Indurácia penisu – liečba boľavého zakrivenia

Indurácia penisu – Peyronieho choroba je jedna zo sexuálnych dysfunkcií. Táto konkrétna veľmi často znemožňuje plnohodnotný pohlavný styk.

V medicíne je zmapovaných niekoľko liečebných metód pomocou medikamentov a ľahko invazívnych metód s rôznou účinnosťou. V dnešnom odbornejšom zameranom článku sa na niektoré z nich pozrieme.

indurácia penisu

 

Ako vznikne indurácia penisu?

Ide o získané ochorenie spojivového tkaniva penisu. Postihnuté sú toporivé telesá. Dochádza k tvorbe fibrózneho plaku. Tým pádom dochádza k neprirodzenému zakriveniu penisu. Sexuálny život môže byť potom výrazne ťažší a niekedy dokonca nemožný. Cez všetky technológie a postupy je liečba neistá.

Teórií existuje mnoho. Žiadna nie je schopná spoľahlivo doložiť vznik ochorenia. Jeden predpoklad tvrdí, že za vznikom stojí malá trauma tkaniva penisu.

Pacienti s Peyronieho chorobou majú preukázateľne zníženú produkciu elastínu. Najmä v oblasti väzivového tkaniva okolo toporivých telies. To spôsobuje náchylnosť k zraneniam. Dokonca aj malé poranenie tkaniva znamená zlé zahojenie. Okolo zranenia sa pomaly hromadí fibrózny plak a problémy sú na svete.

 

Ďalšími faktormi pre vznik choroby sú podľa lekárov:

 

Indurácia penisu nepríjemne bolí

U niektorých mulov je priebeh ochorenia bolestivý. Určité stavy dokonca vedú k deformácii penisu aj v nestoporenom stave. U dospelých mužov sa udáva pravdepodobnosť vzniku choroby v rozmedzí 3 až 8 %. Vo väčšine prípadov ide o muža stredného veku a keď vznik nie je vylúčený ani u mladšej generácie.

TIP: Aj mladí chlapci môžu trpieť bolestivou erekciou. Tu je ich zoznam.

 

Priebeh Peyronieho choroby

Priebeh choroby je možné rozdeliť do dvoch fáz. V tej prvej dochádza k zápalu tkaniva. Penis sa postupne v erekcii ohýba a deformujte. Bolestivé prejavy sú spojené práve s touto prvotnou fázou. Tá trvá zhruba 6 až 8 mesiacov. Po tejto dobre dochádza k usadeniu plaku a stavu.

Niekedy môže choroba ešte ďalej postupovať a rozvíjať sa. Len pri malom počte pacientov dochádza k zvratu ochorenia a návratu k lepšiemu stavu. Pokiaľ dôjde ku kalcifikácii plaku (plak sa obalí vápnikom), je už len ťažko očakávať liečbu bez operatívneho zákroku.

 

Liečba indurácie penisu

Najväčšie šance na uzdravenie je tak v prvej fáze choroby. Existuje niekoľko smerov liečby, ktoré môžu mať rôznu úspešnosť liečby.

 

Liečba pomocou liekov

Vitamín E

Pomerne stará liečba Peyronieho choroby známa už od roku 1949. Znižuje voľné radikály, ktoré majú vplyv na vznik fibrózy. Lacná liečba, ktorá je považovaná za bezpečnú. Najmä v skorej fáze ochorenia k nej lekári často pristupujú.

TIP: Ako prevenciu môžete zvoliť bylinné tablety Proerecta s pridaným vitamínom E. Proerecta rýchlo navádza pevnú erekciu, ktorá vydrží dlhšie. 

Proerecta

 

Potaba

Potassium para-aminobenzonát má tiež antifibrotické účinky. Od roku 2005 je preukázaná jeho pomerne efektívnu účinnosť. Dokáže efektívne odstrániť plak, ale neporadí si so zakrivením. Na druhej strane má látka pomerne silné vedľajšie účinky (zhoršené trávenie, citlivosť na svetlo).

