Ako dlho trvá otehotnenie po sexe? Dá sa podporiť? Ako spoznám, že som tehotná?

Doba od sexu k otehotneniu vždy záleží na konkrétnej situácii. K počatiu môže dôjsť už za niekoľko hodín až dní. Žiadny druh sexu nie je 100% zárukou, že dôjde k otehotneniu a to ani pokiaľ sú obaja partneri zdraví a práve nepoužili antikoncepciu.

Sex pre rôznych ľudí predstavuje rôzne situácie a aktivity. My v článku so sexom uvažujeme ako so sexuálnym stykom, kedy dôjde k ejakulácii priamo do pošvy.

Vymenujeme faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku času medzi sexom a otehotnením. Odporučíme, kedy si spraviť tehotenský test, aké má tehotenstvo prvé príznaky, čo pomôže šance na otehotnenie zvýšiť a kedy sa možno spoľahnúť na antikoncepciu „po“.

ako dlho trvá otehotnenie po sexe?

 

Šanca na otehotnenie

Existuje zatiaľ málo výskumov, ktoré by odporúčali, ktoré konkrétne sexuálne postupy zvyšujú šance na otehotnenie. Štúdia posudzovala pravdepodobnosť otehotnenia u mladých párov, ktoré mali pohlavný styk bez antikoncepcie počas menštruačného cyklu.

Tieto páry, ktoré cielene načasovali svoj styk na to najplodnejšie obdobie, mali šance, že žena otehotnie asi 1 ku 20. Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu tvrdí, že zdravá 30ročná žena má asi 20% šancu otehotnieť každý mesiac, pokiaľ bude pár súložiť počas plodných dní – tesne pred nástupom alebo počas ovulácie.

Vo veku 40tich rokov podľa spoločnosti táto schopnosť klesá na slabých 5 %. Plodnosť je u ľudí veľmi rozdielna, ale je jasné, že vekom klesá.

 

Ako dlho trvá oplodnenie?

K oplodneniu môže dôjsť iba ak sa stretne spermia s vajíčkom. Doba, za ktorú sa spermia dostane do vajíčka, záleží na tom, či žena mala ovuláciu. Spermia dokáže v ženskej reprodukčnej sústave prežiť až 5 dní. K oplodneniu po súloži môže dôjsť už 1 týždeň pred ovuláciou.

Vajíčko po ovulácii žije 12 až 24 hodín. K oplodneniu teda môže dôjsť niekoľko dní pred ovuláciou až približne 1 deň po ovulácii. Po tom, čo spermia oplodní vajíčko, sa vajíčko začne rýchlo deliť. Cestuje vajcovodom do maternice a musí sa zachytiť do steny maternice.

 

Za ako dlho sa zachytí vajíčko na stene maternice?

Ženské telo po tom, čo sa vajíčko zachytí na stene maternice, začne produkovať väčšie množstvo špecifického hormónu. Dochádza k tomu 6 až 12 dní po ovulácii. K uchyteniu vajíčka nemôže dôjsť ihneď po oplodnení. Trvá dlhší čas, než sa oplodnené vajíčko do maternice dostane.

Štúdia tvrdí, že čím neskôr sa oplodnené vajíčko na stene maternice zachytí, tým pravdepodobnejšie je riziko straty tehotenstva. U 84% účastníčok štúdie došlo k uchyteniu vajíčka po 8 až 10 dňoch po ovulácii. Vajíčka, ktoré sa v maternici uchytili po 11 dni, mali za následok 82% riziko straty tehotenstva.

 

Kedy je vhodná doba spraviť si tehotenský test?

Tehotenské testy fungujú na princípe merania hladín špecifických hormónov. Pozitívny výsledok sa zobrazí iba ak dôjde k týmto 2 skutočnostiam:

 • vajíčko sa uchytilo na stene maternice
 • úrovne špecifického hormónu sú dostatočne vysoké na to, aby ich test zistil

Väčšina žien preto nemôže mať pozitívny test minimálne 10 dní po ovulácii. To je doba, za ktorú oplodnené vajíčko putuje k stene maternice. Ženy preto musia s touto lehotou počítať a testy si robiť až na 10. deň alebo ihneď po ňom. Ak si žena spraví test príliš skoro, bude pravdepodobne negatívny. To sa ale môže zmeniť, pokiaľ test zopakuje po uplynutí lehoty.

 

Prvé príznaky tehotenstva

Niektoré ženy žiadne výrazné príznaky nezažívajú, kvôli čomu si môžu dlhšie myslieť, že tehotné nie sú. Iné ženy si rozdiely všimnú hneď, a to najčastejšie:

 • opuchnuté a boľavé prsia a bradavky
 • nevoľnosť a zvracanie
 • únava a vyčerpanie
 • bolesti hlavy
 • špinenie
 • zvýšená chuť na jedlo a zvláštne kombinácie chutí, averzia na niektoré potraviny
 • emočné zmeny a náladovosť
 • časté močenie

Bohužiaľ sa tieto príznaky môžu objaviť aj pokiaľ žena tehotná nie je. Vždy je preto vhodné použiť tehotenský test a situáciu preveriť.

MAJTE PREHĽAD: Príznaky tehotenstva: Kedy sa objavia, na čo čakať a kedy si spraviť tehotenský test?

príznaky tehotenstva

 

Ako môžem zvýšiť šance na otehotnenie?

Existujú babské rady ako si poistiť otehotnenie. Radia najčastejšie užívanie niektorých liekov alebo polohu „dole hlavou“, aby sa ejakulát dostal lepšie tam, kam má. Dávajte ale pozor. Nie každá „dobre mierená“ rada z internetu vám reálne pomôže otehotnieť.

Napríklad o polohách, ktoré majú otehotnenie urýchliť, neexistujú žiadne vedecké dôkazy a ide skôr o zbožné prianie budúcich mamičiek. Ženy, ktoré potrebujú plodnosť zvýšiť, by sa mali porozprávať s lekárom. Ten má o ich zdraví a možnostiach najlepší prehľad, pretože ich reálne vyšetrí a uvidí, ako na tom žena s plodnosťou je.

MAJTE PREHĽAD: Podpora otehotnenia: Prehľad babských rád, bylín, čajov, cvikov a lekárskych metód. (informuje česká verzia našej stránky Erekce.cz)

podpora otěhotnění

 

Antikoncepcia a „tabletka po“

Núdzová antikoncepčná tabletka ženu ochráni pred ovuláciou vďaka účinku hormónov. Pokiaľ k ovulácii dôjde, tieto tabletky znižujú pravdepodobnosť uchytenia vajíčka na stene maternice.

Čím skôr žena núdzovú antikoncepciu užije, tým lepšie účinkuje. Ideálne je užiť ju do 12 hodín od nechráneného sexu, ale môže byť účinná až 72 hodín po sexe.

 

Čo sme zistili?

 • existuje pomerne dlhá doba, behom ktorej možno otehotnieť a šance ovplyvňujú rôzne faktory
 • ženy môžu sledovať svoje plodné dni pomocou domácich testov
 • prevenciu pred otehotnením alebo naopak pre podporu otehotnenia môže odporučiť lekár, ktorý má o možnostiach a zdravotnom stave najlepší prehľad

ĎALEJ ČÍTAJTE: Prerušovaná súlož nie je úplne bez rizika počatia. Aká je šanca otehotnieť a ako riziko znížiť?

Rate this post

Zanechte odpověď