Feromóny – ozaj priťahujeme ženy vôňou?

Niekedy sa hovorí, že dvaja ľudia sa dajú dokopy, pretože si jednoducho voňajú. Ako je to možné?

Vedci už dlho vedú debaty, či je láska alebo aspoň sexuálna príťažlivosť doslova prítomná vo vzduchu vo forme biologických chemikálií nazývaných feromóny. Tie vylučujú všetky živé bytosti od myší cez ľudí až po slony za účelom párenia.

Reklamy na internete sú doslova natrieskané vôňami s obsahom feromónov. Naozaj ale fungujú aj na ľudí?

spotená pokožka

Ľudia feromóny vylučujú, pravdepodobne ich ale nedokážu „cítiť“

 

Feromóny ako aromatický magnetna nežnú polovičku

Po niekoľkých desaťročiach vedeckého výskumu nemáme úplne jasno. Bolo by až príliš jednoduché prísť s tvrdením, že feromóny fungujú na 100 % ako Amorov šíp lásky.

Výskumy ukazujú, že chemikálie vylučované našimi telami ovplyvňujú potenciálny výber sexuálnych partnerov. Telesný pach teda hrá významnú rolu v románikoch a ostatných medziľudských aférach.

Vedci pozvoľna odkrývajú tajomstvá za hranicami vedomia“, tvrdí Bettina Pause, psychologička z Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfe, ktorá študuje feromóny a ľudské sociálne správanie viac ako 15 rokov. Jej odhady tvrdia, že veľká časť medziľudskej komunikácie je ovplyvnená chemickými signálmi.

 

Zlepšia feromóny váš sexuálny život?

Podobné slogany často radi používajú predajcovia kolínskych pre mužov, aby zvýšili svoje predaje. V skutočnosti nemajú žiadny vedecký podklad pre obhajobu týchto výrokov.

Zvieratá bezpochyby cez feromóny komunikujú. Posielajú svoje údaje vzduchom za účelom párenia, obrany teritória a podobne.

 

 

Rozdiel medzi feromónmi a hormónmi

Feromón je chemikália produkovaná zvieratami. Jej účelom je zmeniť správanie druhého zvieraťa rovnakého druhu.

Odborníci ich nazývajú agentmi ovplyvňujúcimi správanie. Veľa ľudí nevie, že feromóny okrem sexuálneho správania spúšťajú aj iné reakcie pri rovnakom živočíšnom druhu.

Na rozdiel od ostatných feromónov sú feromóny takzvané ektohormóny. To znamená, že operujú mimo tela toho, kto ich vylučuje. Ich účelom je ovplyvniť správanie iného jedinca. Naopak, hormóny ovplyvňujú obvykle len toho, kto ich vylučuje.

 

Niekoľko faktov o feromónoch

Tu je niekoľko kľúčových informácií o feromónoch:

  • feromóny sú podobné hormónom, ale pracujú mimo tela
  • vyvolávajú aktivitu v inom jedincovi, napríklad sexuálne vzrušenie
  • synchrónna menštruácia viacerých žien je prisudzovaná feromónom
  • výskum týkajúci sa ľudských feromónov je stále plný otáznikov

 

Rozbor feromónov

Zvieratá, rastliny a dokonca i baktérie produkujú feromóny. Tieto precízne navrhnuté chemické koktejly spúšťajú celý rad reakcií u našich susedov zo živočíšnej ríše.

Nie všetky majú za cieľ vyvolať sexuálne konanie. Slúžia na vymedzovanie územia, komunikáciu alebo na spoluprácu medzi príslušníkmi rovnakého živočíšneho druhu.

Pojem „feromón“ prišiel v roku 1959 spolu s objavom bombykolu, silného afrodiziaka molí. Túto látku mole cítia až na niekoľko kilometrov a samčekovia sú na ňu extrémne citliví. Tristram Wyatt, zoológ z univerzity v Oxforde tvrdí: „Stačí len pár molekúl vo vzduchu, aby samček ihneď priletel za samičkou“.

Od tej doby sa objavovali vo svete ďalšie správy o podobných úkazoch u ostatných zvierat. Nasledovala ďalšia méta. Zistiť, či sa feromóny týkajú aj ľudského života a sexuálneho výberu partnerov. Novinári aj súkromné subjekty intenzívne trúbili na poplach. Je ale potrebné povedať, že tak trochu zbytočne.

Zdá sa, že sexuálna komunikácia cez feromóny u ľudí neprebieha. A pokiaľ áno, tak o tom ešte nevieme. Vedecké výskumy tejto oblasti sú stále v počiatkoch.

