili mi poruchu bunkovej imunity, ktorá nám bránila s otehotnením. Dovtedy som o alergii na spermie nikdy nepočula. Zatiaľ som skúsila 2 umelé oplodnenia, no neúspešne. Budeme sa snažiť ďalej.“ Miriam, 28 rokov

 

Znamená alergia koniec sexuálneho života?

Pri správnej liečbe našťastie nie. Príznaky sa dajú zmierniť a lekár môže dokonca ejakulát aplikovať ako vakcínu. Malé množstvo partnerovho ejakulátu pravidelne vstrekuje injekciou do tela, aby si telo vytvorilo protilátky.

Je to síce zvláštna metóda na zamyslenie, avšak ide o rovnaký princíp, ako pri alergii na peľ alebo ovocie. V prípade, že chce pár otehotnieť, existuje možnosť umelého oplodnenia alebo asistovanej reprodukcie.

 

alergia na pertnera

Pre aktívne páry je alergia na ejakulát azda najhorším scenárom

8 faktov o spermiách, ktoré ste nepoznali

1/ Muž za život vyprodukuje až 50 litrov ejakulátu

2/ Muž ejakuluje približne 1 polievkovú lyžicu. Iné cicavce vyprodukujú až pol litra!

TIP: Tvorbu spermií a ich kvalitu podporia prírodné tablety Vimax s kanadskou receptúrou

3/  Pri sexe semenníky vyprodukujú až o 20 % ejakulátu viac, než pri masturbácii

4/ Sexuálna abstinencia zvyšuje hustotu spermií až o 15 miliónov buniek na mililiter denne

5/ Spermobanky mrazia ejakulát až na – 196C

6/ Ejakulát obsahuje iba 3 – 5 % spermií

7/ Spermia zreje 74 dní, v pošve umrie do pár hodín a na vzduchu do 5 minút

8/ Spermie sa využívajú aj v kozmetickom priemysle ako výživný krém na tvár a vlasy

 

Rýchlo k lekárovi, pomôže vám

K lekárovi partnerku pošlite pri každom podozrení na alergiu alebo iný problém so zdravím vagíny. Je zbytočné spoliehať sa na rôzne „intímne mydlá“ a pomôcky z reklám, pokiaľ nie je jasne definovaná príčina komplikácií.

Včasné zistenie problému môže zachrániť nielen váš sexuálny život, ale aj šancu na otehotnenie v budúcnosti.

ČÍTAJTE AJ: Sex v tehotenstve – aký je a ako sa zmení po pôrode?

 

5/5 - (1 vote)