Príznaky tehotenstva: Kedy sa objavia, na čo čakať a kedy si spraviť tehotenský test?

Príznaky tehotenstva zaujímajú ženy, ktoré zatiaľ netušia, či sú alebo nie sú tehotné a zatiaľ si ešte nerobili tehotenský test. Ani test ale neposkytuje 100 % istotu a je spoľahlivý iba na 99 %. O jednom zo stovky detí sa tak nevie, že príde na svet. Preto si po nechránenom sexe svoje príznaky kontrolujte.

Príznaky tehotenstva môžu zaujímať aj mužov, pokiaľ sa im partnerka zatiaľ nepriznala alebo zatiaľ sama netuší, na čom je.

Tehotenstvo poznáte v prvom rade podľa náhlych nevoľností, pomerne silnej únavy a citlivosti na niektoré pachy, chute, ale aj zvuky a ďalšie vnemy.

príznaky tehotenstva

 

Kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva?

Za prvý týždeň tehotenstva považujte dátum svojej poslednej menštruácie a to aj v prípade, že ste v tom čase ešte tehotná nebola. Mnohé ženy nemajú počas prvých niekoľkých týždňov vôbec žiadne príznaky tehotenstva, takže o ňom vôbec nemusia tušiť.

 

Skoré príznaky tehotenstva

Tehotenstvo má tieto skoré príznaky:

 • slabé kŕče a silnejšie špinenie
 • vynechávanie menštruácie
 • únava a sústavná vyčerpanosť
 • nevoľnosti, bolesti brucha, nadúvanie
 • pálenie záhy
 • bolesti prsníkov, pocit opuchnutých a podráždených pŕs
 • citlivé prsia a bradavky
 • častejšie močenie
 • zmeny nálad v rýchlom čase
 • náhle zmeny telesnej teploty od návalov tepla po oziabanie
 • zvýšený krvný tlak a rýchlejší tep
 • akné a kožné problémy, ružovkastá, začervenaná a mastná pleť

ZODPOVEDNÝ TIP: Usilujete o bábätko, ale stále sa nedarí? Užívajte pravidelne české rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN.

Obsahujú Macu peruánsku, Ženšen pravý a ďalšie zložky pre podporu ženskej plodnosti, sexuálneho zdravia a otehotnenia.

Proerecta WOMEN

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl WOMEN. Prípadnú objednávku vám e-shop Proerecta.com doručí do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať s cielenou podporou plodnosti pre rýchle otehotnenie. Stránka Lepšia-Erekcia.sk nie je predajcom výrobku. Tým je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Kŕče a silnejšie špinenie v skorom tehotenstve

Prvý až štvrtý týždeň sa tehotenstvo odohráva zatiaľ iba na úrovni buniek. V oplodnenom vajíčku sa zhlukujú bunky a z nich sa ďalej vyvíjajú jednotlivé orgány a končatiny drobného telíčka.

Po 4 týždňoch sa tento „zárodok“ presunie (a teda implantuje) do výstelky maternice. Vtedy môže dôjsť k tzv. implantačnému krvácaniu, ktoré si budúce mamičky zvyknú mýliť so slabou menštruáciou. Toto krvácanie sa neobjavuje u všetkých žien. Ak ale áno, objaví sa približne v dobe, kedy by ste inak mala menštruáciu.

Implantačné krvácanie máva tieto vlastnosti:

 • Iná farba krvi. Môže byť ružovkastá, červenkastá alebo hnedá až čierna. Obvykle spoznáte, že je krv inšia, než bežne.
 • Menší objem krvi: Pri implantačnom krvácaní sa uvoľní menší objem krvi, než pri bežne menštruácii. Ženy ho popisujú ako slabé krvácanie, ktoré ale nikdy neprerastie do silného prúdenia. Žena mnohokrát nepotrebuje ani tampón či vložku.
 • Slabšie bolesti: Bolesti a kŕče bývajú slabšie, než klasická menštruačná bolesť. Ženy ich vnímajú ako mierne.
 • Kratšie trvanie: Implantačné krvácanie obvykle netrvá dlhšie, než 3 dni. Niekedy sa dokonca objaví iba na pár hodín.

Ak máte podozrenie, že u vás krv pochádza z implantačného krvácanie, určite nefajčite tabak ani jeho náhrady, ideálne vôbec nepite alkohol a celkom logicky neužívajte žiadne drogy. Zatiaľ ešte neviete, či v sebe nenosíte nový život, takže ho nesmiete ohrozovať zlozvykmi.

Uvedené faktory môžu implantačné krvácanie zosilňovať. Gynekológovia neodporúčajú ani používanie tampónu, pretože zvyšuje riziko zavedenia infekcie do pošvy.

