Výtok z penisu je nežiaduci vždy. Čo výtoky spôsobuje?

Výtok z penisu je akákoľvek tekutina okrem moču, ejakulátu nebo preejakulátu, ktorá vyteká z penisu. Často svojvoľne a bez varovania. Výtok môže navyše zapáchať a obsahovať stopy krvi. V závislosti na príčine môže výtok sprevádzať bolesť, pálenie alebo svrbenie.

Spozornite preto, ak si na sebe všimnete biely, žltý, červený, hnedý, zelenkastý alebo ružový výtok. Tie už normálne nie sú a je nevyhnutné identifikovať príčinu.

výtok z penisu

AKÝ VÝTOK Z PENISU JE NORMÁLNY? Normálny a žiaduci výtok je moč, ejakulát a preejakulát (predejakulačná tekutina, ktorá močovú trubicu zvlhčuje pred vylúčením ejakulátu). Ejakulát a preejakulát sú očakávanými výtokmi počas sexuálneho vzrušenia a dráždenia.

Normálne je tiež penilné smegma, ktoré sa zhromažďuje pod predkožkou a u obrezaných mužov v okolí žaluďa. Smegma je zmesou mazu a odumretých kožných buniek, prípadne zvyškov ejakulátu a preejakulátu.

 

Príčiny vzniku normálnych výtokov z penisu

Najskôr o výtokoch, ktoré sú u muža celkom normálne a očakávané.

 

Preejakulát

cowperove bulbouretrálne žľazy produkujúce preejakulát

Bulbouretrálna žľaza, ktorá vylučuje preejakulát, je vyznačená modrou farbou

Preejakulát, predejakulačná tekutina alebo ľudovo kvapôčky lásky je čirý výlučok Cowperových bulbouretrálnych žliaz. Žľazy ležia vedľa močovej trubice a z nich preejakulát putuje von cez špičku penisu. Preejakulát muž vylučuje na základe sexuálneho vzrušenia, ktoré môže byť fyzické (stimulácia penisu a pohlavných zón pri sexe a masturbácii alebo obtieraní sa o oblečenie) alebo duševné (erotické predstavy).

Úlohou preejakulátu je zvlhčenie močovej trubice pre jednoduchší presun ejakulátu a spermií v ňom. Zároveň znižuje kyslosť, ktorú v močovej trubici zvyšujú zvyšky moču. Kyslé prostredie spermie poškodzuje alebo usmrcuje.

Zdravý muž vylučuje iba niekoľko málo mililitrov preejakulátu a množstvo sotva naplní čajovú lyžičku. Preejakulát môže obsahovať zvyšky spermií, takže pri neopatrnom sexe bez ochrany z neho môže žena otehotnieť.

MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: Preejakulát (kvapôčky lásky): Aký má význam a dá sa z neho otehotnieť?

preejakulát

 

Ejakulát

Ejakulát je zmes živín, prostatickej tekutiny, tekutiny z Cowperových žliaz, semenných vačkov a hlavne spermií. Ejakulát je mliečne biely, kalný, mazľavý a v rôznej hustote.

Spermie tvoria približne iba 1 % objemu ejakulátu. U zdravého muža to predstavuje množstvo 200 až 500 miliónov spermií. Zvyšných 99 % tvorí voda, cukry, bielkoviny, enzýmy a ďalšie látky potrebné pre prežitie spermií. Objem ejakulátu je porovnateľný s objemom čajovej lyžičky. Rizikovo zvýšený objem ejakulátu (hyperspermia, objem nad 6 ml) môže vyvolávať problémy s plodnosťou.

Zdravý muž ejakuluje pri dosiahnutí orgazmu. Existujú rôzne poruchy ejakulácie. Muž môže dosiahnuť orgazmus aj bez ejakulácie (suchý orgazmus), zároveň môže ejakulovať aj pokiaľ orgazmus nedosiahne.

 

Príčiny nežiaduceho výtoku z penisu

Túto časť venujem podozrivým výtokom, ktoré môžu nepríjemne páchnuť a mať zvláštnu farbu. Často žltú, červenú, ružovú, šedú alebo zelenú.

Ak sa výtok z penisu objaví náhle, odporúčam nechať sa vyšetriť na sexuológii alebo urológii. Zvláštny výtok má vždy príčinu, ktorú nie je rozumné ignorovať a čakať, či sa výtok sám nestratí.

 

Balanitída – zápal žaluďa a predkožky

Balanitída je choroba spôsobujúca zápaly žaluďa a predkožky. Ak je zapálený žaluď s predkožkou spoločne, stav sa nazýva balanopostitída.

Balanitída postihuje obrezaných i neobrezaných mužov. Častejšia je u neobrezaných, pretože sa im pod predkožkou hromadí viac baktérií a rizikových patogénov. Balanitída postihuje až 3 % neobrezaných mužov. Obrezaní muži majú až o 68 % nižšie riziko ochorenia.

Upozorňujem, že obriezka vás pred pohlavnými chorobami ani inými zdravotnými problémami neochráni. Ide iba o estetický zákrok.

Balanitída sa prejavuje:

Rizikové faktory pre vznik balanitídy:

 • Alergická reakcia: Agresívne chemické látky v drogérii a kozmetike jemnú pokožku žaluďa a predkožky dráždia, kvôli čomu je náchylnejšia na balanitídu.
 • Nedostatočná hygiena: Neobrezaní muži musia predkožku pravidelne sťahovať a dôkladne umývať, aby sa pod ňou nehromadil maz, pot, moč, odumretá koža a zvyšky ejakulátu. V takom prostredí sa vplyvom vlhkosti a tepla množia plesne, ktoré balanitídu vyvolávajú.
 • Pohlavne prenosné choroby: Rôzne choroby vyvolajú zápal žaluďa a tieto zápaly môžu prerásť až do balanitídy.

MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: Balanitída (balanopostitida, balanitis): Príčiny, prejavy, liečba a prevencia nepríjemného zápalu predkožky a žaluďa.

balanitída

 

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest sú častejšie u žien, pretože sa baktérie pri čistení po stolici môžu dostať do pošvy. Infekcie ale napádajú aj mužov kvôli nedostatočnej hygiene. Baktéria vyvolá infekciu, na ktorú telo reaguje zápalom.

Infekcie močových ciest sa prejavujú:

 • čírym alebo hnisavým výtokom z penisu
 • naliehavou potrebou močiť
 • pálením pri močení
 • zakaleným a páchnucim močom
 • horúčkou a nevoľnosťou

MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: Infekcia močových ciest: Všetky príčiny, domáca pomoc a najrýchlejšia liečba.

infekcia močových ciest

Pohlavne prenosné choroby

Možno tvrdiť, že výtokom a prítomnosťou zvláštnej tekutiny či hmoty sa môže prejavovať takmer každá pohlavná choroba. Na Slovensku ale mužov postihujú najčastejšie tieto:

 

Chlamýdie

Chlamýdie sú škodlivé baktérie a patria medzi najčastejšie prenášané pohlavné choroby. Nevýhodou ochorenia je, že iba 10 % postihnutých má nejaké príznaky a choroba tak môže zostať dlhú dobu nepovšimnutá a neliečená.

Chlamýdie sa prejavujú:

Kliknite a pozrite sa aj na podrobný článok o príznakoch a liečbe chlamýdiovej infekcie.

 

Kvapavka

Ďalšou veľmi častou pohlavnou chorobou je kvapavka. Niekedy nemusí mať vôbec žiadne príznaky.

Kvapavka sa prejavuje:

 • belavým, žltkastým alebo zelenkastým výtokom z penisu
 • bolesťou pri močení
 • opuchom semenníkov

Kliknite a pozrite sa aj na podrobný článok o príznakoch a liečbe kvapavky.

 

Uretritída – zápal a infekcia močovej trubice

Pri uretritíde je močová trubica infikovaná baktériou alebo vírusom. Organizmus v rámci imunitnej reakcie reaguje zápalom a pomocou výtoku sa snaží škodlivín zbaviť. Výtok z penisu tak môžeme vnímať ako prirodzenú snahu tela o očistenie. Keďže telo nie je všemocné a agresívnejšej infekcie sa samo nezbaví, je nutná cielená liečba.

Uretritída sa prejavuje:

Najčastejšie sa uretritída prenáša pri nechránenom sexe a častom striedaní sexuálnych partnerov. Uretritídu najčastejšie spôsobujú:

V prípade pohlavných chorôb vám pomôže venerológ. Bežné bakteriálne infekcie vylieči urológ alebo aj praktický lekár pomocou antibiotík.

MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: Zápal močovej trubice (uretritída): Časté príčiny, boľavé príznaky, rýchla liečba a cielená prevencia.

zápal močovej trubice, utertitída

 

Kedy s výtokom z penisu zájsť k lekárovi?

Najskôr sa zamyslite, či to, čo ste spozoroval vytekať z penisu nebol moč, preejakulát alebo ejakulát. Každý iný výtok z penisu považujte za rizikový. Ak ste si istý, že ide o niečo zvláštneho a nežiaduceho, zájdite za lekárom. Pomôže urológ (špecialista na močové cesty), venerológ (špecialista na pohlavné choroby) alebo sexuológ (odborník na sexuálne zdravie). Ak žiadnych nepoznáte, choďte za praktickým lekárom, ktorý vás ku špecialistovi odporučí. Ak sa okrem výtokov objavia aj fľaky, vyrážky a ekzémy na žaludi, predkožke, penise alebo v okolí, vyšetriť vás môže aj kožný lekár (dermatológ).

Sledujte si, či je:

 • penis, žaluď alebo predkožka opuchnutá, bolestivá alebo podráždená
 • výtok abnormálnej farby a zápachu

Následná liečba bude zameraná na konkrétnu príčinu výtoku. Bakteriálne infekcie budú liečené antibiotikami. Proti plesňovej infekcii a kvasinkám dostanete predpis na antimykotiká. Alergické podráždenie vyliečia hormonálne krémy a mastičky.

Určite sa nesnažte výtoky ani žiadne iné komplikácie liečiť sám doma bez dozoru lekára. Problém sa môže ešte viac zhoršiť, navyše by ste riskoval nakazenie partnerky alebo členov domácnosti. Lekár vám všetko vysvetlí a postará sa, aby sa vám rýchlo uľavilo.

Ak máte vlastnú skúsenosť s výtokom z penisu alebo sa nás chcete čokoľvek spýtať, zanechajte nám pod článkom komentár. V redakcii Lepšia-Erekcia.sk vám prajeme pevné zdravie 🙂

 

ĎALEJ ČÍTAJTE: Jeden semenník väčší než druhý je normálny. Niektoré príčiny ale sú rizikové. Ktoré?

 

Rate this post

2 komentáre

 1. Dodo 28.4.2024
  • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 29.4.2024

Zanechte odpověď