Samovyšetrenie prsníkov ozdravnou prekrvujúcou masážou

BreastExtra, kúpiť

Dámy, to je ochorenie, ktoré sa môže objaviť aj u vás. Každoročne je diagnostikované u 3 000 žien na Slovensku a od roku 1990 na túto chorobu ročne umrie približne 800 žien. Keď si to spočítate, sú to asi 3 ženy denne, ktorým vyhasne život len preto, že podcenili prevenciu.

Rakovina pŕs sa tak stala najčastejším nádorovým ochorením u žien vôbec. Počet nových nahlásených prípadov na 100 000 obyvateľov má bohužiaľ stúpajúcu tendenciu. A istotu nemáte ani vy, aj keď na to napríklad nemáte genetické predpoklady alebo rodinnú anamnézu.

Poďte sa s nami zoznámiť s masážou pŕs, ktorá vám pomôže odhaliť prípadné zdravotné ťažkosti, a využite jej vplyv na spevnenie a prekrvenie pŕs.

samovyšetrenie prsníkov

 

Masáž ako prevencia rakoviny prsníkov

Základom pevného zdravia je prevencia. To platí nie len pri rakovine, ale aj pri akomkoľvek inom ochorení. V prvej fáze je preto potrebné vyhýbať sa všetkým rizikovým faktorom a zároveň sa pravidelne kontrolovať. Len tak môžete na prípadné ochorenie naraziť skutočne včas a zastaviť ho v zárodku.

Inak tomu nie je ani v prípade rakoviny pŕs, proti ktorej síce ešte neexistuje očkovanie, ale môžete na ňu prísť hneď včas, a tým minimalizovať jej dopad na váš život. Základným stavebným prvkom je samovyšetrenie pŕs. Nie je to vôbec nič náročné, čo by ste nezvládli.

Náročnejšie je si na to pravidelne každý mesiac spomenúť. Samotná masáž pŕs je potom pomerne príjemná a veľmi jednoduchá. Nižšie si ju popíšeme krok za krokom.

Doktorka Miroslava Skovajsová, primárka pražského Mamma Centra pre stránku iDnes.cz.

Niektoré nádory rastú rýchlejšie a sú zákernejšie. Samovyšetrenie môže na nádor upozorniť. Keď napríklad ide žena v januári na vyšetrenie na mamograf, ultrazvuk, odíde s tým, že je v poriadku. Ale v marci, apríli si v prsníku nahmatá nejakú zmenu. A to je signál, že musí znovu prísť na vyšetrenie, ktoré by inak absolvovala až za dva roky.

Druhým dôležitým bodom v prevencii proti rakovine pŕs je pravidelné preventívne vyšetrenie mamografom. To sa vykonáva od 45 roku veku každé dva roky. Väčšinou naň upozorní váš gynekológ. Bohužiaľ, veľa žien tieto prehliadky prehliada. Len 4 z 10 žien chodia na pravidelnú mamografickú prehliadku.

TIP: Prirodzené a bezpečné prekrvenie prsníkov vedie k ich viditeľnému zväčšeniu. 

Tobolky BreastExtra+ vďaka bylinnému zloženiu mierne rozťahujú cievy v prsiach, vďaka čomu budú plnšie, pevnejšie a pružnejšie.

BreastExtra+ recenzia

 

 

V boji proti rakovine vyhráte len vďaka prevencii

Len týmito spôsobmi môžete predísť rozrastaniu rakoviny do obludných rozmerov a zamedziť jej ďalšiemu šíreniu. Žiadne kúzelné tabletky proti rakovine alebo zázračné očkovanie, bohužiaľ, zatiaľ neexistuje. Pokiaľ však na rakovinu prídete včas, môžete ju následnou liečbou buď celkom vyliečiť, alebo aspoň dostatočne zastaviť.

