Sexuológ Jaroslav Zvěřina: „Túžbu na sex vám môžu znížiť aj lieky“

Sexuálne libido kolíše a kedykoľvek môže klesnúť. Jedna z príčin, na ktorú väčšina ľudí obvykle nemyslí, sú vedľajšie účinky niektorých liekov.

Deje sa tak obvykle pretože si neprečítajú príbalové informácie a nespýtajú sa svojho lekára. Vo väčšine prípadov sa však tieto komplikácie dajú riešiť.

lieky, ktoré oslabujú libido

 

Libido často znižujú psychofarmaká a to u obidvoch pohlaví. Predovšetkým väčšina antidepresív dokáže spustiť nezáujem o sex a znížiť vzrušenie.

Pre lekárov navyše nie je ľahké odlíšiť, či za oslabené libido môžu antidepresíva alebo priamo depresia. Aj v tomto prípade však je možné ľuďom s chuťou na sex pomôcť.

Negatívny vplyv môžu mať aj sedatíva a lieky tlmiace bolesť. U mužov navyše aj lieky na vysoký krvný tlak a nevhodne nastavená liečba, ktorá pacientovi znižuje krvný tlak až príliš.

Pokiaľ sa liečite s hypertenziou, môžete si liečbu kontrolovať aj sám s tým, že si budete pravidelne merať tlak. Prípadne vám lekár môže lieky vymeniť za také, ktoré sexuálne libido neovplyvňujú.

Pokiaľ sa liečite s rakovinou prostaty, môžete užívať liečivá, ktoré znižujú hladinu testosterónu, pretože ten podporuje rast nádoru.

Bohužiaľ s klesajúcou hladinou testosterónu obvykle klesá aj záujem o sex. Preto sa nehanbite pred lekárom otvorene rozprávať o všetkých svojich sexuálnych problémoch, pokiaľ s nimi chcete skutočne niečo robiť.

Lieky na urologické problémy môžu u mužov spôsobiť aj poruchu ejakulácie. Deje sa pri nej to, že pohlavné žľazy semeno nevypudia von z tela alebo ho vypudia, ale nesprávnym smerom a to do močového mechúra.

Ide o tzv. suchý orgazmus (retrográdna ejakulácia). Aj ten je však možné riešiť s lekárom, pokiaľ mu o probléme poviete.

Liekov, ktoré majú negatívny vplyv na libido je samozrejme viac, než uvádzame v tomto článku.

Pre všetky platí to isté – za svoje problémy sa nehanbite. Rozprávajte sa o nich s lekárom úprimne. Jedine on je schopný vám odborne pomôcť. Upraví dávkovanie alebo lieky vymení.

Tiež vám môže predpísať ďalšie lieky na vaše sexuálne problémy. Hlavné je nehanbiť sa a začať problém riešiť aktívne.

ĎALEJ ČÍTAJTE: 9 prirodzených tipov, ako zvýšiť libido.

tipy ako zvýšiť libido

 

Rate this post

Zanechte odpověď