 

Tamoxifén

Pri užívaní tejto látky došlo k zníženiu ťažkostí u 80 % mužov po 3 mesiacoch užívania. V tomto prípade došlo nie len k zníženiu množstva plaku, ale znížilo sa aj zakrivenie. Veľmi úspešná liečba bola najmä v prípade zápalných priebehov ochorení.

 

Karnitín

Všeobecne ešte účinnejší v liečbe zakrivenia než Tamoxifén. Existujú určité štúdie, ktoré preukázali účinnosť aj v neskorších fázach ochorenia. Predovšetkým v kombinácii s Verapamilom.

 

Pentoxfilín

Pacienti, ktorí brali tento prípravok, zaznamenali protizápalové účinky, úbytok plaku a zlepšenie zakrivenia penisu. Dokonca aj kalcifikácia bola po roku menšia ako na začiatku.

POZOR: Tieto lieky nezháňajte cez internet. Vhodný liek s jeho dávkovaním vám musí lekár odporučiť na mieru. Akékoľvek zmeny v tvare penisu si nechajte okamžite vyšetriť u urológa. 

 

Liečba indurácie pomocou injekcií

Verapamil

Prípravok, ktorý bol v histórii použitý s rôznymi úspechmi. Buď samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi.

Interferóny

Ďalšie z radu látok podávaných v injekciách. Látka zaznamenala v štúdiách výrazné zlepšenie zakrivenia penisu. Štúdie však mali niektoré nedostatky, takže neboli úplne objektívne.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Aké sú riziká a výhody injekčnej aplikácie liečiv na erekciu priamo do penisu? 

 

Operatívna liečba a iontoforéza

Pre pacientov je samozrejme najpohodlnejšia lokálna liečba injekciami a liekmi. Niekedy to ale nejde. A operatívne riešenie je proste jediné možné.

Je zaujímavé, že po vytiahnutí operovaného tkaniva, do ktorej boli vstrekované injekciami účinné látky, nevykazovalo toto tkanivo žiadnu prítomnosť účinnej látky. To do istej miery spochybňuje vstrebateľnosť účinných látok a injekcií vôbec. Dokonca aj cez pozitívne výsledky niektorých štúdií na efektivitu injekčnej liečby.

 

Iontoforéza

Táto metóda by mala zaistiť lepší transfer lieku do tkaniva. Na transfer je možné použiť rôzne lieky: dexametazón, lidokaín, orgoteiín a verapamil v rôznych kombináciách. Zníženie veľkosti plaku, zakrivenie penisu a bolesť sa zlepšila v krátkodobom horizonte. Iontoforéza v každom prípade má väčší efekt ako klasické vstrekovanie injekciami.

 

Ostatná neinvazívna liečba

Do tejto skupiny spadá liečba pomocou rázovej vlny a trakčná liečba. Liečba radiáciou je tiež alternatívou, ale kvôli riziku sa od nej radšej upustilo.

Mimotelová rázová vlna je popísaná v 2 štúdiách testovaných na 100 mužoch. Výsledky boli pomerne nádejné, ale objavili sa aj štúdie, ktoré efektivitu spochybňujú.

 

Použitie trakčnej liečby

Metóda, kedy je na penis umiestnený pod určitú dobu trakčný aparát. Ten má narovnať penis do správnej pozície. Tento spôsob liečby sa ukázal ako pomerne neúčinný. Isté úspechy priniesla len liečba kombinovaná s ďalšími metódami (injekcia + lieky).

 

Ako je to s liečbou indurácie penisu v skutočnosti?

Celý rad neinvazívnych metód má veľmi malú účinnosť. Vzhľadom k dvom fázam ochorenia (chronická a akútna) môže daná liečba nie úplne dopadať na úrodnú pôdu. Veľa teda záleží na lekárovi, ktorý musí rozpoznať danú fázu a podľa toho nasadiť adekvátnu metódu. Hlavné je ale za lekárom ísť a nesnažiť sa hľadať riešenie len na internete. 

ĎALEJ ČÍTAJTE: Trvalá, bolestivá a deštruktívna erekcia – priapizmus. Ako sa odstraňuje krv zablokovaná v penise na dlhé hodiny

Rate this post