Primár radiodiagnostického oddelenia a Mamocentra Ústeckej polikliniky EUROCLINICUM MUDr. Petr Váša vysvetľuje:

Osobne sa asi najčastejšie stretávam s názorom, že za vznik rakoviny môže úraz prsníkov. Tu ženám vysvetľujem, že tomu tak nie je, že po úraze sa o svoje prsia len viacej zaujímajú a nachádzajú to, čo by skôr nenašli. Úraz často vedie k poškodeniu krehkých novotvorených ciev už existujúceho, avšak spravidla nezhubného nádoru, ktorý takzvane zakrváca a stáva sa zhubným.

 

Masáž prsníkov krok za krokom

A k tomu slúži práve masáž pŕs, ktorá vám môže pomôcť odhaliť prípadné nerovnosti alebo hrčky v prsnom tkanive, teda začínajúcu rakovinu. Masáž si môžete vykonávať sama alebo s pomocou partnera.

Ako na to? Pokojne si to rovno vyskúšajte:

  1. Vyzlečte sa buď do polovice tela, alebo úplne celá. Masáž môžete vykonávať kdekoľvek v byte.
  2. Najprv sa pozrite v zrkadle, či na svojich prsiach nespozorujete nejaké fyzické zmeny, nerovnosti alebo farebné odchýlky. Prsia si prehliadajte so zvesenými rukami, aj so zdvihnutými rukami, aby ste skutočne videli celú plochu pŕs. Keď si prsia dostatočne podrobne prehliadnete, môžete prejsť k ďalšiemu kroku.
  3. Teraz môžete vojsť do sprchy a začať sa umývať, ako ste naučená, a vykonávať pritom samovyšetrenie alebo môžete zostať na súši. Je to len na vás.
  4. Prsia uchopte jedno po druhom a začnite si ich najprv horizontálne masírovať a prehmatávať. Venujte im dostatočnú starostlivosť a pozornosť, aby vám nie len že nič neuniklo, ale aby ste si ich dostatočne premasírovala. Masáž vykonávajte jemným tlakom vnútornej strany troch prostredných prstov.
  5. Potom si zvislým kĺzavým pohybom prehmatávajte. Sledujte, či neucítite nejaké stvrdnuté miesto alebo hrčku.
  6. Venujte sa aj bradavkám. Poriadne si ich premasírujte a prehmatajte. Toto môže byť veľmi príjemné, najmä keď si k tomu prizvete na pomoc partnera.
  7. Nezabudnite ani na podpažie, kde sa tiež môže skrývať prípadná hrčka. Pomalými krúživými pohybmi si premasírujte podpažie.

Masáž môžete vykonávať v stoji, v ľahu alebo i v sede. Prsia si môžete masírovať nasucho bez akéhokoľvek oleja alebo aj namokro, napríklad v sprche. Miesto masážneho oleja vám v sprche skvelo poslúži mydlo alebo sprchový gél.

Takúto masáž by ste si mali vykonávať ideálne každý mesiac zhruba v prvých dňoch menštruačného cyklu, teda ideálne 5. 10. deň od začiatku menštruácie. Záleží ale samozrejme na dĺžke vášho menštruačného cyklu.

Rozhodne si neprehmatávajte a nemasírujte prsia tesne pred menštruáciou alebo v prvý deň menštruácie. V tej chvíli je totiž prsné tkanivo väčšinou prirodzene zdurené a zároveň veľmi citlivé.

Doktorka Miroslava Skovajsová, primárka pražského Mamma Centra odporúča:

Všeobecne je možné povedať, že by sa žena mala o svoje prsia začať starať vo chvíli, keď sa ukončí ich vývoj, a to je plus mínus okolo 25. roku.

BreastExtra, kúpiť

 

Chybné zistenia pri masáži pŕs

Cieľom takej masáže je včasné odhalenie rakoviny pŕs. Pri akomkoľvek náleze alebo len pochybnostiach okamžite navštívte svojho lekára. Vyhnete sa tak možným komplikáciám.

Samozrejme, nie vždy sú hrčky, hrče, nerovnosti signálom rakoviny pŕs. Niekedy môže ísť o tukové ložiská, zmeny na koži, zdurené mliekovody, zápal v prsiach, cystu, fibroadenómy, tedy nezhubné odstrániteľné útvary, zhluk mliečnych žliaz, dyspláziu spôsobenú rastovými poruchami či o lipómy.

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologickej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe vysvetľuje:

Existuje niekoľko typov karcinómu pŕs, asi 70 % pacientiek má pritom hormonálne závislý nádor, ktorého rast ovplyvňujú vlastné pohlavné hormóny chorej. Hormonálna liečba znižuje rôznym spôsobom ich stimulačné pôsobenie na nádor, a to aj u chorých s metastatickým karcinómom prsníka. V súčasnej dobe je ju možné na základe klinických štúdií kombinovať s tzv. cielenou liečbou.

Ako sme už uviedli vyššie, prsia sa dokonca samy v priebehu menštruačného cyklu menia, takže niektoré hrčky sa vytvárajú a miznú samovoľne, preto rozhodne neznamená, že každá hrčka v prsiach znamená rakovinu.

Pokiaľ si chcete byť na 100 % istá, radšej navštívte svojho lekára, či už praktického, alebo gynekológa, ktorý vás pošle na ďalšie vyšetrenie. Žiadny zvláštny útvar v tele totiž nie je dobré ignorovať.

 

Masáž pŕs od partnera

Vyššie uvedenú masáž pŕs vám môže robiť aj váš partner. Nemusíte sa toho vôbec báť. Páni, nikam sa neponáhľajte a pekne sa venujte celej ploche pŕs vašej partnerky. Ako na to? Rozhodne si nepredstavujte miesenie pŕs ako hrudy cesta. Takto nie.

Partnerku vyzlečte do polovice tela a pekne ju položte na posteľ. Prsia jej môžete namazať masážnym olejčekom a môžete sa pustiť do masáže. Krúživými pohybmi prehmatávajte postupne ľavý, potom pravý prsník.

Venujte im dostatočnú pozornosť. Jeden dotyk rozhodne nestačí. Je potrebné sa poriadne sústrediť, či nenarazíte na nejaké zdurené tkanivo, ktoré by mohlo značiť rakovinu.

Masírujte nielen plochu prsníku, ale aj bradavky a podpažie. A nebojte sa zapojiť fantáziu a masážne techniky obmieňať. Uvidíte, že to celé môže skončiť veľmi príjemne pre vás oboch.

 

Vyšetrenie lekára pri rakovine pŕs

Pokiaľ si sama nahmatáte hrčku alebo na ňu príde váš partner, neodkladne navštívte svojho lekára. Nemusí síce ísť o nič vážne, ale radšej to nepodceňujte. Lekár vás znovu prehmatá, vykoná vám mamografický screening a prípadne vám môže odobrať krv, aby si mohol byť skutočne 100 % istý.

Vyšetrenie nebýva bolestivé, len trochu nepríjemné. Určite to ale nie je nič, čo by sa nedalo vydržať.

Vlastnou masážou pŕs, bohužiaľ, rakovinu nikdy s určitosťou neodhalíte. Len lekár môže presne určiť diagnózu, a tak jeho návštevu neodkladajte ani nepodceňujte.

 

Masáž pŕs pre zväčšenie

Keď sme už pri masáži pŕs, uvedieme si ešte ďalšiu možnosť, k čomu vám môže skvelo poslúžiť. Masážou pŕs totiž môžete prsia efektívne spevniť, prekrviť a zväčšiť ich objem. Ako na to?

Opäť na to môžete využiť všetky vyššie uvedené hmaty a techniky, ktoré ste sa už naučila pri samovyšetrení proti rakovine pŕs. Akurát v tomto prípade nebudete musieť toľko sledovať, či pod prstami necítite nejaké nerovnosti.

Prsia uchopte do rúk a pomaly si ich začnete masírovať. Najprv horizontálne, potom zvisle. Prsia prehmatávate, ako keby ste si ich chceli vyšetriť. Môžete si ich pomazať trochou masážneho olejčeka s mätou či eukalyptom, ktorý zvýši ich prekrvenie.