 

Vynechávanie menštruácie na začiatku tehotenstva

Keď sa embryo uhniezdi v sten maternice, váš organizmus začne produkovať hormón ľudský chóriový gonadotropín. Stará sa o to, aby sa plod udržal a tehotenstvo pokračovalo. Hormón zároveň blokuje vaječníky, aby každý mesiac neuvoľňovali zrelé vajíčka.

Prvé 4 týždne po počatí vám bude vynechávať menštruácia. Pokiaľ trpíte nepravidelnou menštruáciou, odporúčam spraviť si tehotenský test.

 • Ak bude test pozitívny, dohodnite si gynekologické vyšetrenie alebo schôdzku s pôrodnou asistentkou.
 • Ak teraz užívate akékoľvek lieky na predpis, u predpisujúceho lekára zistite, či nepredstavujú žiadne riziko pre tehotenstvo.

 

Výkyvy telesnej teploty a návaly tepla

Už v skorom tehotenstve bude bazálna teplota vyššia. Vždy ale premýšľajte, čo ste robila. Bazálnu teplotu zvýši aj športová aktivita alebo obyčajné teplé počasie. Vždy dodržujte dostatočný pitný režim a pri športe či práci sa snažte nadmerne nenamáhať.

 

Únava a vyčerpanie

Sústavná únava môže sprevádzať nie len skoré, ale celé tehotenstvo. Je celkom bežným a veľmi častým príznakom, pretože plod na rast spotrebuje veľa energie. Únavu a pocit ospalosti prehlbuje aj zvýšená hladina progesterónu.

 • Najviac unavená sa budete cítiť v prvých týždňoch tehotenstva. Snažte sa spať pravidelne a dostatočne. Spite kedykoľvek budete mať potrebu bez ohľadu na to, aká denná doba práve je. Nesnažte sa únavu prebíjať kofeínovými nápojmi. Odpočinok potrebujete nie len vy sama, ale tiež vaše dieťatko.
 • Spálňu riadne a často vetrajte. Zo začiatku tehotenstva budete mať vyššiu telesnú teplotu a tá by vás v prekúrenej miestnosti budila.

 

Priberanie na váhe

Budúce matky priberajú behom tehotenstva najčastejšie koncom prvého trimestra. Nárast váhy je spravidla medzi 1 až 4 kilogramami.

Okrem tuku telesnú váhu zvyšujú aj iné faktory, a to:

prsia 0,5 až 1,5 kg
maternica 1 kg
placenta (plodové lôžko) 0,75 kg
plodová voda 1 kg
objem krvi a ďalších tekutín 2,5 až 3,5 kg
tuk 3 až 4 kg

Tabuľka faktorov priberania na váhe v tehotenstve

 

Nevoľnosti, bolesť brucha, zvracanie, tráviace problémy v tehotenstve

Tráviace ťažkosti sú najčastejšie medzi 4. až 6. týždňom tehotenstva, najzávažnejšie sú okolo 9. týždňa. Tehotné ženy často hlásia hlavne ranné nevoľnosti, ale objaviť sa môžu kedykoľvek počas dňa aj noci a nejde tak iba o rannú bolesť brucha.

Tu lekári nepoznajú presnú príčinu, predpokladajú ale, že aj tu sú na vine hormóny v nerovnováhe.

V prvom trimestre sú ťažkosti mierne až stredne závažné, najsilnejšie sú koncom prvého trimestra a s nástupom druhého trimestra sa opäť zmierňujú.

 • Majte doma zásobu diétnych suchárov a čierneho čaju. Jedzte ich na raňajky počas dní, kedy budete pociťovať rannú tehotenskú nevoľnosť.
 • Pite dostatok čistej vody alebo neochutených bylinkových čajov.
 • V prípade únikov moči alebo stolice (tzv. fekálna inkontinencia) navštívte urológa.

 

Výkyvy srdečnej frekvencie

Citeľné zmeny srdečnej frekvencie tehotné ženy hlásia okolo 8. až 10. týždňa. Srdce pumpuje krv rýchlejšie a výdatnejšie, aby ju dostalo všade, kde je potrebná. Výkyvy vyvolávajú hormonálne zmeny.

Podľa štúdie sa prietok krvi dvihne o 30 až 50 %. Je rozumné nechať si srdce vyšetriť, aby sa vylúčilo jeho zlyhanie a zaistilo správne fungovanie. Pre tieto ciele a elimináciu rizík môže lekár predpísať lieky.

 

Výkyvy krvného tlaku

V skorých fázach tehotenstva má vysoký aj normálny krvný tlak tendenciu klesať. Vtedy sa rozširujú cievy, čo môže vyvolať náhle pocity závrate a na omdletie.