 

Typy feromónov

V prírode existujú 4 základné druhy feromónov:

  • Spúšťače – vyvolávajú okamžitú reakciu. Je rýchla a spoľahlivá. Často sa spájajú so sexuálnou príťažlivosťou v živočíšnej ríši.
  • Primárne – tieto vyžadujú dlhší čas na reakciu. Môžu ovplyvňovať vývoj alebo reprodukčnú fyziológiu. Hrajú rolu v puberte a ovplyvňujú hladinu hormónov.
  • Signálne – poskytujú informácie. Pomáhajú matkám cicavcov spoznať svoje mláďa podľa čuchu.
  • Modulátory – môžu meniť alebo synchronizovať telesné funkcie. Často sa nachádzajú v pote.

 

Zatiaľ neukončené pátranie po ľudských feromónoch.

Pokiaľ zadáte slovo feromóny do vyhľadávača, vyjdu vám tisícky výsledkov. Väčšina z nich budú reklamné ponuky, ktoré sľubujú neodolateľného muža už po jednom nastriekaní. Biznismeni sa snažia predať typ feromónu, ktorý u človeka ešte nebol jednoznačne identifikovaný ako funkčný.

Vedci vypozorovali, že rôzne feromóny môžu rôzne veci. Niektoré sú rýchle a vyvolávajú okamžitú reakciu v podobe sexuálneho vzrušenia. Iné prinútia novorodenca natiahnuť sa za prsom matky len na základe čuchu. Nedávne štúdie poukazujú, že ženy dokážu doslova vycítiť mužov sexuálny zámer. Či a akú rolu majú feromóny, sa stále nevie.

Ďalším kandidátom na ľudský feromón, ktorý sa vedcom podarilo izolovať, je derivát testosterónu, takzaný androstadienón. Do tejto skupiny patrí aj androstenón a androstenol, o ktorých sa zmienime ďalej v článku.

V prítomnosti tohto feromónu sa ženy cítili viac uvoľnené. Výskumy účinkov tohto feromónu naďalej prebiehajú. Vedci sa snažia zistiť, či je možné nájsť podobné parametre v ženskom pote, ktoré by mali podobné dôsledky na mužov.

To všetko poukazuje na možnosť existencie feromónov u ľudí. Ich efekt a dôsledok na náš sexuálny život zostáva aj naďalej záhadou.

Kým vedci objavia chemikálie a neizolujú ich ako efektívne hormóny, pôjde stále o streľbu naslepo. Nebudú môcť prebehnúť testy. Budeme tápať v nevedomosti.

Čo sa týka hormónov spúšťačov, možno ich ľudia proste postrádajú“, tvrdí Wyatt. Možno, že sú oveľa dôležitejšie vizuálne podnety a sociálne signály.

Nedávne objavy odhalili, že v okamihu, keď naši predkovia získali farebné videnie, zároveň stratili gény pre vomeronazálny orgán (VNO). Zvieratá tento orgán používajú na detekciu feromónov a iných pachov. Ľudia teda už možno tento orgán ďalej nepotrebujú.

Je dosť možné, že ľudia sa posunuli z bytostí hnanými feromónmi na úroveň, kedy sú riadení skôr vizuálnymi podnetmi.

 

VIDEO: Krátky dokument Českej televízie o feromónoch.

 

 

Funkcia hormónov v sexuálnom živote

Táto funkcia je stále predmetom sporov. Či už feromóny ovplyvňujú sexuálny výber alebo nie, výskumy naznačujú, že pre výber partnera sú dôležité aj iné faktory.

Rozdielnosť v imunitných systémoch hrá pri výbere partenra veľkú rolu. Každý komplexný systém imunity v sebe skrýva aj typické arómy. Tak jedinečné, ako je unikátny odtlačok prstov.

V prírode platí, že čím rozdielnejší imunitný systém, tým lepšie pre ďalších potomkov. Výskumy dokonca preukazujú, že ženy preferujú prepotené tričká mužov s najviac odlišným imunitným systémom. Oxfordské testy a výskumy uvádzajú, že takto nastavený prírodný výber nie je možné považovať čisto za prácu feromónov.

Celkom evidentne je nutné podrobiť chemický koktejl produkovaný ľudským telom ďalším podrobným skúmaniam.

Je jasné, že je ľahšie porozumieť jednoduchému hmyzu a jeho systému feromónov, než kompletnej ľudskej chémii. Vo vedeckých archívoch nie je zatiaľ žiadna zmienka o ľudských sexuálnych hormónoch. To ale neznamená, že neexistujú, tvrdí expert Wyatt.

Čo z toho vyplýva? Aj naďalej verte svojmu vlastnému nosu a nespoliehajte sa na výrobcov, ktorí realitu prikrášľujú.

 

Feromóny pre muža

Predajcovia sa pretekajú v ponuke zaručene najlepších feromónových parfémov na trhu. Na jednom nemenovanom e-shope som sa zameral na ponuku týchto unikátnych parfémov. Sľuby znejú veľmi lákavo:

Čo sľubuje predajca?

  • ATRAKTIVITA A FLIRT – parfém má pôsobiť na podvedomie ženy, a tým pádom sa stanete v jej očiach atraktívnejším.
  • MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY – parfém sľubuje vplyv na náklonnosť ľudí, s ktorými sa schádzate. Vaše každodenné spoločenské interakcie by mali byť jednoduchšie.
  • LEPŠIE PODMIENKY V PRÁCI – predajca uvádza, že parfém vás vykreslí v novom svetle pre vašich kolegov. Budete dôveryhodnejší, čo oceníte v riadení pracovníkov, kontakte so zákazníkom alebo počas diskusie so šéfom o zvýšení platu.
  • ALFA SAMEC – parfém zvyšuje sebaistotu, čo uľahčuje zisk dominancie v skupine. Možné partnerky k vám budú pociťovať vyššiu náklonnosť.

 

Môj názor:

Otázkou je, čo presne má pôsobiť na podvedomie ženy. Keď ani sami vedci nevedia, či vôbec ľudský feromón príťažlivosti existuje. Áno, určitý typ potu žene vonia. Ako ale výrobca zaistí, aby parfém voňal všetkým ženám?

To isté platí o medziľudských vzťahoch a pracovných podmienkach. Ľudia sa podľa súčasnej vedy skôr rozhodujú na základe sociálnych väzieb a vizuálnych podnetov, než na základe pachov. I keď sme vôňami nesporne ovplyvňovaní a nevieme o nich zďaleka všetko, som toho názoru, že tu predajcovia naozaj strieľajú naslepo.

Jediný efekt, ktorý môže hrať rolu, je placebo. Vedomie, že má muž na sebe parfém, ktorý okúzli ženy, môže zvýšiť jeho sebavedomie. Na to sú ženy veľmi citlivé a vnímajú sebaistého muža oveľa lepšie ako zakríknutého ustráchanca.

 

Parfém s feromónmi tajomné zloženie?

Dopátrať sa k zloženiu feromónových parfémov je celkom oriešok. Mnoho výrobcov neprezrádza svoj tajomný obsah a v popise výrobkov uvádza nič nehovoriace názvy vzorcov, ktoré sľubujú zázraky. Nakoniec som sa na jednej stránke dopátral. Tu sú informácie, ktoré predajci o feromónoch tvrdia:

V parfémoch pre muža je možné nájsť 2 kľúčové látky: androstenol a androstenón.

 

Androstenol:

Ide o typ sexuálneho feromónu, ktorý vydáva silný pižmový zápach a bežne sa nachádza u prasiat. Konkrétne sa nachádza v ich slinách a používa sa na vyvolanie párenia. Tento feromón má vyvolávať pocity blízkosti a pohodlia.

Taký efekt bol jednoznačne preukázaný u zvierat. U ľudí existujú niektoré štúdie, ktoré tento výrok potvrdzujú. V každom prípade sú potrebné ešte ďalšie štúdie.

 

Androstenón:

Podľa predajcov ide o hormón vyskytujúci sa prirodzene v pote muža. Na rozdiel od androstenolu by jeho aróma nemala byť pre ženy tak príjemná a môže u nich vyvolať nepríjemnosť až agresiu. Tento feromón by mal vyvolávať dominantnú auru muža.

V skutočnosti existuje len veľmi málo ľudí, ktorí dokážu feromón detekovať. Pre jeho funkciu ako feromónu existuje veľmi málo údajov.

 

Kde je teda pravda? Vylučujeme feromóny alebo nie?

V reálnom svete nie je pre feromóny zatiaľ dostatok dôkazov. Faktom je, že ľudia si navzájom voňajú a priťahujú sa na základe pachov. Človeku sa chce veriť, že v príťažlivosti hrá rolu nie len rozdielna imunita, ale aj „niečo naviac“.

Feromóny sú stále predmetom skúmania. Uvidíme, s akými výsledkami príde veda v budúcnosti. V každom prípade je pre vzájomnú príťažlivosť potrebného toho oveľa viac, ako nastriekať sa kolínskou s pochybným obsahom. Partneri si proste musia voňať prirodzene, jedine tak je to dobre.

ABY STE SI ŽENU UDRŽALI, NAUČTE SA:

5/5 - (1 vote)