Vďaka tejto masáži budú vaše prsia nádherne pevné. Pokiaľ budete masáž vykonávať pravidelne každý deň alebo aspoň raz za dva dni, môžu vám prsia narásť až o jedno číslo. Váš dekolt bude nádherne pevný a koža bude vďaka pravidelnej masáži jemná ako detský zadoček. Navyše tým zabijete dve muchy jednou ranou, pretože tak odpadne aj pravidelné samovyšetrenie proti rakovine pŕs.

 

VIDEO: Ďalšie tipy pre dôkladné samovyšetrenie pŕs.

 

Páni, predstavujeme vám masáž pŕs na rast

A ani páni v tomto ohľade nezostanú stáť bokom. Aj partner vám môže pravidelne prsia masírovať a zaistiť tak ich lepšie prekrvenie a zväčšenie. Opäť je k tomu najpríjemnejšia poloha v ľahu, kedy sa položíte napríklad na posteľ. Partner vám pomaly začne prsia masírovať a miesiť. Páni, pamätajte ale na to, že prsia sú veľmi citlivé, a tak príliš netlačte.

 

Masáž pŕs olejom 

Pokiaľ nemáte poruke žiadny masážny olejček, môže byť vhodnou pomôckou aj lubrikačný gél. Ten môže byť v tomto prípade na vodnej, ale aj silikónovej báze. Záleží len na vás a vašich preferenciách. Len nezabudnite na to, že na lubrikanty na silikónovej báze má rad ľudí alergie.

 

Špeciálny krém pre zväčšenie pŕs

Pokiaľ túžite po skutočne rýchlych a viditeľných výsledkoch, môžete vyskúšať tiež špeciálny krém na zväčšenie pŕs. Ide napríklad o Super PRSA krém, Dermacol Enja Push-Up Bust Firming Cream, di angelo cosmetics, EVELINE SLIM 4D MEZO Push up, Soraya Body Diet 24, HRISTINA Tvarovací a spevňujúci krém na prsia či Shiseido Aromatický krém pre spevnenie poprsia.

Je ich celý rad. Obsahujú prírodné látky, ktoré prirodzenou cestou zvyšujú prekrvenie prsného tkaniva, pevnosť dekoltu, pružnosť pokožky v oblasti pŕs a čiastočne môžu tiež prispieť k zväčšeniu pŕs.

Tieto krémy sú vhodné na každodennú masáž, ktorú si môžete robiť sama alebo ktorú vám bude poskytovať váš partner. Nádherne voňajú a niektoré sú dokonca doplnené o afrodiziaká.

 

Čo zväčšuje poprsie?

Čerešničkou na torte pre zväčšenie poprsia sú účinné doplnky stravy s bylinnými výťažkami, ktoré dokážu zväčšiť váš hrudník až o dve čísla. Medzi tieto doplnky stravy sa zaraďujú napríklad DecolenForte, MammaMia či BreastFast.

Ide o prípravky čisto prírodného pôvodu, ktoré nemajú žiadne nežiadúce účinky. Obsahujú výťažky zo senovky gréckej, feniklu, Wild jam, Damiány či Saw palmetta.

Okrem zväčšenia pŕs podporujú tieto doplnky stravy aj tvorbu materského mlieka, celkové zdravie pŕs, pomáhajú pri menštruačných kŕčoch, uvoľňujú svaly, upokojujú nervy, vyrovnávajú hladinu hormónov v ženskom tele a zmierňujú bolesť.

Stavte teda na krémy pre spevnenie poprsia, aj na doplnky stravy pre zväčšenie pŕs, a už čoskoro sa budete môcť tešiť z dokonalého dekoltu.

BreastExtra, kúpiť

 

Ďalšie články o zdraví pŕs a prevencii pred chorobami

7 cvikov na pevné, krásne a zdravé prsia
Babské rady na zväčšenie pŕs
Plastika prsníkov – 30 hrôzostrašných rizík
Samovyšetrenie prsníkov
Bolesť prsníkov – 19 častých príčin
Rakovina prsníka

 

5/5 - (1 vote)