Ak sa počas prvých 20 týždňov objaví vysoký krvný tlak (hypertenzia), obvykle nie je dôsledkom tehotenstva, ale inej základnej zdravotnej komplikácie. To znamená, že tlak môže zvyšovať iná príčina, než budúce dieťatko. Lekár vám bude tlak pravidelne merať, aby zaznamenal a posúdil prípadné riziká týchto výkyvov.

 • Začnite cvičiť cviky bezpečné pre tehotenstvo. Fyzická nečinnosť by zhoršovala váš zdravotný stav a kondíciu.
 • V lekárni si kúpte tlakomer a pravidelne si hodnoty zapisujte.
 • Lekára sa pýtajte na vhodné diétne tipy, ktoré povedú ku zníženiu vysokého tlaku.
 • Dostatočne pite a pravidelne jedzte. Vyhnete sa tak závratom.

 

Bolesť pŕs, opuchy, podráždenie, mravenčenie, nepríjemné pocity

Tehotné ženy hlásia nepríjemné zmeny na prsiach medzi 4. až 6. týždňom. Aj tieto pocity sú spôsobené hormonálnymi výkyvmi. Keď sa organizmus prispôsobí hormonálnym zmenám, nepríjemné pocity na prsiach po niekoľkých týždňoch ustanú.

Okrem toho hormóny podporujú rast pŕs a zmeny si všimnete aj na bradavkách. Budú prekrvenejšie a tým citlivejšie, môžu sa javiť väčšie a zdurené, farbou tmavšie. Týchto zmien si všimnete zhruba v 11. týždni tehotenstva.

Hormonálne zmeny môžu vyvolať dočasné problémy s pleťou a hlavne akné. Ak ste akné trpela predtým, v tehotenstve môže byť výraznejšie a silnejšie.

 • Kúpte si pohodlnú tehotenskú podprsenku bez kostíc, ktorá vás nebude nikde tlačiť.
 • Tehotenskú podprsenku pomocou spôn upravíte, takže bude kopírovať tvar pŕs, keď sa vám zväčšia.
 • Nepríjemnému otieraniu citlivých bradaviek zabránite pomocou mäkkých vložiek do podprsenky.

 

Výkyvy nálad a nepríjemné duševné stavy

V tehotenstve prirodzene narastá hladina estrogénu a progesterónu. Vplyvom hormónov budete veľmi pravdepodobne omnoho náladovejšia a emočne citlivejšia. Tieto zmeny sú ale celkom prirodzené, preto sa za nich neospravedlňujte. Netrpezlivému partnerovi a ľuďom v okolí vysvetlite, že za svoje správanie v tomto období zas až toľko nemôžete a poproste ich o strpenie.

Seba aj okolie pripravte na prípadné:

 • stavy podráždenosti, nepríjemného správania a reakcií
 • úzkosti až depresie
 • náhle výstrely eufórie a produktivity

 

Časté močenie a prípadné úniky moču (močová inkontinencia)

Tehotenstvo zvyšuje mieru prekrvenia. To vedie ku spracovávanie väčšieho množstva tekutín v obličkách a močovom mechúre. Výsledkom je časté močenie, naliehavé nutkanie na močenie, pocit sústavne plného mechúra a nevýdatného vymočenia.

Ničím výnimočným nie je ani močová inkontinencia, zvlášť pokiaľ začne väčší plod tlačiť na mechúr.

 

Citlivosť alebo až averzia na niektoré pachy a chute

Citlivosť na určité pachy, chute či dokonca zvuky je bežným príznakom raného tehotenstva. Táto citlivosť môže ďalej prerásť až do žalúdočnej nevoľnosti a zvracania, alebo dokonca úplného vyhýbania sa niektorým potravinám, nápojom alebo aj ľuďom.

Zmyslové vnemy sa môžu meniť počas celého tehotenstva, pričom najvýraznejšie sú typicky počas prvého trimestra. Zmysly môžu byť výrazne citlivejšie alebo aj menej citlivé, kvôli čomu niektoré vnemy nemusíte dočasne vnímať vôbec. To, čo vám chutilo a voňalo jeden deň, sa vám môže na druhý deň zdať bez chuti a vône.

Podľa prieskumov by sa zmysly mali vrátiť do normálu čoskoro po pôrode alebo najneskôr do jedného roku po ňom.

 

Pálenie záhy

Kvôli hormonálnej nerovnováhe môže dochádzať k úniku žalúdočných kyselín, ktoré vyvolajú pálenie záhy. Na žalúdok navyše tlačí rastúci plod.

 • Jedálniček si rozdeľte na niekoľko menších chodov viackrát za deň.
 • Po každom jedle ostaňte niekoľko minút sedieť, aby sa všetka potrava dostala do čriev a začala sa rýchlo tráviť.
 • Pokiaľ potrebujete tabletky na neutralizáciu žalúdočných kyselín, spýtajte sa pôrodného lekára, či sú pre vás vhodné a bezpečné.

 

Mastná pleť a vznik akné

Už na začiatku skorého tehotenstva môžete zaznamenať mastnejšiu a lesklejšiu pleť, na ktorej začnú rašiť pupienky a akné. Nechcené zmeny na pokožke sú dôsledkom zvýšených hladín hormónov a silnejšieho prekrvenia. Oboje stimuluje mazové žľazy v pokožke k silnejšiemu výkonu.

Okrem mastnoty bude pleť pôsobiť lesklo, ale tiež podráždene. Najlepšou pomocou pre vás bude konzultácia s kožným lekárom – dermatológom.

Väčšina skorých príznakov tehotenstva má tendenciu byť miernejšia v druhom trimestri.

 

Ako rýchlo dokážem zistiť, že som už tehotná?

Veľmi presvedčivým príznakom je vynechanie menštruácie. Odborníci odporúčajú spraviť si v tomto čase domáci tehotenský test. Zoženiete ho v lekárni alebo v drogérii, sú voľne dostupné a zaručujú až 99% presnosť výsledkov.

Test si možno spraviť aj skôr, vtedy ale hrozí riziko, že výsledky budú nesprávne, či dokonca falošne negatívne. To znamená, že test hlási negatívny výsledok, ale vy už tehotná ste. Stáva sa to, pokiaľ si spravíte test príliš skoro. V moči totiž zatiaľ nemusí byť dostatočná hladina ľudského chóriového gonadotropínu, ktorý test detekuje. HCG sa nachádza iba v moči a v krvi tehotných žien.

Z tohoto hľadiska sú presnejšie krvné testy tehotenstva. Dokážu detekovať prítomnosť gonadotropínu rýchlejšie, než z moču a to už 6 až 8 dní po ovulácii. Z moču možno hormón namerať po približne 3 týždňoch. Krvný test vám môže spraviť iba lekár, takže nie sú realizovateľné v domácom prostredí.

Príznaky tehotenstva ako únava, bolesti brucha a citlivé prsia sa môžu objaviť ešte pred vynechaním menštruácie. Môžu tak niečo napovedať, ale nie sú zaručeným potvrdením toho, že ste tehotná. Jedinú istotu ponúka až tehotenský test. Pôrodníci radia, že pokiaľ vám test vyjde negatívne, je rozumné spraviť si ho za týždeň znovu.

 

Kedy by som si mala spraviť tehotenský test?

Ideálna doba na domáci tehotenský test z moču je jeden týždeň po prvom vynechaní menštruácie. Testy majú spoľahlivosť medzi 97 až 99 %, pokiaľ ich použijete v správny čas. Úplnú istotu prináša až test tehotenstva z krvi, ktorý vám spraví gynekológ.

Pokiaľ vám vyjde domáci test pozitívne, ihneď kontaktujte gynekológa. Môže odporučiť potvrdzujúci test z krvi a zároveň vás dôkladne vyšetrí, aby tehotenstvo potvrdil alebo vyvrátil. K lekárovi sa zároveň budete pravidelne vracať v priebehu celého tehotenstva, aby dohliadal na zdravie vás aj budúceho bábätka.

MAJTE PREHĽAD: Môžem otehotnieť, ak sa ejakulát obtrie o vagínu? Aká je šanca?

otehotniem, ak sa obtriem o ejakulát?

Čo sme zistili o príznakoch tehotenstva?

Tehotenstvo spôsobuje významné zmeny vo fungovaní organizmu aj správaní. Typickými príznakmi je nevoľnosť, citlivé prsia, vynechávanie menštruácie a časté zmeny nálad. Spoločným menovateľom je hormonálna nerovnováha.

S podozrením na tehotenstvo odporúčam spraviť si domáci tehotenský test z moču. Ak bude pozitívny, zverte sa do opatery gynekológa. Lekár zároveň odporučí ďalší plán k ochrane vášho zdravia a zdravia budúceho dieťatka.

Máte vlastnú skúsenosť s príznakmi tehotenstva? Kedy ste si ich prvýkrát všimla? A ako sa u vás tehotenstvo prejavilo? Nás aj našich čitateľov vaša skúsenosť zaujíma, preto sa s nami určite podeľte v komentároch pod článkom 🙂

Za celú redakciu Lepšia-Erekcia.sk ďakujem a prajem vám krásne a bezproblémové rodičovstvo.

Proerecta WOMEN kúpiť
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď